Karayollarının 2019 Yol Haritası

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Bakan Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğünde "69. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı"nın açılışında yaptığı konuşmada, her yıl gerçekleştirilen bu toplantıların kurumun yol haritasının belirlendiği bir "karayolculuk geleneği" olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yol medeniyettir" diyerek açtığı yolda, vatana ve millete, yaz kış hizmet götürmeyi kendilerine amaç edindiklerini belirten Turhan, Türkiye'nin uluslararası alanda siyasi, ekonomik ve sosyokültürel yönden avantajlarını kullanıp rekabet güçlerini artırabilmesi ve küreselleşme sürecine katkı sağlayabilen ülke olması için uygun stratejiler oluşturulması gerektiğini vurguladı. Turhan, uzak ile yakın arasındaki sınırların kalktığı, küresel etkileşimin sürekli arttığı bu dönemde ulaşımın daha da önem kazandığına dikkati çekerek, "Bizlere medeniyet yolunu açan, dünya ile entegre olmamızı, ulaşım ve erişimde söz sahibi olmamızı sağlayan, bizatihi karayolu ulaşımı ve kelimenin tam anlamıyla da Karayolları Genel Müdürlüğümüzdür." diye konuştu. 

Karayolları Teşkilatının kuruluşundan itibaren her yıl düzenli yapılan Bölge Müdürleri Toplantısı'nın 69'uncusu, Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Salonu'nda 15 Nisan Pazartesi günü düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Genel Müdür Yardımcıları, Bölge Müdürleri, Daire Başkanları, sektör temsilcileri ve Karayolcular katıldı.

2003'te başlatılan ulaşım hamlesiyle büyük işlere imza atıldığına işaret eden Bakan Turhan, şu bilgileri verdi:

“Özellikle ulaşım hamlesinin başlatıldığı 2003 yılı ve sonrasında çok büyük işlere imza attık. 16 yıl içerisinde 20541 km bölünmüş yol yaparak, bölünmüş yol ağımızı 26 bin 642 km’ye ulaştırdık ve 77 ilimizin birbiri ile bağlantısını bölünmüş yol ile sağladık. Sadece 2018 yılında 185 km’si otoyol olmak üzere 625 km bölünmüş yol yaptık. Şehirlerimizin tamamını yakınını bölünmüş yollarla birbirine bağladık. Yol ağımızın %39’unu, ana akslarımızın tamamına yakınını bölünmüş yol haline getirdik. Buna bağlı olarak seyir hızımız iki katına çıktı, seyahat süreleri yarı yarıya azaldı. Artık trafiğin %81’i bölünmüş yollarda seyrediyor. Bu sayede yıllık 17 milyar 771 milyon lira yakıt/zaman tasarrufunun yanında emisyon salınımında da yıllık 3 milyon 294 bin ton azalma sağlamış olduk. Trafik güvenliği ve konforlu seyahat için önem taşıyan iyileştirme çalışmaları kapsamında yollarımızın fiziki standartlarını düzelttik. Bugün yollarımızın %37’sine tekabül eden 25 bin 215 km’si BSK’lı, sınır kapıları, limanlar, demiryolları ve havalimanları ile bağlantıları sağlayacak olan doğu batı koridorlarının %90’ını, güney kuzey koridorunun da %86’lık bölümünü tamamladık. Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde, otoyol uzunluğunu 2 bin 842 km’ye çıkardık. 320 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleli, 59 metrelik tebriye genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü olan Yavuz sultan Selim Köprüsünü hizmete sunduk. Gebze-İzmir, Kuzey Marmara, 1915 Çanakkale Köprüsünün de içinde yer aldığı Kınalı-Tekirdağ-Balıkesir otoyolunun Marmara-Gelibolu-Lapseki kesimi ile Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyolundaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dünyada yap-işlet-devret modeli ile yapılan en büyük projelerden biri olan Gebze-İzmir otoyolunu kesim kesim hizmete açıyoruz. Biliyorsunuz, Osmangazi Köprüsü hizmet vermeye başladı ve Körfezden geçişler iyiden iyiye kolaylaştı. Türkiye nüfusunun %44’ünün yaşadığı, gayri safi milli hasılanın %65’ini oluşturan illerimize hizmet edecek projenin tamamını inşallah bu sene bitiriyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu kıtalar arası karayolu bağlantısına kesintisiz bir ulaşım imkanı sunmasıyla tarihi İpek yolunu yeniden canlandıracak. Otoyolun tamamını 2020 yılında hizmete açmış olacağız. Menemen-Çandarlı-Aliağa otoyolu da ülkemizin en büyük petrokimya ve ağır sanayi tesislerinin içinde bulunduğu Aliağa endüstri bölgesi ile Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesini Anadolu’ya bağlayacaktır. Bu projeyi de Eylül 2019 tarihinde bitirmeyi hedefliyoruz. Yine Ankara-Niğde otoyolu ile Ankara’yı Aksaray, Nevşehir, Niğde üzerinden Akdeniz ve Güney Doğu bölgesine bağlamayı planlıyoruz. Böylece Avrupa ve Ortadoğu otoyol bağlantısı da kesintisiz hale gelecektir. 

 

Turizm Merkezi Olan Kapadokya’ya Ulaşımı 2020’de Bitireceğiz

Dünya ölçeğinde bir turizm merkezi olan Kapadokya’ya ulaşımı 2020’de bitireceğimiz bu otoyol ile daha konforlu hale getireceğiz. Yap-işlet-devret yöntemiyle hayata geçirdiğimiz bu projelerdeki başarılarımız bundan sonraki projelerde de yatırımcılara güven vermekte ve talebi arttırmaktadır. 

Ülkemizin zor arazi şartlarını tüneller, köprüler ve viyadüklerle aşarak yolları kısaltıyor konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım hizmeti sağlıyoruz. Nitekim 284 km uzunluğunda 2727 adet köprü yapımını tamamladık. Yapımına süratle devam ettiğimi bir projede Konya ile Antalya’yı birbirine bağlayacak olan Eğiste viyadüğü ülkemizin en yüksek ayak uzunluğuna sahip olan bu viyadükle Türkiye'nin kuzey-güney aksının önemli arterlerinden Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahındaki trafikte, zaman tasarrufu, seyahat konforu ve sürüş güvenliğinin arttırılmasını amaçlıyoruz. İnşallah bu projeyi de gelecek yıl bitirmiş olacağız. Elazığ Ağın arasındaki Ağın Köprüsü ile Elazığ Malatya yolu üzerindeki Kömürhan Köprüsü ileri teknoloji ürün, projelerimiz olarak dikkat çekmektedir. Ağın köprüsü, gergin eğik kablo askılı olarak yapılırken, Kömürhan köprüsü, Malatya tarafında tek pilonlu, Elazığ tarafında ise yaklaşım viyadükleri ile tünele bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Bin 12 adet köprünün onarımı ile 248 adet tarihi köprünün de restorasyonunu yaptık. Karayollarımızda tünel uzunluğumuzu 463 kilometreye çıkardık. Geçtiğimiz Haziran ayında açtığımız Ovit tüneli ile kış şartlarında 6 ay kapalı olan güzergah süresini sonlandırıp yıl boyu hizmet verir hale getirdik. Ovit’in yanında Kınık ve Dallıkavak tünellerinin de tamamlanmasıyla güzergah 41 km kısalacak. Bu üç tünel Doğu Karadeniz limanlarını Doğu ve Güneydoğudaki illerimize ve sınır kapılarına bağlayacak. İzmir Manisa arasında kış aylarında çileye dönüşen ulaşımı Sabuncubeli Tünelinin açılmasıyla 15 dk’ya düşürdük. Buzlanma riski diye bir şey kalmadı. Böylece karla mücadele ve yüksek bakım maliyetlerinin de önüne geçilmiş oldu. Yine Şırnak-Cizre arasındaki tünellere ise şehitlerimizin ismini verdik. Bu tüneller sayesinde ulaşım Cizre ile Şırnak arasında 20 dk kısaldı. 2 yıl önce açtığımız Avrasya Tüneli sayesinde bir senelik zaman diliminde 23 milyon saat zaman tasarrufu, 30 milyon ton akaryakıt tasarrufu, karbondioksit emisyonunda 18 bin ton azalma sağladık. Akdeniz Sahil Yolu, Zonguldak-Bartın-Cide yolu, Erzurum-Kop-Sivas-Geminbeli, Van-Güzeldere gibi daha buradan sayamayacağımız birçok noktada tünel çalışmalarımız ise devam ediyor. Amacımız yolların standardını yükseltmektir. İhtiyaç olan her yere köprü, viyadük ve tünel yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Yolların standartlarını yükselttiğimiz gibi bu yolları kullanan araçların güvenliğine de önem veriyoruz. Kâğıt üzerinde yapılan muayene sisteminden modern denetim sistemine geçtik. Ülke genelinde 81 ilde toplam 210 sabit 74 seyyar istasyon, 18 adet traktör, 5 adet motosiklet muayene istasyonunu hizmete açtık. 

