“2017 Atılım Yılı Olacak” Sözünü Tutan İhracatçılardan Yeni Söz:“2018, İhracatta Rekorlar Yılı Olacak”

Güncel Perşembe, 22 Şubat 2018 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) açıkladığı verilere göre aralık ayı ihracatı yüzde 10,1 artışla 13 milyar 570 milyon dolar oldu. Böylece aralık ayı tüm zamanların en çok ihracat yapılan aralık ayı olurken, 2017 yılı itibariyle de Cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci yıllık ihracat rakamı elde edildi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2017 yılı İhracatta Atılım Yılı olacak demiştik. Çok şükür, ihracatçılar olarak sözümüzü tuttuk. Bu sene 170 milyar dolarlık ihracat rakamını aşarak 2014’deki yıllık ihracat rekorunu da kıracağız. 2018  ihracatta rekorlar yılı olacak. Yıllık, aylık bazda, ihracatçı sayısı ve ihraç pazarlarında tüm rekorları alt üst edeceğiz. Büyümeye, istihdama, ekonomimize en üst seviyede katkı sunacağız” dedi.

Türkiye’nin 2017 yılı ihracatında otomotiv, makine, mücevher, savunma ve havacılık, meyve-sebze mamulleri ve süs bitkileri tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı. Geçen yıl 1 milyar dolar ihracatı aşan sektör sayısı da 23 olurken, 1 milyar dolar üzeri ihracat yapılan ülke sayısı 33’e, ihracatçıların sayısı da 69 bin 516’ya yükseldi.  

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’nin aralık ayı ihracatı yüzde 10,1 artışla 13 milyar 570 milyon dolar oldu. 2017 yılı ihracatı da TİM’in kapsamına girmeyen kalemlerle birlikte 157,1 milyar dolara ulaştı. Böylece aralık ayı tüm zamanların en çok ihracat yapılan aralık ayı olurken, 2017 yılı itibariyle de Cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci yıllık ihracat rakamı elde edildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2017 yılı İhracatta Atılım Yılı olacak demiştik. Çok şükür, ihracatçılar olarak sözümüzü tuttuk. Bu sene 170 milyar dolarlık ihracat rakamını aşarak 2014’deki yıllık ihracat rekorunu da kıracağız. 2018  ihracatta rekorlar yılı olacak. Yıllık, aylık bazda, ihracatçı sayısı ve ihraç pazarlarında tüm rekorları alt üst edeceğiz. Büyümeye, istihdama, ekonomimize en üst seviyede katkı sunacağız” dedi.

Türkiye’nin aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamları ile birlikte 2018 yılı ihracatına ilişkin hedefler, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla Ankara’da açıklandı.

Canla başla çalışan ihracatçılara tebrik

Konuşmasında 2016 yılında verdikleri sözü hatırlatan TİM Başkanı Büyükekşi, “2017 yılı İhracatta Atılım Yılı olacak demiştik. Çok şükür biz sözümüzü tuttuk. İhracatçılar sözünü tuttu. Tüm bu başarılara ulaşmamızı sağlayan, canla başla çalışan ihracatçılarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Bu yıl ihracatta daha da ilerisini hedeflediklerini kaydeden Büyükekşi, “Bu yıl 170 milyar dolarlık ihracat rakamını aşacağız ve 2014 yılına ait 157,6 milyar dolarlık yıllık ihracat rekorunu kıracağız. 2017 yılında olduğu gibi 2018’in 12 ayında da ihracatımızda artış bekliyoruz. Tahminlerimize göre en yüksek artış oranlarını Temmuz ve Eylül’de yakalayacağız. Hatta Eylül ayında yüzde 20’nin üzerinde artış bekliyoruz. Yine 12 ayın 11’inde bu yıl Ekim ve Aralık aylarında olduğu gibi tarihi rekorlar bizleri bekliyor. Bütün bu rekor beklentilerini de göz önüne alarak, Sayın Bakanımızın huzurunda şunu söylemek istiyorum; 2018  yılı ihracatta rekorlar yılı olacak. Yıl sonunda, bu verdiğimiz sözü de tutmanın haklı gururunu yaşayacağız. Hem yıllık hem aylık bazda hem ihracatçı sayısında, hem ihraç pazarlarımızda tüm rekorları alt üst edeceğiz. Büyümeye, istihdama, ekonomimize en üst seviyede katkı sunacağız” dedi.  

