Başkent’in Gelecekteki Yolları İnşa Ediliyor

Belediye Çarşamba, 04 Nisan 2018 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bilkent Şehir Hastanesi’ne ulaşımı rahatlatmak için yapılan 33 kilometrelik yol çalışmasını hızlandırdıklarını belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Etlik Şehir Hastanesi için de tünel projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Başkan Tuna, başkent trafiğini kesintisiz hale getirecek 10 yeni köprülü kavşağın da müjdesini verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bilkent’te yapımı süren ve Nisan ayında açılması planlanan 3 bin 800 yataklı Şehir Hastanesi'ne Başkent’in dört bir tarafından rahat ulaşım sağlanabilmesi için yol çalışmalarını hızlandırdı. ODTÜ Teknokent Kavşağı’ndaki çalışmalar hızlı ilerlerken, hastane bölgesini diğer bulvarlara bağlayacak olan 33 kilometrelik yol; tüneller, katlı köprülü kavşaklar, menfezler, köprüler ve “U” dönüşlerinden oluşacak.

Çok Kanallı Yatırım

Bağlantılarla birlikte 29 köprü ve kavşağın yer alacağı şehir hastanesi çevresindeki yeni yol çalışmalarının öncelikli yatırımlar listesinde yer aldığını açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna: “Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Bilkent Şehir Hastanesi çevresindeki yol çalışmalarının maliyeti 800 milyon lirayı bulacak. Nisan ayında açılması planlanan Bilkent Şehir Hastanesi hizmete girmeden önce yolları bitirmeyi hedefliyoruz. Çünkü hastanenin açılmasıyla günlük 100 bin kişi ve 30 bine yakın aracın buraya gelmesi hesaplanıyor. Bu yükü kaldıracak çok kanallı yol projemizin çalışmalarına son sürat devam ediyoruz” dedi.   

Eskişehir Yolu’ndaki Yoğunluğu Çözecek Proje

Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda gerçekleşen çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Tuna, “Hastanenin açılmasıyla birlikte ilave olarak ilk etapta 30 bin aracın bu yöne doğru kayacağı görülüyor. Yani günlük araç geçişi hastanenin açılmasıyla birlikte 200 bini bulacak. Şu anda şehir hastanesine ulaşım sadece Eskişehir Yolu’ndan yapılabiliyor. Kavşak ve yol çalışmamız bittiğinde trafikte rahatlama sağlayacağız. Çünkü hastaneye ulaşım birçok kanaldan yapılabilecek ve Eskişehir Yolu trafiğinin yükü azalacak. Burada amacımız; vatandaşlarımızın hastaneye doğu, batı, kuzey ve güneyden rahat gelmelerini sağlamak” diye konuştu.

Angora Bulvarı’ndan Teknokent Kavşağı’na Direkt Ulaşım   

Proje kapsamında ODTÜ Teknokent Kaşvağı’ndan Ankara Bulvarı ve Sabancı Bulvarı’na bağlantı kurulacak. ODTÜ Teknokent ve Çevre Yolu arasında ayrıca İncek Bulvarı’na da bağlantı yolu inşa edilecek. Şehir Hastanesi’nin güneyindeki Angora Bulvarı’ndan hastaneye doğru, 50 metre genişliğinde 4 gidiş-4 geliş bir yol açımının sürdüğünü ve bu yolun 2 köprülü kavşakla beraber yapımı süren Bilkent Köprülü Kavşağı'na kadar devam edeceğini belirten Başkan Tuna, “Özellikle Çayyolu, Ümitköy, Eskişehir Yolu veya çevre yollarından gelecek vatandaşlarımızın hastaneler bölgesine ulaşmasını sağlayacak bir yol olacak” ifadelerini kullandı.

Tünellerle Bağlantı

Hacettepe Üniversitesi’nin önünde de yeni bir köprülü kavşak yapılacağını açıklayan Tuna, Angora Bulvarı’nın tam yanından Tarım Bakanlığı’na ait Botanik Bahçesi’ni bölmeden yerin altından 600 metre uzunluğunda büyük bir tünel yapılacağını ifade etti. Projeye Beytepe Mahallesi tarafından Angora Bulvarı’na bir battı, çıktı ve 2 kolla bağlantı yolunun da dahil edildiğinin altını çizen Başkan Tuna, proje detaylarını paylaştı: “Özellikle Angora Bulvarı’ndan gelenler, Eskişehir yoluna yük bindiriyor. Burayı Sabancı ve Ankara Bulvarlarına bağlayacağız. Bu sayede de hem Çayyolu’ndan hem de Kızılay, Ulus ve Keçiören’den gelen vatandaşlar, rahat ulaşım sağlayabilecek. Eskişehir Yolu'ndaki Hacettepe Köprüsü'nü büyütmek kaydıyla, yukarıdan kesintisiz bir trafik akışı daha sağlayacağız. Mevcut durumda Bilkent Hastanesi’nin doğusundan giden Bilkent Bulvarı, ODTÜ arazisinin tam sınırından geçer ve biraz dardır. Bu yolun en önemli kısmı budur. Bilkent Bulvarı ile Sabancı ve Ankara Bulvarı bağlantısını sağlayan yeni bir bulvar daha açacağız.”

