Türkiye`deki Demiryolu Ağının Yüzde 90`ı Yenilendi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye`deki demiryolu ağının yüzde 90`ını yenilediklerini, elektrikli ve sinyalli hatları yüzde 100 artırdıklarını belirterek, "Hedefimiz 2023’e giderken bütün hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirmek, böylece demiryolu sektöründen elde ettiğimiz işletme verimliliğini azami seviyeye çıkarmak." dedi. Arslan, Bursa’nın Ankara ve İstanbul ile arasını 2 saate indirecek hızlı tren projesinin üst yapı çalışmalarına önümüzdeki ay başlanacağını ve 2019 yılında biteceğini de duyurdu.  

Arslan, Congresium Ankara'da düzenlenen 10. Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin konumu itibarıyla Asya, Avrupa, Akdeniz ve Karadeniz havzasının bulunduğu bölgenin kesişme noktası olduğunu, bu coğrafyanın sosyal, kültürel ve ekonomik dokusunun Türkiye'yi Avrupa ve Asya'nın doğal merkezi olarak tanımladığını söyledi.

"Hedef Bütün Hatları Elektrikli ve Sinyalli Hale Getirmek"

Arslan, Türkiye'deki demiryolu ağının yüzde 90'ını yenilediklerini, elektrikli ve sinyalli hatları yüzde 100 artırdıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Hedefimiz 2023'e giderken bütün hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirmek, böylece demiryolu sektöründen elde ettiğimiz işletme verimliliğini azami seviyeye çıkarmak. Eş zamanlı olarak ülkemizde demiryolu endüstrisinin oluşması için bölge pazarını da dikkate alarak, özel sektörle sanayi tesisleri kurmak ve üretime geçmek anlamında önemli mesafe kat ettik."  Sivas, Adapazarı ve Eskişehir'e "demiryolu endüstrisi kenti" kimliği kazandırıldığına işaret eden Arslan, Eskişehir'de milli yüksek hızlı tren, Adapazarı'nda milli elektrikli ve dizel tren setleri, Sivas'ta da milli yük vagonu üretecek altyapı oluşturduklarını bildirdi.

Arslan, son 15 yılda demiryolu sektörüne yapılan toplam yatırımın 18,5 milyar avro olduğuna dikkati çekerek, bunun 4,7 milyar avrosunu yüksek hızlı demiryolu projeleri, 715 milyon avrosunu ise hızlı demiryolu projeleri için harcadıklarının altını çizdi. Yüksek hızlı trenlerin doğrudan hizmet verdiği il sayısının 7'ye yükselerek nüfusun yüzde 33'ünü kapsadığını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: "2023 yılına kadar demiryolu sektörüne 39 milyar avro daha yatırım yapacağız. Bu tutarın yüzde 80'i olan yaklaşık 31 milyar avroyu yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri için planladık. Yeni açılacak hatlarımızla ülkemizin dört bir yanını yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarıyla bağlamış olacağız."

Yüksek hızlı trenlerin seyahat süresi, hız ve konfor nedeniyle tercih edilme oranının yüzde 73'ü bulduğuna işaret eden Arslan, memnuniyet oranının yüzde 99'un üzerinde olduğunu söyledi. 

Arslan, Ankara-Eskişehir hattında demiryoluyla taşınan yolcu sayısının YHT ile yüzde 8'den yüzde 72'ye çıktığına dikkati çekerek, Ankara-Konya arasında ise toplam yolcunun yüzde 66'sının YHT ile seyahat eder hale geldiğini vurguladı. Türkiye'nin Çin'den sonra en fazla demiryolu inşaatı devam eden ülke konumunda bulunduğunun altını çizen Arslan, amaçlarının 2023'te yaklaşık 11 bin 700 kilometre yüksek hızlı ve hızlı tren hattını bitirerek, ülkenin 42 ilini bunlarla bağlamak olduğunu bildirdi.

Arslan, 2023'te 87 milyona ulaşması beklenen Türkiye nüfusunun yüzde 77'sinin hızlı trenle buluşturulmasını hedeflediklerini dile getirerek, kararlılıkla, hizmet etme anlayışıyla yollarına devam edeceklerini belirtti.

