Enerjide 42 Milyarlık Yatırımla Rekor Kırıldı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sürdürülebilir Büyümenin Dinamosu Enerji Sektörü ile Buluşma Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "2017'yi elektrik üretiminde devreye aldığımız 8 bin 222 megavat ilave kurulu güçle birlikte yakın dönemin en büyük kapasite artışı ile kapattık. Üretimde büyük kısmı özel sektöre ait 35 milyar lirayı artan yatırımın yanında, 7 milyar liralık yatırımla iletim ve dağıtım altyapısında iyileştirme gerçekleştirdik. Böylece, 42 milyar liralık yatırımla 2017'de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık." dedi. 

Türkiye Açısından Yenilenebilir Enerjide Ses Getiren Bir Yıl 

Bakan Albayrak bu yıl ilki düzenlenen Türkiye Enerji ve Maden Forumu'nda yaptığı konuşmada ise, 2017'nin Türkiye açısından yenilenebilir enerjide "ses getiren" bir yıl olduğunu söyledi. Özellikle YEKA ihaleleriyle hem rekabetçi fiyatların ortaya çıktığı, Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı hem de yerli üretim ve istihdamı destekleyecek projelerin gerçekleştirildiğini anlatan Albayrak, "Bu yılki YEKA'ları da öyle bir şekilde yapalım ki dünyada başka bir alanda da ses getirsin diye düşünüyoruz." ifadesini kullandı. Bu yıl içinde yapılacak yeni YEKA ihaleleri için çalışmaların başladığını aktaran Albayrak, "Güneş ve rüzgârda 1000'er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladık. Öncelikle rüzgârda dünyanın en büyük off-shore projesini hazırlıyoruz. Bu alanda da ses getireceğini düşünüyoruz. Güneş YEKA'sına pil depolamasıyla ilgili düzenlemeyi de eklemeyi düşünüyoruz. Yine sıcak bir yaz olacak, bu yaz bitmeden iki ihaleyi de gerçekleştirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

"Kıbrıs'taki zenginlikler Kıbrıslılara aittir"

Albayrak, enerji diplomasisinin ekonomi kadar dış politikaya da büyük etkisi olduğunu belirtti. Doğu Akdeniz'de yürütülen etkin siyaset ve Güneydoğu'daki enerji fırsatlarının terör tehdidinden temizlenmesinin önemli adımlar olduğunu dile getiren Albayrak, şöyle konuştu: "Sınır hatlarında mayınların temizlenmesiyle çok yoğun bir kara sondajına başlayacağız. Giremediğimiz bölgeler olmuştu. Ayrıca, Doğu Akdeniz'de Kıbrıs'ın statüsü, oradaki insanlar çok önemli. Hep oldubittiye dayalı olmuş. Bölgede tek taraflı bir siyaset aldı başını gitti. Kıbrıs'taki zenginlikler Kıbrıslılara aittir. Türkiye de burada tavrını ortaya koydu. Somut ve akılcı bir çözüm üretilmediği sürece, biz etkin olmak zorundayız. Tek taraflı bir sondaj yapılırsa, Türkiye olarak buna izin veremeyiz. Dünyada boru hattı trafiğinin en yoğun olduğu ülkelerin başında Türkiye'nin yer aldığını vurgulayan Albayrak, test çalışmalarının başladığı Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) resmi açılışının da Haziran veya Temmuz ayında gerçekleşeceğini bildirdi. Türkiye'nin doğalgaz depolama ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alanında da kapasitesini giderek artırdığının altını çizen Albayrak, "Artık alıcıların daha kuvvetli olduğu bir doğalgaz piyasasına doğru gidiliyor. Türkiye de doğalgazdaki altyapısıyla 10 yıl sonra enerji ihraç eden bir ülke konumuna gelebilecek." ifadesini kullandı.

Eti Maden Geçen Yıl İhracat Rekoru Kırdı

Türkiye'nin maden ve sondaj alanındaki hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albayrak, Eti Maden'in geçen yıl 2,2 milyon ton maden ihracatıyla rekor kırdığını söyledi. Albayrak, bor madeninde de bu yıl önemli gelişmeler yaşanacağını belirterek, "Bor madeninde bu yıl itibarıyla önemli hamleler yapacağız. Bu konuda dünyada yetkin ve önemli kurumlarda çalışmış uzmanlardan bir ekip kurduk. Bu yıl borun katma değerli ve stratejik ürüne dönüştürülmesi kapsamında önemli iki-üç tesisin temel atma süreciyle ilgili açıklamaları yapacağız. Yerli ve milli kamu savunma sanayi şirketimizle birlikte bir işbirliği ve ortak bir şirketle, dünyada da ses getirecek adımlar atacağız." dedi.

"İnşallah bir şeyler bulacağız"

Albayrak, Türkiye'de bu yıl petrol ve doğalgaz aramalarına yönelik sondaj faaliyetlerine başlanacağını dile getirerek, "2020'li yıllarda Türkiye'de bu anlamda hem karada hem de denizde daha farklı bir süreç yaşanacak. Küresel anlamdaki farklı iş birlikleriyle, yerli mühendis ve aramaların gelişmesiyle, yetkin ve uzman kadroyla yorumlanan dataların doğru haritada aranmasıyla öyle enteresan bölgeleri çıkarmaya başladık ki...  Bu nasip işi.  İhtimalleri mümkün olduğunca artıracak bir stratejiyle, inşallah bir şeyler bulacağız. Bulursak, ilk ben açıklayacağım ama doğru yoldayız. 2020'lerde inşallah güzel haberler duyacağız." diye konuştu. Türkiye'nin sismik arama gemilerinin madencilik alanında da çalışmalar yapabilecek özelliklere sahip olduğunu söyleyen Albayrak, şunları kaydetti: "Sondajda 2020'de asgari 5 milyon metre derinliğe ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin jeokimya haritasının tamamı bitiyor. Jeofizik de tamamlanmak üzere. Firmalarımız başvurup izni alıyor, kazmayı vuruyor. Bütün bu çerçevede kurumsal gruplarımızın da bu sektöre girmesiyle önümüzdeki süreç şekil alacak. Bu yıl 2 milyon metre, seneye 3 milyon metre ve 5-6 milyon sondaj yapıp, çok daha fazla ve çeşit madeni yeni madencilik modelimizle piyasaya çıkaracağız. Maden Güvenlik Kurumu için de Türkiye'de kurumsal dönüşüm için geçen hafta itibarıyla imzaları attık. Bu ay itibarıyla da bitiyor inşallah. Bir sektörü sıfırdan dünya standardına taşımak için altyapıyı hazırlıyoruz." 

