Başkan Tiryaki’ye “Ankara’ya Değer Katanlar Ödülü”

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’ye, Ankara Ticaret Odası’ndan(ATO) ödül… Başkan Tiryaki, Altınköy Açıkhava Müzesi projesi ile “Ankara’ya Değer Katanlar” ödülüne layık görüldü. ATO tarafından düzenlenen 3. Ankara Marka Festivali kapsamında verilen "Ankara'ya Değer Katanlar" ve "Ankara'nın En Değerli Markaları" ödülleri sahiplerini buldu. Ankara’nın turizmde markalaşma sürecinde seçici kurul tarafından değerlendirilen Altınköy Açık Hava Müzesi ile Başkan Tiryaki, Ankara’ya değer katan isimler arasında yer aldı.  3. Ankara Marka Festivali kapsamında düzenlenen gala yemeğinde Başkan Tiryaki ödülünü ATO Başkanı Gürsel Baran ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldı. 

Altınköy Açık Hava Müzesi sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin göz bebeği haline geldiğini söyleyen Başkan Veysel Tiryaki, “Altınköy yok olan köy kültürünü yaşattığımız, 100 yıl öncesi kendi kültürümüze ait olan değerlere tekrar hayat verdiğimiz bir müze. Aynı zamanda Altınköy, bugünün kent çocuklarına yok olmaya yüz tutmuş köy kültürünü tekrar hatırlatma ve yaşatma misyonunu üstleniyor. Altınköy’de öz kültürümüze ait olan değerleri ortaya çıkarıyoruz. Yapımı tamamlanmadan Türkiye’nin en çok ziyaret edilen açık hava müzeleri arasında yer alan Altınköy, Türkiye’nin en değerli turizm markaları arasında da yer almaya adaydır” diye konuştu. 

Altınköy,  Ankara’ya Değer Katmaya Devam Ediyor

ATO'nun bu yıl üçüncü kez organize ettiği Ankara Marka Festivali çerçevesinde gerçekleştirilen gala yemeği ATO Başkanı Gürsel Baran ev sahipliğinde düzenlendi. Törene, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, iş dünyası yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı. 

Ankara’nın savunma sanayi, havacılık sanayi, kongre, turizm gibi alanlarında markalaşan ve Ankara’ya değer katan markalara ödül verilen törende, "Ankara'ya Değer Katanlar" kategorisinde Altınköy Açık Hava Müzesi projesi ile Veysel Tiryaki de yer aldı. Altınköy Açık Hava Müzesi’nin yapımına beş yıl önce başladıklarını ve daha tamamlamadıklarını belirten Başkan Veysel Tiryaki şu ifadeleri kullandı:

“Markalaşmada Fiziksel Değişim Yeterli Değildir, Zihinsel Dönüşüm De Gerekir”

“Bizim kent yöneticileri olarak görevlerimiz sadece kenti yaşanabilir hale getirmek, kamu hizmetlerini düzgün olarak yapmak değildir. Bizim kültürümüzü yaşatmamız, topluma kültür sanat alanında değer katmamız da gerekir. Fiziksel değişim yeterli değildir, zihinsel değişim de gerekir. Biz son 13 yılda Altındağ’da kentsel dönüşüm çerçevesinde bunu gerçekleştirmeye çalıştık. Altındağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu, tarihi bir ilçe. Uzun yıllar kaderine terk edilmiş, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olmaya yüz tutmuş bir ilçeye, Altındağlılarla beraber tekrar hayat verdik ve her anlamda yaşanabilir bir kente dönüştürdük. 

Altınköy Açık Hava Müzesi de gecekondularla dolu Beşikkkaya da hayata geçirdiğimiz, mahallenin çehresini değiştiren Ankara’ya hatta Türkiye’ye değer katan bir projemizdir. Altınköy sadece bir köy yaşantısının sergilendiği bir alan değil, Türkiye’nin dört bir yanından sanatçıların akın ettiği, kültürümüzden gelen zanaatların tekrar hayat bulduğu bir yer. Altınköy aynı zamanda içinde birçok müze barındırıyor. Altınköy’de kendi öz kültürümüze ait olan her şeyi bulabilirsiniz. Bin dönüm olarak tasarladığımız, 650 dönümü tamamlanan Altınköy, yapımı bittikten sonra Türkiye’nin turizmde gururu olacaktır. Altınköy şu anda dünyanın her yerinden gelen konukları ağırlıyor. Biz projelerimizle Ankara’ya, Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğiz.”

Altındağ’a, 36 Yeni Okul Daha Yapılıyor 

Geçtiğimiz yıl alınan kararla Altındağ’da 36 yeni okulun yapımı için düğmeye basıldı. Bunlardan 10 tanesinin inşaatı devam ederken, 26’sından bazılarının ihalesi yapıldı, sözleşme aşamasında, bazılarının ise çok yakında ihalesi yapılacak. “Eğitime yönelik her türlü yatırıma hazırız” diyen Başkan Veysel Tiryaki, “Söz konusu eğitim olduğunda, Altındağ Belediyesi olarak elimizde gelen her desteği veriyoruz. Eğitim yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Valiliğimizin öncülüğünde inşallah Altındağ’da okul sorunu kalmayacak” dedi. 

Altındağ Belediye Binası’nda,  Ankara Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) ile gerçekleştirilen son toplantıda, okullarla ilgili durum değerlendirilmesi yapıldı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin de yer aldığı toplantıya, Vali Yardımcısı Bilal Özdemir, Altındağ Kaymakamı Erol Karaömeroğlu, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Zülkarneyin Avcı ve YİKOP yetkileri katıldı.