Tarihi İpek Yolu'nun da kalbi konumundaki Türkiye'nin, 3-3,5 saatlik uçuşla yaklaşık 60 ülkeye havadan ulaşabilecek coğrafyada bulunduğuna işaret eden Arslan, ülkenin, doğu-batı ve kuzey-güney akslarının en önemli santral ülkesi durumunda olduğunu dile getirdi. Arslan, kara ve demiryolu koridorlarının, Asya-Avrupa bağlantısının en önemli ulaşım seçeneklerini oluşturduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin de yüksek hızlı demiryolları ve demiryolları endüstrisi gereği küresel karakter arz ettiğini vurguladı.

Kongreyi, bu coğrafyanın ihtiyaçlarının tespitinde, yüksek hızlı demiryolu teknolojilerinin teknik ve uygulamalarının sürdürülebilir paylaşımında bir platform olarak gördüğünün altını çizen Arslan, sürdürülebilir ve rekabetçi işletimlere yönelik bilgilerin paylaşılmasında kongreden önemli çıktıların alınacağını anlattı. Arslan, Türkiye için vazgeçilmez derecede önemli olan demiryollarının 50 yıl boyunca ihmal edildiğini anımsatarak, 2003'ten sonra bu konunun Türkiye'de devlet politikası haline geldiğini ve yatırım yapıldığını söyledi. 

Demiryollarına yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Arslan, Türkiye'de bugüne kadar 40 milyon kişinin yüksek hızlı trenlerle taşındığı söyledi. Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattının gelecek yıl, Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu hattının da iki yıl içinde tamamlanmasının planlandığını anımsatan Arslan, "Böylece küçük Asya ile İpek Yolu güzergâhındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun en önemli akslarından birini tamamlamayı hedefliyoruz." diye konuştu.

 "11 Bin 582 Kilometrelik Demiryolu Hattında Çalışmalar Sürüyor"

Halkalı'dan Kapıkule'ye kadar yaklaşık 230 kilometrelik hızlı tren hattında ihale süreçlerinin devam ettiğini aktaran Arslan, İstanbul'daki banliyö hatlarının metro standartlarına getirilmesi ve yüksek hızlı trenler için bir hat daha yapılması çalışmalarını yıl sonunda bitireceklerini bildirdi.

Arslan, Asya ile Avrupa arasında artacak yük hareketine hizmet edecek İstanbul'daki ikinci koridor olan Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü- 3. Havalimanı-Halkalı demiryolu yapımı proje hazırlama çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirtti. Türkiye'de işletmede olan yüksek hızlı tren hattının bin 213 kilometreye ulaştığını ifade eden Arslan, 3 bin 798 kilometre demiryolunda inşanın, 11 bin 582 kilometrelik demiryolu hattında da yapım, ihale ve proje hazırlama çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Arslan, ülkenin dört bir yanını hızlı tren ağlarıyla ördüklerini ve ülkenin iki yakasını demiryolu ağlarıyla bağladıklarını vurgulayarak, Türkiye'nin Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve hızlı tren hatlarıyla kıtalararası köprü konumunu pekiştireceğini söyledi. Lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu bütün hizmetleri verebilecek lojistik köyleri de hayata geçirdiklerini anlatan Arslan, planlanan 21 lojistik merkezden 8'inin işletmeye açıldığını, 5'inde inşaat çalışmasının devam ettiğini, diğerlerinin de proje aşamasında olduğunu kaydetti.

Bakan Arslan, konuşmaların ardından stantları gezerek, yüksek hızlı tren simülasyonunu kullandı.

 “Bu Önemli Kongrenin Bu Coğrafyada İlk Kez Türkiye’de Düzenlenmesinden Onur Duyuyoruz”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise kongrenin açılışında yaptığı konuşmasında, ülkemizde 2009 yılında Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğinin başladığı başkent Ankara’da bu Kongre’nin düzenlenmesinin bir demiryolcu olarak şahsı adına ayrı bir anlam ifade ettiğini belirterek, “3 gün sürecek Yüksek Hız Kongresi süresince, 30 ülkeden 150 konuşmacının katılımlarıyla düzenlenecek paneller, yuvarlak masa toplantıları ve paralel oturumlarda yüksek hızlı demiryolunun gelişimine katkı sağlamış pek çok değerli uzmanın tecrübelerini dinleme fırsatı bulacağız.” dedi. Kongreye paralel olarak firmaların katılımıyla yüksek hızlı demiryolu ürün ve hizmetlerinin sergilendiği fuarda da teknolojik yenilikleri yakından görme imkânı yakalayacaklarını belirten Apaydın, dünyada bugün yaklaşık 41.000 km yüksek hız hattının işletildiğini bu rakamın, yapım aşamasında olan ve yapımı planlanan hatların tamamlanmasıyla birlikte yakın zamanda 80.000 km’ye çıkarılacağını söyledi.