Bu yıl 2017’den daha başarılı olacak

Büyükekşi, 2018 yılının 2017 yılından çok daha başarılı olacağını dile getirerek, gerekçelerini şu şekilde sıraladı: “2018’de yaşanması beklenen küresel gelişmeler ihracatımızı destekler nitelikte. Bu yıl dünya ekonomisinde 10 koşulun 8’i olumlu yönde. Dünya ekonomisinin büyümesi, buna bağlı olarak küresel ticaretteki büyüme, en büyük ihraç pazarımız AB’deki büyüme ihracatımız için çok olumlu gelişmeler. Yakın ve komşu pazarlarda büyüme, Özel Sektör yatırımları, Sanayi ürünleri ihracat fiyatları, Enerji ve emtia fiyatları seviyesi, Euro/Dolar Paritesi gelişmeleri ise ihracatımız için olumlu gelişmeler. Küresel mali koşulların etkisinin nötr olacağını düşünüyoruz. Negatif risk taşıyan kalemlerin ise siyasi, ticari ve jeopolitik riskler olduğunu düşünüyoruz. Bu gelişmeler ışığında 2018, 2017’ye göre çok daha başarılı bir yıl olacak.”

Aralıkta ihracatın lideri değişmedi; otomotiv

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıkladığı aralık ayı ve 2017 yılı ihracat verilerine göre, aralıkta ihracat miktar bazında yüzde 7,4 artış gösterdi. Aralık ayı ihracatında lider sektör 2,5 milyar dolar ile yine otomotiv oldu. Otomotiv sektörünü 1,44 milyar dolarla Hazırgiyim ve Konfeksiyon, 1,37 milyar dolarla Kimyevi Maddeler takip etti.

Ülke grupları bazında ihracatta ilk sırada yüzde 47,7 pay ile Avrupa Birliği yer aldı. AB’ye ihracat aralıkta 6,5 milyar dolar oldu. AB’yi 2,4 milyar dolar ile Orta Doğu ülkeleri takip ederken, üçüncü sırada da 1,2 milyar dolar ile Afrika Ülkeleri yer aldı.

Aralık ayında en fazla ihracat yapılan üç ülkeden sırasıyla Almanya’ya ihracat yüzde 9,8, İngiltere’ye yüzde 10,6 ve İtalya’ya yüzde 9 arttı. İhracat artış oranında öne çıkan ülkeler ise sırasıyla Tunus yüzde 64, Fas yüzde 54, Yunanistan yüzde 51, Rusya yüzde 48 ve Ukrayna yüzde 37 olarak gerçekleşti.

Altı sektör 2017 yılında tüm zamanların rekorunu kırdı

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin 2017 yılı ihracatında altı sektör tüm zamanların rekorunu kırdı.  Buna göre geçen yıl yüzde 19 artarak 28,5 milyar dolara ulaşan otomotiv, yüzde 15 artarak 6,1 milyar dolar olan makine, yüzde 35 artarak 3,3 milyar dolara ulaşan mücevher, yüzde 4 artarak 1,7 milyar dolar olan savunma ve havacılık, yüzde 7 artarak 1,4 milyar dolar olan meyve-sebze mamulleri ve yüzde 4 artarak 85 milyon dolara ulaşan süs bitkileri sektörleri, 2017’de tüm zamanların sektörel ihracat rekorunu kırdı.