Kuraklık Hidroelektrikte Üretimi Düşürdü

AB içinde Türkiye'nin doğalgaz ve elektrik tüketimi en ucuz olan ülkeler arasında bulunduğunu aktaran Albayrak, özellikle sanayinin çok rekabetçi fiyatlarla doğalgaz kullandığını ve bu maliyet avantajının sanayiye önemli katkısı olduğunu söyledi. Elektrik ve doğalgaz maliyetlerini dengeli bir şekilde yönetmeye çalıştıklarını belirten Albayrak, şöyle devam etti: "Bu maliyetleri enflasyona baskı oluşturmayacak şekilde çeyreklik düzenlemelerle, küçük küçük artış ve azalışlarla yönetmeyi öngördük. Doğalgazda da portföy ve ticaret yönetimiyle, stratejik iş birliğiyle... Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'yi (BOTAŞ) sadece evlere doğalgaz boru hattı çeken bir kurum olmaktan çıkarıp daha farklı bir yere taşımak için bölgesel ve küresel oyuncularla sessiz yürüttüğümüz iş birlikleri var. BOTAŞ'ın daha güçlü bilançoya kavuşmasıyla, sektörleri, sanayi ve hane halkını çok daha mutlu kılacak bir strateji güdüyoruz ama bu tabii normal şartlar altında. Yeni bir rezerv bulursunuz, o maliyetleri başka bir noktaya taşır. Elektrikteki yerli payımız noktasında ise son 44 yılın en kurak yılını geçirdik ve 2018'e de öyle girdik. Maalesef tarihin en düşük hidroelektrik santraline dayalı üretimini yapıyoruz."

Çatıda 2 Bin Megavata Yakın Kapasite

Bakan Albayrak, binaların cephe ve çatılarına kurulacak güneş panellerine yönelik düzenlemenin önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bu şekildeki kurulumların mevcut durumda 6-8 yıla kadar geri dönüşü oluyor. Yerli güneş panelinin üretilmeye başlamasıyla buradaki maliyetler daha da düşecek. Bu durumda çatı paneli yatırımları daha cazip hale gelebilecek." dedi. Türkiye'de şu anda baz senaryoya göre bin 800-2 bin megavatlık bir kapasite olduğunu dile getiren Albayrak, şunları kaydetti: "Daha ileri senaryoda 4-5 bin megavatlar konuşuluyor. Hem iletim hem dağıtım şirketleri ve Türkiye'nin iletim altyapısındaki maliyetleri de düşürecek bir hamle. Bireysel tüketicinin de iştahlı olduğu bir alan. Bunun hayata geçmesiyle Türkiye böyle bir kapasiteyi de devreye alırsa, arz güvenliği için yeni bir yerli kaynak şekli ortaya çıkmış olur. Pil ve depolamayla ilgili mevzuatsal olarak da yeni adımlar atacağız ve bu konuda çok farklı bir noktaya doğru gidiyoruz." Albayrak, Türkiye'de erken seçim olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine de "Şu anda Türkiye seçim takvimine odaklandı ve görünürde bir erken seçim bulunmuyor. Erken seçim oluşturacak bir durum da yok." dedi. 

101 Yerleşim Yeri Daha Doğalgaza Kavuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 101 Yerleşim Yerine Doğalgaz Arzı Hizmete Alım Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de son 16 yılda enerji alanında yapılan yatırımların tüm dünya için önemli bir örnek oluşturduğunu söyledi.

"Artvin, Şırnak ve Hakkari'deki çalışmalarda da son aşamaya gelindi"

Albayrak, Artvin, Şırnak ve Hakkâri’deki çalışmalarda da son aşamaya gelindiğini ifade ederek, "Yılın ikinci yarısında, bu yıl tamamlanmadan bu illerimize de Allah'ın izniyle doğalgazı sağlamış olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu bu hedefler doğrultusunda 2018 bu açıdan tarihi ve önemli bir yıl olacak." diye konuştu. 

Doğalgazın 81 vilayetin dışında bütün merkezlerde tedarik edilmiş olmasının Türkiye'yi bölge ülkeleri açısından merkez bir noktaya taşıyacağını vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti: "Her şey Türkiye için sloganıyla çıktığımız bu yolda bugün Edirne İpsala'dan Van Edremit'e, Sinop Gerze'den Gaziantep Oğuzeli'ye, Çankırı Ilgaz'dan Siirt Tillo'ya kadar 101 yerleşim yerine daha doğalgaz getirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Memleketimizin her köşesine ulaşmanın gayretiyle 2017'de hem kamu hem de özel sektör eliyle 13 bin kilometreyi bulan doğalgaz boru hattını inşa ettik. Arkadaşlarımızın çok yoğun cansiperane çalışmalarıyla, Türkiye'yi bir uçtan diğer uca yaklaşık 8 defa kat edecek önemli bir yatırım başarısına imza attık. 2017 ve 2018'de toplam 3 milyar liralık iletim ve dağıtım yatırımlarıyla daha gelişmiş bir doğalgaz altyapısına kavuşmuş olacağız. Doğalgaz iletim ve dağıtımında kesintisiz arz güvencesi, uluslararası standartlarda hizmet kalitesi, vatandaş memnuniyeti ve son teknolojiyle donatılan altyapı ağı sayesinde, Türkiye bölgede standartları belirleyen ve örnek alınan bir ülke konumuna geldi."

En Ucuz Doğalgaz Türkiye'de

Bakan Albayrak, doğalgazın vatandaşlara uygun maliyetle sunulması noktasında Türkiye'nin AB ülkeleri arasında hem haneye hem de sanayiye en ucuz doğalgaz temin eden ülke olduğunu söyledi. Hanelere tedarik açısından bakıldığında doğalgaz maliyetinin 28 üyeli AB ortalamasının yarısının da altında olduğuna, sanayide ise yüzde 37 daha ucuz gaz sağlandığına dikkati çeken Albayrak, "Ayrıca doğalgazın hane ekonomisine etkisini göstermesi açısından buranın altını çizmek istiyorum, 2002'de Türkiye'de asgari ücretle 796 metreküp doğalgaz alınabiliyordu. Bugün asgari ücret noktasında bakıldığında, yaklaşık 2 bin 100 metreküp doğalgaz alınabiliyor." ifadelerini kullandı. Enerjide kaynak çeşitliliğini artıracak, ülke ve güzergâh seçeneklerini çoğaltacak her opsiyonu dikkatle hayata geçirdiklerini aktaran Albayrak, "Güçlü enerji politikaları aynı zamanda güçlü bir ekonomi demek, güçlü bir siyaset demek, güçlü bir diplomasi demek. İşte bu nedenle politikalarımızı bütüncül bir çerçevede geniş bir perspektifte yürütüyoruz." dedi.

Türkiye'nin Elektrikteki Kurulu Gücü 85 Bin 200 Megavata Yükseldi

Türkiye'de geçen yıl 5 bin 840 megavat kapasiteye sahip elektrik üretim santrali devreye alındı. Bu santrallerin işletmeye girmesi için yaklaşık 6,2 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü, geçen yılsonu itibariyle toplam 85 bin 200 megavata yükseldi. Geçen yıl en büyük yatırım doğalgaz ve kömür santrallerine yapıldı. Bir yılda 2 bin 621,5 megavat kurulu güce sahip doğalgaz santralinin kabulü tamamlandı. Bu santrallerin yatırım tutarı yaklaşık 2 milyar 225 milyon doları buldu. İşletmeye giren bin 320 megavat kapasiteli ithal kömür santralleri için de 1 milyar 560 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Yenilenebilir Enerjide En Büyük Pay Rüzgârın

Geçen yıl yenilenebilir enerji alanında da toplam bin 821 megavatlık kapasite işletmeye alındı. Rüzgâr enerjisinde yatırım büyüklüğü 900 milyon doları bulan 746,3 megavat kapasiteye sahip rüzgâr santralleri faaliyete girdi. Ayrıca bu dönemde 736,9 megavat kapasiteye sahip hidroelektrik santralleri için 1 milyar 105 milyon dolar yatırım yapıldı. Yaklaşık 338 megavat kurulu güçteki jeotermal, biyokütle, atık ısı ve güneş enerji santrallerinin yatırım tutarı ise 332 milyon dolara ulaştı. Kalan 78 megavatlık yerli kömür, linyit, fuel-oil, kojenerasyon gibi çeşitli kaynaklardan elektrik üretimi için de 80 milyon dolar yatırım yapıldı.