Hareketliliğin, hızın ve dakikliğin çok önemli olduğu günümüz dünyasında yolcu taşımacılığını emniyetli, hızlı, çevre dostu ve yüksek kapasiteli yaklaşımlarla gerçekleştiren hızlı tren teknolojilerinin geliştirilmesine ve daha yaygın hale getirilmesine yönelik ihtiyaçların gün geçtikçe arttığını hatırlatan Genel Müdür Apaydın, kongre boyunca, “Sürdürülebilir ve rekabetçi işletimlere yönelik bilgilerin paylaşımı” sloganı çerçevesinde, yüksek hızlı demiryolu hatlarını yapmak kadar yapım maliyetlerini ve bakım maliyetlerini nasıl düşürürüz ve daha uzun ömürlü olmasını nasıl sağlarız konularına odaklanılacağını anlattı.

"Ülkemizdeki Yüksek Hızlı Demiryolu İşletmeciliğinin Tüm Komşu Ülkelere Örnek Olduğuna Memnuniyetle Şahit

Oluyoruz."

Sürdürülebilir işletim çerçevesinde, sürdürülebilir bakım yönetimini nasıl sağlarız ve bunu bilet ücretlerine yansıtarak diğer modlarla nasıl rekabet ederiz sorularının cevaplarını bulmaya yoğunlaşılacağını vurgulayan Apaydın, ilki 1992 yılında Brüksel’de düzenlenen ve her iki yılda bir tekrarlanan Eurailspeed Kongresi olarak adlandırılan bu önemli etkinliğin 2008 yılından itibaren küresel boyutta Dünya Yüksek Hız Kongresi olarak düzenlenmeye başladığını kaydetti.

2012 yılından bu yana TCDD tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, en sonuncusu Tokyo’da yapılan UIC 9. Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’nde bu büyük etkinliğin Orta Doğu, Balkanlar coğrafyası ve Avrupa ile Asya’nın kesişim noktasında yer alan ve bölgedeki yüksek hızlı tren işletmeciliği ile altyapı yatırımlarının öncüsü olan ülkemiz sınırları içerisinde yapılmasına karar verildiğini anlatan Apaydın, “Bu önemli kongrenin bu coğrafyada ilk kez ev sahipliğimizde Türkiye’de düzenleniyor olması bizim için büyük bir onur kaynağıdır. Ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanan yüksek hızlı demiryolu işletmeciliğinin tüm komşu ülkelere örnek olduğuna memnuniyetle şahit oluyoruz.” diye kaydetti.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Ülkemizin 1928 yılından beri üyesi olduğu ve bu etkinliğin sahibi olan Uluslararası Demiryolları Birliği ile yakın ilişkilerimiz devam etmektedir.1 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen 89. Genel Kurul’da UIC Başkan Yardımcılığı görevine seçilmem ve UIC Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) Başkanlığını da yürütüyor olmam nedeniyle bu etkinliğin hem sahibi hem de ev sahibi konumundayım. Bu yüzden Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’nin tüm katılımcılar için en verimli halde organize edilmesi amacıyla elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığımızı ifade etmek istiyorum. Umarız başarılı olmuşuzdur.” diye konuştu.

Loubinoux: “Kongre İçin TCDD Ev Sahipliğinde Ankara’da Olmaktan Mutluluk Duyuyorum”

Uluslararası Demiryolu Birliği (UIC) Genel Müdürü Jean-Pierre Loubinoux; hızlı tren işletmeciliğinin dünyadaki sosyal, ekonomik ve kültürel değişim ve gelişimi ile ülkelere ve toplumlara sağladığı faydalara değindiği açılış konuşmasında 10. Dünya yüksek hızlı demiryolu kongresi için TCDD ev sahipliğinde Ankara’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Mazzoncini: “Kongre İçin Türkiye’ye Misafir Olmaktan Sevinç Duyuyorum”

UIC Başkanı Renato Mazzoncini de konuşmasında dünya yüksek hızlı tren işletmeciliğine ilişkin istatistiki bilgileri paylaşıp, sektördeki rakamsal büyüklükleri vurgulayarak sektörün dünyadaki büyüklüğüne değindi ve kongre için Türkiye’ye misafir olmaktan duyduğu sevinci dile getirdi.

