Başkentray Hizmete Açıldı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ankara’da Sincan-Ankara-Kayaş arasında metro konforunda banliyö hizmeti verecek Başkentray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Kayaş Tren İstasyonu’nda düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında, “Geçtiğimiz 15 yılda, ülkemizin her köşesi gibi Ankara’ya da şehircilik bakımından âdeta çağ atlattık. Çevresi gecekondularla kuşatılmış, havası kirden, dereleri kokudan, sokakları pislikten geçilmeyen bir şehirden, başkentlik sıfatına yakışan görüntüye kavuşan bir Ankara’ya geliyoruz” dedi.

“İftiharla Anlatılacak Bir Banliyö Hattı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kayaş ile Sincan arasında çalışacak Başkentray’ı kullanacak tüm kardeşlerimize şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum. İstanbul’daki Marmaray İzmir’deki Egeray’ın ardından şehir içi banliyö hizmetinde üçüncü projemizi de hayata geçirmiş olduk. Tabii Kayaş-Sincan Banliyö Hattı oldukça eski bir hat Ankara’nın diğer birçok altyapısı ile birlikte ulaşım hizmetlerinin de çok sınırlı imkânlarla yürütüldüğü dönemlerde şehrin en uç iki noktası bu hatla birleşiyordu. Biz artık tamamı şehir içinde kalan bu altyapı üzerinde modern ulaşım ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yepyeni bir ulaşım hattı kurduk. Toplam 156 km’lik yeni demiryolu döşeyerek istasyonları her türlü ihtiyaca cevap verecek hale getirerek, alt ve üst geçitlerle güzergâh güvenliğini sağlayarak, diğer ulaşım ağlarıyla entegrasyonunu temin ederek Ankara’ya gerçekten iftiharla anlatılacak bir banliyö hattı kazandırdık.”

Kahraman: “Ankaramıza Hayırlı Olsun”

TBMM Başkanı İsmail Kahraman açılış töreninde yaptığı konuşmasında, demiryollarının ülkemizdeki tarihsel gelişim süreçlerine değinerek şunları kaydetti: “Güzel bir yol seferberliğimiz olmuştu Hicaz Demiryolunu yapmıştık sekiz senede koca tüneli açtık 1400 km’lik Hicaz Demiryolu inşa edildi, 21 günlük mesafe 21 saate indi ve Abdülhamit’in tahta geçişinin yıl dönümünde 1908 de açıldı. Bir duraklama devri geçirdik ve derken şimdi muhteşem bir dönem yaşıyoruz başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün emek verenlerden Allah razı olsun, bu güzel eseri kazandıran ve bu çalışmaları yürüten değerli Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan Bey’e daha önce Ulaştırma Bakanlığımızı yapan değerli ve bu yolların başlangıcında olan değerli Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’e ve mesai arkadaşlarına tebriklerimizi sunuyorum. Emeği geçenlere, müteahhidinden personeline kadar teşekkürlerimi sunuyorum Ankaramıza hayırlı uğurlu olsun.”

Yıldırım: Başkentray İçin Gece Gündüz Çalışıldı

Başbakan Binali Yıldırım, Kayaş Tren Garı'nda düzenlenen Başkentray açılış töreninde yaptığı konuşmada, Başkentin, turizmden sağlığa, ulaştırmadan şehirleşmeye kadar hayata geçirilen projelerle adeta yeniden ayağa kaldırıldığını dile getirerek, Başkent Ankara'yı 81 ildeki vatandaşlarla yakınlaştırdıklarını ifade etti. Projenin hayata geçirilmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının gece gündüz çalıştığını, Proje kapsamında 1 gar binası, 23 istasyon, 12 karayolu alt ve üst geçidi, 10 yaya alt ve üst geçidi, tünel ve 70 menfez yapıldığını vurgulayan Yıldırım,  Yenimahalle, Sincan ve Etimesgut'ta oturanların Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'na gelmeden yüksek hızlı trenden yararlanmalarını sağlayacak Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı binasını da proje kapsamında tamamladıklarını bildirdi. Başkentray'ın Yenişehir İstasyonu'ndan Kızılay Metrosu'na, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından Ankaray'a yolcu aktarmasının mümkün olacağını bildiren Yıldırım, “ Gar ve istasyonların tamamı engelli vatandaşlarımızın rahatça inip çıkması, trene binmesi için projelendirildi, yapıldı.” diye konuştu.