Megavat Başına En Düşük Yatırım Maliyeti Doğalgazda

Elektrik sektöründe bir megavat kapasite için yapılan ortalama yatırım miktarı 1,7 milyon dolar ile 850 bin dolar arasında değişiyor. Linyit kömürle çalışan elektrik santrallerinde bir megavatlık kapasite için yatırım tutarı 1,7 milyon dolar olarak hesaplanırken, hidroelektrikte bu rakam 1,5 milyon dolar, rüzgârda 1,2 milyon dolar, ithal kömürde 1,15 milyon dolar ve doğalgazda ise 850 bin dolar olarak öngörülüyor. Biyogaz, jeotermal, güneş ve diğer kaynaklarda ise bir megavat için ortalama bir milyon dolar yatırım gerekiyor.

Enerji Verimliliğinde 2023 Seferberliği Başlıyor

Türkiye 2018 yılı ve sonrasında özellikle enerji verimliliği alanında dikkat çekici adımlar atmaya hazırlanıyor. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile birlikte atılacak ilk adım binalarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin desteklenmesi ve bu doğrultudaki yasal engellerin azaltılması olacak. Diğer taraftan, yüksek yaşlı araçlardan alınacak vergilerin de artırılması planlanıyor. 

Enerji Bakanlığı'ndan Kritik Enerji Verimliliği Planı

Resmi Gazete'de yayımlanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 2017 ile 2023 yılları arasında Türkiye genelinde hayata geçirilecek uygulamalar da belirlenmiş oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan plan ile birlikte toplam 6 kategoride 55 eylem planı hazırlandı. 2023 yılına kadar uygulanması planlanan söz konusu eylem planları ile birlikte Türkiye'nin enerji tüketiminin birincil bazda yüzde 14 oranında azaltılması hedefleniyor. 

Lisanslı Elektrik Üretim Tesisi İçin 6 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı

Geçen sene en çok yatırım doğalgaz ve kömür santrallerine yapıldı. Bir sene içinde 2 bin 621.5 megavat kurulu güce sahip doğalgaz santrali için anlaşmalar tamamlandı. Bu doğalgaz santralleri için 2 milyar 225 milyon dolar yatırım yapıldı. İşletmeye dahil olan bin 320 megavat kapasiteye sahip ithal kömür santralleri için ise 1 milyar 560 milyon dolar yatırım yapıldı. Geçen sene yenilenebilir enerji kaynaklarında toplam bin 821 megavatlık kapasiteye ulaşıldı. Rüzgâr enerjisinde yatırım tutarı 900 milyon dolara ulaşan 746.3 megavat kurulu güce sahip rüzgâr santralleri faaliyetlerine başladı. Aynı süreçte, 736.9 megavat kurulu güce sahip hidroelektrik santralleri için 1 milyar 105 milyon dolar yatırım yapıldı. 338 megavat kurulu güce sahip jeotermal, biyokütle, atık ısı ve güneş enerjisi santrallerine yapılan yatırımlar ise 332 milyon dolara ulaştı. Kalan 78 megavat kapasiteye sahip yerli kömür, linyit, fuel-oil, kojenerasyon gibi kaynaklardan elektrik üretimi için 80 milyon dolar yatırım yapıldı. Bu veriler kapsamında, 2017 senesinde faaliyete alınan toplam 5 bin 840 megavat kurulu güce sahip lisanslı elektrik üretim tesisi için yapılan yatırım tutarı 6.2 milyar dolara ulaştı. 

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi geçen yıl aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artarak 25 milyon 794 bin megavat/saate yükseldi. Söz konusu dönemde elektrikte abone sayısı yüzde 3,6 artarak 42 milyon 514 bin kişiye ulaştı.

Elektrik Üretimi Aralıkta Yüzde 3,7 Arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 2017 yılı Aralık ayı sektör raporuna göre, lisanslı elektrik üretiminin yüzde 34,5'i doğalgaz, yüzde 18,4'ü ithal kömür, yüzde 14,8'i barajlı hidroelektrik santralleri, yüzde 13,9'u ise linyitten karşılandı. Bu kaynakları rüzgâr, akarsu, jeotermal, taş kömürü, asfaltit, biyokütle, fuel-oil, güneş, motorin ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) izledi. Lisanslı elektrik üretimi geçen yıl Aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artarak 25 milyon 794 bin megavatsaate yükseldi. Söz konusu dönemde elektrik üretimi, barajlı hidroelektrik santrallerinde yüzde 26,1, ithal kömür santrallerinde yüzde 4,2 azaldı. Bu kaynaklardaki düşüşü telafi etmek amacıyla doğalgazdan elektrik üretiminde yüzde 40,4, Rüzgârdan elektrik üretiminde ise yüzde 35,8 artış sağlandı. Elektrikte abone sayısı geçen yıl Aralıkta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,6 artarak 42 milyon 514 bin kişiye ulaştı. Bu dönemde ticarethane tüketicilerinin sayısı yüzde 5,2, mesken tüketicilerinin sayısı yüzde 3,3, tarımsal sulama tüketicilerinin sayısı yüzde 2,7, sanayi tüketicilerinin sayısı yüzde 2,3 ve aydınlatma tüketicilerinin sayısı ise yüzde 1,5 arttı. Geçen yıl Aralıkta faturalanan tüketim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artışla 18 milyon 886 bin megavat/saate yükseldi. Söz konusu ayda faturalanan elektrik tüketiminin yüzde 44'ü sanayi, yüzde 28'i ticarethane ve yüzde 25'i mesken aboneleri tarafından gerçekleştirildi. Tüketimin yüzde 1'i aydınlatma ve yüzde 2'si de tarımsal sulama kaynaklı oldu.

Kurulu Güç Yüzde 5 Arttı

Geçen yıl Aralık ayı sonu itibarıyla Türkiye'nin lisanslı elektrik kurulu gücü, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 81 bin 553 megavata çıktı. Aralıkta kurulu gücün yüzde 32,3'ünü doğalgaz çevrim santralleri, yüzde 24,2'sini barajlı hidroelektrik, yüzde 11,4'ünü de linyit santralleri oluşturdu. Kurulu gücün kalanı ithal kömür, akarsu, Rüzgâr, jeotermal, fuel-oil, taş kömürü, asfaltit, biyokütle, nafta, güneş, LNG ve motorin ile elektrik üreten tesislerden sağlandı. Güneş, biyokütle, rüzgâr ve akarsu kaynaklarından elde edilen lisanssız elektrik üretimi ise aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 231 artarak 244 bin megavatsaate yükseldi. En çok lisanssız elektrik üretimi yapılan şehirler sırasıyla Konya, Kayseri, Mersin, Afyonkarahisar ve Ankara oldu.