33 ülke, 16 il ve 23 sektör ihracatta 1 milyar barajını aştı

Geçen yılki ihracatta çok önemli başarılara da imza atıldı. Buna göre 1 milyar dolar üzeri ihracat yapılan ülke sayısı 29’dan 33’e çıktı. Listeye yeni giren ülkelerden Slovenya’ya ihracat yüzde 26 artışla 1 milyar 173 milyon dolar, Kanada’ya yüzde 46 artışla 1 milyar 44 milyon dolar ve Macaristan’a ihracat yüzde 29 artışla 1 milyar 29 milyon dolar, Danimarka’ya yüzde 7 artışla 1 milyar 5 milyon dolar oldu. Geçen yıl 1 milyar dolar üzeri ihracat yapan il sayısı da 15’ten 16’ya çıktı. Antalya, 2016 yılına ek olarak 2017 yılında da ihracatını yüzde 21 artırarak 1 milyar 196 milyon dolara ulaştı. Yine 2017 yılında 23 sektör 1 milyar dolar ihracatı aştı. Gemi ve Yat sektörü 1 milyar 338 milyon dolar ile listeye girerken, tütün sektörü ihracatı 949 milyon dolarda kaldı. İhracatçıların sayısı 2016’da 67 bin iken, 2017’de bu sayı yüzde 3,8 artarak 69 516 oldu.

Dünya ticaretindeki artış ihracatı olumlu etkiledi

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin 2017 yılı ihracat başarısında etkili faktörleri şöyle anlattı: “Birinci olarak dünya ticaretinin artışı büyük bir katkı sağladı. Bu yıl küresel ticaretin 16,5 trilyon dolara ulaşacağını düşünüyoruz. İkincisi Hükümetimizin destekleri bizlere güç verdi; ihracat desteklerinin 3 milyon TL’ye çıkarılması, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin desteklenmesi, E-ticaret sitelerine üyelik desteği, Yeşil pasaport, Eximbank’ın sermayesinin artması, KGF’nin firmalarımıza sağladığı finansman ve istihdama yönelik destekler bunlardan birkaçı. Üçüncüsü TİM olarak ihracatta önceliklerimizi iyi belirledik ve stratejilerimizi bu çerçevede oluşturduk. Pazar çeşitliliğimizi artırdık. Fuarlara katıldık, ticaret heyetleri düzenledik, alım heyetleri gerçekleştirdik. Finansman konusuna ciddi mesai harcadık. Hükümetimiz de ihtiyacımızı gördü. KGF sayesinde finansman sorunumuz çözüldü. Firmalarımızı bilgilendirme çalışmalarına bu yıl ağırlık verdik. İhracat Pusulası toplantıları ile hedef pazarları tanıttık. Ülke ve sektör masalarını kurduk, ihracatçılarımızın sorularına yanıtlar aradık. Yine her yıl olduğu gibi, bu yıl da katma değerli ihracata özel bir önem verdik. Düzenlediğimiz İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, Tasarım Haftası gibi etkinliklerimiz bu amaca hizmet etti. Tüm bu çabaları bu yıl da fazlasıyla sürdüreceğiz.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi, (TİM) Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısını İkinci Kez Açıkladı

Zirvede THY var. THY, 2016’daki 37,3 milyar dolarlık hizmet ihracatının 7 milyar dolarını gerçekleştirdi. İlk 10’da THY’nin ardından sırasıyla Polimeks, Pegasus, Yapı Merkezi, SunExpress, Netlog Lojistik, TAV Havalimanları, Rönesans Holding, Atlasjet ve Gap İnşaat yer aldı.

Hizmet ihracatının 2016’da 37,3 milyar dolarken bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın rakamını geçerek yüzde 16 artışla 37,5 milyar dolara ulaştı. Türkiye 123 ülkeye hizmet ihracatı gerçekleştirdi. Hizmet ihracatı, ülkemizin net ihracatçı olduğu bir alan.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi en büyük hizmet ihracatçıları için düzenlenen ödül töreninde, “Tam 123 ülkeye hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Hizmet ihracatı, ülkemizin net ihracatçı olduğu bir alan” diye konuştu. Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı’nın 2016’da 18,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Büyükekşi, “Yani toplam hizmet ihracatının neredeyse yarısını bu firmalar oluşturdu. 495 bin istihdam ve 7,5 milyar dolarlık yatırımla ekonomimize can verdiler” dedi.

