Türk Telekom’dan 50 Milyon Liralık Yatırım

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Telekom arasında imzalanan okul yapımına ilişkin protokolün imza töreninde, "Bu imzayla ailesini daha da büyütecek olan Türk Telekom, 50 milyon lira yatırımla 5 şehrimizde 112 derslikli toplam 6 okul, 50 yataklı yeni bir öğretmenevi ile bir öğretmenevinin bakım ve onarımını yapacak." dedi.

Bakan Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Türk Telekom Genel Müdürlüğü Kültür Merkezi'nde düzenlenen MEB-Türk Telekom Okul Yapım Protokolü imza törenine katıldı. Çinlilerin "Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, 10 yıl içinse ağaç ekin, 100 yıl içinse insanları eğitin." atasözünü anımsatan Arslan, yakın geleceği düşünerek tarıma önem verdiklerini, on yıllarını düşündükleri için ülkenin her köşesine milyarlarca ağaç diktiklerini, ülkenin her yerinde altyapı yatırımları yaptıklarını söyledi. Arslan, ülkenin gelecek 100 yılını düşündükleri için de çok önemsedikleri eğitimi ihmal etmeden el ele iş birliği yaptıklarını belirterek, "Bu konuda çocuklarımıza, gençlere emanet edeceğimiz Türkiye'yi, dünyanın herhangi bir ülkesi olmadığını bilerek, önemseyerek eğitime hizmet ediyoruz. Türkiye, bin yıldır acılarla yoğrularak, Dede Korkutların, Hacı Bektaşların, Hacı Bayramlar gibi büyüklerin desen desen, nakış nakış, ilimle, irfanla, aşkla, vecdle coğrafya olmaktan çıkarıp vatan yaptığı dünyanın en zengin kültür ve medeniyet havzası olan bir Türkiye'de yaşadığımızı biliyoruz." diye konuştu. Bu topraklarda barış, huzur ve kardeşlik içinde yaşama imkanının eğitimle söz konusu olduğunu vurgulayan Arslan, bunun için Cumhuriyet'in ilk yıllarında başlatılan okuma yazma seferberliğine büyük ölçüde ulaştıklarını bildirdi.

Arslan, daha bilgili, daha donanımlı, dünyadaki gelişmeleri takip edip anlayabilen, takipten öteye giderek dünyada yaşanacak yeniliklere öncülük edebilecek insan kaynağını yetiştirme gayretinde oldukları, bilgi ve iletişim teknolojilerinin öneminden hareketle de iş birlikleri yaptıklarını dile getirdi. Özellikle eğitim alanında 2000'li yıllara, 60-70 kişilik sınıflarda ders gören, öğretmensiz dersler geçiren, okullarında bir tek bilgisayar bile görmeyen nesille girmek durumunda kalındığını anlatan Arslan, son 15 yılda öncelikle eğitim sisteminin fiziki mekan, personel ve erişim boyutunu ele alarak donanımlı insan yetiştirmenin temel altyapısını oluşturmaya başladıklarını ifade etti.

Arslan, 8 derslik ve üzeri 20 bin 279 okula bilişim teknolojisi sınıfı kurduklarını, kablolu erişimin olmadığı 5 bin civarındaki köy okuluna uydudan internet sağladıklarını, FATİH Projesi ile 45 bin 653 okula 432 bin 288 etkileşimli tahta gönderdiklerini belirtti. Bakanlığının sağladığı desteğin 1 milyar 729 milyon lira olduğunu ifade eden Arslan, ayrıca 81 ile 110 uzaktan hizmet içi eğitim merkezini iki bakanlığın iş birliğiyle kurduklarını bildirdi. 

"Eğitimde fırsat eşitliğini gerçekleştirdik"

Eğitimde tam manasıyla fırsat eşitliğini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti: "Eğitim, sadece devlet eliyle gelişecek, sorunlarından arınacak bir yapı değildir. Bunun için sadece devletin değil, hayırseverlerimizin de eğitime destek vermesi gerekiyor. Bu konudaki seferberliğinizi tebrik ediyoruz. Son dönemde uygulamaya koyduğumuz kampanyalar ve eğitimin desteklenmesine yönelik yaptığımız çağrıların yerini bulduğunu biliyorum. Üstün bir özveri göstererek çağrınıza destek veren Türk Telekom'un ayrı bir yeri olduğunu vurgulamak isterim."

Şu ana kadar 19 ilköğretim, 35 ortaöğretim olmak üzere 54 okul, 20’nin üzerinde yurt, pansiyon, yemekhane ve spor salonu yaptırarak gençlerin hizmetine sunduklarına dikkati çeken Arslan, Türk Telekom'un bugüne kadar yaptığı 120 milyon liralık harcamanın 12 senenin öncesine ait olduğunu, söz konusu harcamanın bugünkü karşılığının 250-300 milyon lira olduğunu bildirdi. Atılan imzayla Türk Telekom'un ailesini daha da büyüteceğini belirten Arslan, "Türk Telekom, 50 milyon liralık yatırımla 5 şehrimize, 112 derslikli toplam 6 okul, 50 yataklı yeni bir öğretmenevi ile bir öğretmenevinin bakım ve onarımını yapacak." ifadesini kullandı. Arslan, Türk Telekom'un İnternetle Hayat Kolay, Telefon Kütüphanesi, Sesli Adımlar gibi uygulamalarıyla sosyal sorumluluk projelerinde de şampiyonluğa oynayan örnek bir kuruluş olduğunun altını çizerek, şirketi tebrik etti.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.