Çalışmalarımızda bilgi teknolojilerinden faydalanama hususuna çok önem veriyoruz. Bu nedenle akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırıyoruz. Görüntü tabanlı karayolları bilgi sisteminin çalışmalarına da başlıyoruz. Yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalar neticesinde yollarımızdaki hareketlilik 2,5 kat artmış olmasına rağmen trafik kazalarında oran 5.2’den 1.79’a gerilemiştir. 

 

Öncelik Büyük Projelerde

Bugüne kadarki çalışmalarımızı çok daha yükseklere taşımak mecburiyetindeyiz. Öncelikle büyük projeleri tamamlamayı istiyoruz. Otoyolların kamu-özel ortaklığı ile yapılmasına hız verilmesini, kuzey-güney koridorlarının tamamlanması, yol güvenliği ve konforu için bitümlü sıcak kaplamaların yaygınlaştırılması, denetimlerin arttırılması, ölümlü kazaların azaltılması, tehlikeli mal taşımacılığının uluslararası normlarda yapılması belli başlı hedeflerimizdendir. Çalışmalarınızda maddi ve manevi desteğiniz konusunda tereddüt yaşamayın. Kaynak temini için elimizden gelen her imkan seferber edilecektir. Ancak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kamu kaynaklarının efektif kullanımı konusunda azami dikkat göstermenizi özellikle rica ediyorum. Bunun yanında milletimiz için en faydalı projeleri üretmeniz ve yapım esnasında proje değişikliğine gitmemenizde göstermeniz gereken hassasiyetlerin başında geliyor. Malumunuz projelerin müşavirlik hizmetleri de oldukça önemli. Bu hizmetleri de alırken kılı kırk yararak hareket etmeniz, paydaşlarınızla yapıcı bir süreç sürdürmeniz projenin selameti açısından oldukça önemlidir. 

Karayollarında yapılanlar hepimiz için gurur kaynağıdır. Bugün Türkiye’nin her tarafında, bölgelerde, şubelerde, şantiyelerde görev yapan onbinlerce arkadaşımızın, yüklenicilerimizin, alt yüklenicilerimizin bu projelerin gerçekleştirilmesinde önemli katkıları vardır. Bu vesileyle siz değerli karayolcu arkadaşlarıma, yollarımızın planlanmasından projelendirilmesine, yapımından bakımına işaretlenmesine kadar verdiğiniz emek için teşekkür ediyorum. Ancak yükümüz ağır bir yük. Bunu asla aklımızdan çıkarmayacağız. Ülkemiz ekonomimizin öngördüğü hedefleri yakalamasında gerekli olan altyapıyı gerçekleştirmek için yılmadan, özveriyle ve ciddiyetle çalışmaya devam edeceğiz. 2003 yılından bu yana yaptığımız tün ulaştırma projelerinin teması birbiriyle entegre olmuş ulaşım sistemleridir. Ülkemizin sahip olduğu coğrafi yapı itibariyle mevcut ulaşım noktaları arasında gerek ulaşım ağı gerekse teknolojik bakımdan uyum sağlama günümüz koşullarında zaruridir. Ulaştırma koridorlarında uygun hacim ve mesafelerde, en ekonomik, güvenli ve çevre dostu ulaşımı gerçekleştirebilmek önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bu noktada karayollarının esnekliğini kullanan denizyolu ve demiryolu taşımacılığını içeren kombine taşımacılık imkanlarını geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Tüm bu koşulların hakim olduğu bir dünya düzeninde diğer ulaşım modları ile entegre olan karayolları, tek başına Türkiye’nin kalkınma hamlesi demektir. Bu kalkınma hamlesi sizlerin özverili çalışmalarınızın eseridir. O nedenle her türlü takdiri ve teşekkürü hak ediyorsunuz. “

 

“İnsan Odaklı Projeleri Hayata Geçiriyoruz”

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ise, Karayolları Genel Müdürlüğünün kuruluşundan bu yana, vatan sevgisini kendisine şiar edinen; yurdun dört bir yanında kavuşturan yollar, birleştiren köprüler, geçit vermezi aşan tüneller yaparak, daima insan odaklı projeleri hayata geçirdiğini, sürdürülebilir büyümenin koşulu altyapıyı gerekli standartlara ulaştırarak Türkiye'nin geleceğe uzanan yollarını inşa ettiğini söyledi.

Mühendisliğin mevcut şartlar altında mümkünden en güzeli gerçekleştirme sanatı olduğunu vurgulayan Uraloğlu, "ülkemizi her alanda lider ülke yapma idealinde üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak, yaptığımız her yatırımı bir sonrakinin başlangıcı görerek, özveriyle çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda 2 bin 842 km otoyol, 31 bin 21 km devlet yolu ve 34 bin 171 km il yolu olmak üzere toplam 68 bin 34 km'lik yol ağı olduğunu belirterek, bu yolların 25 bin 215 km'sinin bitümlü sıcak karışım kaplama, 39 bin 368 km'sinin sathi kaplama olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl, tamamlandığında ana gövde ve bağlantı yolları dâhil 330 km uzunluğunda hizmet verecek Ankara-Niğde Otoyolu'nun temelinin atıldığını aktaran Uraloğlu, 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'nde 5,2 km'lik çift tüplü olarak inşa edilen Cankurtaran Tüneli'nin, İzmir ile Manisa arasını 15 dakikaya indiren Sabuncubeli Tüneli'nin, dünyanın üçüncü ülkemizin ise en uzun çift tüplü tüneli Ovit'in açıldığını belirtti.  

2023 m'lik orta açıklığı ile dünyanın en uzunu olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nde önemli bir aşamayı geride bırakarak, köprü kule ayaklarının oturacağı kule keson temellerinin kuru havuzdan ıslak havuza yüzdürülerek çelik şaft montajının yapıldığını ifade eden Uraloğlu, 400 km'ye yaklaşan uzunluğuyla İstanbul'un kuzeyinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile kıta geçişini sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamlanan kesimlerinin de hizmete sunulduğunu söyledi.  

Uraloğlu, Akdeniz kıyı şeridinde yol standardını önemli ölçüde yükseltecek ve ulaşım süresini kısaltacak Akdeniz Sahil Yolu'nda büyük yol kat edildiğinin, önemli bir bölümü trafiğe açılan 426 km uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun bu yıl tamamen bitirileceğinin, Malatya-Elazığ Devlet Yolu'ndaki 660 m'lik Kömürhan Köprüsü'nün de yine bu yıl hizmete sunulacağının bilgisini verdi.  

Karayollarının 2018 Yılı Çalışmalarının Özeti

Tamamlandığında ülkemizin ve Avrupa'nın en uzun, dünyanın ikinci en uzun tüneli olacak 14,5 km'lik çift tüpten oluşan Zigana Tüneli'nde kazı çalışmalarının 16 bin m'ye ulaştığını aktaran Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğünün 2018 yılı çalışmalarını şöyle özetledi:

"Yap-İşlet-Devret yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz otoyol projelerinde 185 km'yi trafiğe açarken, 777 km'de çalışmalarımız devam etmektedir.

