Kanal Edirne İle Meriç Taşkınları Son Bulacak…

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Edirne’de suni bir nehir inşa ediyor. Bu yıl içinde tamamlanacak olan (Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı) Kanal Edirne Projesi ile Meriç taşkınları son bulacak. Proje Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek akan Meriç Nehri’nin Edirne merkezinde meydana getirdiği taşkın zararlarını önlemek maksadıyla inşa ediliyor.

Tamamen DSİ İmkânlarıyla Suni Bir Nehir İnşa Ediliyor

Tamamen DSİ imkânlarıyla yapımına devam edilen Kanal Edirne projesi 50 metre taban genişliğine, 3 metre yüksekliğe ve 7.800 metre uzunluğa sahip olacak kanalda kazı çalışmaları tamamlandı. Karaağaç Mahallesi girişindeki köprünün tamamlanması ve ardından 100 metrelik alanın kazılması sonrası kanal Meriç suyuyla buluşacak. Karaağaç Mahallesi girişindeki köprünün yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.  Köprünün tamamlanması sonrasında Kanal Edirne hem taşkın koruma hem de sosyal alan olarak bölgeye katkı sunmaya başlayacak.

Kanal Saniyede 773 m3’lük Debiyi Tahliye Edebilecek

Kanal Edirne projesiyle birlikte yapımı devam eden Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı işi tamamlandığında, Meriç’in Arda ile birleştiği noktada meydana gelecek 500 yıl tekerrürlü saniyedeki 2.562 m3’lük debinin 1.789 m3’ü Meriç nehri yatağından, kalan 773 m3’ü ise Kanal Edirne’den geçirilerek Edirne merkezinde oluşabilecek 500 yıl tekerrürlü taşkın debilerinin kontrollü bir şekilde yerleşim yerlerinin dışına iletilmesi sağlanacak.

Kanal Üzerine Estetik Köprüler İnşa Ediliyor

Meriç’ten kaynaklanan su taşkınlarında sigorta görevi üstlenecek kanal üzerine ayrıca yaya ve araç geçişleri için 5 adet köprü inşa edilecek. İnşa edilen köprülere Edirne’nin şanlı tarihine adını yazdıran kahramanların isimlerinin verilmesi planlanıyor.

Bölgeye Muhteşem Bir Rekreasyon Alanı Kazandırılacak

Dünyada bu çapta inşa edilen suni nehirler ile kıyaslandığında Kanal Edirne’nin çok düşük maliyetle tamamlanacağını vurgulayan Tarım ve Orman eski bakanı Prof. Dr. Eroğlu “Bu projeyi 45 milyon lira gibi düşük bir maliyetle bitireceğiz. Projenin içeriğine baktığımızda bu gerçekten de çok düşük bir maliyet. Dünya’da böyle bir projeyi bu maliyetle tamamlayan başka bir ülke bulamazsınız. Ayrıca proje çerçevesinde 430 dekar yeni rekreasyon alanı, Meriç Nehri boyunca 6.000 metre ve Kanal Edirne boyunca 16.000 metre olmak üzere toplam 22.000 metre yürüyüş ve bisiklet parkuru inşa edeceğiz. Böylece bölgeye muhteşem bir rekreasyon ve sosyal alan kazandıracağız” açıklamasını yapmıştı.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Kasım 13 2018 0
Merhaba Kasım 2018
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…Türkiye'de 53 adeti Termik, 123 adeti Hidroelektrik ve 136 adeti ise Diğer Yenilenebilir Enerji (rüzgâr, jeotermal, biyokütle, biyogaz ve…

Teşvik

Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Ekim 05 2018 0
Temmuzda 464 yatırım teşvik belgesi verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Temmuzda 464 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Temmuz 12 2018 0
Mayıs Ayında 713 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Ekonomi Bakanlığı, Mayıs ayında 713 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Belge…
Haziran 21 2018 0
Nisan Ayında 515 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Ekonomi Bakanlığı’nın Nisan 2018 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.