Projede Yok Yok

İncek Bulvarı’nı içine alan ODTÜ Teknokent Kavşağı ve Çevre Yolu arasında yapımı süren yol uzunluğunun 14 kilometre olacağını söyleyen Tuna, yeni güzergah hakkında şu bilgileri verdi:

“Bilkent Köprülü Kavşağı'ndan başlayıp, öncelikle ODTÜ’nün batı sınırından İhsan Doğramacı Bulvarı'nın sol tarafından geçen ve İncek Bulvarı'na bağlanan oradan da Haymana Yolu, Çevre Yolu ve yeni yapılacak Niğde-Ulukışla Otobanı'na bağlanan yol 50 metre genişliğinde, 4 gidiş - 4 geliş olarak planlandı. Buranın 5,6 kilometreye yakını İncek Yolu’na kadar olan bölümü, gerisi de Çevre Yolu’na kadar olan bölümünü oluşturacak. Bir nevi ikinci Konya Yolu olacak. Mevcut Konya Yolu'na paralel Ankara’yı dikine kesen bir  bulvar. Bu bulvar sayesinde İncek bölgesinden ve şehir dışından gelen vatandaşlarımızın direkt olarak hastaneler bölgesine, Çayyolu’na hatta şehrin diğer bölgelerine ulaşımlarını sağlamış olacağız.”

Ankara’nın Gelecekteki Yolları

Ankara’nın batıya doğru 6 ayrı aksla bağlandığı bilgisini veren Başkan Tuna, “Ankara’nın kuzeyinden gelip de güneyine gidecek olan aks sayısı çok azdır. Sadece iki tane var. Biri Anadolu Bulvar. Orası da gelir ve Konya Yolu’nda kesilir. Bir de Şaşmaz Bulvarı var. O da Ümitköy Köprüsü’ne bağlanarak, İncek Bulvarı’na kadar gider. Yapılan çalışmayla hastaneler bölgesini Sabancı Bulvarı’na ve Ankara Bulvarı’na bağlayacağız. Ve bir başka düşündüğümüz proje de Etlik Hastaneler Bölgesi için. GATA önünden gelen yolu, Yozgat Bulvarı’na kadar kesintisiz hale getirecek bir tünel ve 2 battı çıktı yol yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yapılan yeni yolların sadece bugün için değil gelecekte kullanılacak ve daha uzun yıllar Başkent trafiğini rahatlatacak nitelikte olduğunu kaydeden Tuna, trafik yoğunluğunu azaltacağını vurguladı.   

Başkent Ankara, Hem Güney-Kuzey Hem De Doğu-Batı Aksında 10 Yeni Köprülü Kavşakla Birleşecek

Birçoğu 2018 yılında hayata geçirilecek projelerle Başkent trafiğine nefes aldırmayı amaçladıklarını söyleyen Başkan Tuna, “Bu yıl Başkent’in dört bir tarafında trafik yoğunluğu tespit ettiğimiz bölgelerde kavşak projelerinin yapımına başlıyoruz. Kepekli mevkii, Samsun Yolu Türk Telekom önü ile Akköprü kavşağı için start verdik. Bu üç kavşağın yapımına Allah’ın izniyle okullar tatile girdiği zaman başlayacağız. Ancak bu üç kavşak dışında Başkentimizin farklı noktalarında ihtiyaç duyulan yeni köprülü kavşak projeleri üzerinde çalışıyoruz. İlk etapta Fen İşleri Daire Başkanlığı ile birlikte aciliyeti olduğunu düşündüğümüz 10 yeni köprülü kavşak projesini devreye sokmayı planlıyoruz. Şu anda devam eden köprülü kavşaklarımızın haricinde yeni başlanacak bu çalışmalarla Başkent trafiğimiz daha da nefes alacak. Ankaramızın doğu-batı, kuzey-güney aksı alternatif yol ve güzergahlara yapacağımız kavşaklarla birleşecek ” dedi.

