Diyarbakır’a 1 Milyar 70 Milyon TL’lik Dev Yatırım

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Toplu temel atma ve açılış merasimi için Diyarbakır’a giden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Silvan Projesi'nin kilit tesisi olan 175,5 metre yüksekliği ile Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliğini taşıyan Silvan Barajı'nın gövdesinin yapımının 2019 sonunda  tamamlanacağını, 2020 yılında su tutmaya başlanacağını söyledi.

GAP'ın en önemli ayağı olan Silvan Projesi'nin 8 baraj ve hidroelektrik santrali (HES) ile 23 sulama tesisinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, projenin 235 bin 123 hektar tarım arazisini suya kavuşturacağını dile getirdi.

"Hane Başına Yıllık 50 Bin Lira Gelir"

Orman Genel Müdürlüğünce çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı olan fıstığı il genelinde yaygınlaştırmak ve orman köylüsüne gelir sağlamak amacıyla yürütülen proje ile dağlık alanlarda doğal olarak yetişen menengiç ağaçlarına aşılama yaptıklarını anlatan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, "Hane başına yıllık 50 bin lira gelir elde edecekler. 49 yıllığına köylüler toplayıp satacak. Bütün maliyetler bize geliri 49 yıl vatandaşa ait. İl genelinde 170 bin adet menengiç ağacına aşı yapıldı yılsonuna kadar 700 bin menengiç ağacına fıstık aşısı yapılmış olacak." diye konuştu.

"Şehrin Gerdanlığı Olacak"

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2017 yılında Diyarbakır'da başlattıkları 2 milyar 800 milyon tutarındaki 51 tesisten 26'sını tamamladıklarını, geri kalan 25 tesisin ise yüzde 80 civarında fiziki gerçekleşme sağlandığını bildirdi.

Ergani Barajı'nın tamamlandığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, bu sayede Ergani ilçesinin 2060 yılına kadarki su ihtiyacının giderilmiş olacağına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Dicle Nehri'nin ıslah çalışmalarına başladıklarını aktaran Bakan Eroğlu, "İnşallah muhteşem bir mekan olacak. Dicle Nehri, şehrin gerdanlığı olacak. Dicle Nehri ve Hevsel Bahçeleri başta olmak üzere buralar turistlerin ziyaret ettiği mekanlar olacak." dedi.

Diyarbakır'da sağlık, tarım, eğitim, spor ve ulaşım başta olmak üzere tüm alanlarda hükümet olarak büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerine işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son 15 yılda Diyarbakır'a 36 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi.

GAP'ın Ödeneği 11 Kat Arttı

GAP Projesi'nin bölge için önemine değinen Bakan Eroğlu, "GAP Projesi yıllarca sürüncemede kaldı. Daha sonra Cumhurbaşkanımızın GAP Eylem Planı'nı açıklamasıyla hız kazandı, ödeneği 11 kat arttı. Hedefimiz GAP'ı 2019 sonuna kadar tamamlamaktır." bilgisini verdi.

Bir gazetecinin Ilısu Barajı'nın yapılmasıyla Dicle Nehri'nden Irak'a bırakılan su miktarında azalma olduğu yönündeki sorusu üzerine Prof. Dr. Eroğlu, daha önce Ilısu Barajı'nda su tutmadan önce Irak'a 3 ay önce bilgi verilmesini öngören mutabakat yaptıklarını, Kasım 2017'de Ilısu Barajı tamamlandıktan sonra su tutulacağına ilişkin Irak'a yazı yazdıklarını bildirdi.

Yaşanan kuraklık dolayısıyla Iraklı yetkililerin Nisan ve Mayıs ayında su tutulmamasını istediklerini, kendilerinin de buna uyduğunu dile getiren Bakan Eroğlu, Dicle Nehri'ne İran'dan çok sayıda koldan su aktığını anlattı.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti: "Baraj bitmiş olmasına rağmen suyu tutmadık. Gelen su aynen geçiyor. 1 Temmuz'a kadar baraj kapakları açık. İran tarafından suyu kapatmışlar, onlar bizden sanıyor. Dicle Nehri'nde Irak'a giden bir gram suyu tutmuyoruz, aynen gelen su geçiyor. Onlar bir zahmet kendi içlerine baksınlar, sulama sistemlerini ona göre modernize etsinler, Musul Barajı'nı ele alsınlar. Onlara her türlü desteği vermeye hazırız, onlar bizim kardeşimiz."

