Kuzeyi ve Güneyi Birleştiren Proje

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara İle Adana Arasındaki Yolu 30 Kilometre Kısaltacak Ankara-Niğde Otoyolu'nun 2020'de Hizmete Açılacağını Açıkladı…
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara ile Adana arasındaki yolu 30 kilometre kısaltacak Ankara-Niğde Otoyolu'nun 2020'de hizmete açılacağını açıkladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, tamamlandığında Ankara ile Adana arasındaki yolu yaklaşık 30 kilometre kısaltacak Ankara- Niğde Otoyolu inşaatında incelemelerde bulundu. Turhan, "Toplam 330 kilometreden oluşan projede inşaat süresinin 2022 yılı içinde bitmesi öngörülüyor; ancak üstlenici firma gerekli tedbirleri, önlemleri alıp kapasitesini artırarak, projeyi 2020 yılı içinde hizmete almayı hedefliyor" dedi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, toplam 330 kilometreden oluşan Ankara- Niğde Otoyolu inşaatında incelemelerde bulundu. Bakan Turhan, daha sonra Gölbaşı Emirler Mahallesi'ndeki şantiye alanında açıklama yaptı. Turhan, "Ankara Pozantı otoyolunun en önemli kesimlerinden biri Ankara- Niğde kesimi ve Kapıkule'den başlayıp ülkemizin güney sınır kapılarına uzanan otoyol ağımızın da son halkasını oluşturuyor'' diye konuştu. Ankara- Niğde Otoyolu'nun yap- işlet- devret (YİD) yöntemiyle inşa edildiğini belirten Turhan, kamu kaynağı kullanılmadan yürütülen projenin, üstlenici firma tarafından finansmanının temin edilerek, yapım ve işletme süresi tamamlandıktan sonra idareye devredileceğini söyledi.

'330 Kilometreden Oluşuyor'

Ankara- Niğde yolunun 2020'de hizmete alınmasının hedeflendiğini kaydeden Turhan, "Projemiz, ana yol uzunluğu 275 kilometre, bağlantı yollarının uzunluğu 55 kilometre olmak üzere toplam 330 kilometreden oluşuyor. Projenin maliyeti yaklaşık 1,5 milyar avro. Projenin inşaat süresinin 2022 yılı içinde bitmesi öngörüldü ancak üstlenici firma gerekli tedbirleri, önlemleri alıp, kapasitesini artırarak projeyi 2020 içinde hizmete almayı hedefliyor. Proje, ülkemizin Avrupa sınırındaki komşularından başlayıp, güneydeki sınır kapılarına otoyol standardında hizmet verecek olan projenin son kesimini oluşturuyor. Bu bakımdan kara yolu ulaşımında önemli bir görev icra edecek" dedi.

'Ankara- Adana Yolu 30 Kilometre Kısalacak'

Projenin 5 viyadük, 77 üst geçit, 12 köprülü kavşak, 451 kutu menfez, 34 köprü, 2 bakım işletme merkezi, 5 otoyol hizmet tesisi park alanı, 5 servis alanından oluştuğunu aktaran Bakan Turhan, tamamlandığına yol üzerinde 11 gişe alanı, 2 alım gişesiyle yolculara ve sürücülere daha konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti sunulacağını söyledi. Ankara ile Adana arasındaki güzergah tamamlandığında mevcut yolun yaklaşık 30 kilometre kısalacağına dikkat çeken Bakan Turhan, "Otoyol standardında bir yol olması dolayısıyla da dur kalk olmayacak ve sürekli akım olmuş olacak. Bu da ekonomi, zaman tasarrufu ve güvenli ulaşım hizmeti anlamına geliyor. Ülkemizde devam eden tüm ulaşım projelerinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu projelerin önemli bir kısmını da yap-işlet-devret modeliyle yaptığımız projeler oluşturuyor. Bunların başında bu projede olduğu gibi önümüzdeki günlerde 29 Ekim'de hizmete açacağımız İstanbul Büyük Havalimanı var. Çanakkale Boğazı geçişini de içinde bulunduran Malkara-Gelibolu-Lapseki Otoyolu'nda inşaatların devam ediyor. İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir-Çandarlı Otoyolu’nda da yap-işlet-devret modeliyle çalışmalar sürüyor. Ülke genelinde yapılan 350 milyar liralık ulaştırma yatırımlarımızın yüzde 30'unu yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

'Yeni YİD Projeleri İhale Edilecek'