İlk Kavşak, Eskişehir Yolu –Yaşamkent Kavşağı’na

Yeni kavşak çalışmalarının ilkinin Eskişehir Yolu üzerindeki Yaşamkent Kavşağı’nda yapılacağını açıklayan Başkan Tuna, “Bu yıl ilk çalışmamız burada olacak. Daha sonra sırasıyla Korukent ve Başkent Üniversitesi’nin önündeki bölgelerde de köprülü kavşak çalışması yapacağız” diye konuştu. Bu kavşakların tamamının yapımıyla birlikte Eskişehir Yolu’nda kesintisiz bir trafik akışı sağlanacağının altını çizen Tuna, “Buralara battı-çıktı şeklinde köprülü kavşak yapacağız. Bu sayede de sürücülerimiz Eskişehir Yolu üzerinde hiçbir duraksama yapmadan seyahat edebilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Samsun Yolu Kesintisiz Akacak

Samsun Yolu üzerinde de iki ayrı bölgede ışıklı kavşak bulunduğunu, buraların da trafikte yığılmalara neden olduğunu ifade eden Başkan Tuna, bölgede yaşayan Başkentlilere de şu müjdeyi verdi:“Türk Telekom önü dışında Samsun Yolu üzerinde ışıklı kavşaklar mevcut. Bu ışıklardan biri Mavi Göl’ün önünde, diğeri de Çevre Yolu’na girmeden hemen önce. Bu ikisini de kaldırıp, buralara da battı-çıktı köprü yapacağız.” Konya Yolu’na paralel yeni bir yol planlaması yaptıklarını da vurgulayan Tuna, yapımı devam eden ODTÜ Teknokent  Kavşağı üzerinden İncek’e yeni yol açıldığını söyledi. Başkan Tuna, yolun İncek’e kadar uzatılmasının ardından bu yolun İncek Bulvarı üzerinden Niğde Otoyolu’na bağlantısının yapılacağı müjdesini de verdi.

Havaalanı Yolu Üzerinde Fruko Kavşağı’na Neşter

10 yeni köprülü kavşak çalışması içinde önem verdikleri projeleri tek tek anlatan Başkan Tuna, “Havaalanı Yolu Fruko Kavşağı, Sincan Devrimler Caddesi üzeri ve Sincan OSB önünde yeni kavşaklar devreye girecek. Aynı zamanda Anadolu Bulvarı üzerindeki TUVTÜRK önünde devam eden köprülü kavşak çalışmamızı da 2,5 aya kadar bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Sıkıntılı Bölgeler Tespit Edildi

Başkent trafiğinde sıkıntı oluşturduğu ve aşırı yoğunluk yaşandığı bölgeleri tek tek tespit ederek uzmanlarla birlikte trafik yoğunluğunu azaltacak çözüm önerileri üzerinde çalıştıklarını belirten Başkan Tuna, diğer alternatif yol ve kavşakları da sıraladı: “Çakırlar Çiftliği ile Göksu Göleti’ni birbirine bağlayacağız. Yolu açtık ancak ASKİ burada çalışma yapıyor. O yolu bitirdiğimizde özellikle Eryaman’dan gelen vatandaşlarımız artık İstanbul Yolu’nu kullanmak zorunda kalmayacak. Bu yeni yol trafik akışını Anadolu Bulvarı’na bağlayacak. Sürücülerimiz trafik yoğunluğu yaşamadan bu sayede şehir merkezine ulaşabilecek.”

Araç Sayısı Her Yıl 50 Bin Artıyor

Ankara’da her 3,5 kişiye bir araç, İstanbul’da ise her 6 kişiye bir araç düştüğüne dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, Ankara trafiğine ilişkin rakamları da paylaştı:

“Başkent’te her gün 1 milyon 950 Ankara plakalı araç trafiğe çıkıyor. Buna yabancı plakalı günlük 350 bin araç da eklenince, her gün 2 milyon 200 bin aracın Başkent yollarında olduğunu görüyoruz. Her yıl ise Ankara’da araç sayısı 50 bin artıyor. Bizim Başkent’teki araç sayısını düşürme gibi durumumuz olamaz. Ancak yeni katılan araçlara rağmen Başkent trafiğini rahatlatabilmek adına bu araçları şehrin dört bir tarafına dağıtabiliriz. Bunun için de sürekli çalışıyor, yeni çözümler arıyor ve uyguluyoruz.” 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Mart 06 2019 0
Hoşgeldin Mart 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle… Bu sayımızda Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarının son durumuna dair araştırmamızı yayınlıyoruz. Malum bu yıl ve önümüzdeki birkaç…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.