Trafik kazalarında yol kusurunu en aza indirmek için yaptığımız çalışmalar kapsamında önemli yer tutan bölünmüş yollarımızda 625 km'yi daha hizmete sunarken; 861 km tek yolu tamamlayarak trafiğe açtık.

 1 795 km'si Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı, 9 bin 829 km'si sathi kaplamalı olmak üzere 11 bin 864 km asfalt yapım ve onarım çalışması gerçekleştirdik.

Bakım ve Trafik Güvenliği çalışmaları kapsamında, 31 milyon 900 bin m2 yatay,  175 bin m2  düşey  işaretleme, 2 bin 600 km otokorkuluk yaptık. 223 adet kavşak sinyalize kontrollü yapılırken, 78 adet kaza kara noktası ve kaza potansiyeli yüksek kesim iyileştirildi. 

Yaban hayvan türlerinin otoyoldan etkilenmeden hayatlarına devam etmesi amacıyla Kuzey Marmara Otoyolu'nda Türkiye'de bir ilk olan Ekolojik Köprü'yü inşa ettik.

2018-2019 kar ve buz mücadelesi çalışmalarında görevli 12 bin 300 personelin çabalarıyla, yaklaşık 422 adet kar mücadele merkezinde, 9 bine yakın makine-ekipman ile yollarımızı 7 gün 24 saat açık tutarken; yaklaşık 400 bin ton tuz, 380 bin m3 agrega, 2.900 ton kimyasal buz çözücü kullanılmış, 690 km kar siperi yapılmıştır.

Sürekli artan yurtdışı ticaret hacmimizi daha da artırmak için özellikle kara sınır kapıları ve limanlarımızın fonksiyonel ve verimli kullanılarak, birbirleriyle karayolu ulaşım bağlantısının sağlanması için kuzey-güney akslarımızın iyileştirilmesi çalışmalarımız da sürdürülmektedir.

Bu doğrultuda, 12 bin 146 km uzunluğunda olan 18 adet Kuzey-Güney karayolu koridorlarının 10 bin 405 km'sinin fiziki ve geometrik iyileştirilmesini tamamladık. 1 035 km'de çalışmalar devam etmekte olup, 706 km'nin ise ihale edilmesi planlanmaktadır.

Avrupa, Asya ve Ortadoğu arasında yük ve yolcu taşımacılığında büyük öneme sahip toplam 8 bin 524 km'lik doğu-batı akslarının 7 bin 651 km'si tamamlanarak trafiğe açılmış olup, 319 km'sinde çalışmalar sürmektedir. Kalan 554 km'nin ihale edilmesi ile ilgili hazırlıklar devam etmektedir.

Kaliteden ödün vermemek için prensiplerine ve azami iş disiplinine göre faaliyetlerini yürüten Genel Müdürlüğümüz laboratuvarları, yol yapım, bakım ve işletiminde kullanılan tüm malzemelerin testlerinin yapıldığı, uluslararası düzeyde hizmet veren yeni ürün ve sistem geliştiren hale getirilmiştir. Bu kapsamda laboratuvarlarımız; iç piyasa yanında, yurtdışında hizmet veren Türk firmalarının teknik problemlerinin çözüldüğü ve uluslararası geçerliliği olan raporların üretildiği merkez konumundadır.

TÜBİTAK destekli projelerle yol üstyapılarının tasarım metotları geliştirilmiş, ileri teknoloji gerektiren sessiz, güvenli ve uzun ömürlü aşınma tabakası uygulamasına başlanmış, kazınan asfalt malzemelerin yeniden kullanımı ve bitümlü bağlayıcıların iklim ve trafiğe bağlı olarak kullanımı sağlanmıştır."

2019 yılı hedeflerini de açıklayan Uraloğlu, Yap-İşlet-Devret modeliyle toplam 400 km'lik otoyol kesimi ile toplam 522 km bölünmüş yol ve 250 km tek platformlu yolun tamamlanacağını, 932 km yeni Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı yol yapımı ve 1 250 km yenileme, 8 bin 800 km sathi kaplama yapım ve onarımı gerçekleştirileceğini, toplam uzunluğu 23 km olan 92 adet köprü ile 24,7 km olan 9 adet tünel hizmete sunulacağını söyledi.

Uraloğlu, 2023 yılına kadar 3 bin 278 km bölünmüş yol ile Yap-İşlet-Devret kapsamında 1 944 km otoyolun hizmete girmesiyle toplam bölünmüş yol ağını 31 bin 864 km'ye ulaştırmayı; toplam 787 km uzunluğunda 9.071 adet köprü ve viyadük ile 700 km uzunluğunda 470 adet tüneli hizmete açmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. 

2019 Yılı Bütçesi

2019 yılı için ulaştırma, turizm, enerji ve tarım sektörü itibariyle ödenekler şöyle;

Yatırım ödenekleri: 7.736.743.000 TL

Cari ödenekler: 8.924.568.000 TL

Toplam: 16.661.311.000 TL

2019 yılı Genel Müdürlüğün bütçesi 2018 yılı ödeneklerinin %7,9 oranında azalmasıyla onaylandı. 2019 yılında sektörler itibariyle yatırım ve cari denekler şöyle;

Sektör

Bütçe

Dış

Toplam

Kamulaştırma

Genel toplam

Ulaştırma Sektörü

6.965.224.000

0

6.965.224.000

636.876.000

7.602.100.000

- Otoyollar

343.956.000

 

343.956.000

485.704.000

829.660.000

- Devlet ve İl Yolları

6.621.268.000

0

6.621.268.000

151.172.000

6.772.440.000

Enerji Sektörü

53.305.000

0

53.305.000

0

53.305.000

Turizm Sektörü

61.810.000

0

61.810.000

7.678.000

69.488.000

Tarım Sektörü

11.850.00

0

711.850.00

0

11.850.000

Toplam

7.092.189.000

0

7.092.189.000

644.554.000

7.736.743.000

 

Yatırım

7.736.743.000

Bütçe

7.092.189.000

Dış Kredi

0

Kamulaştırma

644.554.000

2019 Yılı Yatırım Programı

2019 yılı yatırım programında 2019 yılı ödeneği 7.736.743.000 TL (kamulaştırma dahil) olarak belirlenmiştir.

2019 yılı yatırım programında ulaştırma, turizm, enerji ve tarım sektörleri itibariyle 338 adet münferit, 1.061 adet global proje olmak üzere 14.399 adet proje mevcuttur.2019 yılı yatırım programında sene başı itibariyle ulaştırma sektörü için bütçeden finanse edilen devlet ve il yolları projelerinin toplam proje yükü 219.527.199.000 TL’dir. 2018 yılı sonuna kadar 105.139.680.000 TL harcanmış olup, kalan proje tutarı 114.387.519.000 TL’dir. 

Otoyollarda ise toplam proje yükü 16.726.922.000 TL’dir. 2018 yılı sonunda 13.202.209.000 TL harcanmış olup, kalan proje tutarı 3.524.713.000 TL’dir. 

Turizm sektöründe toplam proje yükü 1.290.323.000 TL’dir. 2018 yılı sonunda 592.743.000 TL harcanmış olup, kalan proje tutarı 697.580.000 TL’dir.

Enerji sektöründe toplam proje tutarı 5.508.522.000 TL’dir. 2018 yılı sonunda 1.671.886.000 TL harcanmış olup, kalan proje tutarı 3.836.636.000 TL’dir.

Tarım sektöründe toplam proje tutarı 543.417.000 TL’dir. 2018 yılı sonunda 107.966.000 TL harcanmış olup, kalan proje tutarı 435.451.000 TL’dir. 

209 yılında devlet ve il yolları için 6.621.268.000 TL, otoyollar için 343.956.000 TL, turizm sektörü için 61.810.000 TL, enerji sektörü için 53.305.000 TL, tarım sektörü için ise 11.850.000 TL olmak üzere 7.092.189.000 TL ödenek verilmiştir. Verilen yatırım ödenekleri göz önüne alındığında, projelerin bitirilmesi süresi devlet ve il yollarında 17 yıl, otoyollarda ise 10 yıldır. Karayolları yatırımlarına ait tüm sektörler itibariyle verilen yatırım ödenekleri göz önüne alındığında, projelerin tamamının bitirilme süresi 17-18 yıldır. 

