Ankara’nın Cazibe Merkezi Gölbaşı Olacak

Belediye Çarşamba, 31 Ocak 2018 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Gölbaşı'nda inşaat ve ıslah çalışmaları halen devam eden prestij projeler tamamlandığında, Ankara'nın cazibe merkezinin Gölbaşı olacağına işaret eden Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Gölbaşı’na doğal güzelliklerinin yanı sıra, yeni yatırımlarla da dikkat çekiyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ın önderliğinde başlatılan Şehir Parkı, Eymir Aile Yaşam Merkezi, Mevlana Spor Merkezi, Mogan Gölü Temizliği,  Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi ve Seğmenler Pazar Yeri projeleri; Gölbaşı'nın prestijini artırarak, ilçeyi bir cazibe merkezi haline getirmenin yanı sıra ilçenin sosyo kültürel hayatı yanı sıra ekonomisini de canlandıracak. Projelerle ilgili bilgi veren Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi, Seğmenler Pazar Yeri, Mevlana Spor Merkezi, Eymir Mahallesi'ne inşa edilen Eymir Aile Yaşam Merkezi ve Şehir Parkı projelerin her birinin hem Gölbaşılı vatandaşlar hem de Ankara'dan haftasonlarını geçirmek için Gölbaşı'na gelen konuklar için büyük yenilikleri barındırdığını ifade etti. Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Gölbaşı’nda bütün vatandaşlarımızın yararlanacağı projelere imza atıyoruz. Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi, Mevlana Spor Merkezi, Seğmenler Pazar Yeri, Eymir Mahallesi'ne inşa edilen Sosyal Tesis ve Şehir Parkı projelerinin her birinin hem Gölbaşı’ndan hem de Ankara’dan haftasonlarını geçirmek için gelen konuklar için büyük yenilikler barındıracağını ifade etti.

Başkan Duruay, "Gölbaşı ilçemiz sahip olduğu doğal güzellikleri ile zaten Ankara'nın gözbebeği. Ancak sadece tabiatın verdikleri ile yetinmemek gerekir. Bölgemiz değerli yatırımları hak ediyor. Bu anlayışla yola çıkarak, Gölbaşı'nı daha gelişmiş bir kent yapma hedefini önümüze koyduk. Bugün gelinen aşamada halen yapım süreçleri devam eden prestij projelerimizin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu projelerin her biri başlı başına bir değer ve Gölbaşımızı cazibe merkezi haline getirecek projelerdir" diye konuştu. Projelerin bu yılın sonunda tamamlanacağını söyleyen Başkan Duruay, projelerle ilgili şu bilgileri verdi:

 

Enerjisini Güneşten Alan En Çevreci Park; Şehir Parkı 

Gölbaşı'na değer katacak projelerin başında Eymir, Seğmenler ve Şafak Mahalleleri'nin bulunduğu alana yapılan Şehir Parkı geliyor. Yemyeşil doğasıyla 7 den 77 e herkese hitap edecek şekilde tasarlanan Şehir Parkı’nda her yaştan ziyaretçiye uygun aktivite olanakları bulunacak. Eymir, Seğmenler ve Şafak Mahalleleri ortasında bulunan alana yapılan parkta, çocuklar için macera parkı, köprülü ada, kamp ve oyun alanlarının yanı sıra doğal hayatı öğrenme ve pentatlon alanıyla ağaç oyun evleri yer alacak. Şehir Parkı’nın teknik özellikleri şöyle; 117 bin m2 park alanı, 800 adet 1m ile 5m boylarında ağaçlar, yaklaşık 1000 m2’lik oturum alanı- 3000 m2’lik sosyal tesis, 42 m’lik dönme dolap, minimum 250- 300 m2’lik hizmet binası ve konserler için çim amfi yapılıyor. Projenin en önemli özelliği ise dönme dolap dahil olmak üzere parkın bütün enerji ihtiyacının otoparklar üzerindeki güneş panellerinden sağlanarak sürdürülebilirliğe katkı sağlaması olacak. Proje tamamlanmak üzere.

Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi  

Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi sosyal iletişimi güçlendirecek, her yaştan semt sakinin farklı nedenlerle ziyaret etmek isteyeceği bir merkez olarak tasarlanmıştır. Projenin birinci katında yedi adet dijital ekranlı, tam donanımlı derslik bulunacak. Projenin birinci katında sahnesi, akustik duvar ve tavanlarına ek olarak teknik donanımlarıyla son derece modern, çok amaçlı bir salon yer alacak. İnsanların vakitlerini hoşça geçirebileceği sosyal tesisin içerisinde zabıta merkezi, beyaz masa, engelliler merkezi, 7 adet dijital ekranlı tam donanımlı derslik, hayır çarşısı ile kadın ve erkek mescit alanları yer alacak.    

