Ilısu Barajı ve HES Projesinin Son Durumu Masaya Yatırıldı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

19 Eylül 2018 Çarşamba günü DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper Toplantı salonunda DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın başkanlığında yapılan toplantıda, Ilısu Barajı ve HES projesinin genelinde gelinen seviye masaya yatırıldı.
Toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, Barajlar ve Hidroelektrik Santralleri Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan, Jeoteknik Hizmetleri ve Yeraltı Suları Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, Daire Başkan Yardımcıları, Bölge Müdürlüklerinden,  Dairelerden ve ilgili personel ile yüklenici firma temsilcileri katıldılar.

“Ilısu Barajı ve HES Projesi”

Ilısu Barajı ve HES Tesisleri, Mardin ve Şırnak İl sınırları arasında, Dargeçit İlçesinin 15 km doğusunda Dicle nehri üzerinde yer almaktadır. Ilısu Barajı ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde tasarlanmıştır.
Ilısu Barajı ve HES’in hizmete girmesi, bölge ve ülke ekonomisine katkı sunacak.  Gövde hacmi bakımdan Atatürk Barajı’ndan sonra ikinci sırada yer alacak ve yılda yaklaşık 1 milyar lira değerinde 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretecek Baraj, bu açıdan Atatürk, Karakaya ve Keban’dan sonra dördüncü büyük Baraj olacak.
Türkiye'nin, dolgu hacmi bakımından 2’inci, kurulu güç bakımından 4'üncü büyük barajı olan, Mardin ve Şırnak il sınırları arasında, Dicle Nehri üzerindeki en büyük Baraj olma özelliğine sahip Ilısu Barajı ve HES, gövde inşaatı tamamlanarak su tutmaya hazır hale getirildi.
Temelden 135 metre yükseklikte inşa edilen Ilısu Barajı ve HES ile yılda ortalama 4,12 milyar kilovatsaat enerji üretilecek. Güneydoğu Anadolu Projesi'nin vizyonu ve can damarı olan Ilısu Barajı aynı zamanda Cizre Barajı'nın da yapımına imkan sağlayacak.
Proje ile üretilecek olan yaklaşık 4 milyar kilowatt enerji ile yıllık bazda 400 milyon dolar milli bütçeye katkıda bulunacak.

Elektrik Üretimi

Barajda elektrik üretimi 125 metre brüt, 118,4 metre net düşüden düşürülecek suyun enerjisi ile sağlanacaktır. 6 adet 200 MW kapasiteli türbinin olacağı Ilısu Barajı projesinde yıllık 3 milyar 833 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilmesi planlanmaktadır. Baraj, bu üretim miktarı ile 2016 yılı elektrik tüketim verilerine göre Türkiye elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 1,39'unu karşılayabilecektir.

İnşaat

Cengiz İnşaat tarafından yapımı devam eden baraj için şirketin internet sitesinde yapım bedeli 875 milyon avro olarak belirtilmiştir. DSİ tarafından Cengiz İnşaat'a yaptırılan baraj tamamlandığında EÜAŞ tarafından işletilecektir.

İstimlak

Baraj Gölü altından önemli kültür hazinelerinden Hasankeyf başta olmak üzere birçok yerleşim yeri ve tarımsal arazi su altında kalacaktır. Yapılan açıklamalara göre baraj altında kalacak gayrimenkul sahiplerine yaklaşık 1 milyar TL'den fazla istimlak bedeli ödenecektir.
Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin il sınırları içerisinde yer alan 199 yerleşim alanı (1 ilçe merkezi, 4 belde, 95 köy ve 99 mezra) barajda su tutulmasıyla birlikte kısmen ya da tamamen etkilenecektir. 2005 yılı Mart-Nisan aylarında yapılan çalışmada 52 bin 423 kişinin projeden etkileneceği hesaplanmıştır.

Teröre Etkisi

Su tutulmasıyla beraber 43.902 dekar alan sular altında kalacaktır. Barajın yapımı ile terör örgütü PKK'nın bazı geçiş yollarının kapanacağı ayrıca örgütün bazılarını dönem dönem kullandığı bin kadar mağaranın da sular altında kalacağı açıklanmıştır.

Karakteristik Özellikleri

Akarsu

Dicle Nehri

Minimum işletme seviyesi (rakım)

485 metre

Maksimum işletme seviyesi (rakım)

527.86 metre

Kuyruk suyu kotu

405 metre

Net düşü

118.4 m

Göl alanı

318,0 km2

Talvegden yüksekliği

134 metre

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Kasım 13 2018 0
Merhaba Kasım 2018
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…Türkiye'de 53 adeti Termik, 123 adeti Hidroelektrik ve 136 adeti ise Diğer Yenilenebilir Enerji (rüzgâr, jeotermal, biyokütle, biyogaz ve…

Teşvik

Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Ekim 05 2018 0
Temmuzda 464 yatırım teşvik belgesi verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Temmuzda 464 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Temmuz 12 2018 0
Mayıs Ayında 713 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Ekonomi Bakanlığı, Mayıs ayında 713 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Belge…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.