Nevşehir’in Dev Projeleri Masaya Yatırıldı

Belediye Perşembe, 04 Temmuz 2019 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve beraberindeki üst düzey yöneticileri ile Nevşehir’de gerçekleştirilecek dev projeler hakkında istişarelerde bulundu.

Belediye Başkanı Rasim Arı, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Emrah Baydemir ve beraberindeki genel müdürlük çalışanları ile iftar yemeğinde bir araya geldi. Nevşehir’in Uçhisar beldesindeki yemeğin ardından Başkan Arı, Genel Müdür Yardımcısı Baydemir ve İller Bankasının yöneticilerine Nevşehir’de gerçekleştirilecek olan projeler hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Yüzer, Mustafa Alevli, Genel Koordinatör Ersin Erol ile bazı birim müdürlerinin de katıldığı toplantıda, Nevşehir’i 2023 yılına taşıyacak dev projeleri İller Bankası yöneticileri ile paylaşan Başkan Arı, ayrıca Kale etrafındaki yeraltı yerleşim merkezinin turizme açılması konusunda yürütülen çalışmaları anlattı.

Sunumu gerçekleştirilen projeleri ilgiyle takip eden İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Baydemir, Nevşehir’in Rasim Arı ile birlikte modern bir kent görünümüne kısa sürede kavuşacağına inandığını vurguladı.

İller Bankası yöneticilerini Nevşehir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Belediye Başkanı Arı, İller Bankası ve Nevşehir Belediyesi’nin işbirliği içerisinde önemli projelere imza atacağını vurguladı.

Arı: “Nevşehir’i her alanda kalkındıracak birçok proje hazırladık. Her alanda bu şehrin marka bir kent olması için hazırladığımız projelerimiz İller Bankası gibi kuruluşlarımızın desteği ile hayata geçirilecek. Nerede ne eksik var biliyoruz, çözüm yollarına hakim durumdayız. Tüm kadrolarımızla hizmetkarı olduğumuz vatandaşımıza çok güzel hizmetler yapacağız.” dedi.

 

Belediye Başkanı Arı, Birim Müdürleri İle Projeleri Değerlendirdi

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, birim müdürleri ile yaptığı toplantıda göreve geldikleri günden, günümüze kadar hayata geçirdiği projeleri değerlendirerek, belediye çalışmaları hakkında istişarelerde bulundu.

Belediye Başkanı Rasim Arı, başkan yardımcıları ve birim müdürleri ile haftalık istişare toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda birim müdürlerinden, müdürlüklerin çalışmaları hakkında bilgiler alan Başkan Arı, değerlendirmelerde bulundu.

Nevşehir Belediyesi’nin kısa süre içerisinde hayata geçireceği projeler konusunda da istişarelerin yapıldığı toplantıda konuşan Başkan Arı, “Nevşehir halkı bizden hizmet bekliyor. Onlara layık oldukları hizmeti götürebilmemiz için zaman mefhumu tanımadan çalışmak zorundayız. Bu konuda hiçbir bahanemiz olamaz. Bu kadim şehrin insanları için çalışmak, onlara hizmet etmek hepimiz için büyük onur. Kısa süre içerisinde hayata geçireceğimiz sürpriz projelerimiz ile bu şehre değer katmayı sürdüreceğiz. Nevşehir Türkiye’nin örnek şehirlerinden biri olacak.“ dedi.

Şehir içi cadde ve sokaklardaki sıcak asfalt çalışmalarına da başladıklarını kaydeden Arı, şehrin en işlek caddelerinde gerçekleştirilen çalışmalar dolayısıyla esnafların ve vatandaşların mağduriyet yaşamaması için çalışmaların kısa sürede tamamlanması talimatı verdiğini hatırlattı. Belediyenin tüm ekiplerinin bu konuda seferber olduklarını ifade eden Arı, çalışmaların tamamlanması ile birlikte Nevşehir’in şehir içi yollarının modern bir görünüme kavuşacağını söyledi.

Nevşehir Yeraltı Şehrinin Turizme Kazandırılması İçin Çalışmalar Sürüyor

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı yerleşiminin turizme açılması için iş dünyasının önemli isimleri ile görüşmelerini sürdürüyor. Bölgeyi turizm kazandırarak Nevşehir’e ciddi bir ekonomik gelir sağlayacaklarını söyleyen Arı, aynı zamanda istihdam olanaklarının da artacağını vurguladı.

Belediye Başkanı Rasim Arı, Nevşehir Kalesi etrafındaki yeraltı şehrinin turizme kazandırılması yönündeki çalışmalar çerçevesinde AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı, Turizmci Gökhan Kanat ve İş İnsanı Muzaffer Leblebici ile bir araya geldi.

Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıda, iş hayatının önemli insanlarına Nevşehir Kalesi etrafındaki yeraltı şehri hakkında bilgiler veren Arı, TOKİ ile birlikte yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan yeraltı şehrinde, Nevşehir Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bilimsel danışmanlığında gerçekleştirilen temizlik çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını ifade etti.