Konuşmaların ardından UDH Bakanı Ahmet Arslan’a ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a Loubinoux ve Mazzoncini tarafından UIC adına teşekkür sertifikası takdim edildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından UDH Bakanı Ahmet Arslan, stantları gezerek, yüksek hızlı tren simülasyonunu kullandı. Bugünün ve yarının demiryollarını hazırlamakla görevli karar alıcılar ve temel aktörleri buluşturan UIC 10. Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’ne, en az 30 ayrı ülkeden toplam 150 konuşmacı katıldı.

Bursa’ya Hızlı Tren Müjdesi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bursa’nın Ankara ve İstanbul ile arasını 2 saate indirecek hızlı tren projesinin üst yapı çalışmalarına önümüzdeki ay başlanacağını ve 2019 yılında biteceğini duyurdu. 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Dobruca Tesisleri’nde ilçe belediye başkanları ile Bursa’daki ulaşım alanında yatırımların ele alındığı ulaştırma koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Bakan Ahmet Arslan, Bursa’nın Ankara ve İstanbul ile arasını 2 saate indirecek hızlı tren projesinin üst yapı çalışmalarına önümüzdeki ay başlanacağını ve 2019 yılında bitirileceğini duyurdu. 

Bursa’ya yapılacak en önemli yatırımlarından bir tanesinin hızlı tren olduğunu dile getiren Arslan, "Daha önce Bursalılara verdiğimiz söz kapsamında Bursa’yı Bilecik üzerinden hem İstanbul’a hem Ankara’ya hızlı tren ile bağlamaktı. Böylece Bursalının Ankara’ya ve İstanbul’a 2 saat 15 dakikada hızlı tren konforu ile gitmesi sağlamayı amaçlıyoruz. Herkesin malumu Bursa Yenişehir arası alt yapı çalışmaları devam ediyor. Yüzde 45’ler mertebesine geldik. Yine devamında Yenişehir’den Bilecik’e alt yapının tamamlanması, Bilecik Bursa arası 106 kilometrenin tamamının üst yapısının yapılması ile ilgili ihaleleri yaptık. Bu ayın 3’ünde yani 3 Nisan’da teklifleri aldık. Şu an da değerlendirmemiz devam ediyor ama son aşamasına geldi. Hedefimiz önümüzdeki ay içerisinde tamamen ihale süreçlerini bitirip, böylece Bursa, Bilecik, Ankara, İstanbul hızlı treninin üst yapısına başlamış olacağız. Hedefimiz 2019 sonuna kadar hızlı tren hattının tamamının bitirilerek test aşamasına getirilmesi ve 2020’ye Bursa’yı ve Bursa’ya gelmek isteyen misafirleri hızlı trenle tanıştırmış olacağız. Bu proje bugüne kadar 1 milyar 210 milyon para harcadığımız projedir. Proje tamamlandığındaki maliyet ise 5 milyar 600 milyon olacak. Sadece Bursa hızlı treni için harcadığımız para bu olacak. 106 kilometrelik hat için. Helali hoş olsun. Bursalı bunu ziyadesi ile hak ediyor" dedi. 

Bursa Metrosuna Bu Yıl İçinde Kazma Vurulacak 

Bursa Yıldırım’a yapılacak olan metro ile ilgili de konuşan Arslan, "Bursa’nın bir çok raylı sistemi var ama özellik şehrin Yıldırım bölgesine hizmet edecek metro ile ilgili Bursa Büyükşehir Belediyesinin çalışması var. Ulaşım master planını büyükşehir belediyesi yürütüyor. Bakanlık olarak biz de koordineli çalışıyoruz. Hedefimiz bu sene içinde ulaşım master planını bitirmek. Buna bağlı olarak da proje ve ihale süreçlerini bitirerek belediye ile birlikte bu sene içinde buna kazma vurmak istiyoruz. Bursalıların bunu dört gözle beklediğini biliyorum" diye konuştu. 

Karayollarına Yapılan Yatırımlarla İlgili Bilgi Verdi 

Karayollarında yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Arslan, "Son 15 yıldır yaptıklarımız 80 yılda yaptıklarımızın 3 katı bazen 4 katıdır. Biz Bursa’da 2002 öncesi 10 yıllık periyodda 1 milyar 800 milyonluk ulaştırma alanında yatırım yapmışken, sadece bizim bakanlığımızın son 15 yılda Bursa’da yaptığı yatırımlar 6 milyar 815 milyondur. Fiilen bizim yaptığımız yatırım 6 buçuk milyar, kamulaştırma dahil yap-işlet-devret modeli ile İstanbul istikametini veya İzmir istikametine yaptığımız otoyollardır. Toplam 13 milyar 315 milyon TL yatırım demek. Eski para ile 13 katrilyon para demektir. Bursa’da yaptığımız çalışmaları görmek adına bizi memnun ediyor" dedi.

