Bakan Arslan’dan Yeni Havalimanı Müjdesi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Adnan Menderes Havalimanı`ndaki çalışmalara ilişkin, "İşler tamamen rayına oturmuş durumda, bu çalışma hızıyla 17 Temmuz`da bu apronu ve ilave taksi yollarını hizmete sunmuş olacağız. İzmir ve İzmirlilerin ihtiyacını görmek adına Adnan Menderes Havalimanı`nı her gün büyütüyoruz." dedi. Arslan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Çeşme Alaçatı Havalimanı projesinin ihalesini Terminal Yapı AŞ`nin kazandığını söyledi.

Arslan, Adnan Menderes Havalimanı ilave apron ve taksi yolu genişletme çalışmalarını yerinde inceledi, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın kapasitesinin artırılmasının İzmirlilere hizmet etmek adına önemli bir çalışma olduğunu belirten Arslan, sürecin gayet güzel ilerlediğini, İzmir'in sıcak ikliminin kışın da çalışmaya izin verdiğini söyledi.

Havalimanının 1987 yılında yapıldığını dile getiren Arslan, "O zamanki toplam sahası 8 milyon 230 bin metrekareydi. 2006'da yaptığımız ilave dış hatlar terminalini 125 milyon avroluk harcamayla hizmete verdik. 2014'te dış hatlar terminalini yaklaşık 250 milyon avro yatırımla gerçekleştirdik. İç ve dış hatlar terminalinin büyüklüğü 310 bin metrekare, 108 bin metrekaresi dış hatlar olmak üzere." dedi. 

İç hatlar terminalinin önceki kapasitesinin yılda 1,5 milyon yolcu olduğuna, bugünse  20 milyon yolcuya hitap edecek bir iç hatlar terminalinin hizmet verdiğine dikkati çeken Arslan, şöyle devam etti: "Aynı şekilde yılda 4 milyon yolcuya hizmet eden dış hatlar terminali varken şimdi yılda 10 milyon yolcuya hizmet edebilir hale geldi. Bu da uzunca süre yeterliliğini koruyacağı, ihtiyaca cevap verebileceği anlamına geliyor. Şu anda apronumuz 180 bin metrekareden 339 bin metrekareye çıkarılmış oldu. Bu yaklaşık 2 katı demek. 21 uçak park kapasitesine sahipken bugün itibariyle 37 uçak park kapasitesine sahip. Apron, taksi yollarıyla birlikte alan 716 bin metrekareye çıkmış olacak ve aynı anda 58 uçağı park edebilir duruma gelmiş olacağız."

Arslan, iç hatlar terminalinin yılda 20 milyon yolcuya hizmet edebileceğini yineleyerek, terminal binasına ait 83 bin metrekare otopark bulunduğunu ve bunun 2 bin 523 aracın aynı anda park edebilmesi anlamına geldiğini bildirdi.

Dış hatlarda da terminale ait otoparkın 69 bin metrekare olduğu bilgisini veren Arslan, yapımı devam eden, ihale aşamasında işler bulunduğunu, bu işlerin bedelinin de 100 milyon liranın üzerinde olduğunu ifade etti.

Bakan Arslan, ilave apron, ilave taksi yolunun da 71 milyon liraya ihale edildiğini ve yüzde 45 fiziki gerçekleşme sağlandığını belirterek, "İşler tamamen rayına oturmuş durumda, bu çalışma hızıyla 17 Temmuz'da bu apronu ve ilave taksi yollarını hizmete sunmuş olacağız. İzmir ve İzmirlilerin ihtiyacını görmek adına Adnan Menderes Havalimanı'nı her gün büyütüyoruz." diye konuştu.

İzmir projeleri

Bakan Arslan, daha sonra İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti. Buradaki konuşmasında da İzmir'de son 15 yılda 405 kilometrenin üzerinde bölünmüş yol yaptıklarını söyleyen Arslan, "15 yılda İzmir'de 14 milyarın üzerinde harcama yapmış durumdayız. Bakanlık olarak Konak Tüneli'ni yaptık. 40 milyona yakın araç geçmiş durumda. İzmir Çevre Yolu da İzmirlilerin hayatını kolaylaştırması, trafiği kolaylaştırma açısından önemliydi. Günde 100 binin üzerinde araç kullanıyor. Yeni bir çevre yolu yapabilir miyiz? bunu konuşur hale geldik. Sadece Karayolları Genel Müdürlüğünün İzmir'de devam eden 26 projesi var." ifadelerini kullandı.

Arslan, İzmir ve çevresindeki otoyol projelerinin hızla devam ettiğini, sanayinin ve turizmin önemli şehri İzmir'e hizmete devam edeceklerini dile getirdi.

İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin önemine değinen Arslan, "Her iki yaka arasındaki trafiği ring haline getirmemiz gerekiyor. Sayın Başbakanımızın başlattığı Körfez Geçişi'nin dünyada örneği var. Çok güzel bir proje olacak. İzmir'in görünümüne değer katacak. ÇED süreçlerini bitirdik, kısa sürede imar sürecini de bitireceğiz. İzmir'de yerel paydaşlarımızın da gerekli çalışmaları yapmasıyla birlikte bu sene içinde yap-işlet-devret modeliyle ihale etmek istiyoruz. Ülkenin prestij projelerinden biri olacak." dedi.