Bununla birlikte, 2019 yılında proje stokunun 2003 yılına göre %84 artması ile birlikte yapım süresi 24 yıldan 17-18 yıla düşmüştür. Ülkemiz şartlarında ekonomik yapım süresinin 4 yıldan fazla olmaması gerekmektedir. 2019 yılında gerek devlet ve il yolları projelerine gerekse otoyol projelerine tahsis edilen ödeneğin en az %100 artırılması durumunda karayolu yatırımlarından beklenen verimlilik sağlanabilecek ve projelerin 3-4 yılda bitirilmesi imkanı doğabilecektir. 

2019 Yılı Yatırım Programına Göre KGM Proje Stoku ve Ortalama Bitirilme Süreleri

Sektörü

Proje sayısı

Proje tutarı

2018 sonuna kadar harcanan

Kalan proje tutarı

2019 yılı ödeneği (*)

2019 yılına göre eşdeğer ödenekle bitirilme süresi (yıl)

Ulaştırma

380

236.254.121

118.341.889

117.912.232

6.965.224

 

- Devlet ve il yolları

365

219.527.199

105.139.680

114.387.519

6.621.268

17

- Otoyollar

15

16.726.922

13.202.209

3.524.713

343.956

10

Turizm

11

1.290.323

592.743

697.580

61.810

11

Enerji

13

5.508.522

1.671.886

3.836.636

53.305

21

Tarım

4

543.417

107.966

435.451

11.850

17

Toplam

408

243.596.383

120.714.484

122.881.899

7.092.189

17-18

 (*) Kamulaştırma ödeneği 644.554.000 TL toplama dahil değildir.

2019 Yılı Çalışma Programı

Karayolları Genel Müdürlüğünde 2019 yılında yapılması planlanan çalışmalar şöyle;

·         317 km otoyol yapımı

·         205 km bölünmüş devlet yolu yapımı

·         250 km tek platformu yol iyileştirilmedi (güvenlik yolları dahil)

·         2.182 km BSK (bitümlü sıcak karışım kaplama) yapımı ve onarımı

·         8.800 km devlet ve il yollarında asfalt yenileme ve onarımı

·         92 adet (23 km) köprü yapımı

·         9 adet (24,7 km) tünel yapımı

·         20 adet tarihi köprünün restorasyon uygulaması çalışmaları ile 30 adet tarihi köprünün restorasyon uygulama projesi çalışmaları

·         340 adet köprünün proje çalışmaları

·         60 adet kaza kara noktasının iyileştirilmesi

·         30.800.00 m2 yatay işaretleme

·         162.000 m2 düşey işaretleme

·         3.100 km otokorkuluk yapılması

Etüt, Proje ve Çevre Çalışmaları 2019 Yılı Hedefleri

2019 yılında merkez ve bölgelerde emanet ve ihaleli olarak toplam 1.800 km komple proje ile 1.200 km harita üretim ve kontrol çalışması yapılması hedeflenmektedir.

2019 yılında verilen ödenekler:

Etüt Proje Mühendislik Hizmetleri: 70.550.000 TL

Harita Mühendislik Hizmetleri: 1.700.000 TL

Çevre Mühendislik Hizmetleri: 2.250.000 TL

Etüt Proje Ölçü ve Çizim Aletleri Satın Alınması: 500.000 TL

Toplam: 75.000.000 TL

 

Otoyol Etüt ve Proje Çalışmaları 2019 Yılı Hedefleri

2019 yılında otoyol etütü ve proje şubesi müdürlüğü bünyesinde devam eden ve yeni yapılacak işlere ait 79 km sayısal harita üretimi ve 20 km kesin proje çalışması hedeflenmektedir. Bu çalışmalar içim 2.120.000 TL harcanacaktır. 

Gerçekleşme Miktarları ve Hedefler

İşin türü

2018 yılından önce yapılan

2018 yılında yapılan

2019 yılı hedefleri

Otoyol sayısal harita üretimi

110

4

79

Otoyol ön proje

90

4

-

Otoyol kesin proje

4

4

20

 

Çevre Çalışmaları 2019 Yılı Hedefleri

* Yol ve malzeme ocakları için 100 adet ÇED raporu/proje tanıtım dosyası hazırlanması

* 25 adet emisyon raporu hazırlanması,

* Sorumluluğumuzda bulunan ana karayollarından yıllık 3 milyon taşıt trafiğini geçen 350 km yol kesimi için gürültü haritası hazırlanması planlanmakta olup,

* Diğer kurum-kuruluşlar ve özel sektöre ait ÇED raporları için, kuruluşun faaliyetleri kapsamında değerlendirilerek, görüş verilmesi çalışmalarına devam edilecektir. 

Devlet Ve İl Yolları Yapım, Onarım ve Asfalt Çalışmaları 2019 Yılı Hedefleri

Yapım çalışmalarına 2019 yılında ayrılan ödenek miktarı 3.439.493.000 TL’dir. Ayrıca 4.400.000 TL’lik ek ödenek verilmiştir. 

Yatırım programındaki 859 adet projede 205 km bölünmüş yol, 250 km tek yol (güvenlik yolları dahil) ve 615 km BSK yapılması ile birlikte, 8.800 km’lik asfalt sathi kaplama yapım ve onarımı yenileme ile 1.150 km BSK onarımı ve yenilenmesi hedeflenmiştir. 

Kuzey-Güney Aksları

Gelişen ticaret, özellikle yurtdışı ticaret hacmimiz ile ithalat ve ihracatımızın artması, limanlarımızın daha teknik ve verimli kullanılmasını ve bu limanların ülkemiz içerisinde karayolu ulaşım bağlantısının sağlanmasını zorunlu hale getirmiştir. Özellikle Kafkas ve Orta Asya ülkeleri, Rusya ve Kuzeybatı Avrupa ülkeleri ile olan ticaretimiz genelde Karadeniz vasıtasıyla aynı şekilde Ortadoğu, Afrika, Güney Avrupa ve okyanus aşırı olan ticaretimiz de Akdeniz limanlarımızdan yapılmaktadır. Bu limanlara gelen mal ve yüklerin ülke içerisindeki belirli merkezlere taşınması ihtiyacı ortaya çıkınca, kuzey-güney akslarımızın iyileştirilmesinin gerekliliği ve önceliği gündeme gelmiştir. 

Bu doğrultuda, 12.146 km uzunluğunda olan 18 adet kuzey-güney karayolu koridorunun 10.424 km’sinin fiziki ve geometrik iyileştirilmesi tamamlanmıştır. 1.016 km’de çalışmalar devam etmekte olup, 706 km’sinin ise ihale edilmesi planlanmaktadır. 

 

Kuzey güney aksları

Toplam

Toplam uzunluk

Tamamlanan kesimler

Devam eden kesimler

İhale edilecek kesimler

Toplam

B.Y.

10.813,00

9.675,00

773,00

365,00

T.Y

1.333,00

749,00

243,00

341,00

Toplam

12.146,00

10.424,00

1.016,00

706,00

 

Kuzey-Güney istikametindeki 18 dikey koridorla tüm Kuzey Anadolu şehirlerini ve Karadeniz Limanlarını endüstri merkezleri ve güney limanları birleştirildi. 

1- Edirne-Çanakkale-İzmir-Aydın-Muğla

2- Aziziye S.K.-Kırklareli-Tekirdağ-Balıkesir-Antalya

3- Karasu-Sakarya-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya

4- Afyon-Konya-(Anamur-Alanya)-Karaman-Silifke

5- Zonguldak-Ankara-Aksaray-Mersin

6- Bartın-Karabük-Gerede

7- İnebolu-Kastamonu-Kırıkkale-Konya-Manavgat

8- Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir-Niğde

9- Sinop-Çorum-Kayseri- (Niğde-Mersin) Ayrımı

10- Samsun-Çorum-Kırıkkale

11- Ünye-Tokat-Adana

12- Ordu-Sivas-İskenderun

13- Giresun-Malatya-Adıyaman-Gaziantep-Kilis

14- Trabzon-Gümüşhane-Erzincan-Diyarbakır-Mardin

15- Rize-Erzurum-Bingöl-Diyarbakır

16- Artvin-Ardahan-Kars-Erzurum

17- Ağrı-Bitlis-Siirt-Şırnak

18- Kars-Iğdır-Van-Hakkari

 

Doğu-Batı Koridorları

Ulaşım koridorlarının Doğu-Batı yönünde kurulduğu ülkemizde, D-100 ve D-300 aksları, Avrupa, Asya ve Ortadoğu arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında diğer ülkelere karşı rekabet gücünü artırması bakımından büyük öneme sahiptir.