 2017 Yılı Aralık Ayı Elektrik Piyasası Genel Görünümü

Konu Başlığı

Birim

2017 Aralık Dönemi

2017 Ocak-Aralık Dönemi

Lisanslı Üretim*

MWh

25.794.094,65

292.574.401,51

Lisanslı Kurulu Güç*

MW

81.553,02

-

En Yüksek Ani Puant

MW

42.175,63

47.659,65

En Düşük Ani Puant

MW

25.509,81

18.335,84

Lisanssız Kurulu Güç

MW

3.172,97

-

İhtiyaç Fazlası Satın Alınan Lisanssız Üretim Miktarı **

MWh

244.827,31

3.031.504,48

Brüt Lisanssız Üretim Miktarı**

MWh

271.271,67

3.390.518,66

YEKDEM Üretim

MWh

4.711.539,24

52.658.983,31

YEKDEM Ödeme Tutarı

TL

1.313.416.873,11

13.869.601.064,94

Fiili Tüketim

MWh

25.594.468

289.975.177

Faturalanan Tüketim

MWh

18.886.107,20

225.697.006,04

Tüketici Sayısı

Adet

42.514.836

-

İthalat

MWh

232.679

2.729.061

İhracat

MWh

307.500

3.300.096

Ortalama YEKDEM fiyatı

TL/MWh

278,77

263,38

YEKDEM Ek Maliyeti***

TL/MWh

30,09

22,23

Ağırlıklı Ortalama PTF

TL/MWh

158,135

168,121

Ağırlıklı Ortalama SMF

TL/MWh

149,635

164,78

*Serbest üretim şirketleri, Yap-İşlet, İşletme Hakkı Devri ve Yap-İşlet-Devret santrallerinin kurulu güç ve üretim değerlerini kapsamaktadır.

**Lisanssız Üretim: 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 14 üncü maddesi kapsamında lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf kişilerin yapmış olduğu üretimdir.

***YEKDEM Ek Maliyeti: Faturalanan birim enerji miktarı başına YEKDEM kullanıcılarına ağırlıklı ortalama PTF’ye ilaveten ödenen tutardır.

PTF: Piyasa Takas Fiyatı

SMF: Sistem Marjinal Fiyatı

2017 Yılı Aralık Ayı Sonu İtibariyle Lisanslı Elektrik Kurulu Gücünün Kuruluşlara Göre Dağılımı ve 2016 Yılı Aralık Ayı Değeriyle Karşılaştırılması (MW-%)

 

Kuruluş Türü

2016 Aralık

2017 Aralık

Değişim
(%)

Kurulu
Güç (Mw)

Oran
(%)

Kurulu
Güç (Mw)

Oran
(%)

Serbest Üretim Şirketi

48.242,21

62,20

52.351,54

64,19

8,52

EÜAŞ Santralleri

20.104,55

25,92

19.899,83

24,40

-1,02

Yap İşlet Santralleri

6.101,81

7,87

6.101,81

7,48

0,00

İşletme Hakkı Devredilen

1.477,56

1,90

1.820,94

2,23

23,24

Yap-İşlet-Devret Santral

1.637,30

2,11

1.378,90

1,69

-15,78

Toplam

77.563,44

100,00

81.553,02

100,00

5,14

2017 Yılı Aralık Ayı Sonu İtibariyle Lisanslı Elektrik Kurulu Gücünün Kaynak Bazında Dağılımı ve 2017 Yılı Aralık Ayı Değeriyle Karşılaştırılması (MW-%)

 

 

Kaynak Türü

2016 Aralık

2017 Aralık

Değişim (%)

Kurulu Güç (Mw)

Oran (%)

Kurulu Güç (Mw)

Oran (%)

Doğalgaz

25.348,52

32,68

26.329,31

32,28

3,87

Barajlı Hidrolik

19.525,12

25,17

19.742,95

24,21

1,12

Linyit

9.266,90

11,95

9.267,12

11,36

0,00

İthal Kömür

7.616,35

9,82

8.936,35

10,96

17,33

Akarsu

7.146,13

9,21

7.522,68

9,22

5,27

Rüzgâr

5.735,90

7,40

6.482,12

7,95

13,01

Jeotermal

820,86

1,06

1.063,73

1,30

29,59

Fuel Oil

755,49

0,97

712,27

0,87

-5,72

Taş Kömürü

559,57

0,72

616,15

0,76

10,11

Biyokütle

362,98

0,47

449,72

0,55

23,90

Asfaltit

405,00

0,52

405,00

0,50

0,00

Güneş

12,90

0,02

17,90

0,02

38,76

Nafta

4,74

0,01

4,74

0,01

0,00

LNG

1,95

0,00

1,95

0,00

0,00

Motorin

1,04

0,00

1,04

0,00

0,00

Toplam

77.563,44

100,00

81.553,02

100,00

5,14

Ocak-Aralık 2017 Döneminde Lisanslı Elektrik Üretiminin Kaynak Bazında Dağılımı ve 2016 Yılı Ocak-Aralık Dönemi Değeriyle Karşılaştırılması (MWh-%)

 

 

Kaynak Türü

2016 Ocak-Aralık

2017 Ocak- Aralık

Değişim
(%)

Üretim (Mwh)

Oran
(%)

Üretim (Mwh)

Oran
(%)

Doğalgaz

88.244.574,12

32,38

108.771.841,89

37,18

23,26

İthal Kömür

47.741.879,99

17,52

51.172.215,19

17,49

7,19

Barajlı Hidrolik

48.906.203,33

17,94

41.278.222,47

14,11

-15,60

Linyit

38.543.567,01

14,14

40.540.906,17

13,86

5,18

Rüzgâr

15.501.030,56

5,69

17.859.858,19

6,10

15,22

Akarsu

18.396.857,05

6,75

17.130.225,74

5,85

-6,89

Jeotermal

4.818.523,69

1,77

5.969.481,97

2,04

23,89

Taş Kömürü

3.292.613,86

1,21

3.453.865,10

1,18

4,90

Asfaltit

2.873.837,86

1,05

2.394.637,82

0,82

-16,67

Biyokütle

1.590.695,39

0,58

2.004.901,88

0,69

26,04

Motorin

1.554.168,77

0,57

1.008.826,40

0,34

-35,09

Fuel Oil

1.054.049,86

0,39

962.665,01

0,33

-8,67

Güneş

2.636,79

0,00

24.557,68

0,01

831,35

LNG

42.988,21

0,02

2.196,00

0,00

-94,89

Genel Toplam

272.563.626,49

100,00

292.574.401,51

100,00

7,34

Sıra No

Lisans Tarihi

Şirket Adı

Santral Adı

İl

Yakıt

 Cinsi

Ünite Sayısı

İlave Kurulu Güç Mwh

Geçici Kabul Tarihi

1

11.11.2011

Aysu Enerji San. ve Tic. A.Ş.

