Gaziantep Yatırımcıları İstasyon’a Davet Ediyor

Belediye Perşembe, 19 Nisan 2018 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Gaziantep’te, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü gerçekleştiriliyor. Bu büyük dönüşümde Gaziantep’in temel ilkeleri sürdürülebilir bir sistem yaratmak, örnek alınacak kadar iyi sonuçları ortaya koymak ve şehrin kadim kültür kodları üzerinden ilerlemek olarak belirleniyor. 

505 bin 330 metrekarelik bir alana yayılan bu projenin iddiası,  sadece gerçekleştirileceği alanla sınırlı değil.  Bütün unsurlarıyla ama bir bu kadar önemlisi, tarihi kültür kodlarından kopmayarak modern bir mimariye ve bakış açısına odaklanan İstasyon’daki kentsel dönüşüm, dünya çapında öneme sahip Zeugma Mozaik Müzesi ile Gaziantep Kalesi’ne komşu.

Tarihe ışık tutan şehrin geleceğe de ışık tutmasını ve kentsel dönüşümde öncü olmasını istediklerini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, “En iddialı çalışmamız olarak “İstasyon Kentsel Dönüşüm” projesini hayata geçiriyoruz.” dedi. Şahin sözlerine şöyle devam etti: “İstasyon, kentimizin en önemli bölgelerinden biri.  Önemli, çünkü şehrin tarihini en iyi yansıtan ve sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında haklı bir üne sahip Zeugma Mozaik Müzesi ile Gaziantep Kalesi’ne komşu. Bir bu kadar önemlisi, bölgenin ekonomik olarak da hâlâ aktif olması. Bu noktada projenin büyüklüğünü ifade edebilmek açısından 505 bin 330 metrekarelik alanda gerçekleştirildiğini de belirtmek gerekiyor. Sonuç olarak proje, Gaziantep’in kadim bir kültürü yansıtan eski tarihi alanı ve yeni şehir merkezi arasında konumlanacak. Ve işte tam da bu yüzden yeni ile eski arasında bir köprü kuracak. Ve bu köprüyü, modern binaların inşasında geleneksel ve yerel mimariden esinlenerek kuracağız. Böylece, Gaziantep Kalesi’nden Zeugma Mozaik Müzesi’ne uzanan yolu, eski şehre zarar vermeden tasarlayacağız. Ayrıca, yine bu proje kapsamında Doğu’dan Batı’ya giden ana yol olan ve şehrimizin en önemli alanlarından Nizip Caddesi’nde mimarı anlamda modern bir görsellik sunmuş olacağız. Oteller, ofis binaları, ticari alanlar, kongre merkezleriyle Nizip Caddesi modernliğe doğru giden bir yolu temsil edecek.  Tüm bunlar sonucunda inanıyoruz ki; herkes için bir cazibe merkezi oluşturacağız. Başta yabancılar olmak üzere Gaziantep’e gelmek isteyen herkese de kapımız açık olacak.”

Türkiye’nin en büyük sekizinci şehri olarak konumlanan Gaziantep, sanayi yatırımları ve kentsel dönüşüm projeleri ile yabancı yatırımcı için adeta bir cazibe merkezi haline geldi. Şu anda 1.300’ü aşkın yabancı firmanın faaliyet gösterdiği Gaziantep, Dünya Bankası İş Yapma Raporu’na göre ortalama 6.5 günde şirket kurulabilen iş dostu bir ortam sunuyor. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahip olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 6,5 milyar doları aşkın yıllık ihracatla tek başına dünyanın 170 ülkesinden daha fazla ihracata imza atıyor. Bu gücü doğru bir şekilde kanalize ederek, Gaziantep’i kentler yarışında ön plana çıkarmaya kararlı olduklarını dile getiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bulundukları bölgede öncü rol oynamak ve şehirdeki dinamizmi tüm bölgeye, Türkiye’ye ve hatta dünyaya yaymak istediklerini de sözlerine ekliyor.