2023’te 150 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istediklerini belirten TİM Başkanı Büyükekşi, “Hizmet ihracatçılarını herkesten daha çok motive etmek istiyoruz. İhracat yapan şahıs, firma ve kurum sayısını ve bunların sürekliliğini artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Hizmet ihracatının artık mal ihracatımızın yüzde 25’ini aştığına dikkat çeken Büyükekşi, “Hizmet ihracatçılarımız için ayrı bir birlik kurulmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

İlk 10 firma ve 17 alt sektörde en çok ihracat yapan ilk 3 firmaya ödülleri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı törenle verildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, törende yaptığı konuşmada, “2018'de hizmet ihracatımızda dünyanın ilk 10'unda olma yolculuğuna hızlı bir şekilde katılacağız ve 50 milyar doları geçeceğiz. Bunun için her şeyi yapıyoruz” dedi.

Zeybekci, güncellenmesi beklenen Gümrük Birliği'ne hizmet sektörün de dahil olacağını bildirdi. Zeybekci, Türk yemeklerine ilişkin çok önemli bir projeyi başlatacaklarını kaydederek, "Dünyanın önemli noktalarında, önemli merkezlerinde, önemli şehirlerinde Türk mutfağı neymiş, Türk ürünleri neymiş, Anadolu mutfağı-ürünleri neymiş bunu en önemli desteklerle, Türk Ticaret Merkezleri mantığından yaklaşarak böyle bir projeyi önümüzdeki günlerde sizlerle birlikte paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Genel Sıra

Firma Adı

Sektör Sıra

Toplam Ciro (Gelir) ($)

Hizmet İhracatı ($)

1

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı

1

9.676.272.099

7.030.632.544

2

Polimeks İnşaat Taahhüt ve San. Tic. A.Ş.

1

2.921.539.273

884.423.106

3

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.

2

1.053.498.276

651.826.911

4

Yapı Merkezi İnşaat ve San. A.Ş.

2

1.049.819.799

425.368.441

5

Güneş Ekspress Havacılık A.Ş. (SunExpress)

3

1.034.492.785

402.076.097

6

Netlog Lojistik

1

610.196.796

366.371.195

7

TAV Havalimanları Holding A.Ş.

1

1.587.361.000

363.476.000

8

Rönesans Holding A.Ş.

3

2.909.514.094

359.500.603

9

Atlasjet Havacılık A.Ş.

4

417.963.023

330.254.877

10

Gap İnşaat Yatırım ve Dış Tic. A.Ş.

4

726.529.041

321.942.955

11

Çalık Enerji San. ve Tic. A.Ş.

5

642.952.000

313.793.000

12

Arkas Konteyner Taşımacılık A.Ş.

2

389.976.828

288.597.921

13

Nata İnşaat Turizm Taşımacılık Tic. ve San. A.Ş.

6

461.042.006

268.978.732

14

Onur Air Taşımacılık A.Ş.

5

375.822.344

251.893.408

15

Limak Holding A.Ş.

7

3.709.173.883

245.878.173

16

Ekol Lojistik A.Ş.

3

592.814.997

243.216.853

17

Çelebi Havacılık Holding A.Ş.

2

220.749.566

188.760.415

18

Mp Turkey Turizm A.Ş.

1

180.263.399

170.319.983

19

Turistik Hava Taşımacılık A.Ş. (Corendon)

6

166.447.122

164.155.013

20

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

8

935.274.000

157.213.089

21

Acıbadem Sağlık Grubu

1

599.392.845

128.997.354

22

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.