Karadere RES

Kırklareli

RES

2

3,20

06.01.2017

2

26.06.2013

Yumrutepe Enerji Üretim A.Ş.

Yumrutepe Regülatörü ve HES

Giresun

HES

2

5,055

06.01.2017

3

17.04.2014

Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş.

Kardemir Termik-Kojenerasyon Santrali

Karabük

Kömür+

Diğer

1 BT

50,00

06.01.2017

4

24.07.2006

Atabey Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Uzundere Iı Regülatörü ve HES (Çataldere Iıı HES)

Rize

HES

1

5,647

13.01.2017

5

17.03.2016

Bupiliç Entegre Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bupiliç Santrali

Balıkesir

DG

1 GM

2,00

20.01.2017

6

19.06.2014

Reis Rs Enerji Elektrik Üretimi Motorlu Araçlar Tütün Ürün. Dağ. Paz. San. ve Tic. A.Ş.

Çayaltı Regülatörü ve HES (1. Santral)

Zonguldak

HES

2

3,12

20.01.2017

7

28.10.2015

Garet Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kırkağaç RES

Manisa

RES

4

11,40

27.01.2017

8

16.03.2011

Olgu Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş.

Dinar RES

Afyon

Karahisar

RES

5

9,29

27.01.2017

9

09.11.2006

Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

Ayyıldız RES

Balıkesir

RES

4

13,20

27.01.2017

10

26.01.2011

Ales Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.

Ales Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali

Aydın

DG

1 GM

1,00

27.01.2017

11

28.07.2016

Avm Enerji Üretim A.Ş.

Ankamall Avm Trijenerasyon Tesisi

Ankara

DG

3 GM

6,084

02.02.2017

12

16.05.2006

Alize Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Çeşme RES

İzmir

RES

4

9,20

03.02.2017

13

28.06.2012

Verim Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş.

Barbaros RES

Tekirdağ

RES

1

2,85

03.02.2017

14

01.09.2016

Öztürk Enerji A.Ş.

Maraş Biyokütle Tesisi

Kahramanmaraş

Biyokütle

(Çöp Gazı)

3 GM

3,60

03.02.2017

15

31.03.2011

Balabanlı Rüzgâr Enerjisinden Elektrik Üretim A.Ş.

Balabanlı RES

Tekirdağ

RES

3

9,90

10.02.2017

16

02.02.2017

Değirmenüstü Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş.

Kasımlar Barajı Ve HES (Kasımlar Iı HES)

Isparta-Antalya

HES

2

74,462

11.02.2017

17

17.04.2014

Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Kmk Paper Kütahya Kağıt Fabrikası Kojenerasyon Santrali

Kütahya

DG

1 GT+1 GM

8,125

11.02.2017

18

16.03.2011

Olgu Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş.

Dinar RES

Afyonkarahisar

RES

5

9,29

16.02.2017

19

28.03.2012

AirRES Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş.

AirRES-4 RES

Kırklareli

RES

13

41,60

17.02.2017

20

24.09.2008

Tepe RES Elektrik Üretim A.Ş.

Tepe RES

İstanbul

RES

2

5,00

17.02.2017

21

09.02.2011

Dinamik Hidroelektrik Santrali Enerji Yatırımları Elektrik Üretimi A.Ş.

Kargı Regülatörü ve HES

Antalya

HES

2

4,66

20.02.2017

22

16.07.2009

Timse Elektrik Üretim Ltd. Şti.

Güneş HES

Düzce

HES

1

4,543

21.02.2017

23

25.09.2014

Enfaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Karacabey-2 Biyogaz Tesisi

Bursa

Biyokütle

2 GM

2,134

23.02.2017

24

07.09.2011

Bak Enerji Üretimi A.Ş.

Yahyalı RES

Kayseri

RES

1

3,30

23.02.2017

25

13.03.2008

Delta Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Delta Termik Kombine Çevrim Santrali

Kırklareli

DG

1 GM

1,00

24.02.2017

26

28.10.2015

Garet Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kırkağaç RES

Manisa

RES

4

10,80

24.02.2017

27

14.07.2016

Sis Enerji Üretim A.Ş.

Özmen-1 Jes

Manisa

Jeotermal

1

15,00

24.02.2017

28

26.11.2015

Novtek Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

İskenderun Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi

Hatay

Biyokütle

(Çöp Gazı)

1 GM

1,413

24.02.2017

29

19.06.2014

Reis Rs Enerji Elektrik Üretimi Motorlu Araçlar Tütün Ürün. Dağ. Paz. San. ve Tic. A.Ş.

Çayaltı Regülatörü ve HES (1. Santral)

Zonguldak

HES

1

2,16

03.03.2017

30

29.09.2011

Derne Temiz Enerji Üretim A.Ş.

Fatma RES

Muğla

RES

4

11,20

03.03.2017

31

04.05.2011

Efil Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş.

Kartaldağı RES

Gaziantep

RES

2

6,632

03.03.2017

32

21.04.2011

Elfa Elektrik Üretim A.Ş.

Umurlar RES

Balıkesir

RES

5

16,50

05.03.2017

33

29.11.2007

Derebaşı Enerji A.Ş.

Derebaşı HES

Trabzon

HES

1

5,325

10.03.2017

34

01.06.2017

Elektrik Üretim A.Ş.

Topçam HES

Ordu

HES

2

40,90

15.03.2017

35

12.11.2015

Yalova Rüzgâr Enerjisinden Elektrik Üretim A.Ş.

Karacabey RES

Bursa

RES

2

2,90

16.03.2017

36

17.04.2014

Abs Alçı ve Blok Sanayi A.Ş.

Abs Alçı Yenice Otoprodüktör Santrali

Mersin

DG

1 GM

1,56

17.03.2017

37

29.09.2011

Yek Enerji Üretim A.Ş.

Aybige Regülatörü ve HES

Kastamonu

HES

1

6,39

23.03.2017

38

14.07.2016

Sis Enerji Üretim A.Ş.

Özmen-1 JES

Manisa

Jeotermal

0

8,52

24.03.2017

39

17.04.2014

Gülle Entegre Tekstil İşletmeleri Emlak Dan. San. ve Tic. A.Ş.

Gülle Entegre Tekstil İşletmeleri Emlak Dan. San. ve Tic. A.Ş. Üretim Tesisi

Tekirdağ

DG

1 GM

4,50

24.03.2017

40

11.08.2016

Gemciler Güven Metal San. ve Tic. A.Ş.

Gemciler Kojenerasyon Tesisi

Kahramanmaraş

DG

1 GM

2,00

24.03.2017

41

04.05.2011

Efil Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş.

Kartaldağı RES

Gaziantep

RES

3

9,948

24.03.2017

42

01.05.2014

Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

Petkim RES

İzmir

RES

14

20,588

25.03.2017

43

18.02.2016

Çelikler Sultanhisar Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.

Sultanhisar JES

Aydın

Jeotermal

0

6,40

29.03.2017

44

01.03.2012

Türkay Alternatif Enerjiden Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Gündoğdu RES

Bursa

RES

1

2,25

29.03.2017

45

17.04.2014

Eti Krom A.Ş.

