İstanbul Yeni Havalimanı’nda Sona Doğru Açılış 29 Ekim 2018’de

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı İnşaatında incelemelerde bulundu. Havalimanının %80’inin tamamlandığını duyuran Arslan "İnşallah 29 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve birçok misafirimizin teşrifleriyle havalimanını hizmete sunmuş olacağız." dedi. 

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Arslan, burada yaptığı açıklamada, 80 milyon metrekarelik alanda hayata geçecek havalimanının 120 binadan oluşan kapalı alanının 3,5 milyon metrekare olacağını söyledi. Bakan Arslan terminal inşaatında gelinen noktayı şöyle açıkladı: “Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki her gün ilerleme sağlanıyor. Her ay %3-%5 üzerine koyuyoruz. Bu çerçevede %80’nini bitirdik. Bulunduğumuz terminal de zaten ince işçiliklerle ilgili çalışmalar yapılıyor. 1.400.000 m2’lik bir terminal içinde bulunduğumuz terminal. Terminalin tamamen inşaatı bitti, üst kaplamaları bitti, içerideki ince işçiliklerle ilgili yürüyen bantlar, asansörler, körükler bunların hepsi bitti ama ince işçilikler devam ediyor. Onlar da kısa süre de bitmiş olacak ki terminalimizin 143 tane körüğü var, bu çok önemli. Bu körüklerin de şu an 67 tanesi geldi, montajına başlandı ve Temmuz ayına kadar inşallah körüklerin tamamı bitmiş olacak. Bu da havalimanının hazır hale gelmesi adına en önemli aşamalardan biriydi. 2 nci de yürüyen bantlar veya bagaj sistemleri diyelim konvoyörler dahil. Onların bitirilmiş olması havalimanlarında en öncelikli iştir. Havalimanımızda 2017 sonu itibariyle bagaj sisteminin de tamamını bitirmiş olduk bu çok önemliydi. 3 üncü ve en önemli işlerden biride seyrü sefer cihazları dahil kuracağımız elektronik sistemler. Bu sistemlerin de birçoğu monte edildi. Monte edilmeye devam ediyor. Seyrü sefer cihazları da özellikle havalimanımızda bulunan kulelerdeki seyrü sefer cihazları da dahil olmak üzere 15 Şubat itibariyle yer teslimi yapılacak ve onların da montajına başlanmış olacak. Dolayısıyla en önemli olan 3 iş, bagaj sistemi, konvoyörler, körükler ve körüklere bağlı olarak uçakların yanaşacağı yerler ve seyrü sefer cihazları. Her üçünde de çok çok öndeyiz. Herhangi bir aksaklık yok inşallah bunlarla birlikte kısa sürede bu havalimanını bitirip hazır hale getireceğiz.”

Birinci Piste Uçak İndirebilir Durumdayız

Bakan Arslan pistin bir tanesinin tamamen bitmiş olduğunu söyledi ve şu şekilde devam etti: “6 pist var. Her 6 pistin bir yedek pisti var. Bir de ayrıca taksi yolları var. 6 ayrı ünite diyelim ama her ünitede 3 pist varmış gibi havalimanından baktığınızda görüyorsunuz. Nitekim biz Şubat ayında uçak inebilir hale geleceğiz dedik, uçak indirmek gibi de iddiamız var. Pistin bir tanesi tamamen bitmiş durumda. Işıklandırılması, testleri dahil olmak üzere, çizgilerinin çizilmesi dahil olmak üzere ve buna bağlı olarak da kulenin gerekli irtibatı sağlayıp uçak indirebileceği ile notamlama da dahil bütün çalışmalar bitirilmiş durumda. Yani bugün itibariye biz birinci piste uçak indirebilir durumdayız. O iddiamızı gerçekleştirmiş olduk onu özellikle ifade etmek isterim. İnşallah bu ay da dahil her an bu havalimanına uçak inebilir” 