8.542 km uzunluğundaki doğu-batı karayolu koridorundaki 7.654 km (7.310 km BY, 344 km TY) uzunluğundaki kesimler tamamlanarak trafiğe açılmış olup, 316 km’sinde (316 km BY) ihaleli olarak çalışmalara devam edilmektedir. Kalan 554 km’lik yolun (459 km BY, 95 km’si TY) ise ihale edilmesi ile ilgili hazırlıklar sürmektedir.

 

Sanat Yapıları 2019 Yılı Hedefleri

Bütçe imkanları dahilinde 2019 yılı köprü yapımı için 209.230.000 TL ödenek ayrılmıştır. Tahsis edilecek ödenek ile 2019 yılında 50 adet köprünün bitirilmesi mümkün olabilecektir. Ancak, bölünmüş yol yapımına paralel olarak devam eden köprü yapım çalışmaları ile özellik arz eden teknolojik köprülerdeki çalışmalar da dikkate alındığında yıl sonu hedef harcama 500.000.000 TL olup, ek ödeneklerle birlikte 60 adet köprünün bitirilmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda programa alınan özel köprülerin %50’sinin de fiziki gerçekleşmesinin tamamlanması planlanmaktadır. 

 

Önemli Projeler

Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli İle Yolu

Acil eylem planı kapsamında; Elazığ-Malatya illeri arasında hizmet veren karayolunun bölünmüş yola dönüştürülmesi çalışmalarının tamamlanmasıyla, mevcut köprünün bulunduğu noktada darboğaz oluşmuştur. Bu durumun düzeltilmesi amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 04.11.2013 tarihinde Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ile yolu yapım işi ihale edilmiştir.

İşin bünyesinde 2.410 m uzunluğunda çift tüp tünel ve 660 m uzunluğunda gergin eğik kablo askılı köprü ile Fırat Nehri (Karakaya Baraj gölü) geçilerek, mevcut bölünmüş yola adaptasyon sağlanmış olacaktır. 

Havalandırma ve aydınlatma işleri haricinde tünel yapımı tamamlanmıştır. Tünel bağlantı yolu yapım çalışmaları ve köprü pilon yapım çalışmaları devam etmektedir. 

 

Hasankeyf Köprüsü

Ilısu barajının su tutması sonucu, su altında kalacak olan mevcut Hasankeyf Köprüsü’nün yerine yeni yapılacak köprü, Batman-Midyat Devlet Yolunun Hasankeyf varyantı üzerinde olup toplam uzunluğu yaklaşık 1.060 m’dir. Dicle Nehri üzerinde, dengeli konsol olarak projelendirilen köprünün inşaatına 2014 yılında başlandı. Proje değişikliği olması nedeniyle 2017 yılında mevcut ihale tamamlanıp ikmal inşaatı ihalesi yapıldı. 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor. 

 

Eyiste Viyadüğü

(Konya-Karaman) Ayrımı – Belören – Hadim Devlet Yolu üzerinde yapılması planlanan Eyiste Viyadüğü toplam 1.372 metre uzunluğunda projelendirilmiştir.

Dengeli konsol yapım metoduna (BCC-Balanced Cantilever Construction Method) göre yükseklikleri 42 m ve 166 m arasında değişen 8 adet orta ayak ve 2 adet kenar ayak üzerine projelendirilen Eyiste Viyadüğü, bu özelliği ile ülkemizin en yüksek ayak yüksekliğine sahip olan köprüsü olacaktır. Toplamda 7 orta açıklık 170 m ile geçilmiş ve 91 m’lik iki kenar açıklık ile birlikte toplam köprü boyu 1.372 m olmuştur. 

Gidiş-geliş güzergahında 2’şer şeritten toplam 4 şerit olarak trafiğe hizmet verecektir. Eyiste Viyadüğünün tamamlanmasıyla, mevcut yola göre yaklaşık 4.400 m kısalma sağlanacaktır. (Konya-Karaman) Ayrımı – Belören – Hadim Devlet Yolunun Eyiste Deresi geçişinde halihazırda kullanılmakta olan bu kesimin %8,00 boyuna eğimi, %2,30 mertebesine düşürülecektir.

Eyiste Viyadüğnün 2019 yılında da devam etmesi ve 2020 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. 

 

Tarihi Köprü Çalışmalar 2019 Yılı Hedefleri

2019 yılında mevcut ödeneklerle 30 adet tarihi köprünün restorasyon uygulama projelerinin (rölöve, restitüsyon, restorasyon), 20 adet tarihi köprünün de restorasyon uygulama çalışmalarının bitirilmesi hedeflenmiştir. 

Ayrıca çalışma programında enerji sektörü yatırımları altındaki “Ilısu Baraj Gölü ve HES Projesi Etki Alanında Kalan Tarihi Köprüleri Belgeleme ve Koruma Çalışmaları” kapsamında yer alan tarihi Aydoğan Köyü Köprüsünün restorasyon uygulama çalışmalarının 2019 yılı içinde tamamlanması hedeflenmektedir.

 

2019 Yılında Restorasyon Uygulama Çalışmaları Devam Edecek Olan Tarihi Köprüler

Tarihi Uzunköprü (Ergene) / Edirne

Edirne ili, Uzunköprü ilçesi, Ergene Nehri üzerinde, Sultan II. Murat döneminde 1427 – 1443 yılları arasında 1392 m uzunluğunda inşa edilmiş olan Tarihi Uzunköprü; dünyanın günümüze ulaşan en uzun taş köprüsü olma özelliğine sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yürütülen ortak bir çalışma ile UNESCO tarafından Geçişi Dünya Miras Listesine alınmıştır. Projeleri onaylanan Tarihi Uzunköprü’de 2019 yılı içinde Restorasyon uygulama çalışmalarına başlanması planlanmaktadır. 

 

Tarihi Develioğlu Köprüsü / Ankara

Ankara ili, Kalecik ilçesinde bulunan 135 m uzunluğundaki Selçuklu dönemi eseri köprüde, restorasyon uygulama çalışmalarına 2019 yılında başlanması planlanmaktadır.

 

Tarihi Ali Çetinkaya Köprüsü / Samsun

Samsun ili, Bafra ilçesinde bulunan 252 m uzunluğundaki Cumhuriyet dönemi betonarme bowstring köprüsünün restorasyon uygulama ihalesi, Karayolları Genel Müdürlüğünce 2018 yılı içinde yapılmış olup, çalışmalara 2019 yılında da devam edilmesi planlanmaktadır. 

 

Tarihi Sangarios Köprüsü / Sakarya

Sakarya ili, Serdivan ilçesinde bulunan Roma Dönemi eseri, 350 m uzunluğundaki Tarihi Sangarios Köprüsünün restorasyon uygulama ihalesi 2017 yılı Aralık ayında Karayolları Gelen Müdürlüğünce yapılmış olup, çalışmalara 2019 yılında da devam edilmesi planlanmaktadır. 

 

Tarihi Çaylı, Güvem, Yurtpınarköyü, Bayramören, Aktaş, Çakırlar, Dörocak, Yakaören, Damlaçay Ahşap Köprüleri / Çankırı ve Kastamonu

Çankırı ve Kastamonu illerinde bulunan Tarihi Çaylı, Güvem, Yurtpınarköyü, Bayramören, Aktaş, Çakırlar, Dörocak, Yakaören, Damlaçay Ahşap Köprülerinin ihalesi 2018 yılı içinde yapılmış olup, çalışmalara 2019 yılında da devam edilmesi planlanmaktadır. 