Eti Krom Proses Isısı Kojenerasyon Santrali

Elazığ

Atık Isı

1 BT

2,20

31.03.2017

46

27.11.2008

Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.

Doğançay Regülatörü ve HES

Adana

HES

2

61,95

31.03.2017

47

06.12.2007

Doğal Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Samurlu RES

İzmir

RES

4

9,40

31.03.2017

48

11.08.2016

Dinarsu İmalat ve Ticaret A.Ş.

Alaplı Kojenerasyon Tesisi

Zonguldak

DG

1 GM

9,73

31.03.2017

49

04.05.2011

Eğin Enerji Üretim Ağaç. Tarım Ve Hayvan. İnş. Tur. Mad. San. ve Tic. A.Ş.

Demir Regülatörü ve HES

Erzincan

HES

0

1,19

31.03.2017

50

29.09.2011

Derne Temiz Enerji Üretim A.Ş.

Fatma RES

Muğla

RES

4

11,20

31.03.2017

51

21.04.2011

Elfa Elektrik Üretim A.Ş.

Umurlar RES

Balıkesir

RES

3

9,90

31.03.2017

52

25.04.2008

Çağlar Enerji Elektrik Üretimi YapıvVe Yapı Malz. San. Tic. A.Ş.

Muş-Doğan Regülatörü ve HES

Muş

HES

2

7,80

31.03.2017

53

28.04.2011

Tayf Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş.

Ödemiş RES

İzmir

RES

4

12,00

13.04.2017

54

27.02.2013

Arel Çevre Yatırımları Enerji ve Elektrik Üretimi Ltd. Şti.

Arel Enerji Manavgat Biyokütle Tesisi

Antalya

Biyokütle

(Çöp Gazı)

1 GM

1,20

14.04.2017

55

12.04.2012

Ovit Enerji Üretim A.Ş.

Çayhan 2 HES

Erzurum

HES

2

6,188

14.04.2017

56

11.05.2010

Kargı Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kargı Barajı ve HES

Eskişehir

HES

1

46,92

20.04.2017

57

09.02.2012

Berg RES Elektrik Üretim A.Ş.

Berg RES

İzmir

RES

9

28,80

20.04.2017

58

10.09.2014

Acwa Güç Elektrik İşletme ve Yön. San. ve Tic. A.Ş.

Acwa Power Kırıkkale Dgkçs

Kırıkkale

DG

1 GT

295,70

28.04.2017

59

17.04.2014

Alkim Alkali Kimya A.Ş.

Çayırhan Sodyum Sülfat Tesisleri Kojenerasyon Projesi

Ankara

Linyit

1 BT

2,66

28.04.2017

60

28.04.2011

Tayf Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş.

Ödemiş RES

İzmir

RES

3

9,00

04.05.2017

61

28.03.2012

Air RES Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş.

AirRES-4 RES

Kırklareli

RES

4

12,80

05.05.2017

62

13.03.2003

Hamitabat Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.

Hamitabat Dgkçs

Kırklareli

DG

1 GT

375,00

05.05.2017

63

06.08.2007

Kur Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Seydioğlu Regülatörü ve HES

Trabzon

HES

2

2,28

09.05.2017

64

09.01.2014

Düzhan Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş.

Tire RES

İzmir

RES

11

26,20

12.05.2017

65

05.07.2011

Arova RES Elektrik Üretim A.Ş.

Yalova RES

Yalova

RES

12

18,00

12.05.2017

66

10.09.2014

Acwa Güç Elektrik İşletme ve Yön. San. ve Tic. A.Ş.

Acwa Power Kırıkkale Dgkçs

Kırıkkale

DG

1 GT

295,70

17.05.2017

67

28.03.2012

AirRES Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş.

AirRES-4 RES

Kırklareli

RES

2

0,60

18.05.2017

68

11.05.2010

Kargı Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kargı Barajı ve HES

Eskişehir

HES

1

3,60

18.05.2017

69

09.02.2012

Berg RES Elektrik Üretim A.Ş.

BergRES RES

İzmir

RES

13

41,15

26.05.2017

70

24.07.2008

Susurluk Enerji A.Ş.

Susurluk RES

Balıkesir

RES

5

12,50

30.05.2017

71

12.02.2015

Dizayn Teknik Boru ve Elemanları San. ve Tic. A.Ş.

Dizayn Teknik Çorlu Trijenerasyon Santrali

Tekirdağ

DG

1 GM

2,145

01.06.2017

72

14.06.2012

H.H.K. Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş.

Çalıkobası HES

Giresun

HES

2

8,84

02.06.2017

73

16.03.2017

Maspo Enerji Sanayi ve Tic. A.Ş.

Maspo Jeotermal Enerji Tesisi Iv

Manisa

Jeotermal

1 PT

10,00

03.06.2017

74

20.09.2012

Generji Elektrik Üretim Ltd. Şti.

Generji HES

Samsun

HES

2

4,468

06.06.2017

75

10.03.2011

Azc Enerji Üretim Ltd. Şti.

Çardaklı Regülatörü ve HES

Elazığ

HES

2

14,90

15.06.2017

76

11.05.2010

Kargı Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kargı Barajı ve HES

Eskişehir

HES

1

46,92

15.06.2017

77

13.03.2003

Hamitabat Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.

Hamitabat Dgkçs

Kırklareli

DG

1 BT

203,00

16.06.2017

78

29.05.2008

Çalık Rüzgâr Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş.

Sarpıncık RES

İzmir

RES

0

2,00

22.06.2017

79

28.06.2012

Verim Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş.

Barbaros RES

Tekirdağ

RES

3

9,15

30.06.2017

80

20.03.2003

Çağlayan-Su Elektrik Üretim Ltd. Şti.

Çağlayan Regülatörü ve HES

Adıyaman

HES

2

10,09

07.07.2017

81

08.10.2015

Körfez Enerji San. ve Tic. A.Ş.

Dilovası Çöp Biyogaz Santrali

Kocaeli

Biyokütle

 (Çöp Gazı)

1 GM

1,063

13.07.2017

82

29.09.2011

Derne Temiz Enerji Üretim A.Ş.

Fatma RES

Muğla

RES

5

14,00

14.07.2017

83

17.04.2014

İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.

İskenderun Demir ve Çelik Termik Kuvvet Santrali

Hatay

Fo/Kg/Yfg

2

23,646

15.07.2017

84

20.03.2013

Albe Doğalgaz Dağıtım ve Elektrik Enerjisi Üretim A.Ş.

Albe-I Biyogaz Santrali

Ankara

Biyokütle (Tar./Hayv.

 Atık)

1 GM

1,204

17.07.2017

85

24.07.2008

Tokat Enerji Anonim Şirketi

Killik RES

Tokat

RES

7

21,00

21.07.2017

86

03.09.2015

2m Elelktrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Trabzon Rize Çöp Gazı Santrali

Trabzon

Biyokütle

(Çöp Gazı)

1 GM

1,413

26.07.2017

87

12.09.2007

Alize Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Kuyucak RES

Manisa

RES

2

4,70

27.07.2017

88

01.05.2014

Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

Petkim RES

İzmir

RES

3

4,412

27.07.2017

89

24.07.2008

Tokat Enerji Anonim Şirketi

Killik RES

Tokat

RES

4

12,00

04.08.2017

90

19.03.2009

Binatom Elektrik Üretim A.Ş.