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla'yı ziyaret etti ve ardından toplu temel atma ve açılış merasimine iştirak etti.

Dağkapı Meydanı'nda düzenlenen, 3 tesisin açılışı ve 7 tesisin temel atma merasiminde konuşan Prof. Dr. Eroğlu, bu yatırımın, Türkiye'de tek seferde temel atma töreni yapılan en büyük yatırım olduğunu söyledi.

Bakan Eroğlu, büyük güçlü Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceklerini, bunun için 24 Haziran'da yapılacak seçimin, ülke ve kentin geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı. "1 milyar 70 milyonluk yatırım yapılıyor, hayırlı olsun. Üç dev sulama projesi, daha önce söz verdiğim göletin temelleri var. Sözümüzün eriyiz. Çünkü bizim hükumetimiz söz verince yapar" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu: "Bakanlığın bütün yatırımcı birimleri burada. Bakanlığın kapısını kilitledik, hepimiz Diyarbakır'dayız. Artık ormanlar sizin emrinizde, ormanları gelir getirici kalkınmanın unsuru olarak kullanıyoruz. Menengiçleri aşılayalım, fıstık yapalım. Burası fıstık üretim merkezi haline gelecek. Bunun haricinde iki dere ıslahını tamamladık. Diyarbakır, eskiden unutulmuş bir ildi, artık Diyarbakır 36 milyarlık yatırımla gerçekten bir marka şehir. FETÖ'cüler, PKK unsurları rahatsız oluyor. Huzur içinde kalkınmış bir Diyarbakır'ı inşa edeceğiz. Beni de lütfen Diyarbekir'in hizmetkarı olarak kabul edin."

Kente en çok yatırımı Orman ve Su işleri Bakanlığının yaptığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, geçen yılın sonuna kadar 5 milyar 700 milyonluk yatırım yaptıklarını, bugün temeli atılan yatırımlarla bu yıl sonuna kadar 7 milyarlık bir yatırım yapılacağını kaydetti. Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: "7 barajın inşaatı bitiyor. Pamukçay Barajı'nın dev sulama tesisini bitirdik. Yaklaşık 300 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yılda yüz milyon ilave olarak, vatandaşa ilave para geliyor. Biz burada baraj yapıyoruz, sulama yapıyoruz, su getirmek istiyoruz ama PKK denen hain terör örgütü Türklerin de Kürtlerin de düşmanı bunları engelliyor. Kaç işçimizi öldürdü, mühendisleri kaçırdı. Bomba koydu. Biz buraya hizmet ediyoruz. Başka yere değil. Her şeye rağmen bu yatırımları yapacağız."

Şimdiye kadar 56 dereyi ıslah ettiklerini, 4 derenin ise ıslah çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Bakan Prof. Dr. Eroğlu,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emriyle Dicle Nehri'nin ıslahına başladıklarını ve çalışmalar sona erdiğinde nehrin, kentin gerdanlığı olacağını belirtti.

Yatırımların devamı için 24 Haziran'da yapılacak seçimin önemine değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi: "Sadece Silvan Barajı ile 2 milyon 350 bin dekar alan sulanacak. 350 bin kişi buradan ekmek yiyecek. Yıllık getirisi 1 milyar 200 milyon lira, çiftçilerin cebine para girecek. Dünyanın en büyük projesi olan Silvan projesini PKK yaptırmamak için ne kadar çok gayret ediyor. Kime zarar veriyor? Bu bölgenin güzel insanlarına, Selahaddin Eyyubi'nin evlatlarına, peygamberler diyarı güzel şehre zarar veriyor. Her şeye rağmen yapıyoruz. Gerekirse kendim gideceğim, ben göğsümü gererek yapacağım. Yaptık, yapıyoruz, yapacağız ama anahtar sizde. Sandıkları patlatmaya Diyarbakır hazır mı? Cumhuriyeti beraber kurduk, bu devlet hepimizin devleti, bizim devletimiz. Kürt kardeşlerimizin başka devleti yok, hepimizin devleti Türkiye Cumhuriyeti."

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.