6. yüzyıldan itibaren günümüze kadar yaşam izlerinin bulunduğu kale etrafında, 13. Yüzyılın ilk çeyreğine ait kaya kilise, bezirhane, tünel ve su yolları, kayadan oyma yaşam alanları ve erzak depolarının bulunduğunu kaydeden Arı, henüz turizme açılmadan yerli ve yabancı medya organlarının dikkatini çeken ve büyük merak uyandıran Nevşehir Kalesi Yeraltı Şehrinin turizme kazandırılması ile Türk turizmine ciddi katkı sunacağını söyledi.

Arı, "Bu alanı turizme açılması için bazı projelerimiz var. En kısa sürede çalışmaların tamamlanarak alanın Türk turizmine kazandırılmasını istiyoruz. Bunla birlikte Nevşehir’de ciddi bir ekonomik getiri ve istihdam olanağına kavuşacak. Konuyla ilgili gerek turizm ve iş dünyasından önemli isimlerle görüşmelerimiz sürüyor. Kıymetli hemşehrimiz Kamil Yazıcı’nın kızı, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili kıymetli Nilgün Yazıcı hanımefendi misafirimizdi. Kendisi ile şehrimize yaptıracağı okulları konuştuk. Şehrimize değer katmak için her türlü maddi ve manevi desteği sağlayacağı müjdesi ile bizleri mutlu etti.   Kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantı sonunda Belediye Başkanı Rasim Arı, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı, Turizmci Gökhan Kanat ve İş İnsanı Muzaffer Leblebici’ye çini tabak hediye etti.

Nevşehir’e Yapılacak Türkiye’nin En Modern Hayvan Kasabası İçin Temel Atma Töreni Düzenlendi

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın vizyon projelerinden biri olan Hayvan Kasabası ve Geçici Hayvan Bakım Evi için temel atma töreni düzenlendi. Törende konuşan Başkan Rasim Arı: ” Biz her türlü canlının şefkatli ve merhametli bir ortamda hayatını devam ettirmesini temin etmek zorundayız. Kuracağımız bu tesis Nevşehir’i bu konuda Türkiye’de örnek bir şehir haline getirecek.”   “ dedi.

Nevşehir’de kurulacak ve Türkiye’ye örnek oluşturacak olan Hayvan Kasabası için geçtiğimiz günlerde yapılan ihalenin ardından, tesis için temel atma töreni düzenlendi. Tesisin yapılacağı, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi arkasındaki Katı Atık Tesisi yanındaki alanda gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, hayvan kasabasında sahipsiz ve bakıma muhtaç hayvanlar için bir yaşam alanı oluşturulacağını kaydetti. Arı, kedi ve köpekler için tek katkı bungalov evlerin ve oyun alanlarının olacağı tesiste kısırlaştırma işlemleri, kuduz, iç-dış parazit, karma sağlık aşıları gibi veterinerlik hizmetlerinin de verileceğini söyledi.

Şehrin En Önemli Sorunlarından Biri Çözülüyor

Hayvan kasabasında yer alacak ormanlık alana yerleştirilecek kuş evleri sayesinde kuşların doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürebileceklerini ifade eden Arı, şöyle konuştu; “Sokak hayvanları şehrimizdeki en büyük sorunlardan bir tanesiydi. Her iki taraf için de sorun aslında. Bir tarafta vatandaşımız mağduriyetini ifade ediyor öbür tarafta da hayvanlarımız şefkate ve merhamete ihtiyaç duyuyor. Böylece her iki tarafta mağdur oluyor. Sokak hayvanları konusunda vatandaşlarımızdan çok sayıda şikayet alıyorduk. Fakat bu soruna kanunlar çerçevesinde çözüm bulabiliyoruz. Kanunlar, ‘Yakaladığınız hayvana kulağına küpeyi taktıktan sonra 15 gün içerisinde aynı yere bırakmak zorundasınız’ diyor. Ama bunu tek tek vatandaşlarımıza anlatmak zor oluyor ve bunun sıkıntısını çekiyorduk. Ama şimdi temelini attığımız bu hayvan kasabası ile birlikte sadece şehir merkezimizde değil Nevşehir sınırları içerisindeki bütün hayvanlarımızın şefkatli bir ortamda bakımını temin edeceğiz. Biz sadece insanlara değil, bütün çalılara şefkat ve merhamet gösterilmesi gerektiğini bize telkin eden bir dinin mensuplarıyız. Biz her türlü canlının şefkatli ve merhametli bir ortamda hayatını devam ettirmesini temin etmek zorundayız. Bu noktada katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz.”