Binatom Gediz Elektrik Üretim Tesisi

Kütahya

DG

1 GM

2,50

04.08.2017

91

14.05.2008

Berke Elektrik Üretim A.Ş.

Ebru Reg. ve HES

Kastamonu

HES

1

15,31

11.08.2017

92

18.02.2016

Çelikler Sultanhisar Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.

Sultanhisar JES

Aydın

Jeotermal

0

6,30

11.08.2017

93

17.04.2014

Abateks Tekstil Ticaret ve San. A.Ş.

Abateks Tekstil Doğalgaz Kojenerasyon Tesisi

Kahramanmaraş

DG

1 GM

4,30

14.08.2017

94

13.03.2003

Hamitabat Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.

Hamitabat Dgkçs

Kırklareli

DG

1 GT

375,00

16.08.2017

95

13.07.2017

Afjet Afyon Jeotermal Elek. Ür. Tesis. Tur. San. Rüzgâr ve Tic. A.Ş.

Afjes

Afyonkarahisar

Jeotermal

1

2,76

17.08.2017

96

18.10.2012

Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş.

Kazan Doğalgaz Kojenerasyon Santrali

Ankara

DG

1 GT

271,00

18.08.2017

97

27.04.2016

Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş.

Kızıldere-3 JES

Aydın

Jeotermal

1

99,49

18.08.2017

98

25.02.2016

Berrak Su Enerji Elektrik Üretim İnşaat ve Tic. A.Ş.

Karamende RES HES

Çanakkale

HES

2

2,49

18.08.2017

99

22.06.2017

Gürmat Elektrik Üretim A.Ş.

Efe-6 JES

Aydın

Jeotermal

1 PT

22,60

20.08.2017

100

10.09.2014

Acwa Güç Elektrik İşletme ve Yön. San. ve Tic. A.Ş.

Acwa Power Kırıkkale Dgkçs

Kırıkkale

DG

1 BT

336,00

24.08.2017

101

26.12.2013

Bükköy Madencilik Turizm İnşaat Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Devecikonağı Barajı ve HES

Bursa

HES

0

5,028

24.08.2017

102

17.04.2014

Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.

Arslanbey-Osb İzmit

Kocaeli

DG

1 GT

-0,984

25.08.2017

103

12.09.2007

Alize Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Kuyucak RES

Manisa

RES

2

4,70

25.08.2017

104

29.01.2009

Tırsan Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Yakınca Regülatörü ve HES

Giresun

HES

1

7,392

08.09.2017

105

24.07.2008

Tokat Enerji Anonim Şirketi

Killik RES

Tokat

RES

7

12,00

08.09.2017

106

25.12.2008

Merzifon Enerji Anonim Şirketi

Kayadüzü RES

Amasya

RES

7

20,00

09.09.2017

107

06.12.2012

Samur Enerji ve Elektrik Sis. San. ve Tic. A.Ş.

Maraton HES

Isparta

HES

3

3,65

09.09.2017

108

09.03.2017

Itc Antalya Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Itc Antalya Biyokütle Tesisi

Antalya

Biyokütle

 (Çöp Gazı)

8 GM

11,32

11.09.2017

109

20.03.2013

Kos Enerji Üretim Teknolojileri İnş. ve Müh. A.Ş.

Kos Enerji Santrali

Konya

DG

5 GM

6,00

15.09.2017

110

04.05.2011

Efil Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş.

Kartaldağı RES

Gaziantep

RES

4

13,26

15.09.2017

111

28.06.2012

Moği Elektrik Enerji Üretim A.Ş.

Soğuksu HES

Artvin

HES

1

6,56

17.09.2017

112

25.12.2008

Merzifon Enerji Anonim Şirketi

Kayadüzü RES

Amasya

RES

3

4,50

21.09.2017

113

12.04.2011

Kangal Elektrik Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kangal RES

Sivas

RES

11

22,70

22.09.2017

114

14.06.2011

Mursal Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Karaçayır RES

Sivas

RES

0

0,00

27.09.2017

115

19.09.2011

Ado Enerji Üretim San. ve Ticaret A.Ş.

Konakpınar RES

Sivas

RES

0

0,00

28.09.2017

116

13.03.2003

Hamitabat Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.

Hamitabat Dgkçs

Kırklareli

DG

1 BT

203,00

28.09.2017

117

20.04.2017

Seleda Biyogaz Enerji Sanayi Ticaret A.Ş.

Kumrular Biyogaz Tesisi

Kırklareli

Biyokütle (Tar./Hayv. Atık)

4 GM

4,268

05.10.2017

118

12.04.2011

Kangal Elektrik Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kangal RES

Sivas

RES

7

14,70

06.10.2017

119

16.03.2011

Martı Elektrik Üretim A.Ş.

Çay Regülatörü ve HES

Giresun

HES

1

1,763

06.10.2017

120

07.07.2017

Mendez Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Nisa Biyokütle Elektrik Üretim Tesisi

Bursa

Biyokütle

(Orman

Atığı)

1 GM

5,482

09.10.2017

121

09.03.2017

Itc Antalya Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Itc Antalya Biyokütle Tesisi

Antalya

Biyokütle

(Çöp Gazı)

2 GM

2,83

13.10.2017

122

25.06.2009

Desa Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Pınarbaşı Kojenerasyon Santrali

İzmir

DG

1 GT

5,80

13.10.2017

123

27.07.2017

Renoe Enerji Yatırım Bilişim Tekn. San. ve Tic. A.Ş.

Renoe Acıpayam GES

Denizli

GES

-

1,00

13.10.2017

124

27.07.2017

Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Greeneco JES-3

Denizli

Jeotermal

1 PT

12,80

13.10.2017

125

04.05.2011

Efil Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş.

Kartaldağı RES

Gaziantep

RES

4

13,264

13.10.2017

126

18.08.2011

Bora RES Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Karova RES

Muğla

RES

6

10,05

13.10.2017

127

17.04.2014

Koruma Klor Alkali Sanayi ve Tic. A.Ş.

Koruma Klor Alkali Kojenerasyon Santrali

Kocaeli

DG

4 GM

3,796

13.10.2017

128

27.04.2016

Marmara RES Elektrik Üretim A.Ş.

Manastır-Esenköy RES

Yalova

RES

4

13,52

13.10.2017

129

23.11.2016

Bakır Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Kürekdağı RES

Bursa

RES

2

6,50

14.10.2017

130

20.07.2017

Oltan ve Kölenoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş.

Çorum-Mecitözü Bes

Çorum

Biyokütle (Tar./

Orman Atık)

1 BT

5,00

17.10.2017

131

11.05.2017

Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri A.Ş.

Kipaş Kağıt Biyokütle Enerji Üretim Tesisi

Kahramanmaraş

Biyokütle

1 GM

1,20

19.10.2017

132

18.10.2012

Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş.