 

Tünel Yapım Çalışmaları

2018 yılı tünel yapım çalışmaları için program ödeneği 114.519.000 TL olup ek ödeneklerle 521.525.000 TL harcanmıştır.

 

Ovit Tüneli 

Rize-Erzurum Karayolu üzerinde bulunan İkizdere-İspir yolu üzerindeki Ovit Dağı geçidi, kış aylarında yoğun kar yağışı ve çığ tehlikesi nedeniyle yılın altı ayı trafiğe geçit vermemektedir. 2.680 rakımlı Ovit Dağında Ovit Tünelinin yapımı tamamlanmış olup, İkizdere-İspir arasındaki mesafe 3,8 km kısalmıştır. 

İkizdere-İspir yolu Ovit Tüneli ve bağlantı yolları yapım işi, 14.005 m uzunluğunda çift tüp tünel ile 3.264 m uzunluğunda bağlantı yollarını kapsamaktadır. Projede 11.05.2012 tarihinde işe başlanmıştır. Eylül 2016’da, 412.366.938,41 TL’lik mevcut ihalenin %95’i gerçekleşmiştir. Ancak, yapılan proje revizyonunda yeni imalatların ortaya çıkması proje tutarının artırılmasını zorunlu kılmıştır. Proje tavanı artırılarak, ikmal ihalesi yapılmıştır. İkmal inşaatına 05.10.2016 tarihinde başlanmıştır ve 14.12.2018 tarihinde geçici kabulü yapılmış ve tünel trafiğe açılmıştır.

 

Kırık Tüneli

Kırık Tüneli projesi 7.105 m uzunluğunda çift tüp tünel ile 8.679 m uzunluğunda bağlantı yollarını kapsamaktadır. Kırık Tüneli projesiyle Rize’yi Erzurum’a bağlayan yolun yıl boyunca açık kalması, çığ havzalarının da tünel içine alınarak fiziki standardının yükseltilmesi ve çığ tehlikesi sebebiyle can ve mal kaybının önlenmesi amaçlanmıştır. Ovit Dağı tüneli ve Kırık Tüneli tamamlandığında Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu arasındaki ulaşım kesintisiz bir şekilde sağlanacak, mevcut yol 33 km kısalacaktır. 

Kırık Tüneli projesinde 21.02.2019 tarihi itibari ile çift tüpte toplam 7.980 m kazı ve destekleme ile 1.314,80 m nihai kaplama betonu imalatları tamamlanmış olup, mevcut ihalenin nakdi gerçekleşmesi %97,13, projenin fiziksel gerçekleşmesi %35’tir.

 

Eğribel Tüneli

Eğribel Tüneli projesi 5.905 m uzunluğunda çift tüp tünel ile 1.777 m uzunluğunda bağlantı yollarını kapsamaktadır. Mevcut yolu 6,5 km kısaltacak proje sayesinde laseli ve virajlı yol terk edilerek, yüksek standartlı karayolu elde edilecek, seyahat konforu artırılacaktır. Böylece gerek mesafeden kazanımlarla gerekse yolun sürekli açık tutulması sağlanarak seyahat süresi önemli ölçüde kısaltılacak, yüksek bakım maliyetleri ve daha önemlisi kazalarla oluşan can ve mal kaybı en aza indirilecektir. 

Eğribel Tüneli projesinde 21.02.2019 tarihi itibari ile çift tüpte toplam 11.716 m kazı ve destekleme ile 702,24 m nihai beton kaplama işleri tamamlanmış olup, mevcut ihalenin nakdi gerçekleşmesi %99,06, projenin fiziki gerçekleşmesi %40’tır.

 

Salarha Tüneli

Salarha Tüneli ve bağlantı yolları projesi, 2.945 m çift tüp tünel ile 2 adet köprülü kavşak, 1 adet köprü ve 1.355 m ağlantı tolları olmak üzere toplam 4.300 m uzunluğundadır. Rize merkezden Küçükçayır istikametine gidecek olan araçlar, doğu ve batıdan dolaşarak yaklaşık 10 km yol kat ederek ulaşacakları noktaya bu tünel sayesinde 3 km’de ulaşacaklardır. 

Salarha Tünelinin tamamlanmasıyla, Karadeniz Sahil Yolunun bu kesiminde şehirden ve yerel yerleşimden kaynaklanan trafik yoğunluğunda rahatlama sağlanacak, güzergah 8,9 km kısalacaktır.

Salarha Tüneli projesinde 21.02.2019 tarihi itibari ile çift tüpte toplam 4.798 m kazı destekleme tamamlanmış olup, mevcut ihalenin nakdi gerçekleşmesi %96,41, projenin fiziksel gerçekleşmesi %37’dir.

 

Pirinkayalar Tüneli

Pirinkayalar Tüneli ve bağlantı yolları projesi, 2.246 m tek tüp tünel ile 1.130 m bağlantı yolları olmak üzere toplam 3.376 m uzunluğundadır. Pirinkayalar Tüneli, Erzurum’u, Tortum ve Uzundere üzerinden Artvin’e bağlayan Uzundere – 10. Bölge Hududu Devlet Karayolunun 10. Ve 14. Km’leri arasında yer almaktadır. Bu projenin hayta geçirilmesiyle, yüksek rakımlardaki laseli ve büyük eğimli yol kesimleri terk edilecektir. Böylece, yapılacak yüksek standartlı yol ile trafik güvenliği ve seyahat konforu artırılacak, mevcut güzergah 690 m kısalacaktır.

Pirinkayalar Tünelinde 22.02.2019 tarihi itibariyle 476 m kazı ve destekleme imalatı tamamlanmış olup, nakdi gerçekleşme oranı %19,24’tür.

 

Tesis Yapımı 2019 Yılı Hedefleri

2019 yılı ödeneği 185.000.000 TL yatırım, 2.350.000 TL cari olmak üzere toplam 187.350.000 TL’dir. Bakımevleri inşaatı projesinde, 76. Şube Bozçalı, 77. Şube Fatsa, 94. Şube Eruh, 94. Şube Ekindüzü, 104. Şube Düzköy, 105. Şube Beikdüzü, 106. Şube Demirözü, 114. Şube Köprülü, 116. Şube Patnos, 118. Şube Hizan, 124. Şube Çakırbaba, 125. Şube Çatalören, 162. Şube Kızıldağ, 164. Şube Altköy bakımevi binalarının yapımı tamamlanacak olup; 12. Şube Yassıören, 38. Şube Şereflikoçhisar,, 41. Şube Düzce, 133. Şube Akseki, 133. Şube Kuşyuvası, 24. Şube Çiftlikköy, 27. Şube Çameli, 36. Şube İnlice, 84. Şube Karlıova, 31.şube Düzağaç bakımevi binalarının da yapımına başlanacaktır. Ayrıca bakımevleri ve asfalt plent tesislerinin ihtiyacı olan tuz ve agrega sundurmalarının yapımına devam edilecektir. 

Şube tesisleri inşaatı projesi kapsamında, 143. Bursa şube tesisleri binalarının yapımı tamamlanacak olup, 41. Bolu ve 182. Kağızman şube tesisleri binalarının yapımı devam etmektedir. Projeleri onaylanan 31. Afyon, 44. Kırıkkale, 91. Şanlıurfa, 153. Safranbolu şube tesisleri binalarının projeleri tamamlanarak yapımına başlanacaktır. 

Merkez ve bölge tesisleri inaatı projelerinde; 12. Bölge (Erzurum) Müdürlüğü lojmanları ve sosyal tesisleri binalarının yapımı tamamlanacaktır. Projeleri onaylanan 9. Bölge (Diyarbakır) Müdürlüğü ve şube şeflikleri tesisleri, 15. Bölge (Kastamonu) Müdürlüğü lojmanları ve sosyal tesisleri ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satış işlemleri devam eden Akköprü Atölye Müdürlüğü tesislerinin ve 4. Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Başmühendisliği ve Trafik Güvenliği Başmühendisliği hizmet binalarının yapımına başlanacaktır. Ayrıca proje çalışmaları tamamlanan trafik güvenliği açısından önem arz eden, 7. Bölge (Samsun) Müdürlüğü akıllı ulaşım sistemleri binası ile 13. Bölge (Antalya) Müdürlüğü karayolları denetim istasyonu binasının yapımına başlanacaktır.