Hedef, Yılda 200 Milyon Yolcuya Hizmet; 225 Bin Kişiye İstihdam 

Türkiye’de havacılığın geldiği noktadan memnuniyet duyduğunu belirten Arslan, Atatürk Havalimanı’nda her türlü geliştirme ve genişletme çalışmasının yapılmasına karşın yetmediğini, Türk Hava Yolları ve diğer ülke havayollarının Atatürk Havalimanı’ndan ilave uçuş istemelerine karşın slot veremediklerini belirtti. Hedefin 200 milyon yolcuya hizmet vermek olduğunu belirten Arslan şöyle devam etti: “ Hedefimiz 200 milyon yolcuya yılda hizmet etmek. Atatürk Havalimanı’nın 60 milyon yolcuya hizmet ettiğini düşünürseniz yaklaşık 3 misli büyüklükte bir rakamdan bahsediyoruz. Bunun izleyicilerimiz açısından bence en önemi kısmı başlangıçta 100 bin daha sonraki Safalarda 225 bin kişiye istihdam sağlayacak olması, iş imkanı sağlayacak olması. Ve yine bu kadar büyük bir havalimanını çalıştırıyorken bu havalimanı ve havalimanına bağlı hizmet verdiğimiz alanlar olacak. Yolcuları götürenler, getirenler, buraya ürün satanlar, ürün imal edenler, bakımlar, onlarımlar bütün bunları üst üste koyduğunuz zaman biz 1.5 milyon insana iş imkanı sağlamış olacağız bu havalimanının oluşturduğu potansiyel çerçevesinde. Ve yine önemli bir rakam daha, hedefimiz 2025 yılında ülkemizin gayri safi yurtiçi hasılasının %4.89’unun bu havalimanından sağlanmış olması bu çok önemli bir rakam. %5’e yakın bir rakamdan bahsediyorum bütün Türkiye’nin oluşturduğu gayri safi yurtiçi hasılanın %5’i 20’de biri havalimanından oluşacak. Dünyanın yaklaşık 350 farklı noktasına uçuş sağlamış olacağız ki bununla birlikte 200 milyon yolcuya hizmet edeceğiz. Bu 200 milyon yolcuyla birlikte gelen her uçaktan aldığımız bir para olacak. Havalimanına inen her yolcudan alacağımız bir para olacak. Onların burada yaptığı alışverişler ve konaklamalar dahil Türkiye’ye bırakacakları sıcak para olacak. Bu ülkemizin gelişmesi, büyümesi, gelecek hedeflerle emin adımlarla yürümesi adına çok önemli.”  

22 Milyar 152 Milyon Avro Artı KDV Kira Geliri Elde Edeceğiz

Arslan, havalimanından dünyada 350 destinasyona uçuş yapılacağını belirterek, ciddi sayıda transit yolcu ağırlayacaklarını, transit yolcunun kaliteli ve konforlu ağırlanması halinde katma değeri artacağını bildirdi. Havalimanı otelinin 460 odalı olacağını dile getiren Arslan, şu anda Türkiye'deki havalimanlarındaki en büyük otelin 80 odalı olduğunu bildirdi. Arslan, havalimanının yatırım bedelinin 10 milyar 247 milyon avro olduğunu kaydederek, 25 yıllık işletme döneminde 22 milyar 152 milyon avro artı KDV kira geliri elde edeceklerini vurguladı. Bakan Arslan, dünyada sıcak para hareketlerinin kısıtlandığı, finansman bulmakta zorlandığı bir ortamda Türkiye'nin dünyanın devam eden en büyük 10 projesinden 6'sını gerçekleştirdiğini anlattı.