Arslan: “Başkentray 20 Ay Gibi Rekor Bir Sürede Bitirildi”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ankara'yı sadece Türkiye'nin değil, ulaştırma koridorlarının başkenti yapın." talimatıyla hareket ettiklerini ve son 15 yıldır Bakanlık olarak kenti kara, demir ve havayolları alanında gerçek anlamda bir başkent yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Kayaş-Sincan hattında metro standardında banliyö yapma amacıyla Başkentray çalışmalarının başlamasından sonra 20 ayda projeyi Ankaralıların hizmetine sunduklarını bildiren Arslan, Kayaş'tan Ankara'ya kadar olan hattı 4'e, Ankara'dan Behiçbey'e kadar olan hattı 6'ya ve Behiçbey'den Sincan'a kadar olan hattı 5'e çıkardıklarına dikkati çekerek, 36 kilometrelik hatta 156 kilometre yeni ray yaptıklarını ve bunların yüksek hızlı ve konvansiyonel trenlerle banliyö trenlerine 6 hatla hizmet edeceğini bildirdi. Bu hatta birçok alt ve üst geçit, tünel ve menfezler de yapıldığını anlatan Arslan, bunun yanı sıra Ankara merkezdeki YHT garın dışında Eryaman'a da YHT garı yapıldığını ve tüm bu istasyonların engellilere hizmet edecek şekilde planlanarak, engelsiz hale getirildiğini söyledi.

Arslan, projenin 20 ay gibi rekor bir sürede bitirildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Bu periyotta banliyö trenlerimiz sadece 1 gün hizmet etti. Darbe girişimcilerinin kötü emellerle kurşunlarını insanların üzerine sıktıkları bir ortamda Cumhurbaşkanımızın talimatıyla halkımız milletini, külliyesini, meclisini, genelkurmayını korumak üzere yollara düştüğünde, bu hat kapalı olduğu halde banliyö trenlerimizi YHT hattında çalıştırarak o gece sabaha kadar 10 binlerce Ankaralıyı merkeze taşıdık. Cumhuriyet'in ilk yıllarında nasıl ki demiryolları, demiryolcuları bu ülkenin bekası, istikbali ve istiklali için çalıştılarsa 15 Temmuz'da da aynı şekilde sizlerin arkasında dimdik durdular ve bunun için canlarını feda edebileceklerini ortaya koydular."

Yıllarca ihmal edilen demiryolu sektörünün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın riyasetinde tekrar devlet politikası haline geldiğini vurgulayan UDH Bakanı Ahmet Arslan, projenin 20 ayda bitmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmalar sonrasında gerçekleştirilen kurdele kesme töreninin ardından, makinist koltuğuna oturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Başkentray’ın Kayaş İstasyonu’ndan kalkan ilk seferini gerçekleştirdiler.

Başkentray'ın özellikleri 

Yatırım bedeli 1 milyar 227 milyon lira olan Başkentray Projesi kapsamında, 36 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattı boyunca bir YHT garla 23 banliyö istasyonunun yapımı tamamlandı. Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Behiçbey arasında 6 ve Behiçbey-Sincan arasında 5 hatlı sinyalli ve elektrikli toplam 156 kilometre yeni demiryolu yapıldı.12 adet karayolu alt ve üst geçidi, 10 adet yaya alt ve üst geçidiyle bir tünel ve 70 menfez inşa edildi. Hat boyunca inşa edilen alt ve üst geçitlerle araç geçiş güvenliği artırılırken, trafikteki bekleme süreleri kaldırıldı.

Yolcular ihtiyaçlarını Sincan, Lale, Elvankent, YHT Eryaman Gar, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Kurtuluş, Cebeci, Mamak ve Kayaş istasyonlarında oluşturulan kapalı ticari alanlardan karşılayabilecek. Başkentray'ın Yenişehir İstasyonu'ndan Kızılay Metrosu'na, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından Ankaray'a yolcu aktarması mümkün olacak.

Başkentray, başlangıçta 15 dakikada bir, ilerleyen günlerde ise 5 dakikada bir işletilecek trenlerle günlük 520 bin yolcuya hizmet verecek. Başkentray ile banliyölerin Kayaş-Sincan arasında seyahat süresi 59 dakikadan 49 dakikaya, YHT'lerin Ankara-Sincan arasındaki seyahat süresi de 17 dakikadan 11 dakikaya düşecek.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.