Bakan Turhan, Türkiye'nin artık kendi kendini finanse eden ekonomik güvenilirliğe gelmenin sağladığı avantajlarla ulaştırma projelerinde YİD modelini kullandığını kaydederek, yeni YİD projelerini gelecek dönemde ihale edeceklerini ve önemli projeleri bu yöntemle yapacaklarını söyledi. Kamu finansmanını kullanmadan, ödenekleri diğer alanlarda değerlendirerek, yatırımları sürdüreceklerini belirten Bakan Turhan, sözlerini şöyle tamamladı:"Son günlerde ülkemize yapılan bazı dış kaynaklı saldırılar, kamuoyunda özellikle olumsuz algı oluşturarak yatırımların aksadığını, gecikeceğini ve hatta duracağını belirten bazı söylemler duyulmakta. Bunların hiçbir gerçek yönü olmadığını özellikle belirtmek isterim. Yatırım bütçemizi kullanırken etkin ve verimli, yerinde ve zamanında olmasını sağlamak, öncelikleri tespit etmek en önemli kuralımızdır. Bundan sonra da bu ölçekler içinde yatırımlarımızı devam ettireceğiz. Daha iyi, daha faydalı hizmet vermek, ülkemizi geleceğe hazırlamak, gelecekte muasır medeniyetler seviyesinin üzerinde konuma gelmek tüm ulaştırma camiasının ana hedefi olmuştur."

Ankara-Niğde Otoyolu Projesi

Ankara-Niğde Otoyolu'nun yapımın için 14 Nisan 2018 tarihinde firmalardan teklif alınmıştı. İhaleyi Erg İnşaat + Seza İnşaat Ortaklığı kazanmıştı.

Firma Adı

İşletme Süresi

Teklifi - Tl

Erg İnşaat + Seza İnşaat

11 Yıl 10 Ay 17 Gün

4.031.055.531,00

Ic İctas İnşaat + Kolin İnşaat + Mapa İnşaat + Fernas İnşaat

13 Yıl 11 Ay 11 Gün

4.310.519.587,00

Cengiz İnşaat + Kalyon İnşaat

17 Yıl 1 Ay 21 Gün

4.456.677.944,92

Makyol İnşaat

18 Yıl 7 Ay

3.703.226.652,00

Limak İnşaat

20 Yıl 5 Ay 10 Gün

4.448.953.571,77

Proje, Ankara – Niğde Otoyolunun YİD bazında inşası, işletilmesi ve devrini kapsamaktadır.
* Ankara-Acıkuyu,
* Acıkuyu-Alayhan ve
* Alayhan-Gölcük kavşakları arası.
Ankara-Niğde Otoyolu Projesi 3 ana bölümden oluşmaktadır.

Kesim No

Kesim Adı

Uzunluk (km)

Ana Yol

Bağlantı Yolları

Toplam

1

Ankara  Gölbaşı – Acıkuyu Kavşağı

105,41

12,20

117,61

2

Acıkuyu Kavşağı – Alayhan Kavşağı

112,75

34,46

147,21

3

Alayhan Kavşağı – Gölcük Kavşağı

56,72

2,23

58,95

Proje Güzergahı

274,88

48,89

323,77


Ankara-Niğde Otoyolu, Edirne’den başlayıp, İstanbul’dan geçen ve devamında Bolu, Ankara, Pozantı üzerinden Adana ve Gaziantep’e ulaşarak Şanlıurfa’da tamamlanan ve ileride yapılması planlanan Şanlıurfa-Habur kesimini de kapsayan TEM (Trans European Motorway) Otoyolunun henüz tamamlanmamış kesimidir.
Söz konusu güzergâhın tamamlanması ile Türkiye Kuzeyden Güneye kesintisiz olarak erişim kontrollü olarak bağlanmış olacaktır. Bu sebeple arada kalmış olan bu kesim, hattın kesintisiz olarak devam etmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunu yanı sıra güzergâh boyunca geçilen turizm noktalarının da (Tuzgölü, Nevşehir Derinkuyu, Göreme, Kapadokya vb.) erişim kolaylığı sağlayacak olması da ayrıca önem arz etmektedir.
Bu otoyolun bünyesinde; 4 adet toplam 3472 m uzunluğunda viyadük, 24 adet üstgeçit köprüsü, 3 adet altgeçit köprüsü, 19 adet kavşak köprüsü, 1 adet nehir geçiş köprüsü, 436 adet kutu menfez, 126 adet altgeçit, 2 adet bakım işletme merkezi, 6 adet park alanı, 4 adet servis alanı, 12 adet ücret toplama istasyonu ve 12 adet kavşak bulunmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.