4

272.457.958

126.376.249

23

Ford Otomotiv San. A.Ş.

1

6.060.839.000

105.992.395

24

Dsv Hava Deniz Taşım. Ve Uluslararası Kara Taşıma İşleri Org. A.Ş.

5

112.422.396

102.190.839

25

Bolte Lojistik Hizmetleri Ltd. Şti.

6

100.875.199

100.875.199

26

Gama Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş.

9

750.943.331

98.925.897

27

Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş.

2

107.815.255

97.890.568

28

N.K.Y. Mimarlık Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.

1

120.180.840

95.339.242

29

Tur-Kon Konteyner Taşımacılık ve Deniz A.Ş.

7

165.553.490

92.601.980

30

Mars Lojistik Uluslar arası Taşımacılık Dep. Dağ. ve Tic. A.Ş.

8

206.971.108

89.840.017

31

ACT Havayolları A.Ş.

9

85.587.124

76.690.286

32

Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentaları ve Tic. A.Ş.

3

165.616.254

75.147.653

33

Borusan Lojistik Dağıtım Depolama Taşımacılık ve Tic. A.Ş.

10

509.049.587

73.102.022

34

Voyag Turizm Otelcilik İşletmesi ve İnşaat San. Tic. A.Ş.

1

118.198.915

63.252.000

35

Peninsula Tours Turizm Seyahat Organizatörlük Tic. ve San. Ltd. Şti.

4

59.910.775

59.910.775

36

Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (Havaş)

3

185.284.972

59.484.606

37

Limak International Hotels & Resorts

2

73.317.802

58.130.686

38

DHL Global Forwarding Taşımacılık A.Ş.

11

190.564.986

58.059.090

39

Aktur Taşımacılık İth. İhr. Tic. Ltd. Şti.

12

79.065.000

57.981.000

40

U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş.

13

197.138.059

53.818.016

41

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.

1

1.059.604.827

50.708.196

42

Aygün Turizm İnş. San. ve Tic. A.Ş.

3

88.656.513

49.727.211

43

Schenker Arkas Nakliyat ve Tic. A.Ş.

14

161.480.460

49.624.130

44

Diana Otel Yatırımları ve İşletmeleri A.Ş.

4

48.940.831

48.940.831

45

Türksat Uydu Haberleşme Kablo Tv ve İşletme A.Ş.

1

292.724.343

48.442.430

46

Hilal Trans Uluslararası Nakliyat ve Tic. A.Ş.

15

47.709.049

47.519.345

47

Global Ports Holding

4

114.869.318

46.834.857

48

Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat San. Tic. A.Ş.

10

113.070.022

45.479.249

49

Arda Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.

11

44.969.430

44.969.430

50

Asav Uluslararası Nakliyat ve Tic. A.Ş.

16

45.340.723

44.246.803

51

İATİ Turizm Tic. A.Ş.

5

299.336.897

44.000.000

52

Ekin Teknoloji Tic. ve San. A.Ş.

1

47.622.290

43.750.763

53

Alternative Taşımacılık A.Ş.

17

88.947.845

43.601.028

54

Sertrans Uluslararası Nakliyat ve Tic. A.Ş.

18

45.272.276

43.052.381

55

Martur Uluslararası Nakliyat İth. İhr. Tur. Pet. Ürün İnş. ve San. Ltd. Şti.

19

39.780.000

39.780.000

56

Baranmar Sut Gıda Ürünleri İmalat Tic. A.Ş.

20

39.540.000

39.540.000

57

Netaş Telekomünikasyon A.Ş.

2

275.586.333

39.388.673

58

Tantur Turizm Seyahat A.Ş.

6

58.773.344

39.126.929

59

Havelsan Hava Elektronik Tic. A.Ş.

3

123.323.483

39.000.000

60

Orkun Uluslararası Nakliyat İhr. ve Tic. Ltd. Şti.

21

148.400.530

35.847.128

61

Özaltun Otelcilik Turizm ve Tic. A.Ş.