Bursa’da 80 yılda yapılan bölünmüş yol toplamı 195 kilometreyken 15 yılda bunun üzerine 348 kilometre yol yaptıklarını kaydeden Bakan Arslan, "Bursa’da şu an 543 kilometre bölünmüş yol var. Yüksek standartla kaliteli sürüş sunan bütümlü sıcak karışımlı yollarda da 148 kilometre varken biz bunun üzerine 449 kilometre daha yaptık. Bitirdiğimiz projeleri bahsetmiyorum. Şu an fiilen Bursa’da devam eden büyük ölçekli proje sayımız karayolu sektöründe 17 adettir. Bu 17 adet projenin bedeli de 2 milyar 327 milyon TL’dir. Bunun da 1 buçuk milyarını harcamış durumdayız, geri kalanını da kısa sürede yapacağız. Özellikle Harmancık bölgesinin hem Dursunbey’e bağlanması, hem Tavşanlı’ya bağlanması adına çok önemli bir hizmet ifa ettiğini biliyoruz. Kaza kara noktası denilen sıkıntılı bir nokta vardı onun ihale süresini gerçekleştirdik ve şimdi işe başlıyoruz. Öncelikle kaza kara noktası dediğimiz yeri halletmek üzere işe başlayacağız ve kısa sürede önümüzdeki yıl bunu bitirmiş olacağız. Harmancık bölgesi projeleri 226 milyondur. Yenişehir, Bilecik, Osmaneli ayrımında yol çalışmamız devam ediyor. Bunun proje bedeli 144 milyondur ve bunu da önümüzdeki yıl içinde bitireceğiz" diye konuştu.

6 Bin 170 Metrelik 3 Tünel 

Gemlik Serbest Bölgesi’nde Gemport bağlantı yolunun kısa ama önemli bir proje olduğunu ve bu yıl içinde bitireceklerini belirten Arslan, "Mudanya, Kurşunlu-Bursa-Gemlik ayrımı arası yaklaşık 134 milyon proje bedelli yolumuz var. Sıcak asfalt yapılması hedefleniyor. 2 yıl içinde bitireceğiz. İnegöl, Yenişehir arası önümüzdeki yıl bitireceğimiz bir projedir. Bunun da bedeli 62 milyondur. Bölünmüş yol, sıcak asfalt hale getireceğiz. Bursa-Orhaneli ayrımı Keles yolu da önemli projeler arasındadır. Proje bedeli 165 milyondur. Bunu da önümüzdeki yıl bitirmeyi hedefliyoruz. Bursa, Keles, Orhaneli, Harmancık ayrımı ve Erenler, Orhaneli, Harmancık dâhil birçok kısmı kapsıyor. Bu projede 219 milyonluk TL’liktir. Bununla ilgili de süreçleri hızlandırdık. Özellikle burada Erenler, Doğancı Barajı bağlantısı çok önemliydi. Burada 6 bin 170 metrelik 3 tane tünelimiz var. Düşünürseniz Türkiye 3 bin metrelik Bolu Dağı Tüneli'ni 19 yılda bitirebildi. Sadece biz bir bölgede 6 bin 170 metrelik tünellerden bahsediyoruz" şeklinde konuştu. 

Uludağ Yolu Bu Yıl İçinde Tamamen Bitecek 

Doğancı Barajı varyantı denilen yerin bedelinin 133 milyon TL olduğunu belirten Arslan, "Burası için daha önce Bursalılara söz verdik. Burayı hemen bitireceğiz dedik. İhalesini de yaptık, firmayı sözleşmeye de davet ettik. Ancak Kamu İhale Kurumu’na yapılan itirazlar ve süreçlerinin uzaması ile ilgili ciddi bir zaman kaybettik. Ancak burası ile ilgili Kamu İhale Kurumu’nun verdiği karara uygun olarak kararı bitirdik. Firmayı da sözleşmeye davet ettik. 1 hafta 10 gün içinde sözleşmemizi imzalayıp işe başlayacağız. 1 ay içinde de temeli atacağız. Bursalılara verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Orhangazi otoyol bağlantısı ile ilgili de yaptığımız bir çalışma var. Onu bu yıl içinde bitireceğiz. Bursa Uludağ yolu, önemli bir çalışmaydı. Hem genişlemesi hem sıcak asfalt yapılması ile ilgili süreçler başladı. Özellikle turizm mevsiminde kullandığı bu yolla ilgili memnuniyet hem bize hem Bursa’daki sorumluluk alan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na, vekillerimize, büyükşehir belediye başkanı ve il başkanımıza da teşekkürler geliyor. Bunu da bu yıl içinde bitirmiş olacağız" dedi. 

