Mart 2018

Öğeyi Oyla
(0 oy)

100 üncü sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…

Uzun yıllardır, kamu yatırım, proje, ihale ve ihale sonuçlarının aylık olarak yayınlandığı bir dergi olmanın ötesine geçerek, ulusal ve uluslararası müteahhit sorunlarının, kamu yatırımları ve kamu ihalelerindeki sorunların tartışıldığı; ilgili kurum, kuruluş yöneticileri ve uzman görüşlerinin yer aldığı en güncel haberleri sizler için derliyoruz. 100 üncü sayımızda da güncel haberler, yatırım, proje ve ihale haberleriyle karşınızdayız.

Bu ayki kapak konumuz 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak İstanbul Yeni Havalimanı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. Havalimanının %80’inin tamamlandığını duyuran Arslan projede gelinen aşamayla ilgili pek çok bilgi verdi. Yılda 200 milyon yolcuya hizmet etmeyi hedeflediklerini söyleyen Bakan Arslan, başlangıçta 100 bin, sonraki safhalarda 225 bin kişiye istihdam sağlanacak dedi. Yeni Havalimanı’nda pistin bir tanesinin ışıklandırılması ve testleri de dahil olmak üzere tamamen bittiğini ve uçak inebilir durumda olduğunu açıklayan Arslan, Şubat ayında uçak indirme gibi bir iddiamız vardı ve bu iddiamızı gerçekleştirmiş olduk dedi. Arslan 3. Havalimanı’nından şehre hızlı ulaşım için başlatılan projeler hakkında da bilgi verdi. 

Bu ayki dosya konumuz ise İSKİ’nin çok önemli çevre ve su yatırımları. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı bütçesini görüşerek karara bağladı.  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet'in yönettiği toplantıda bütçe ve yatırım programını meclise sunan İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, 2017’deki 6 milyar 446 milyon TL’lik bütçenin yaklaşık yüzde 40'ına tekabül eden 2 milyar 354 milyon TL’yi su ve atıksu yatırımlarına ayırdıklarını belirterek, 2018 yılı bütçesinin ise 7 milyar 436 milyon 446 bin TL olarak belirlendiğini söyledi. Melen sisteminin 1. Ve 2. Etabının tamamlandığını, 3. Etabın ise %85’inin tamamlandığını söyleyen Turan :” Melen sisteminin en önemli parçası olan baraj inşaatı da tamamlanıyor. Melen Barajı önümüzdeki yılın ortalarından itibaren su tutmaya başlayacak.” dedi. 

Bu ayki sayımızda Türkiye İMSAD, Ocak 2018 sektör raporuna da yer verdik. Türkiye İMSAD Ocak 2018 Sektör Raporu’nda; inşaat malzemesi sanayicilerinin gerçekleştirdiği yıllık ihracatın yeniden 16 milyar doları aştığı vurgulandı. Raporda ayrıca, 2017 yılının en yüksek aylık ihracatının, 1 milyar 613 milyon dolarla Kasım ayında gerçekleştiğine dikkat çekildi. Diğer bir rapor da Türkiye Müteahhitler Birliği’nin İnşaat Sektörü Ocak 2018 Analizi. Türkiye Müteahhitler Birliği, yayınladığı Ocak 2018 İnşaat Sektörü Analizi’nde, “Sahra Altı Afrika başta olmak üzere potansiyel pazarlardaki fırsatlar, Irak'taki gelişmeler, Rusya ile ilişkilerimizdeki kademeli normalleşme göz önüne alındığında, en kötü dönemin geride kaldığı değerlendirilmektedir” denildi.

Bu sayımızda da sizlerin ilgisini çekecek proje tanıtımları ve yatırım projelerini sizler için derledik. Tasarım Durakları köşemizde ise Hazan Mimarlık’ın iki önemli projesi yer alıyor.

Yine devam eden, yeni başlayan ve başlayacak olan alt yapı ve üst yapı projeleri ve enerji sektöründeki gelişmeleri sizler için derledik.

Gelecek sayımızda görüşmek üzere

Birlikte nice sayılara…

Bu kategoriden diğerleri: « Şubat 2018 Nisan 2018 »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Mart 06 2019 0
Hoşgeldin Mart 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle… Bu sayımızda Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarının son durumuna dair araştırmamızı yayınlıyoruz. Malum bu yıl ve önümüzdeki birkaç…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.