Toplantıda, Altındağ’da yapımı planlanan ve inşaatı devam eden okulların son durumu masaya yatırıldı, sorunlu okul alanları hakkında Altındağ Belediyesi’nden destek istendi. 

“Tüm İmkanlarımızı Seferber Etmeye Hazırız”

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Ankara Valisi Ercan Topaca ve YİKOB yetkililerine Altındağ’ın okul ihtiyacını gidermek için yürütülen hassas ve kararlı çalışma için teşekkürlerini iletti. “Sayın Valimiz Ercan Topaca’ya,  Vali Yardımcısı Sn. Bilal Özdemir ve ekibine gösterdikleri hassasiyet ve gayret için gönülden teşekkürlerimizi iletiyorum. Her konuda yardıma hazırız” diyen Başkan Tiryaki, Altındağ’ın okul sorununun çok kısa zamanda çözüleceğine dair inancını ifade etti.

Altındağ Belediyesi’nin eğitimle ilgili her konuda hiç tereddütsüz tüm imkanlarını seferber ettiğini, bundan sonra da edeceğini belirten Başkan Tiryaki, Altındağlı çocukların daha iyi eğitim şartlarına kavuşması için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Altındağ’a 13 okul kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Tiryaki, yeni yapılacak tüm okullar için gerekli altyapı ve fiziki şartların sağlanacağını da aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü. 

“Eğitim aslında ailede başlayan fakat hayat boyunca devam eden bir süreçten oluşuyor. Bizim öncelikli görevlerimizden biri de özellikle bu alanda kalite standartlarına ulaşmaktır. Altındağlılar, kendi altın dönemlerini yaşıyorlar. Gerek sosyal, gerekse kültürel alanda birçok yenilenmeyi el birliği ile gerçekleştirdik. Yapılabilecek en iyi yatırım, eğitime olan yatırımdır düşüncesini özümsedik. İnşallah, Altındağımızda okul sorunu bitecek. Daha bilinçli ve bilgili nesillerimiz olacak. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.”

Altındağ Belediyesi Tarafından Gagavuzya Çadır Lunga Huzurevi Yapımına Başlandı

Altındağ Belediyesi Gagavuz Türkleri’nin yaşadığı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’ne yaptığı yatırımlara yenilerini ekliyor. Altındağ Belediyesi tarafından Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı ile Gagavuzya’ya yapılan Gençlik Merkezi’nin ardından Gagavuzya Çadır Lunga Huzurevi’nin de yapımı için düğmeye basıldı.

Altındağ Belediyesi, Altındağlılar tarafından büyük rağbet gören ve her mahallede bulunan eğitim, kültür ve gençlik merkezlerinin bir benzerini Gagavuzya’da inşa ediyor. Gençlik merkezinin inşaatı devam ederken, bir yandan da Gagavuzya’nın ihtiyacı doğrultusunda modern bir huzurevi inşaatına da başlandı. Ekim ayında Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Başkanı İrina Vlah’ın katıldığı törenle temeli atılan gençlik merkezinin ardından Gagavuzya Çadır Lunga Huzurevi’nin inşaatı da hızla yükseliyor. 

Gagavuzya’nın başkenti Komrat’a inşa edilen ve 1005 metre kare alana sahip olan gençlik merkezinin içerisinde dershane, internet cafe ve etüt merkezleri bulunuyor. Huzurevi ise Gagavuzya’nın Çadır- Lunga şehrinde 993 metre kare alana projelendirilirken, konaklayacak yaşlıların terastan revire her türlü ihtiyacına uygun olarak inşa ediliyor. 

Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Cebrail Aslan ve beraberindeki heyet, Gagavuzya’daki her iki yatırımı da yerinde incelemek amacıyla Gagavuzya’ya gitti. Heyet, Gençlik Merkezi’nin ardından yaklaşık bin metre kare alana sahip Gagavuzya Çadır Lunga Huzurevi inşaatında da incelemelerde bulundu. 

“Gençlik Merkezi, Kültür Köprüsü Olacak”

Başkan Tiryaki, Gagavuzya’nın başkenti Komrat’a yapılan gençlik merkezinin özellikle Gagavuzya ile Türkiye arasındaki dostluğu gelecek nesillere taşıyacağını belirterek huzurevi ile de Gagavuzya’nın önemli bir ihtiyacını karşılayacaklarını ifade etti. Başkan Tiryaki sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın isteği ile Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’ne Altındağ Belediyesi olarak iki yatırım kazandırıyoruz. Gagavuzya’daki gençlik merkezi, ortak kültüre sahip olan ve aralarında binlerce kilometre bulunan iki kardeş halkı daha da birleştirecek. Gagavuzyalı gençler merkezde kültürle, sanatla meşgul olurken, bir yandan da Türkiye hakkında bilgi edinecekler ve aramızdaki bağlar gelecek nesillere de taşınacak. Bu merkezin iki ülke arasında bir kültür köprüsü görevi göreceğine inanıyorum. Altındağ Belediyesi olarak yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Gagavuzya’da bin metre kare alana sahip Gagavuzya Çadır Lunga Huzurevi’nin de yapımına başladık. İnşallah gençlik merkezimizi ve huzurevimizi en kısa zamanda Gagavuz kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Gagavuz Türkleri ile kalplerimiz hep bir. Bu topraklarda Türk kardeşlerimize hizmet etmek bizim için büyük mutluluktur.”

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Mart 06 2019 0
Hoşgeldin Mart 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle… Bu sayımızda Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarının son durumuna dair araştırmamızı yayınlıyoruz. Malum bu yıl ve önümüzdeki birkaç…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.