İstanbul’un Suyu Garantide 'Melen Barajı'

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sakarya'nın Kocaali ilçesinde bulunan Melen Barajı inşaatında incelemelerde bulunarak, "Aşağı yukarı bu projeyle İstanbul'un 3 katı nüfusuna yetecek kadar suyu hazırlıyoruz. Su sıkıntısı yok, su sıkıntısı yaşatmayacağız Allah'ın yardımı ile. Susuz bırakmadık, susuz bırakmayacağız. ve Allah'ın izniyle bıyıkları da kestirmeyeceğiz" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sakarya'nın Kocaali ilçesinde yapımına 2014 yılında başlanan ve yaklaşık 178 gün sonra tamamlanması planlanan ve tamamlandığında İstanbul'a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edecek, şehrin içme suyunu 2071 yılına kadar garanti altına alacak olan Melen Barajı'nda incelemelerde bulundu. Şantiyeye helikopterle iniş yapan Bakan Eroğlu'na, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Merkez Valisi ve eski Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı ve DSİ yetkilileri eşlik etti.

"İstanbul'un içme suyuna 2071'e kadar teminat veren baraj bitmek üzere"

İncelemeler sonrası basın açıklaması yapan Prof. Dr. Eroğlu, "Şu anda Melen Barajı yanındayız. Gövde inşaatı hemen hemen bitmek üzere. Bu dev bir baraj ve Türkiye'nin sayılı barajlarından birisi. Ama bu barajın gayesi, İstanbul'a su temin etmek. Biz tabi daha önce İstanbul'un kurak dönemlerinde Melen Çayı'ndan regülatör vasıtasıyla İstanbul'a su iletiyorduk. Ama tabi biriktirme yoktu, İstanbul'daki su meselesini çözmek için barajlarda suyu biriktirmek esastır. Bütün Türkiye'de hava durumu itibari ve Türkiye'nin iklim durumu itibari ile yarı kurak iklim bölgesindedir. Dolayısıyla suyu biriktirmezsek, su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında suyu veremeyiz. Geçmiş yıllarda da maalesef hep Türkiye'deki şehirler; İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük su sıkıntısı çekmişlerdir. Asırlardır büyükşehirler su sıkıntısı çekmiştir. Özellikle dünyanın incisi bir şehir olan İstanbul'u susuz bırakmamak için, sayın cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıyken İSKİ genel müdürü oldum. ve çok büyük düşündük neticede İstanbul'un 2071 yılına kadar su problemini tamamen çözecek olan Melen Barajı bitmek üzere" dedi.

"Eskiden benzin istasyonları gibi, su istasyonları vardı"

Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:"Eski tarihlerde su satış istasyonları vardı, benzin satar gibi su satılıyordu. Onlarında kalitesi malumdu yani, dereden toplanan suyu istasyonda satıyorlardı. Gururla dedi ki 1 Ocak 1995 saat 08.59'dan sonra İstanbul'da su kesintisini yaşatmayacağız diye Allah'ın izniyle ilan ettik. Gazeteciler de o zaman sorarak dedi ki; 'Su kesintisini olursa ne yapacaksın.' Bende, 'Askerde bile kesmediğim bıyıklarımı keserim' dedim. Neticede, Allah'a şükür bıyıklarımız yerinde."

"Su kaynaklarının kapasitesini iki katına çıkardık"

Kısa zaman içerisinde su kaynaklarının kapasitesini iki katına çıkardıklarını belirten Eroğlu, "Su kaynaklarının kapasitesini 2 katına çıkardık. 590 milyon metreküptü yılda kapasite o zaman ve şimdi 1 milyar 170 milyona yükselttik kısa zamanda. Yani 50-60 yılda yapılan kapasiteyi kısa sürede 1994-2003 arasında 2'ye katladık. Şebeke boruları o zamana kadar yaklaşık 6 bin kilometreydi, biz 2003 yılında bunu 13 bin kilometreye yükselttik. İçme suyu yatırımları; kısa sürede 9 baraj ve regülatör, 5 yeni içme suyu arıtma tesisi, 5 içme suyu yenileme arıtma yenileme tesisi. Hatta ilk defa ozon teknolojisini biz getirdik. 61 tane dev içme suyu hazineleri, 79 terfi merkezi, 791 kilometre içme suyu isale hattı. ve 7 bin 122 kilometre içme suyu şebekesi ile İstanbul'un tamamen şebekesini ve su temin sistemini yeniledik" şeklinde konuştu.

"Yedeğin de yedeği olması lazım"

En kurak döneme göre hesap yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, "Türkiye'de hesap yaparken yıllık ortalama verime göre yaparsanız şehirleri geçmişte olduğu gibi susuz bırakırsınız. Dolayısıyla biz en kurak döneme göre hesap yapmamız lazım, en kurak dönemde biliyorsunuz 7 yılda bir kuraklık oluyor. 1994 mesela, 2000, 2007 ve 2014 yıllarında büyük kuraklıklar oldu Türkiye'de ama daha şiddetli kuraklıklar gelebilir. Dolayısıyla büyükşehirleri susuz bırakmamak için yedeğin yedeği olması lazım. Benim İSKİ'de prensibim böyleydi" ifadelerini kullandı.