Havalimanından Şehre Hızlı Ulaşım

Yıllık 200 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedeflediklerini vurgulayan Bakan Arslan, yolcuların havalimanına gelmesi ve havalimanından hızlı bir şekilde şehir merkezine dönebilmeleri için yapılan çalışmaları anlattı. NTV’nin sorularını yanıtlayan Arslan ulaşımla ilgili şu bilgileri verdi: “200 milyon yolcuya hizmet eden bir havalimanından bahsettiğiniz zaman yolcuları da hem buraya hızlı getirebilmeniz hem buradan şehre, şehir merkezine çok hızlı götürebilmeniz lazım. İşte biz bununla ilgili birçok çalışmayı zaten bitirmiş durumdayız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve ona bağlı olarak devam eden Kuzey Marmara Otoyolu zaten havalimanının önüne kadar geldi. D20 dediğimiz otoyolumuz vardı, bir geliş bir gidiş Çatalca’ya kadar gidiyordu. Oradaki çalışmalarımızın 17 km’lik kısmını bitirdik. Üç gidiş, üç geliş geçen sene sonu itibariyle hizmete sunduk. Dolayısıyla insanlar havalimanının önünden Çatalca’ya gidebilir oldular. O trafiğin tamamı Namık Bey’e de gitmiyor artık. Ancak oradaki yolu da üç gidiş, üç geliş olacak şekilde bu sene Ağustos itibariyle bitirmiş olacağız. Ayrıca yine Kuzey Marmara Otoyolu çerçevesinde havalimanının önünden Kınalı’ya kadar o yolu devam ettirmiş olacağız, tabii bu Doğu-Batı aksında. Aynı zamanda şehrin merkezine giden dört, beş tane farklı alternatiflerde de bağlantılar sağlıyoruz ki onların çoğunu bitirdik. Yine Kuzey Marmara Otoyolu çerçevesinde kalan kısmı da inşallah bu sene içerisinde bitirmiş olacağız. Bu özellikle araçlarıyla gelip gitmek isteyen yolcularımız açısından yaptığımız bir kolaylık ama daha önemlisi raylı toplu taşıma, İstanbul için önemli, ülkemiz için önemli. İstanbul’daki bütün raylı toplu taşıma sistemlerinin Gayrettepe aktarma noktası olmak üzere buraya ulaşımı söz konusu. Gayrettepe 3. Havalimanı metro çalışmamız. 25 dakikada yolcularımız metroyla Gayrettepe’den buraya gelebilecek veya buradan Gayrettepe’ye gide yolcularımız Gayrettepe’de diğer raylı sistemlerle aktarma yaparak yine İstanbul’un her yerine gidebilecek. 

3.  Havalimanı-Halkalı Metro İhalesi Çalışmaları Devam Ediyor 

3. Havalimanı ile Halkalı arasında bir başka metro çalışması olduğunu ve ihale sürecinin devam ettiğini belirten Arslan şöyle söyledi: “Yine ayrıca 3. Havalimanından Halkalı’ya bir başka metro çalışmasının da şu an ihale süreci devam ediyor, ihaleye çıkıyoruz. İnşallah böylelikle Halkalı’ya da bağlayarak 3. Havalimanı’ndan Halkalı’ya giden yolcularımızın Halkalı’dan Marmaray’la entegre olup oradan da İstanbul’un başka yerlerine gitmelerini sağlayacağız. Bir üçüncü çalışma da özellikle hızlı tren; Çayırova’dan başlamak üzere Gebze’den 3. Köprü üzerinden İstanbul 3. Havalimanı’ndan geçip Halkalı’da Edirne’ye giden hızlı tren sistemiyle de entegre olacak bir hızlı tren çalışmamız var ki Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden malumunuz tren de geçecek şekilde inşaatını yapmıştık. Onun da inşallah inşaatı başlıyor. Havalimanında kapasite arttıkça ilave yollar hizmete girmiş olacak böylelikle de 200 milyon yolcuyu, yılda 200 milyon yolcuyu düşünürseniz günde 800 bin yolcudan bahsediyoruz. Biz inşallah o kadar yolcumuzu çok hızlı bir şekilde buraya havalimanına getirip havalimanı üzerinden İstanbul’a ve etraf illere dağıtabilir olacağız.”