Kapadokya Belediyeler Birliği Müdürü ve Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yüzer’de, kasabanın, birçok yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıdığını söyledi. Tesise getirilecek sokak hayvanlarına öncelikle ilk kabul noktasında tarama yapılacağını belirten Yüzer: “Sonrasında hasta olanlar ve bakıma ihtiyaç duyulan hayvanları ayıracağız. Serbest gezi alanlarının da yer alacağı tesisimizde yavrulu hayvanları ayrı bir bölümde tutacak ve diğer büyük hayvanların arasında ezilmelerinin önüne geçeceğiz. Aynı zamanda, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi için de vatandaşlarımıza bilinçlendirme eğitimleri vereceğiz. Sokak hayvanlarımızın daha vicdani ve daha korunaklı bir ortamda yaşamalarına imkan sağlayacak Hayvan Kasabamızın, şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Arı ve Yüzer’in konuşmalarının ardından tesisin temeline ilk harcın atılması için hazırlanan butonlara, Vali İlhami Aktaş, Milletvekili Yücel Menekşe, Belediye Başkanı Rasim Arı ve diğer davetliler birlikte bastı.

Sokak Hayvanları İçin 5 Yıldızlı Tesis

Nevşehir’de kurulacak ve Türkiye’ye örnek oluşturacak olan Hayvan Kasabası için geçtiğimiz günlerde Nevşehir Belediyesi tarafından yapılan ihalenin ardından proje ihale sözleşmesi Belediye Başkanı Rasim Arı tarafından imzalandı. 41 bin 890 metre kare bir alanda kurulacak olan Hayvan Kasabası içerisinde; kedi ve köpek pansiyonu, tedavi binası, hasta bakım servisi, hayvan hastanesi, eczane, karantina binası, ameliyathane, otopark, morg, ilk kabul, idari bina, sosyal tesis, poliklinik, kedi ve köpek evleri ve serbest gezi alanları bulunacak. Kompleks birçok yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Merkezde, sokak hayvanlarının üremelerinin kontrol altına alınması, hastalıkları hakkında bilgilendirme ve eğitim çalışmaları da yapılacak. Özelikle çocukların tesise ziyaretler gerçekleştirmesi sağlanarak, sokak hayvanlarını koruma bilincinin kazandırılması amaçlanacak.

Bu tesise getirilen sokak hayvanlarına öncelikle ilk kabul noktasında tarama yapılacak. Tarama sonrası hastalar ve bakıma ihtiyaç duyulan hayvanlar ayrılacak. Serbest gezi alanlarının da yer aldığı tesiste yavrulu hayvanlar ayrı bir bölümde tutulacak ve diğer büyük hayvanların arasında ezilmelerinin önüne geçilecek. Kedi ve köpek pansiyonunun bulunacağı tesiste ayrıca eğitim çalışmalarının yapılacağı eğitim salonu olacak. Sokak hayvanlarının sahiplendirileceği komplekste sokak hayvanları ile vakit geçirmek isteyen vatandaşlara bu imkan da sağlanacak.

Tesisin temel atma törenine Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, İl Jan. Komutanı Jan. Kurmay Albay Yüksel Yiğit, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Edip Avşar, ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Modern Şehre Yakışır Yollar İçin Çalışmalar Başlıyor

Nevşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımı modern bir görünüme kavuşturmak için çalışmalarına başlıyor. Lale Caddesi ile Mustafa Parmaksız Caddesi arasındaki yolun sıcak asfalt yapılması için planlanan çalışmaların ilk etabı 13 Mayıs 2019 Pazartesi gününden itibaren Belediye Başkanlığı binası önü ile Ziraat Bankası Kavşağı arasında gerçekleştirilecek.

Nevşehir Belediyesi, belediye başkanlığı binası önünden başlayarak Ziraat Bankası Kavşağı, Meteris Meydanı ve Sonrasında Mustafa Parmaksız Caddesi sonundaki Forum Kapadokya AVM önüne kadar olan alanda yapacağı sıcak asfalt çalışması için başlattığı anket çalışmasını tamamladı. Yol üzerindeki esnafların ve vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için sosyal medya üzerinden yapılan ve vatandaşlara ‘Çalışmalara şimdi mi başlanılsın? Yoksa bayramdan sonra mı başlanılsın?’ sorularının yöneltildiği anket çalışması ile yaklaşık 30 bin kişiye ulaşıldı.

Nevşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından yaklaşık 10 bin kişi yapılan ankete katılarak oy kullanırken kullanıcıların yüzde 82 si çalışmaların Ramazan ayı içerisinde başlamasını istedi.

Anket sonuçlarının ardından bir açıklama yapan Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, söz konusu yoldaki alt ve üst yapı çalışmalarının 13 Mayıs 2019 Pazartesi gününden itibaren başlayacağını duyurdu.

Çalışmaların Nevşehir Belediye binası önü-Ziraat Bankası Kavşağı, Ziraat Bankası kavşağı-Meteris Meydanı ve Meteris Meydanı-Forum Kapadokya AVM şeklinde üç etapta gerçekleştirileceğini ifade eden Arı ilk olarak Nevşehir Belediye binası önü-Ziraat Bankası kavşağı arasında alt ve üst yapı çalışmasının gerçekleştirileceğini belirtti.

Buradaki çalışmalar kapsamında 13 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Nevşehir Belediye binası önü-Ziraat Bankası Kavşağı arasındaki yolun trafiğe kapatılacağını açıklayan Arı, çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanacağını ve çalışmaların sona erdiğinde şehir içi yolların çok daha modern bir görünüme kavuşacağını vurguladı.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.