"Çözümün paydaşı olun"

Bakan Arslan, İzmir'deki demiryolu hizmetlerine ilişkin bilgi verirken de Ankara ve İzmir'i yüksek hızlı trenle buluşturacaklarını söyledi. Arslan, geçmişte IMF'e el pençe divan duran Türkiye'nin bugün sadece bu proje bedeli için 8 milyar lira öngördüğüne dikkati çekti.

Haberleşmeye de değinen Arslan, bu alanda büyük mesafe aldığını kaydetti. Bakan Arslan, "İzmirlilerin hayatını, erişimini kolaylaştırmak bizim için çok önemli. Hükümet ve bakanlık olarak İzmirlilerin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Her kim hizmet sorumluluğu almış olursa olsun çözümün paydaşı olsun, çözümü engelleyen, hizmeti geciktiren olmasın lütfen. Böyle olursa İzmir'e, İzmirlilere hizmet eder, hizmet etme isteğimizi yerine getirmiş oluruz." dedi.

Çeşme Alaçatı Havalimanı İhalesi Yapıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Çeşme Alaçatı Havalimanı projesinin ihalesini Terminal Yapı AŞ`nin kazandığını söyledi.

Arslan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Tarafından Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen Türk Sivil Havacılık Akademisi'nin açılışı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 34 milyon havayolu yolcu sayısını aradan geçen 15-16 yılda 200 milyonlara ulaştırdığını söyledi. İstanbul Yeni Havalimanı gibi bir aktarma merkezini ülke içerisinde bölgesel hizmet verecek havalimanları ile desteklemek gerektiğini dile getiren Arslan, ülkenin her yerine yolcuları ulaştıracak aktarma merkezlerine ihtiyaçları olduğunu aktardı.

Arslan, aktif olarak hizmet veren 55 havalimanının yanı sıra Rize-Artvin Havalimanı, Çukurova Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Karaman Havalimanı, ve Gümüşhane-Bayburt Havalimanının inşaatının devam ettiğini bildirdi.

Bunların yanı sıra İzmir'de Çeşme Alaçatı Havalimanını yapacaklarını aktaran Arslan, şu bilgileri verdi: "Genel havacılığa hizmet verecek Çeşme Alaçatı'da bir havalimanı inşa edeceğiz. daha önce ihale süreci başladı. Birçok firma teklif verdi. 5 firma bugün teklif verdi. Arkadaşlarımız çalışmalarını yaptı, incelemelerini bitirdi. Terminal Yapı firması Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini kazanan firma olarak belirlendi. 2 yıl boyunca inşa süresi artı 25 yıl boyunca işletecek. 18 milyon 900 bin avroluk yatırım yapacak ve buna karşılık 25 yıl işletecek. İşletme modeli ise diğer yap-işlet-devret projelerinden farklı olarak 25 yıl boyunca işletirken cirosunun yüzde 20,20'sini idare olarak bize verecek."

Arslan, havalimanı inşaatının temelinin kısa sürede atılacağını, havalimanının 2020'de genel havacılığa hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.

Çeşme Alaçatı Havalimanı’nın Yapım, İşletim ve Devri İşi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından bir süre önce duyurusu yapılan Çeşme Alaçatı Havalimanının yapım, işletim ve devri işi için teklifler toplandı. 20 Nisan 2018 tarihinde yapılan ihaleye 5 firma katıldı. İzmir, Çeşme ve Alaçatı Havalimanı ihalesi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nde yapıldı. İhale sonucu da belli oldu. Buna göre ihaleyi kazanan Terminal Yapı oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ihale için 25 firmanın dosya satın aldığı açıklanırken, ihaleye biri TAV Holding’in teşekkür mektubu olmak üzere, beş firma katıldı. Dış zarfları açılan ve değerlendirilen Türkseven Turizm İnşaat ve Ticaret AŞ, İmaj Altyapı-Üstyapı Sanayi-İntekar Ortak Girişimi ile Dere Construction Taahhüt AŞ’nin teklifleri, ihale dosyasındaki eksiklikler nedeniyle kabul edilmedi. İhalede geriye kalan tek firma olan Terminal Yapı ve Ticaret AŞ’nin ise yıllık net satışların yüzde 20,20 tutarına tekabül eden kira taahhüdü sunduğu açıklandı. İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kurt, komisyonca onaylanan ihale kararının bakanlıkça onaylandıktan sonra kesinleşeceğini söyledi. İzmir’in Çeşme ilçesine yapılacak havalimanı, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Hem özel jetleri ağırlayabilecek hem de eğitim uçuşları ve charter seferleri için hizmet verecek. İhale kapsamında projenin yapım süresi 24 ay, işletme süresi ise 25 yıl olacak. 1 milyon 697 bin metrekare arazi üzerine kurulacak havalimanının terminal alanı 2 bin metrekare olacak. İhaleye katılan firmalar şöyle:

*Dere Construction Taah. A.Ş + Emt İnşaat Turz. San. Tic. A.Ş.

*İmaj Altyapı Üstyapı + İntekar Yapı Ltd Şti

*Tav Havalimanları Holding A.Ş.

*Terminal Yapı Tic. A.Ş.

*Türkseven Tur. İnşaat A.Ş.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.