Kanal Edirne İle Meriç Taşkınları Son Bulacak…

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Edirne’de suni bir nehir inşa ediyor. Bu yıl içinde tamamlanacak olan (Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı) Kanal Edirne Projesi ile Meriç taşkınları son bulacak. Proje Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek akan Meriç Nehri’nin Edirne merkezinde meydana getirdiği taşkın zararlarını önlemek maksadıyla inşa ediliyor.

Tamamen DSİ İmkânlarıyla Suni Bir Nehir İnşa Ediliyor

Tamamen DSİ imkânlarıyla yapımına devam edilen Kanal Edirne projesi 50 metre taban genişliğine, 3 metre yüksekliğe ve 7.800 metre uzunluğa sahip olacak kanalda kazı çalışmaları tamamlandı. Karaağaç Mahallesi girişindeki köprünün tamamlanması ve ardından 100 metrelik alanın kazılması sonrası kanal Meriç suyuyla buluşacak. Karaağaç Mahallesi girişindeki köprünün yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.  Köprünün tamamlanması sonrasında Kanal Edirne hem taşkın koruma hem de sosyal alan olarak bölgeye katkı sunmaya başlayacak.

Kanal Saniyede 773 m3’lük Debiyi Tahliye Edebilecek

Kanal Edirne projesiyle birlikte yapımı devam eden Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı işi tamamlandığında, Meriç’in Arda ile birleştiği noktada meydana gelecek 500 yıl tekerrürlü saniyedeki 2.562 m3’lük debinin 1.789 m3’ü Meriç nehri yatağından, kalan 773 m3’ü ise Kanal Edirne’den geçirilerek Edirne merkezinde oluşabilecek 500 yıl tekerrürlü taşkın debilerinin kontrollü bir şekilde yerleşim yerlerinin dışına iletilmesi sağlanacak.

Kanal Üzerine Estetik Köprüler İnşa Ediliyor

Meriç’ten kaynaklanan su taşkınlarında sigorta görevi üstlenecek kanal üzerine ayrıca yaya ve araç geçişleri için 5 adet köprü inşa edilecek. İnşa edilen köprülere Edirne’nin şanlı tarihine adını yazdıran kahramanların isimlerinin verilmesi planlanıyor.

Bölgeye Muhteşem Bir Rekreasyon Alanı Kazandırılacak

Dünyada bu çapta inşa edilen suni nehirler ile kıyaslandığında Kanal Edirne’nin çok düşük maliyetle tamamlanacağını vurgulayan Tarım ve Orman eski bakanı Prof. Dr. Eroğlu “Bu projeyi 45 milyon lira gibi düşük bir maliyetle bitireceğiz. Projenin içeriğine baktığımızda bu gerçekten de çok düşük bir maliyet. Dünya’da böyle bir projeyi bu maliyetle tamamlayan başka bir ülke bulamazsınız. Ayrıca proje çerçevesinde 430 dekar yeni rekreasyon alanı, Meriç Nehri boyunca 6.000 metre ve Kanal Edirne boyunca 16.000 metre olmak üzere toplam 22.000 metre yürüyüş ve bisiklet parkuru inşa edeceğiz. Böylece bölgeye muhteşem bir rekreasyon ve sosyal alan kazandıracağız” açıklamasını yapmıştı.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Nisan 04 2019 0
Hoşgeldin Nisan 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle… Bu sayımızda 2019 yılı yatırım programında yer alan önemli projeleri sizler için derledik. 2019 Yılı Yatırım Programının Kabulü…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.