"2071'e kadar İstanbul'un içme suyunu garanti altına alıyoruz"

İstanbul'un 3 katı nüfusuna yetecek kadar suyu hazırladıklarını söyleyen Eroğlu, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:"2071 yılına kadar artık İstanbul'un içme suyunu garanti altına alıyoruz. Diyeceksiniz ki; 2071 yılından sonra ne olacak, o zamanki bakana bir mektup bırakacağım, inşallah açıp okur kendisi. DSİ ile birlikte 2020 yılında bütün Türkiye'nin kuraklık ihtimaline karşı tedbirleri alacağız. Aşağı yukarı bu projeyle İstanbul'un 3 katı nüfusuna yetecek kadar suyu hazırlıyoruz. Su sıkıntısı yok, su sıkıntısı yaşatmayacağız Allah'ın yardımı ile. Susuz bırakmadık, susuz bırakmayacağız. ve Allah'ın izniyle bıyıkları da kestirmeyeceğiz."Öte yandan, Bakan Eroğlu konuşma yaparken, ekrana oyuncu Levent Kırca'nın rol aldığı İstanbul'daki su kesintilerini anlatan bir görüntü yansıtıldı. Törenin ardından ise Bakan Eroğlu, protokol üyeleri ve basın mensupları ile şantiye binasında yemek yedi. 

Proje Hakkında Bilgi: 

Melen Barajı Projesi, Batı Karadeniz Bölgesinde İstanbul Boğazı’nın 170 km doğusunda, Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı üzerinde, Karadeniz kıyısının 7 km güneyindedir. Proje ile; Büyük Melen Çayı su potansiyelinden yararlanarak İstanbul metropolitan alanı dahilinde 2071 yılına kadar olan içme, kullanma, endüstri suyu ihtiyaçlarının karşılanması ve hidroelektrik enerji üretimi yapılması planlanmaktadır. Melen Barajı tamamlandığında İstanbul iline yıllık 1 077 hm³ su temin edilmiş olacaktır. Ayrıca ihale muhtevasında olmayıp, ileride 45 MW kurulu gücünde HES yapılması planlanmakta olup, yıllık enerji üretimi 174 GWh/yıl’dır.Baraj yağış alanı 2 317 km², yıllık gelen akım miktarı ise 1 505 hm3 tür. Barajın toplam depolama hacmi 694 hm3 tür.Barajın temelden yüksekliği 124 m, Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) gövde tipinde olup, beton dolgu hacmi 2 079 571 m3’tür. Melen Barajı Projesi ihalesi 29.05.2012 tarihinde yapılmıştır. İşe 12.2012 tarihinde başlanmış olup, 21.07.2015 tarihinde SSB dolgu imalatına geçilmiştir. 

Melen Sistemi

İstanbul’un 170 km doğusunda Karadeniz’e dökülen yıllık su potansiyeli 51 m3/s olan Melen Çayı’nın; 34 m3/s kısmı ile yılda 1 milyar 77 milyon m3 suyun İstanbul’a getirilmesini temin edecek Melen Sistemi ile birlikte halen su temin eden kaynaklarla İstanbul’un 2060 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Melen Sistemi’nin birinci aşamasında yer alan 7’si inşaat, 3’ü imalat, 1’i enerji temini olmak üzere toplam 11 iş grubunun ihalelerine 2000 yılında başlanılmış, kısım kısım tamamlanarak Cumhuriyet tarihimizin en büyük içme suyu temin projesi olan Melen Sistemi hayata geçirilmiştir.

Melen Barajı 

Büyük İstanbul İçmesuyu bünyesindeki Melen Barajı, Melen Sistemi’nin depolama tesisidir. 945 m uzunluğunda temelden yüksekliği 124 m talvegden yüksekliği 99 m, 2 milyon 80 bin m3 beton dolgu hacminde ve 694 milyon m3 su depolayacak olan Melen Barajı’nın ihale süreci tamamlanmasına takiben yapılacak temel atma merasimiyle Baraj inşaatı başlanılarak proje hayata geçirilecektir. 2016 yılında tamamlanarak İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon m3 su temin edecek olan Melen Barajı’nın içme suyu amaçlı olarak yapılacak olması nedeniyle 2317 km2 Melen Havzası’ndan gelecek atıksuların Baraj Gölü’ne girmeden arıtılarak uzaklaştırılması için Melen Barajı Havza Koruma Tesisleri Projesi DSİ 2012 Yılı yatırım programına alınmıştır. Melen Baraj İnşaatı ihalesi 2012 yılında başlamış olup süreç devam etmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.