Mühendislik Çözümlerinde Fark Yaratan Firma: FORTA

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yenilikçi yapı teknolojileri kullanımı ve güvenli imalatlar konusunda uzman olan FORTA İnşaat, makro sentetik fiber donatı, asfalt performans katkısı, hafif dolgu, ısı yalıtım ve yeni ürünleri olan kompozit çubuk donatı V.ROD ile Türkiye’de ve yakın coğrafyada yenilikçi yapı çözüm ortaklığı sunuyor. 

Bizde FORTA İnşaat yetkilisi Selçuk Mert ile hem firmalarını hem de yeni ürünleri V.ROD ile ilgili merak edilenleri konuştuk.   

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

FORTA, 2008 yılından beri Türkiye’de ve yakın coğrafyadaki 26 ülkede yenilikçi yapı çözümleri sunan bir firmadır. Bu doğrultuda, ürün tedarikinin yanı sıra mühendislik çözümleri ile de fark yaratmayı amaçlamaktayız. Yapı teknolojilerinin uzman ekipler vasıtasıyla kullanılması ve uygulanması kullanılan teknolojinin doğru anlaşılması açısından da bizim için önem arz etmektedir. 

Beton ve asfalt fiber donatılar sektöründen ve firmanızın ürünlerinden bahseder misiniz?

Hem beton, hem de asfalt sektörü yakın zamanda imalata değer katan birçok yeniliğe sahne oldu. Donatı teknolojileri bu yeniliklerin başında geliyor.  Bütün sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de yenilikler konusunda ayırt edici olmak gerekiyor. Kaliteli ürünlerin yanında elbette çok sayıda düşük kalite ürün de sektörde yer almaktadır. 

Asfalt donatıları için kullandığımız FORTA-Fİ asfalt donatısı piyasada benzerine kolay rastlanamayacak özelliklere sahip. Özellikle kış ve yaz aylarında aynı anda asfaltı güçlendiren ve hem tekerlek izini hem de çatlamaları aynı anda önleyen bir ürün yok şu anda. Şu ana kadar teknik analizleri ve testleri yapılmış olarak dünya çapında kullanılan FORTA-Fİ ülkemizde de birçok proje de yüksek dayanımlı asfalt imalatlarında kullanılmıştır.

Beton donatılandırma ürünleri asfalta göre biraz daha çeşitlilik göstermekte ve farklı alanlara hizmet etmektedir. Özellikle FORTA-FERRO Sentetik Fiber Donatı geleneksel donatılar yerine hem kullanım kolaylığı sağlamakta hem de daha ekonomik donatı çözümü sunmaktadır. Ayrıca uzun ömürlü olması nedeniyle çelik donatılara göre çok daha uzun süre yapısal donatı vazifesini görmektedir. 

Bu ürünlerin yanı sıra duvar imalatlarında donatı olarak kullanılan diğer ürünümüz de Fisufor Duvar Donatısı’dır. Fisufor duvar imalatında önemli bir iş kalemi olan hatıl imalatını azaltmakta ve imalat süresini önemli ölçüde kısaltmaktadır. Ayrıca duvar çatlakları ve deformasyonlarına karşı da dayanım sağlamaktadır.

Yeni nesil donatı ürününüz olan V.ROD’dan, kullanım alanlarından ve diğer ürünlere göre tercih sebeplerinden bahseder misiniz?

VROD cam elyaf takviyeli polimer donatı (GFRP) olarak geleneksel donatıların kullanımında problemle karşılaşılan imalatlarda tercih edilen özel bir üründür. Üretimi Kanada’da yapılan GFRP donatı, çeliğe göre çok daha yüksek çekme dayanımına sahip bir ürün. Farklı çaplarda ve tiplerde üretilebilen VROD GFRP korozyon ihtimali yüksek olan yapılarda, manyetik etki istenmeyen yapılarda ve TBM’li tünel geçici duvar yapılarında (Soft Opening Eye) sıkça kullanılmaktadır. Bu tip ürünlerde önemli olan ayırt edici özellik kalite sürekliliğidir. Yapıda kullanılan donatı çapı aynı dayanımda mevcut çapın üçte birine kadar düşürülebilmekte ve imalatı kolaylaştırırken sarfiyatı da önemli ölçüde azaltmaktadır. GFRP donatılı dizaynlar FORTA Teknik Ofisi tarafından uzman mühendisler tarafından projeye özel olarak gerçekleştirilmektedir.

Projelendirme aşamasından bahseder misin? Çözüm ortağı olarak firmalara sağladığınız hizmetler nelerdir?

Bütün donatı ürünlerimiz için dizayn çalışmalarını teknik ofis mühendislerimiz gerçekleştirmektedir. Özel çözümler ve hassas imalatlar için bu dizayn çalışmalarının yanı sıra ODTÜ’de danışmanlığımızı yapmakta olan hocalarımız ve FORTA Amerika ofisi ile koordineli çalışmalar da yapılmaktadır. İşimizin önemli kısmını yenilikçi ürünler oluşturduğu için güvenlik bizim için birinci sırada gelmektedir. Beraber çalıştığımız firmaların da teknik çalışmalar sunan firmalar vasıtasıyla projelerini geliştirmelerini her zaman tavsiye etmekteyiz. 

Uygulama ve satış sonrası hizmetlerinizi anlatabilir misiniz?

Satış sonrasında ve aslında uygulamanın imalatçı ve kullanıcı tarafından tam tatmini sağlanıncaya kadar hem donatı, hem de yapıyı etkileyen diğer faktörlerle ilgili çözüm sağlamak üzere sahada destek vermekteyiz. Bizim için ürünün satın alınması kadar uygulamanın da doğru yapılması önemlidir. Bu yüzden sahadaki işçiden, dizayn ve işveren kademelerine kadar projeyle ilgili bütün unsurlarda memnuniyet sağlandığından emin olmak isteriz. Bütün uygulamalarımız sırasında sahada süpervizör olarak destek veren bir mühendis arkadaşımız görev alır ve imalatların problemsiz gerçekleştirildiğinden emin olana kadar bu destek devam eder.

Şuan devam eden projelerinizden bahseder misiniz?

Türkiye’de özellikle ağır sanayi yapılarında birçok projede fiber donatı kullanımı devam etmektedir. Ayrıca GFRP donatılarımızın özellikle metro projelerinde kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. FORTA-FERRO fiber donatı hem Türkiye’de hem yurtdışında liman, fabrika, yol projeleri gibi ağır yük altında çalışan sahalarda geleneksel demir donatı kullanımı olmaksızın yapısal olarak kullanılmaktadır. 

Eklemek istedikleriniz...

Yenilikçi yapı teknolojileri kullanımı hakkında en önemli husus, teknik altyapının, tedarik edilen ürünle birlikte sağlanmasıdır. Bu minvalde sektörün daha güvenli imalatlar yapabilmesi için en büyük temennimiz tercih edilen ürünlerin analizinin doğru yapılmasıdır. 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.