İNTES 26. Genel Kurulu Gerçekleşti

Güncel Çarşamba, 05 Nisan 2017 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

İNTES Genel Başkanlığına bir kez daha Celal Koloğlu seçildi. Genel kurulda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, sektörün yabancı şirketlerin taşeronu olarak faaliyet gösterdiği günlerden, bugün yabancılara taşeron olarak iş verdiği bir sürece girdiğini ifade etti.

İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) 26. Genel Kurulu tamamlandı. Yapılan seçimde, Celal Koloğlu yeniden başkan oldu. Yönetim kurulu üyeliklerine ise, Deha Emral, Gürhan Özdemir, Kemal Güleryüz, Barış Haşemoğlu, Levent Kafkaslı, İlhan Adiloğlu, Merdan Hürmeydan, ve Gültekin Güvensoy seçildi. Denetleme Kuruluna, Deniz Kızılırmak, Murat Türkseven, Murşit Mahmutoğlu seçilirken, Disiplin Kuruluna, Ahmet Çelik, Yaşar Öncan ve Zeynel Ceylan getirildi.

Önceki gün gerçekleştirilen İNTES Genel Kurulunda, açılış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, altyapı yatırımlarının ekonomik gelişmenin ayrılmaz şartı olduğunu belirterek, bu alandaki yatırımların süreceğini söyledi.

"Altyapı yatırımları gelişme için şart"

Ahmet Arslan, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasını sürdürdüğünü, altyapı yatırımlarının ekonomik gelişmenin sağlıklı olabilmesi için şart olduğunu yorumunda bulundu.

Sektörde faaliyet gösteren firmaların hızla büyüdüğünü belirten Arslan, sektörün daha önce yabancı şirketlerin taşeronu olarak faaliyet gösterildiğini, bugün ise ya ortak iş üstlenildiğini ya da yabancıların taşeron olarak alındığını vurguladı.

Bakan Arslan, Çanakkale Boğazına yapılacak ilk köprü olan 1915 köprüsünün, temelinin 18 Mart'ta atılacağını da hatırlattı.

"Tarihi imar hareketi"

İNTES Başkanı Celal Koloğlu ise konuşmasında Türkiye'nin tarihinin en büyük imar hareketlerinden birini yaşadığını belirterek, Türkiye'nin, enerji, ulaştırma ve tarımda büyük altyapı projeleri yürüttüğünü, birçoğunu da tamamladığını söyledi. 

Güçlü Türkiye resmi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuşmasına şöyle devam etti; “1964 yılında kurulan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası 53 yıldır Türkiye’yi inşa eden büyük bir sektöre hizmet ediyor.

Ülkemiz çıkarlarını ön planda tutarak yarım asrı aşan ve başarılarıyla yoluna devam eden kurumsal bir yapıdan bahsediyoruz.

Bu vesileyle sizlere teşekkür ediyor, kuruluşundan bu yana bu yapıya emek veren ve bugün hayatta olmayan tüm İNTES mensuplarını rahmetle anıyorum.

Büyümenin anahtarının en önemli bileşenlerinden biri hiç şüphesiz inşaat sektörüdür. İnşaat sektörü, istihdam yaratması ve ihracatı artırması ile kalkınma sürecindeki Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biridir ve çimento, seramik, mobilya, cam sanayi ve lojistik gibi 150 yan sektörü beslemektedir.

Bu nedenle doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye katkı sağlayan inşaat sektörü Türkiye ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahiptir. 

Bugün insanımız artık başını biraz kaldırıp çevresine baktığında; Türkiye’nin kalkındığını, geliştiğini, güzelleştiğini fark ediyor.

Binlerce kilometre uzayan yolları, açılan tünelleri, yükselen köprüleri, binaları görüyor. Tüm bunlar Türkiye’nin çehresini değiştiren birer abide olarak can buldular. Bunlarda sizin emekleriniz var, bu ülkeye iz bırakıyorsunuz. Bu eserler milletimizin gururlanması ve kendine olan özgüveninin artmasına vesile oluyor. Bu yüzden sadece bir bina, köprü, yol ya da tünel değil bu milletin umutlarını ve geleceğini inşa ettiğinizi unutmamanızı istiyorum.

Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki 2003 yılından bu yana Türkiye’de hem inşa sektörü hem de ulaşım ve iletişim altyapısı açısından çok önemli ve büyük gelişmeler yaşandı.

Sadece UDH Bakanlığı olarak yakın tarihin en önemli ulaşım altyapı projelerini hayata geçirdik.

Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri gibi dev projeleri başarıyla bitirerek hizmete verdik. Binlerce kilometre bölünmüş yol, otoyol ve yüksek hızlı tren hatlarını kurduk. Onlarca yeni havalimanı inşa ettik.

Bu projelerimizde en önemli çözüm ortağımız her zaman Türk müteahhitlik ve inşaat firmalarımız oldu, olmaya da devam edecek.

Ancak şunu belirtmek istiyorum ki biz bu yatırımları sadece yol olsun, köprü olsun, fabrika olsun diye ya da seçim malzemesi olsun diye yapmıyoruz.

Ortada büyük bir resim var. Güçlü Türkiye resmi.”

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.