 

Makine ve İkmal Çalışmaları 2019 Yılı Hedefleri

2019 mali yılı bütçe kanunu ile verilen ödenekler doğrultusunda proje çalışmalarına devam edilerek, makine ikmal hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi hedeflenmiştir. 

1- Teşkilatımızın da ihtiyaçları göz önüne alınarak, 1991E040140 DPT No’lu Yol Bakım ve Kar Mücadelesi Makineleri Dengeleme Projesine 2019 yılı için bütçeden 58.500.000 TL ödenek ayrılarak;

- Asfalt Bakım Plenti (4 adet)

- Rotatif Kamyon (Kendi Yürür) (2 adet)

- Rotatif Ekipmanı Mono Blok (1 adet)

- Ekipmanlı Damperli Kamyon (108 adet)

- Tuz Serpici (100 adet)

- Kar Bıçağı (212 adet)

- Yol Dışı Çim Biçme Ekipmanı (10 adet)

- Oto korkuluk, Kenar Taşı Yıkama Ekipmanı (10 adet)

- Süpürge ve Kanal Ekipmanı (1 adet)

- Solüsyon Serpici Ekipmanı (17 adet)

- Greyder Tandem (10 adet)

- Lastik Tekerlekli Yükleyici (12 adet)

- Ekskavatör (1 adet)

- Mıcır Serici (Kendi Yürür) (2 adet)

- Mıcır yıkama Makinesi (2 adet)

- Kamyonlu Asfalt Distribütörü (3 adet)

- Çekici Kamyon (9 adet)

- Kamyonlu Vakumlu Süpürge Makinesi (3 adet)

- Akaryakıt Tankeri (Kamyon üzerine monteli) (5 adet)

- Kamyon Yükselen Platform Tünel (3 adet)

- Kamyon Ağaç Sökme (1 adet)

- Yarı Römork Nakliye Treyleri (12 adet)

- Roleytank (ADR’li) (9 adet)

- Kamp Treyleri Çekilir Tip (13 adet)

- Trafik Güvenlik Römorku (34 adet)

- Yol Çizgi Makinesi (İtilir tip) (4 adet)

- Boya İzi Silme Makinesi (9 adet)

- Hidrolik Ön Süpürge (34 adet)

Olmak üzere toplam 631 adet makine satın alınması planlanmaktadır.

 

2- 1996E040150 DPT No’lu Makine Teçhizat ve yedek parça satın alınması ve onarımı projesi kapsamında 54.000.000 TL ödenek ayrılarak, muhtelif jeneratör, forklift, atölye tezgahı, takım avadanlık, lastik, akü ve yedek parça satın alınması planlanmıştır. 

3- teşkilatın akaryakıt ve madeni yağ giderlerini karşılamak için bütçenin 03.02 ve 06.6 harcama kalemlerine toplam 230.063.000 TL, yedek parça ve lastik alımları için 03.7 ve 06.6 harcama kalemlerine toplam 46.409.000 TL ve taşıt kiralama giderleri olarak 03.5 harcama kalemine 44.806.000 TL ödenek ayrılmıştır.

 

Otoyolu Yapım ve Köprü Çalışmaları 2019 Yılı Hedefleri

2019 yılı yatırım programında 12 adet proje yer almakta olup, toplam proje bedeli 14.329 milyar TL’dir. 2018 yılı sonu kümülatif harcaması 12.935 milyar TL, kalan proje bedeli 1.394 milyar TL’dir. 2019 yılının sen başı yatırım ödeneği 321.370.000 TL, 2019 yılı cari ödeneği ise 82.532.000 TL’dir. 

 

Proje ve Danışmanlık Çalışmaları

2019 yılı yatırım programında yer alan etüt proje müşavirlik hizmetlerinin proje tutarı 44,538 milyon TL’dir. 2018 yılı sonu itibariyle toplam harcama 109.424 milyon TL’dir. 2019 yılı yatırım programında etüt proje işleri ödeneği 6.936 milyon TL’dir. 

Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilerek yapım çalışmaları sürdürülen; 

• Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu

• Kuzey Marmara Otoyolu-Kınalı-Odayeri Kesimi

• Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı Kesimi

• Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Malkara-Çanakkale Arası (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) Kesimi

• Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu

• Ankara-Niğde Otoyolu

Projelerinin etüt-proje hizmetlerine devam edilecektir.

Yürütülmekte olan;

• Gerede-Merzifon Otoyolu proje işlerine ait kabul işlemleri tamamlanmıştır.

• Aydın-Denizli-Burdur Otoyolu (Denizli-Burdur Kesimi)

• Şanlıurfa-Habur Otoyolu

• Ankara-İzmir Otoyolu (Ankara-Dumlupınar Kesimi)

• Ankara-İzmir Otoyolu (Dumlupınar-Manisa Kesimi)

• Delice-Samsun Otoyolu

• (Ankara-İzmir Ayrımı)-Bursa Otoyolu

Projelerine ait kabul çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

• (Ankara-İzmir Ayrımı)-Afyon-Antalya-Alanya-Otoyolu (Afyon-Antalya Kesimi)

• Merzifon-Gürbulak Otoyolu (Merzifon-Koyulhisar Kesimi)

• Merzifon-Gürbulak Otoyolu (Koyulhisar-Pülümür Kesimi)

• Merzifon-Gürbulak Otoyolu (Pülümür-Horasan Kesimi)

• Merzifon-Gürbulak Otoyolu (Horasan-Gürbulak Kesimi)

İhaleler kapsamında çalışmalar sürdürülecektir. 

ÇED raporlarının hazırlanması çalışmalarında 2018 yılında (Ankara-İzmir Ayr.) – Sivrihisar-Bursa Otoyolu ve (Ankara-İzmir Ayr.)-Afyon-Antalya-Alanya Otoyolu Antalya-Alanya Kesimine ait ÇED olumlu belgeleri alınmıştır. Şanlıurfa-Habur Otoyoluna ait ÇED olumlu belgesi 2019 yılı başında alınmış olup, (Ankara-İzmir Ayr.)-Afyon-Antalya-Alanya Otoyolu (Afyon-Antalya Kesimi) ve Merzifon-Gürbulak Otoyolu (Merzifon-Koyulhisar Kesimi) ÇED raporlarının bu yıl tamamlanması planlanmaktadır. 

 

2019 Yılı Hedefleri

2019 yılı yatırım programında Yapım ve Köprüler Şubesi Müdürlüğünün 8 adet projesi yer almakta olup, yatırım programındaki toplam proje bedeli 14.329 milyar TL, 2018 yıl sonu harcaması 12.935 milyar TL ve kalan proje yükü ise 1.394 milyar TL’dir. 2018 yılında sene başı yatırım ödeneği 235.031.000 TL’dir.

2019 yılında trafiğe açılan muhtelif otoyol kesimlerinde üstyapı iyileştirme ve büyük onarım çalışmaları sürdürülecektir.

2019 yılında trafiğe açılan muhtelif otoyol kesimlerinde üstyapı iyileştirme ve büyük onarım çalışmaları sürdürülecektir. Toplam 100 km otoyolun üstyapı iyileştirmesinin tamamlanması hedeflenmiştir. 

Yap-İşlet-Devret Otoyol Projelerinden;

- Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu, 426 km uzunluğundaki otoyol projesinin 312 km’lik kesiminde yapım çalışmaları tamamlanmış olup kanal 114 km’lik otoyol kesiminde çalışmalar devam etmektedir. 2019 yılı sonu itibariyle tüm yapım çalışmalarının tamamlanması planlanmaktadır.

- Kuzey Marmara Otoyolu (Kınalı-Odayeri) Kesimi (Avrupa); 80,2 km uzunluğundaki otoyol projesinin 29 km’lik kesiminde yapım çalışmaları tamamlanmış olup, kalan 51,2 km’lik otoyol kesiminde çalışmalar devam etmektedir. 2019 yılında 41 km, 2020 yılında ise 10,2 km otoyolun tamamlanması planlanmaktadır.