Bursa-Karacabey yolunda muhtelif köprüler yapıyoruz, diyerek sözlerini sürdüren Arslan, "79 milyonluk bir proje bunu da kısa sürede bitirmek adına arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapıyorlar. Bursa-İnegöl-Bozüyük yolunda muhtelif köprü ve alt geçitler vardı. Bununla ilgili İnegöl belediyemize teşekkür ediyoruz. Yapmaları gereken kamulaştırmalar ve binaların teslimi ile ilgili gerekli işlemleri yaptılar. Bakanlık olarak bizde onun devamında köprü ve kavşakların bitirilmesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. En son bir kavşağın da bitirilmesi ile ilgili İnegöllülere mahcup olmayalım diye sözümüz vardı. Onu da kısa sürede yapıp en geç 15 Temmuz itibari ile hizmete açmış olacağız. Bursa çevre otoyolu ile ilgili özellik Hasanağa Organize sanayi bölgesine ve oradaki diğer sanayilere bağlanmasıyla ile ilgili talep vardı. Onu da sanayicilerimiz kamulaştırmasına halledecekler. Onlar kamulaştırma problemini çözer çözmez projemiz hazır. Bunlar fiilen devam ettiğimiz projeler bu projelerin dışında projesini hazırladığımız bu ve yıl yatırım planlarına aldığımız yine birçok işimiz var. Bursa’da yapmamı gereken çok hizmet var. Bursa ülkemiz sanayisi adına çok büyük önem arz ediyor. Bursalı için değil Türkiye için önemli bir görev ifa ediyor" dedi. 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, hızlı tren ile ilgili ihale sürecinin başladığını 2019 yılında test sürüşlerinin yapılıp 2020 de hizmete açılacağını dile getirdi. Ulaşım yatırımlarıyla Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir olanak sağlandığını ifade eden Çavuşoğlu, "Hem demiryolu, hem karayolu hem de havayolu ulaşımında ülkemizin eriştiği nokta 15 yıl önceden tahayyül edebileceğimiz bir nokta değildi. Bursa, son 15 yılda 13,5 milyar liralık ulaşım yatırımına kavuşmuş. Bu, çok önemli bir rakam. Bugün ulaşım hususunda son derece yararlı ve faydalı bir çalışma yaptık. Bursa'nın önümüzdeki dönemine damga vuracak projelerle ilgili geldiğimiz noktayı değerlendirdik. Hızlı trenin 2019'un sonunda tamamlanacak olması, yüksek hızlı tren konusunda Bursa'nın ve Bursalıların kafasında oluşturulmaya çalışılan algıları bertaraf edecek mahiyette net ve sarih birtakım açıklamalarda bulundu. İhale süreci başladı ve 2019 yılı sonunda inşallah Bursa'nın yüksek hızlı trenle ilgili test sürüşlerine başlayacağız. Bursalıları bu konforlu hizmetle 2020'de buluşturacağız" diye konuştu. 

Bandırma- Bursa Arasına Yeni Hat 

Bursa'nın sanayi, tarım ve ticaret kenti olduğunu işaret eden Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Bursa'da sanayicilerin ve üreticilerin mallarını en kısa yollardan uluslararası pazarlara aktarmak bakımından önemli olan taşımacılık sektörüyle ilgili olarak, bugün bir müjdeyle daha karşılaştık. Şu anda hızlı tren hattını Gemlik Limanı'na bağlayacak hatla ilgili çalışmalar, hızlı bir şekilde devam ediyor. Bugün duyduk ki Bandırma-Bursa arasında yeni bir hattı önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz. Böylelikle Bursalı sanayici ve yatırımcılarımızı, iş adamlarımızı İzmir'in limanlarıyla buluşturacağız" ifadelerini kullandı. 

Demiryolu Projelerindeki Sonuç ve Gelişmeler için https://www.ihaleci.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.