Bu sayfayı yazdır

Yapıya Özel Çözümler: Özay Mühendislik

Röportaj Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Hem müteahhitlere hem mimarlara projelerinde, elektrik tesisat proje tasarım, danışmanlık ve kontrollük hizmeti veren Özay Mühendislik, çeyrek asırdır devam eden çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyor. Özay Mühendislik Ltd. Şti.’nin kurucusu Kemal Aykaç, şirketin kurulduğu andan itibaren gelişen teknolojiler ışığında yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli projeye imza attığını ve müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini ekonomik, uygulanabilir ve yasal mevzuatlar çerçevesinde gerçekleştirmenin şirketlerinin öncelikli hedefi olduğunu ifade etti. Kemal Aykaç ile hem sektörü hem de firmasını konuştuk.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Özay Mühendislik Elektrik Ltd. Şti. 1993 yılında faaliyetine başlamıştır. Şirketimiz kurulduğu andan itibaren gelişen teknolojiler ışığında yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli projeye imza atmıştır. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini ekonomik, uygulanabilir ve yasal mevzuatlar çerçevesinde gerçekleştirmek şirketimizin öncelikli hedefidir. Ulusal ve uluslar arası standartların uygulanması konusunda hassasiyetimiz bulunmaktadır. Hedefimiz bulunduğumuz sektör içerisindeki rekabet gücünü ve pazar payını artırmaktır.

Kendinizden ve çalışma ekibinizden bahseder misiniz?

Ben Kemal Aykaç Gazi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 1992 yılı mezunuyum. Öğrencilik yıllarım da ve şirketim kurulana kadar elektrik tesisat proje tasarım sektöründe Elektrik Mühendisi Fikri Salim Vural Bey’in yanında çalışmaya başladım. Ve Fikri Ağabeyimin sayesinde edindiğim bilgileri kendi şirketimde uygulamak için Özay Mühendislik Ltd. Şti.’yi kurdum. 

Elektrik tesisat proje tasarım, danışmanlık ve kontrollük hizmeti veren şirketimiz, 5 elektrik-elektronik mühendisi, 17 teknik ressam ve 2 idari personel kadrosu ile birlikte yurtiçi ve yurtdışın da kamu ve özel binalara ait elektrik tesisat projelerini tasarlamakta ve mühendislik olarak uygulamaya esas çözümler üretmektedir.

Ekibimizle birbirimizi tamamlayan bir bütünüz. Bu da şirketimizde çalışan personelimle uzun yıllardır birlikte çalışmamızdan kaynaklanıyor. 

Gündemde olan yurt içi ve yurt dışı projeleriniz nelerdir?

Şirketimiz; sağlık yapıları, eğitim yapıları, konut projeleri, alışveriş merkezleri, kamu binaları, spor tesisleri, sanayi lojistik ve ulaşım tesisleri, turizm yapıları elektrik projelendirme hizmetlerini yapmaktadır. Hali hazırda birkaç örnek vermek istersek;

Pasifik & Çiftay EGO Projesi Faz-1 

İşveren: Pasifik & Çiftay Adi Ortaklığı

Mimar: Yazgan Mimarlık

İnşaat Alanı: 300.000 m2

Yer: Ankara

İşin Kapsamı: Ofis Binaları, Eğitim Tesisi, Ticari Alan ve Otopark Elektrik Proje Yapımı

Oran Kuzu Effect Rezidans, Ofis ve Alışveriş Merkezi

İşveren: Kuzu Grup

Mimar: Emre Arolat

İnşaat Alanı: 180.000 m2

Yer: Ankara

İşin Kapsamı: Rezidans, Ofis, Alışveriş Merkezi Elektrik Proje Yapımı

Bakırköy Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ve Bakırköy Psikiyatri Hastanesi Teknik ve Lojistik Merkez Binaları

İşveren: RMİ Rönesans A.Ş.

Mimar: Tabanlıoğlu Mimarlık

İnşaat Alanı: 200.000 m2

Yer: İstanbul

İşin Kapsamı: Hastane Alanı, Teknik Merkez Alanı ve Otopark Alanı Elektrik Proje Yapımı

İstanbul’da Yeniden İnşa Edilecek 45 Kamu Yapısının Elektrik Tesisatı Proje ve Hizmetleri

İşveren: Koltek A.Ş.

Mimar: Uygur Mimarlık

İnşaat Alanı: 350.000 m2

Yer: İstanbul

İşin Kapsamı: 45 Kamu Kurum Yapısı Tasarım Elektrik Proje Yapımı

Türkmenistan Cam Fabrikası

İşveren: Tepe İnşaat A.Ş.

Mimar: Alpkon Proje

İnşaat Alanı: 120.000 m2

Yer: Türkmenistan

İşin Kapsamı: Proses Alanları, İşçi Lojmanları, Misafirhane, Sosyal ve İdari Binalar, Yardımcı Tesisler, Hammadde İşleme Alanları Elektrik Proje Yapımı

FUNDAROMA AVM

İşveren: Funda Grup

Mimar: Korucuoğlu Mimarlık

İnşaat Alanı: 100.000 m2

Yer: Ankara

İşin Kapsamı: Ticaret Ofis Kompleksi Elektrik Proje Yapımı

Yurt içinde birçok projeniz var. Projelerinizde en çok karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Sektörde yeterli yetersiz çok firma olmasından kaynaklı ve bu firmaların iş almaya odaklı fiyat politikaları en büyük sorunumuzdur.