- Kuzey Marmara Otoyolu (Kurtköy-Akyazı) Kesimi (Asya); 170,2 km uzunluğundaki otoyol projesinin 71 km’lik kesiminde yapım çalışmaları tamamlanmış olup, 2019 yılında 30,1 km ve 2020 yılında 69,1 km otoyolun tamamlanması planlanmaktadır. 

- Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu Malkara-Çanakkale Kesimi (1915 Çanakkale Köprüsü dahil), 101 km uzunluğundaki otoyol projesinde yapım çalışmaları devam etmekte olup projenin 2022 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

- Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu; 82 km uzunluğundaki otoyolun yapım çalışmaları devam etmekte olup 2019 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

- Ankara-Niğde Otoyolu; tüm kesimlerde yapım çalışmaları devam etmekte olup 2019 yılında 50 km, 2020 yılında 128 km, 2021 yılında ise 152 km otoyolun tamamlanması planlanmaktadır.

2019 Yılında;

- Aydın Denizli Otoyolu,

- Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu,

- Ankara Sivrihisar Otoyolu,

- Antalya-Alanya Otoyolu,

- Gerede-Ilgaz Otoyolu

- Dörtyol-Hassa Otoyolu,

Projeleri için YİD Modeli ile ihaleye çıkılması planlanmaktadır. 

Ayrıca önümüzdeki yıllarda;

- Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu (Kınalı-Malkara Arası) (2021),

- Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu (Çanakkale-Savaştepe Arası) (2021),

- Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu (2022)

Projelerinin yapılması planlanmaktadır. 

 

2019 Yılı Yatırım Programında Yer Alan Önemli Projeler Listesi  (Bin TL)

KGM, Bozüyük-Bilecik-Mekece-Adapazarı

2.845.348

108

KGM, Bozkır- Hadım- Adiller (KOP)

1.007.937

465

KGM, BSK Yapımı

10.316.719

174.666

KGM, Ormanköy-Akyazı-Dokurcun

716.107

1.195

KGM, (Antalya-Burdur) Ayr. –Kızılkaya-Korkuteli-Elmalı-Finike

571.474

4.649

KGM, Balıkesir-Dursunbey-Harmancık-Tavşanlı

856.532

19.921

KGM, Diyarbakır-Siverek-Şanlıurfa (GAP)

700.323

4.649

KGM, Doğu Karadeniz Sahil Yolu

13.725.558

1.862

KGM, Kalkan – Fethiye -2. Blg. Hud.

610.575

119

KGM, Zara-Geminbeli-Suşehri (DAP)

719.065

16.295

KGM, Erdemli-Silifke-Taşucu

2.501.628

44.841

KGM, Siirt – Eruh

595.130

6.974

KGM, Erzincan –Pülümür Ayr.(DAP)

972.734

1.162

KGM, Erzurum Ayr. – İspir (DAB)

589.069

6.974

KGM, Keban – Arapgir – Divriği Ayr.

540.888

4.649

KGM, Bursa-Balıkesir-İzmir

1.302.560

5.904

KGM, Sivrihisar-Afyon-İzmir

3.433.899

27.402

KGM, Tatvan Ayr.-Bitlis

724.214

10.828

KGM, Hasdal Kav.-Kemerburgaz-Yassıören Ayr.

3.065.300

74.385

KGM, Samsun-Bafra-Sinop (DOKAP)

4.382.245

13.947

KGM, Antalya-Alanya

1.190.270

465

KGM, Bölünmüş Yollar

12.090.409

153.653

-Bala Ayr.-Aksaray-Ereğli Ayr. (KOP)

863.754

10.298

-Bursa-İnegöl-Bozüyük

541.436

232

-Sivrihisar-Eskişehir-Bozüyük

733.123

465

-Konya-Karaman-5. Bl. Hd. (KOP)

844.405

9.298

-Mesudiye-Gölköy-Ordu (DOKAP)

535.516

2.325

-Antalya-Kemer-Tekirova-Finike

547.840

18.596

-Çanakkale-Ezine-Ayvacık

549.412

5.618

-Kastamonu-Çankırı

1.167.286

13.947

KGM, Cizre-Şırnak (GAP)

547.661

13.947

KGM, K. Maraş-Narlı-G. Antep (GAP)

531.975

4.649

KGM, Dinar-Denizli-Aydın

1.036.213

931

KGM, Bozüyük-Afyon-Burdur-Antalya

1.392.376

11.623

KGM, Ankara-Samsun (DOKAP)

3.402.472

7.206

KGM, BSK Kaplamalı Yolları Yenilenmesi

2.734.577

16.599

-Mersin-Adana

1.669.774

11.947

-Safranbolu –Karabük-4. Bl. Hd.

550.671

2

KGM, Havran-Edremit-Ayvacık

843.213

13.947

KGM, Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide

5.707.340

23.245

KGM, Afyon-Konya-Ereğli-Ulukışla

1.317.682

20.921

KGM, Ş.Urfa-Kızıltepe-Silopi (GAP)

1.921.817

29.754

KGM, K. Maraş-Göksun-6. Bl. Hd.

1.731.473

44.166

KGM, Tokat-Niksar

764.648

16.272

KGM, Alanya-Gazipaşa-5. Bl.Hd.

1.030.387

23.245

KGM, (Antalya-Burdur) Ayr.-Korkuteli -2. Bl.Hd.

581.763

18.596

KGM, İmranlı-Refahiye

884.222

2.325

KGM, Gerede-Merzifon

713.490

30.219

KGM, Erzurum-Bingöl-Diyarbakır (DAP)

801.150

26.883

KGM, Hopa-Borçka

565.777

18.596

KGM, Van- (Hakkari-Yüksekova) Ayr. (DAP)

540.131

16.272

KGM, Malatya Çevre Yolu (DAP)

639.881

13.947

KGM, İkizdere-İspir Ovit Tüneli

1.363.036

10.000

KGM, Silifke-Mut-3. Bl. Hd.

1.704.365

46.490

KGM, Şile-Ağva-Kanlıca-Kaynarca

1.797.805

32.162

KGM, Gaziantep-Yavuzeli-Araban-Besni (GAP)

562.631

13.947

KGM, Kangal-Alacahan-Hekimhan-Malatya

1.468.925

41.944

KGM, Kanal İstanbul Bağlantı Yolları Etüd Proje ve Yapımı

7.217.205

9.298

KGM, Kırık Tüneli ve Bağlantı Yolları

1.190.912

10.000

KGM, Kahta-Narince-Siverek (GAP)

526.296

13.947

KGM, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar-Suşehri Ayr.

917.621

27.197

KGM, İzmir-Manisa Sabuncubeli Tüneli ve Bağlantı Yolları

679.192

1.000

KGM, Antalya-Manavgat Ayr.-Dereboğazı-Ağlasun Ayr.

928.276

23.245

KGM, Konya Çevre Yolu

705.610

28.675

KGM, Kastamonu İnebolu (Kastamonu Çevreyolları dahil)

1.783.408

69.735

KGM, Trabzon-Aşkale (DAP) (DOKAP)

4.548.101

107.028

KGM, Trabzon Şehir Geçişi

2.145.079

23.245

KGM, Ordu Çevreyolu

2.047.110

30.768

KGM, Manavgat –Alanya Ayr. – Akseki -3. Bl. Hd.

1.313.143

232

KGM, Refahiye-İliç-Kemaliye-Dutluca-Arapgi

1.690.914

27.894

KGM, Gelibolu-Eceabat

1.266.365

23.245

KGM, Dörtyol – Hassa

2.008.228

2

KGM, Çıldır-Ardahan Ayr. – Hanak-Damal-Posof Türkgözü (DAP)

1.026.813

1

KGM, İzmir-Aydın Otoyolu

8.006.886

1.000

KGM, Boğaziçi – FSM Köprülerinin Bakımı

926.773

7.902

KGM, Sarıyer Kilyos Tüneli

1.945.157

7.952

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.