48 Saatte Buraya Taşınacağız

Atatürk Havalimanı'nın bir günde buraya taşımanın kolay olmadığını aktaran Arslan, müsteşar, müsteşar yardımcısı ve genel müdürün koordinasyonunda, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyenin, şirketin içinde olduğu 12 ayrı çalışma grubunun hazırlıklarını yaptığından bahsetti. Arslan, bu kapsamda yapılan çalışmalara değinerek, "Müsteşar koordinasyonunda onunla ilgili çalışmalar tekrar gözden geçirilecek ki herkes hazır olsun. Biz 48 saat içinde buraya bütün çalışmaları gerçekleştirmiş olalım ve uçuşları da 24 saat içerisinde Atatürk Havalimanı'nda buraya aktarmış olalım. Bu da çok önemli bir işlem." diye konuştu.

Havalimanı açıldıktan itibaren dışarıdan gelen uçakların buraya indirileceğini belirten Arslan, o gün Atatürk Havalimanı'na inmiş ancak oradan kalkması gereken uçakların gittikleri yerden tekrar buraya döneceğini, iki havalimanının aynı anda çalışmasının söz konusu olmayacağını bildirdi.

İsim Konusunda Değerlerimizi Yarıştırmak İstemiyoruz

Arslan, havalimanının isminin ne olacağına ve sosyal medyada anketler yapıldığına ilişkin bir soruya karşılık şunları söyledi: "Sosyal medya anket yapmayı seviyor. Dilimiz yandı bir kere onu söyleyeyim. Avrasya Tüneli ile ilgili daha farklı bir isim öne çıkar mı diye bir anket çalışması yaptık bir baktık sosyal medya onu değerlerimizi yarıştırmaya götürüyor. O bizim istediğimiz bir durum değil. Dolayısıyla değerlerimizi kesinlikle yarıştırmayacağız. Bin yıldır bu coğrafyadayız, bin yıldan beri çok değerimiz var. Her biri de çok anlamlı, bulunduğu dönemde bu ülkeye, insanlığa hizmet etmiş büyüklerimiz, liderlerimiz, değerlerimiz. İnşallah 29 Ekim'de hep beraber ismi öğreneceğiz, ondan önce herhangi bir isim telaffuz edilmesi ve ortaya konulması söz konusu değil."

3500 Güvenlik Görevlisi Alınacak

En geç temmuz ayında köprülerin montajının bitmiş olacağını ifade eden Arslan, havalimanında bulunacak 6 bin kamera ile bütün takiplerin yapılacağını bildirdi. Arslan, "Havalimanında güvenlik hizmeti verecek 3 bin 500 güvenlikçinin güvenlik şirketi marifetiyle başvurularının alımına başlanıyor." şeklinde konuştu.

Yeni Havalimanında Elektrik ve Su Tasarrufu

Havalimanı terminal binasının ışığı kesintisiz içeriye yansıttığını aktaran Arslan, binanın ışığı yazın ve kışın maksimum içeriye alacağını, yazın sıcağın kışın da soğuğun içeriye alınmayacağını söyledi. Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sayede elektrik tasarrufu olacak. Bundan kaynaklı elektrik tasarrufunun yıllık karşılığı 19 bin konutun elektriği. 19 bin konut için kullanmanız gereken elektrik tasarruf edilecek. İnşaat dönemi dahil olmak üzere drenajlar ve yağmur suyu toplanması da dahil bütün su tekrar geri dönüşümle kullanılabilir hale getiriliyor. Su kapsamında da ciddi tasarrufumuz var. Onun da karşılığı yıllık 5 bin 500 konutun su ihtiyacını karşılayacak kadar burada su tasarrufu yapılıyor. Sadece elektrik ve su tasarrufunun yıllık parasal değeri 33 milyon lira. Bence bu da çok önemli özellik.”

Rekor Zamanda Bitecek

İGA Havalimanı İnşaatları CEO’su Yusuf Akçayoğlu’nun Yeni Şafak’a yaptığı açıklamada; “Böyle bir projenin küçükleri 10-15 yılda bitiyor. Biz 42 ayda yapıyoruz. Bu bir rekor” diyerek havalimanının birçok konuda rekor kırdığını dile getiriyor.