2017 yılı sonunda hizmete açılmasını planlanan sosyal tesisin kaba inşaatı tamamlanma aşamasında. 

Seğmenler Mahallesi Pazar Yeri 

Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezinin hemen yanına yapılan Seğmenler Pazar yeri vatandaşlar hem rahat alışveriş yapabilecekler hemde, 200 araçlık kapalı otoparkı sayesinde otopark sıkıntısı yaşamayacak. Seğmenler Pazar Yeri’nin alt katında yer alacak olan kapalı otopark, aynı zamanda Gölbaşı trafiğini rahatlatacak. Seğmenler Kapalı Pazar yeri yaklaşık 4078 metrekare alan üzerine inşa ediliyor. Pazarcı esnafının ve vatandaşların tüm ihtiyaçları düşünülerek projelendirilen Seğmenler Kapalı Pazar yeri; bölge halkının pazar ihtiyacını daha hijyenik bir ortamda karşılamasına olanak sunuyor.

2017 yılı sonunda hizmete açılmasını planlanan Pazar yeri inşaatı tamamlanma aşamasında. 

Gerçek Bir Yaşam Alanı

Gölbaşımızın önceliklerini dikkate alarak hayata geçireceğimiz bir diğer projemiz ise Eymir Aile Yaşam Merkezi Projesi. Gölbaşı'ndaki ailelere sosyal imkanları ile gerçek bir yaşam alanı olarak hizmet verecek olan Eymir Aile Yaşam Merkezi Projesi, üç bölümden oluşuyor.

 A Blok’ta kapalı havuz ve fitness merkezi, B Blok’ta düğün salonu, C Blok’ta ise derslikler, ofisler, sergi alanı, restoran ve kafeterya bulunacak. İnşaat çalışmalarının yüzde doksanı tamamlanan Aile Yaşam Merkezi, Gölbaşı'ndaki vatandaşların neredeyse tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek. Burada ise 113134 ada - 4305 m2’lik alan, 110 kişilik konferans salonu, 530 m2’lik havuz alanı, 420 m2’lik fitness merkezi, 580 m2’lik 336 kişi kapasiteli düğün salonu, 300 m2’lik alana sahip derslikler, 114 m2’lik idari ofisler, 170 m2’lik sergi alanı, 345 m2’lik restoran bulunuyor.

2017 yılı sonunda hizmete açılmasını planlanan Eymir Aile Yaşam Merkezi inşaatı tamamlanma aşamasında. 

Mevlana Spor Merkezi İnşaatı Hızla İlerliyor

Genç nesillerin zamanlarını daha iyi değerlendirmesi ve spor faaliyetlerini kolay yapabilmeleri amacıyla Gölbaşı Belediyesi’nin yapımını başlattığı Mevlana Spor Merkezi inşaatı hızla ilerliyor.

Mahallelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yatırım yapmayı amaçlayan Gölbaşı Belediyesi, Mevlana Spor Merkezi ile de Bahçelievler Mahallesi ve yakın mahallelerine hizmet vermeyi amaçlıyor. 

Özgün bir mimari yapıya sahip olan ve iki kattan oluşan spor merkezi içerisinde, yüzme havuzu, spor salonu, sauna, Türk hamamı ile çocuk oyun ve bakım birimleri bulunuyor.  

2017 yılı sonunda hizmete açılmasını planlanan Mevlana Spor Merkezi inşaatı tamamlanma aşamasında. 

Mogan Gölü Eski Temizliğine ve Berraklığına Kavuşacak

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle hayata geçirilen bu proje, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla hayat bulacak. 

Mogan Gölü’nün temizliği Projesi Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük iç su temizlik projesi olma özelliği taşıyor. Projenin amacı gölün eski temizliğine kavuşarak ailelerin huzurlu vakit geçirmelerini, balık tutmalarını sağlamak.

Temizlik çalışmaları sayesinde göldeki sığlaşmanın da önleneceğini belirten Başkan Duruay,  “Gölün su derinliği ve su hacminin artmasıyla göldeki mevcut ekosistemde eski doğal konumuna dönecek. Ayrıca Mogan Gölümüzü besleyen derelerin ıslahı ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu. Gölün temizlik çalışmaları halen devam etmektedir. Başkan Duruay, gölde İMBAT ile birlikte iki geminin de çalıştığını ifade ederek, Mogan Gölü’nde yaklaşık 2 milyon 700 bin metreküp çamurun taranacağını ve geotekstil susuzlaştırma tüpleri ile de taranan çamurun bitkisel toprak olarak bertaraf tesislerine gönderileceğini kaydetti.

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Ocak 16 2019 0
Hoşgeldin Ocak 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…2019 yılının ilk sayısı ile karşınızdayız. Anba ailesi olarak, ülkemiz için barış ve huzur dolu bir yıl dileriz.İlk sayımızda…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.