7

34.913.747

34.913.747

62

Asyaport Liman A.Ş.

5

34.421.408

33.156.896

63

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (Medical Park)

2

645.850.349

32.181.138

64

Hüner Uluslararası Taşımacılık Ltd. Şti.

22

32.153.100

32.153.100

65

İkra Lojistik Uluslararası Taşımacılık ve Tic. A.Ş.

23

31.922.718

31.922.718

66

Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat San. ve Tic. A.Ş.

2

31.032.800

30.721.544

67

Adının açıklanmasını istemiyor

24

171.232.559

30.374.327

68

MTS Uluslararası Taşımacılık ve Tic. A.Ş.

25

30.835.186

30.026.143

69

Roketsan Roket San. ve Tic. A.Ş.

2

302.507.105

28.686.587

70

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

1

9.698.795.181

28.386.849

71

Simit Sarayı Yatırım ve Tic. A.Ş.

1

140.422.429

27.714.987

72

Omsan Lojistik A.Ş.

26

210.556.613

27.433.089

73

Akay İnş. Tur. Otel. Yat. A.Ş.

8

27.000.000

27.000.000

74

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.

27

52.960.872

26.765.636

75

Sağlık Transport Nakliye ve Tic. Ltd. Şti.

28

31.219.232

26.533.063

76

Yüksel İnşaat A.Ş.

12

344.527.660

26.182.407

77

Doğuş İnşaat ve Tic. A.Ş.

13

732.033.000

26.143.230

78

İltekno İleri Teknoloji Mühendislik Tic. A.Ş.

3

49.892.591

26.029.404

79

Hilton Enternasyonel Otelcilik A.Ş.

5

49.204.751

25.881.910

80

DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş.

1

132.356.794

25.140.920

81

Logitrans Lojistik A.Ş.

29

29.770.186

24.714.284

82

ABC Uluslararası Transport Tic. ve San. A.Ş.

30

23.889.383

23.889.383

83

BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri A.Ş.

2

163.060.000

23.200.000

84

Mağdenli Nakliyat ve Tic. A.Ş.

31

29.297.596

23.125.077

85

Gate Denizcilik San. ve Tic. A.Ş.

32

24.211.644

23.034.690

86

Adının açıklanmasını istemiyor

2

22.909.705

22.909.705

87

Adının açıklanmasını istemiyor

33

29.756.619

22.686.335

88

Polatyol Yapı San. ve Tic. A.Ş.

14

196.596.329

20.521.488

89

Global Telif Hakları Yapımcılık Tic. A.Ş.

2

24.508.994

20.392.779

90

Aselsan A.Ş.

4

1.246.358.665

19.932.165

91

Enco İstanbul Sey. ve Taşımacılık Tic. Ltd. Şti.

34

19.641.643

19.641.643

92

Sefine Denizcilik Tersanecilik Turizm San. ve Tic. A.Ş.

3

67.171.516

19.051.393

93

Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş.

3

565.131.058

18.756.288

94

TİMS Yapım Medya Film Prodüksiyon San. Tic. A.Ş.

4

29.254.681

18.663.746

95

Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Sağlık Tesisleri İktisadi İşletmesi (John Hopkins)

3

64.613.696

18.606.235

96

Merkür Uluslararası Taşımacılık Turizm ve Havacılık A.Ş.

9

72.407.824

18.417.587

97

Stm Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.

4

330.961.713

18.369.810

98

Mro Teknik Servis San. Tic. A.Ş.

4

29.684.036

17.959.149

99

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

1

182.211.097

17.956.310

100

Hatay Roro Kombine Taşımacılık İşletmeleri A.Ş.

35

18.552.213

17.950.050

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Mart 06 2019 0
Hoşgeldin Mart 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle… Bu sayımızda Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarının son durumuna dair araştırmamızı yayınlıyoruz. Malum bu yıl ve önümüzdeki birkaç…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.