Sabahın Dördünde Uçmak Yok

Akçayoğlu, projenin 6 pistten oluşacağını ifade ederek, “Havalimanımızın tüm fazları tamamlandığında yolcu kapasitesi 200 milyonun üzerine çıkacak. Bu anlamda dünyanın en büyük havalimanı oluyor. Bu terminal yolcu konforu için iyi tasarlandı, transfer yolcularının karışıklık yaşamadan diğer uçağına geçebilmesi, aynı şekilde dinlenebilmesi anlamında her şey düşünüldü. 14 check-in alanı olacak. 460 otel odası olacak. İlk fazla 114 uçak yanaşabilecek. Vatandaşlar uçağa körüklerle ulaşacak. 2 bağımsız pistimiz var. Bu çok önemli bir avantaj. Slot imkanı çok daha farklı olacak mevcut havalimanlarından. Burada THY için, ki bizim bayrak taşıyıcı firmamız, büyük bir imkan var. Bizim “Ölü saatler” dediğimiz sabahın beşinde, dördünde uçuş değil de daha medeni saatlerde uçuşlar olacak. Bu sayede o da rekabet gücünü artıracak. Havalimanında tüm fazlar tamamlandığında günlük iniş kalkış sayısı 3 bin 500’e ulaşacak” diyor.

Saate 30 Bin Adet Bagaj

Yeni havalimanında “Bagajım kayboldu” derdi sona erecek. Akçayoğlu, 42 kilometrelik bagaj sisteminin bir rekor olduğuna değinerek, “Bagaj sistemi, yolcu deneyimini kesintisiz kılarak yolcuların havalimanında bavul bekleme sürelerini minimuma indirecek. 42 kilometrelik uzunluk Taksim’den Tuzla’ya kadar olan bir mesafeye denk geliyor. Bu sistemin kurulumu için 3 bin 300 ton çelik, 650 kilometre kablolama yapıldı. 170 adet özel mikro işlemci bazlı akıllı cihazlarla bagaj ayrıştırmaları ve stoklamaları gerçekleştirilecek. Saatte 30 bin adet bagajı işleyebileceğiz. Bagajın uçağa gidene kadar, indikten sonrasını kadar takibini yapacağız. Akıllı sistem sayesinde, testlerini devam ettirdiğimiz sistem çok farklılık yaratacak. Bagaj bekleme süreleri kısalacak. Bagaj elinizde beklemek zorunda kalabiliyorsunuz uçuşunuzla ilgili kontuar açılmadığı sürece.

Bu sistemle erken bagaj verme imkanı olacak. Bizim robotik bagaj depolama alanımız olacak. Bu alan 10 bin 500 bagaj kapasiteli olacak, 16 bine de çıkartılabilir. Uçuş saati geldiğinde bagaj uçağa yönlendirilecek. Yani erken check-in yapıp içeride alışveriş yapıp, rahatlıkla zaman geçirebilirsiniz. 24 ayda tamamlandı bu sistem. Bu da dünyadaki örneklerinden farklı yapıldı. Temel atılırken bunun planı yapıldı. Terminali terminal yapan bagaj bandı, köprüleridir. Bagaj kaybolma oranı yüzde 0’lara kadar inecek. Bağımsız bir bagaj sistemi olacak” diyerek rekor sistemi anlatıyor.