Yabancı Yatırımcılara Tekliflerde Bulunacağız

Kentsel dönüşümde herkesin örnek aldığı bir kent olma arzusunda olduklarını dile getiren Şahin, bu amaçla Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen Dünya’nın en büyük Gayrimenkul Profesyonelleri Fuarı’na katıldıklarını ve İstasyon Projesi ile yabancı yatırımcılara cazip teklifler sunacaklarını kaydetti. Başkan Şahin, kentin merkezindeki tarihi alanda bulunan ayakkabı sanayicilerinin atölyelerinin yer aldığı bölgeyi şehrin dışına taşıyacaklarını, bölgeye yakışacağını düşündükleri İstasyon Projesi’ni inşa edeceklerini aktardı. Şahin, şöyle konuştu: İstasyon Projesi’ni konut ve işyerleri yer alacak şekilde planladık. Bu bölgede oturan vatandaşlarımız ise proje hayata geçtikten sonra yine burada oturmaya devam edecek. Ayrıca Zeugma Müzesi ile Gaziantep Kalesi arasında kalan bu bölge şehrimizin en işlek bölgesi. Tarihi bir alan. Tamamen tarihi dokuyu koruyarak projemizi inşa etmeyi planlıyoruz. Bütün planlamalarımızı yaptık. Bölgedeki tarihi yapıları da gastronomi atölyeleri olarak değerlendirmeyi planlıyoruz. Oldukça başarılı bir kentsel dönüşüm projesi olduğu konusunda iddialıyız. İstiyoruz ki; bu projeyi uluslararası bir firma ile birlikte gerçekleştirelim. Projemizi en doğru şekilde ifade edebileceğimiz ve buna en objektif yaklaşımı görebileceğimiz mecranın MIPIM olduğunu düşündük ve bu amaçla buraya geldik. Yabancı yatırımcılara bu projeyi birlikte gerçekleştirmek için tekliflerde bulunacağız. Umuyoruz ki; projemizin gerçekleşmesi adına burada ciddi adımlar atacağız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılına kadar bu dev projemizi hayata geçirmek istiyoruz.”

“İstasyon” Uzakdoğuluları Cezbetti

Fransa’nın Cannes kentinde her yıl mart ayının ilk yarısında gerçekleştirilen ve dünyanın 100 ülkesinden 25 bine yakın gayrimenkul profesyonelini ağırlayan MIPIM’e, İstasyon Projesi ile katılan Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan en önemli kapısı olan Gaziantep’e, fuarda en çok ilgiyi Uzakdoğulu yatırımcılar gösterdi. Projenin kar marjının yüzde 40 olması Uzakdoğuluları cezbetti. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, MIPIM’de kendilerine gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getirerek, “Gaziantep’e çok büyük bir ilgi oldu. Asyalı şehirlerin fuara katılımında da bir yükselme olduğu belirtiliyor. Dünya müteahhitlik sektöründe Çin’in ardından ikinci olan Türkiye’den de fuara katılım oldukça yüksekti. Biz Gaziantep olarak kentsel dönüşümde farklı bir modelle Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Bunun için farklı bir modelle geliştirdik. Çin, Japonya, Hong Kong ve Güney Koreli yatırımcılar da bizim yapmaya çalıştığımız bu modellere ciddi finansal destek vermeye çalışıyorlar. Projeyi inceliyorlar, fizibilitesine bakıyorlar eğer karlılık oranı yüksekse ciddi manada destek oluyorlar. İstasyon projemiz de 500 bin metrekare alan üzerine 6 bin insanın yaşam alanını tasarlayan etkileyici ve büyük proje. Bu da tabii ki Uzakdoğulu yatırımcıların ilgisini çekiyor. İlginin en büyük nedeni ise yüzde 40 oranında bir karlılığın olması. Dünyada yüzde 40 karlılığın olduğu çok az sektör ve çok az proje var” dedi.

Doğru Yatırımcıyı Arıyoruz

İstasyon Projesi için yatırım yapma gücü ve finansal desteği olan kuruluşlarla sıkı bir diyalog içinde olduklarını belirten Şahin, “Yatırımcılar projemizi inceliyor ve karşılıklı görüşmeler yapıyoruz. Görüşmelerimiz sonunda yatırımcı önerilerinin hangisinin doğru modelle olduğuna karar verip, bunun çalışmasını tamamlayacağız. Bu çalışmaların sonunda İstasyon Projesi için öngördüğümüz bölgeyi bir ticaret, turizm, kültür ve gastronomi merkezi haline dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Ocak 16 2019 0
Hoşgeldin Ocak 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…2019 yılının ilk sayısı ile karşınızdayız. Anba ailesi olarak, ülkemiz için barış ve huzur dolu bir yıl dileriz.İlk sayımızda…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.