Doğuş İnşaat’ın İlkleri Gerçekleştirdiği Kayaş-Kırıkkale Viyadükleri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ankara-Sivas Demiryolu Projesi, Kayaş-Kırıkkale V7-V9-V10-V15 Viyadükleri’nin Yapımı Son Sürat Devam Ediyor.

Doğuş İnşaat, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan Ankara-Sivas Demiryolu Projesi kapsamında Kayaş-Yerköy Güzergahı’nın km: 12+263-74+100 aralığını temsil eden Kesim-1’de inşa edilecek 16 viyadükten, özel tasarım ve yapım tekniği gerektiren 4 viyadüğün (V7, V9, V10, V15) yapım işini 290 Milyon TL teklif ile 19 Şubat 2014 tarihinde kazanmıştı. Topografik koşulları, temel-kolon yükseklikleri ve tasarım özelliklerine bağlı olarak farklılık gösteren bu 4 viyadük, İşveren tarafından 5 Mart 2013 tarihinde ayrıca ihale edilmiş, 7 Mart 2014 tarihinde de yer teslimi yapılmıştı. Proje kapsamındaki ilk çalışmalar ise Ocak 2015’te başlamıştı.  

Proje kapsamında inşaa edilecek toplam uzunluğu 6.200 metre olan viyadüklerden V10 viyadüğü, yerden 92 metre yüksekliğiyle, Türkiye’de yer alan hızlı tren hatları üzerindeki en yüksek viyadük olacaktır.

Viyadük Adı

Viyadük Boyu (m)

Aks Sayısı (adet)

En Büyük Açıklık (m)

Max. Kolon Yüksekliği (m)

V7

1.800,00

35

90

53,90

V9

1.438,00

26

90

43,65

V10

1.541,00

22

90

90,00

V15

1.437,00

23

90

64,50

* Viyadüklerin genel bilgileri tabloda özetlenmiştir.

Avrupa’dan başlayarak İstanbul-Ankara-Sivas Demiryolu ile devam edecek olan bu hat, Doğu sınırımıza kadar ulaşarak Avrupa’yı hem Kafkaslara hem de Ortadoğu’ya bağlayacaktır. Ayrıca, Ankara-İstanbul ve Ankara-İzmir Hızlı Tren hatlarının işletmeye açılmasıyla birlikte, ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki bağlantıyı sağlayacak bu güzergahta demiryolu ile yolculuk süreleri “gün” ölçeğinden “saat” ölçeğine düşecek, ulaşım daha hızlı ve konforlu hale gelecektir.

Viyadüklerin özel durumu, tasarım ve çözüm yöntemlerinin de özellikli olmasını gerektirmektedir. 90,00 m açıklığın sabit kesitli, yerinde dökme betonarme tabliye olarak geçileceği köprü olması sebebiyle bu viyadükler, ülkemizde ve dünyada literatürde bir ilk olarak yerini alacaktır. Bu işlem için MSS (Movable Scaffolding System/Hareketli İskele Sistemi) olarak bilinen en ileri teknoloji yöntemi tercih edilmiştir. Türkiye’nin en yüksek YHT viyadükleri olma özelliğini taşıyan bu viyadüklerde, tabliye yapım sistemi olarak MSS’nin uygulanması da bir ilktir. 

MSS’in Avantajları:

• Tabliye, açıklıktan açıklığa tek seferde döküldüğü için geçici yüklere göre değil, servis yüklerine göre tasarlanmaktadır. Bu da tabliye kesitlerinde önemli miktarda zati ağırlıkta (ölü yük) azalmalara olanak tanımaktadır.

• İzolatör, özellikli de küresel mesnet kullanımı ve tabliye ölü yükünün daha hafif olması, hasar risklerini azaltmaktadır.

• Diğer yapım sistemlerine göre, çok daha az döşeme inşaat derzi oluşmaktadır.

• İskele sistemi zemine oturmadığı için, zemin koşullarından kaynaklanabilecek olası oturma/deformasyona maruz kalınmaz.

• Tekrarlanan imalat özelliği ile inşaat kalitesi ideal seviyede, imalat hızı ise son derece yüksektir. 

• Sistemin tamamı dış ortamdan izole olduğundan, diğer tabliye yapım sistemlerine göre İş Sağlığı ve Güvenliği açısından daha emniyetlidir. 

55 metre ve 90 metre açıklıklı tabliyelerin yer ile hiçbir bağlantısı olmaksızın tek seferde beton dökümünü sağlayan iki ayrı MSS kullanılmaktadır. Proje kapsamında, MSS ile tabliye imalatına ise 2 Mayıs 2016 tarihinde başlanmıştır. MSS 90 ile ilk dökümüne Ağustos 2016’da başlanan 90 metrelik tabliyenin imalatı bu sistemle tek seferde ilk kez Doğuş İnşaat tarafından Ocak 2017’de tamamlanmıştır. 

Ulusal inşaat sektörüne Doğuş İnşaat tarafından kazandırılan bu sistemle; OPS denilen aktif gerilme kontrolü ile tabliye imalatı süresince açıklıkta asılı duran iskele sisteminin üzerine gelen her yük sonucu oluşan sehim, MSS’te bulunan sensörler tarafından algılanmaktadır. Böylelikle, PLC üzerinde yapılan otomatik hesaplar ile, kalıp taşıyıcı sistemine uygulanan ard germelerle sehimi anlık olarak akort etmektedir. Bu sistem sayesinde, imalat öncesi hesaplanan sehimin ötesinde bir deformasyonun oluşması engellenmektedir. 

Tabliye imalatında kullanılan C60 sınıfı beton da Türkiye’de sadece çok özel yapılarda nadiren kullanılan bir beton türüdür. Bu betonun tercih edilme sebebi, erken mukavemet alması nedeniyle tabliyede uygulanacak projeli ard germe operasyonlarının hedeflenen zaman dilimi içinde yapılabilmesini olanaklı kılmasındandır. Bu şartlarda özel katkılarla yapılan beton dizaynı ile 28 günlük numunelerde basınç dayanımları, 85-90 MPa gibi sıra dışı değerlere ulaşabilmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.