Dünyada Bir İlk Olacak! 62 Kilometrelik Güvenlik Çemberi

“Rekorlara imza atan bir havalimanının güvenliği de önemli, bu konuda neler yapılıyor?” şeklinde soru yönelttiğimiz Akçayoğlu, “Dünyada nasıl güvenlik uygulanıyorsa onlar uygulanacak. En iyi güvenlik cihazları alındı. Yüz tarama sistemleri olacak. Şüpheli kişi bu sistemle tanımlanabilecek. Sahipsiz bir çanta olursa hemen bildirilecek. Son teknoloji sistemi burada kullanılacak. Güvenlik konusuna yolcu deneyimi çerçevesinde yaklaşıyor ve bu konuda teknolojinin önemine inanıyoruz. Havalimanın büyük olması teknolojiyi doğru olarak kullanmamızı gerektiriyor. Bu bakımdan İstanbul Yeni Havalimanı’nda mobil işaret, yüz ve ses tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilecek makinelerin, check-in ya da bagaj teslim noktalarında kullanımı mümkün olacak. Yanı sıra ilk etapta güvenliğin sağlanması için 3-4 bin arasında güvenlik uzmanı alınacak” dedi.

Ve Akçayoğlu, güvenlik konusunda bir ilkin daha yeni havalimanında olacağını kaydederek ekliyor: İstanbul Yeni Havalimanı, dışarıyla ilişiğini kesecek güvenlik çemberinin uzunluğu ile de dünyanın en büyüğü olacak. Ataşehir ve Beylikdüzü arasındaki mesafeye eşdeğer uzunlukta bir güvenlik çemberi kurulacak. Öncesinde tespit edilecek şüpheli durumlar. Binanın kompakt olmaması bize avantaj, mesafe var, bağlantı yolları var, tespit daha kolay olacak.

Hızlı Trenle Entegre

İstanbul’un merkezine uzak gibi görünse de aslında kısa bir yolculukla gidilebilen havalimanı için ulaşım seçenekleri de fazla olacak. Yusuf Akçayoğlu ulaşım konusunda da Bakanlığı tarafından yapılan ihale sonrası metro hattının inşası devam ediyor. Bu hatla Gayrettepe’den İstanbul Yeni Havalimanı’na bir raylı sistem kuruluyor. Böylelikle şehrin merkezinden 25 dakikada yeni havalimanına ulaşımın mümkün olacak. Bunu yanı sıra Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yollarının tamamlanması ile birlikte İstanbul Yeni Havalimanı, kolay ulaşılabilir bir durumda olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrupa – Anadolu yakası bağlantısı sağlanacak hızlı tren projesi de İstanbul Yeni Havalimanı ile bağlantılı olacak. D20 ile Levent’ten İGA Ana Yerleşkeye 30 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Bu güzergahın havalimanı bağlantısı bitince bu süre daha da kısalacak” diye konuştu.

Türk Hava Yolları 18 Saatte Taşınacak

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, İhlas Haber Ajansı’na yeni havalimanına nasıl taşınılacağı konusunda bilgi verdi. Türk Hava Yolları ve Türk Hava Yolları’na yer hizmeti veren Turkish Ground Services (TGS), için toplam 600 civarında TIR'la yeni havalimanına taşınma işleminin 18 saatlik bir sürede gerçekleştirileceğini açıklayan Bilal Ekşi, “Birinci günde oraya taşınmamıza herhangi bir engel yok. Yani biz birinci günde orada olacağız. Yolcumuzu hiçbir şekilde mağdur etmeden taşıyacağız. Birinci günde hazır olacak binalarımız için müteahhitlerimiz çalışmaya devam ediyor. Hat bakımı inşaatımız yüzde 40’lara doğru geldi. Diğer inşaatlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun dışında da şirketin taşınmasıyla alakalı yurtdışından bir danışmanlık aldık. Her hafta arkadaşlar toplanıyor. İlk 18 saat içerisinde bize hizmet veren TGS şirketiyle birlikte biz de dahil olmak üzere yaklaşık 600’e yakın TIR oraya malzeme taşıyacak. Dolayısıyla devasa bir operasyon ama tüm çalışmalar yapıldı” dedi.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Mart 06 2019 0
Hoşgeldin Mart 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle… Bu sayımızda Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarının son durumuna dair araştırmamızı yayınlıyoruz. Malum bu yıl ve önümüzdeki birkaç…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.