Kazan Doğalgaz Kojenerasyon Santrali

Ankara

DG

1 BT

108,00

19.10.2017

133

26.01.2012

Reis Rs Enerji Elektrik Üretimi Motorlu Araçlar Tütün Ürün. Dağ. Paz. San. ve Tic. A.Ş.

Dereköy HES

Antalya

HES

2

5,64

20.10.2017

134

01.06.2016

Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş.

Mavibayrak-1 Biyokütle Enerji Santrali

Aydın

Biyokütle

1 BT

2,50

21.10.2017

135

29.04.2011

İvme Grup Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Kayadibi HES

Bartın

HES

3

19,096

23.10.2017

136

29.09.2016

Mas 1 Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretimi San. Tic. A.Ş.

Mas 1 Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi

Niğde

Biyokütle

(Çöp Gazı)

1 GM

1,560

25.10.2017

137

08.06.2009

Mon Elektrik Üretim A.Ş.

Ege Iı-Iıı-Iv HES

Denizli

HES

4

3,106

26.10.2017

138

27.04.2016

Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.

Kuyucak JES

Aydın

Jeotermal

1

10,00

27.10.2017

139

12.04.2011

Kangal Elektrik Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kangal RES

Sivas

RES

5

10,50

27.10.2017

140

01.02.2012

Rüzgâr Elektrik Üretim A.Ş.

Geriş RES

Muğla

RES

4

11,20

27.10.2017

141

23.09.2010

2m Enerji Üretim A.Ş.

Şavşat HES

Artvin

HES

2

7,48

27.10.2017

142

19.08.2017

Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Sanko JES

Manisa

Jeotermal

1 PT

5,00

27.10.2017

143

07.01.2016

Afyon Biyogaz Elektrik Üretim A.Ş.

Afyon-I Biyogaz Santrali

Afyonkarahisar

Biyokütle (Hayvansal

Atık)

6 GM

7,20

28.10.2017

144

17.02.2011

Meriç Rüzgâr Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş.

Hamzabeyli RES

Edirne

RES

1

1,50

28.10.2017

145

26.10.2017

Yapılcanlar Tohumculuk Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yapılcanlar-2 Biyogaz Enerji Santrali

Aksaray

Biyokütle (Hayv.

/Bitkisel

 Atık)

1 GM

1,067

28.10.2017

146

26.10.2017

Kartepe Endüstriyel Geri Dönüşüm San. ve Tic. A.Ş.

Kartepe Biyokütle-Piroliz Sıvısı ve Gazı Enerji Santrali

Kocaeli

Biyokütle (Pirolitik Yağ)

2 GM

1,00

29.10.2017

147

23.11.2011

Enerji 2023 İnşaat Elektrik Üretim Tic. A.Ş.

Delice-1 HES

Tokat

HES

2

6,66

29.10.2017

148

28.09.2017

Pir Enerji Üretim A.Ş.

Pir Enerji Üretim Tesisi

Düzce

Biyokütle

(Pirolitik Gaz

ve Yağ)

2 GM

4,262

31.10.2017

149

03.03.2011

Karaca HES Enerji Üretim A.Ş.

Karataş 1 HES

Denizli

HES

3

9,52

31.10.2017

150

07.09.2017

Doğal Enerji Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş.

Doğal Enerji Biyokütle Enerji Santrali

Şanlıurfa

Biyokütle (Tar./Hayv.

 Atık)

1 BT

0,815

31.10.2017

151

10.08.2017

Mim Sanayi Kazanları Enerji Üretim A.Ş.

Malatya Çöp Gazlaştırma-Yakma Tesisi

Malatya

Biyokütle

1 BT

4,000

31.10.2017

152

18.08.2011

İletken Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş.

Gökdağ RES

Kocaeli

RES

1

1,667

31.10.2017

153

29.01.2009

Dağlar Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Kalecik HES

Artvin

HES

2

25,634

31.10.2017

154

21.09.2017

Tire Biyogaz Elektrik Üretim A.Ş.

Tire Biyogaz Elektrik Santrali

İzmir

Biyokütle (Tar./Hayv.

Atık)

1 GM

1,20

31.10.2017

155

26.10.2017

Vesmec Makine San. Mümes. Danış. ve Tic. Ltd. Şti.

Vesmec Kırk-Kab 1 Çöp Biyogaz Santrali

Kırklareli

Biyokütle (Çöp Gazı)

1 GM

1,20

31.10.2017

156

17.04.2014

Sarkuysan Elektrolitik Bakır San. ve Tic. A.Ş.

Gebze Kojenerasyon Tesisi

Kocaeli

DG

1 BT

0,70

01.11.2017

157

16.03.2011

İçanadolu Doğalgaz Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.

İç Anadolu Dgkçs

Kırıkkale

DG

0

13,00

02.11.2017

158

18.08.2011

Bora RES Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Karova RES

Muğla

RES

7

19,95

02.11.2017

159

20.11.2008

Itc-Ka Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Sincan Çadırtepe Biyokütle Enerji Santrali

Ankara

Biyokütle

(Çöp Gazı)

4 GM

8,496

03.11.2017

160

27.04.2016

MarmaraRES Elektrik Üretim A.Ş.

Manastır-Esenköy RES

Yalova

RES

3

10,14

03.11.2017

161

23.11.2016

Bakır Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Kürekdağı RES

Bursa

RES

3

9,75

04.11.2017

162

20.03.2013

Cenal Elektrik Üretim A.Ş.

Cenal Termik Enerji Santrali

Çanakkale

İthal

Kömür

1 BT

660,00

04.11.2017

163

06.07.2011

Elmalı Enerji Üretim A.Ş.

Elmalı RES

Mersin

RES

1

3,00

09.11.2017

164

26.01.2011

Orya Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Darıca Iı HES

Ordu

HES

1

37,10

09.11.2017

165

28.06.2012

Moği Elektrik Enerji Üretim A.Ş.

Soğuksu HES

Artvin

HES

1

1,34

10.11.2017

166

10.05.2007

Dares Datça Rüzgâr Enerji Santralı San. ve Tic. A.Ş.

Datça RES

Muğla

RES

2

6,00

17.11.2017

167

12.04.2011

Kangal Elektrik Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Kangal RES

Sivas

RES

1

2,10

23.11.2017

168

17.04.2014

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.

Tüpraş Kırıkkale Rafineri Tesisi

Kırıkkale

DG

1 GT

21,88

23.11.2017

169

23.11.2016

Bakır Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Kürekdağı RES

Bursa

RES

3

9,75

24.11.2017

170

27.04.2016

MarmaraRES Elektrik Üretim A.Ş.

Manastır-Esenköy RES

Yalova

RES

2

6,79

24.11.2017

171

18.08.2011

İletken Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş.

Gökdağ RES

Kocaeli

RES

4

6,668

24.11.2017

172

17.04.2014

Konya Şeker Sanayi ve Tic. A.Ş.

Çumra Şeker Fabrikası Kojenerasyon Santrali

Konya

Linyit/Dg

/Fo

/Biyogaz

1 GM

1,56

24.11.2017

173

04.05.2011

Efil Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş.

Kartaldağı RES

Gaziantep

RES

6

19,896

24.11.2017

174

26.