Bu sayfayı yazdır

Konar İnşaat 37 Yıllık Deneyimini Geleceğe Taşıyor

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Sadece yükselen değil, yükselme potansiyeli olan bölgeleri en iyi ve en verimli biçimde değerlendiren Konar İnşaat, Ankara’nın gelişmekte olan, geleceği parlak olan birçok yerinde de arsa yatırımları yaparak geleceğe ışık tutuyor. Hayata geçirdiği tüm projelerde kaliteli, sosyal ve nitelikli yaşam alanları sunmayı hedefleyen Konar İnşaat, 37 yıllık uzmanlığını geleceğe taşımaya devam ediyor.

Firmanız kuruluşu, gelişimi hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Konar İnşaat, 37 yıl önce Ankara Şereflikoçhisar’da kurulmuştur. 1980 yılından bu yana kuyumculuk sektöründe bulunan şirketimiz, 25 yıldır konut projeleri ağırlıklı olmak üzere çalışmalarımızı sürdürmektedir. Bu minvalde Türkiye gayrimenkul sektörünün lider şirketlerinden olma yolunda emin ve güvenilir adımlarla yürümeyi amaç edindik.

Tamamlanan projeleriniz hangileridir? 

Tüm projelerinde dünya standartlarındaki inşaat teknolojilerini kullanan Konar İnşaat  1995 yılından itibaren girdiği inşaat sektöründe yepyeni projeler hayata geçirmiştir. Doğayla barışık nitelikli yaşam alanları ve iş dünyasına artı değer katacak ticari gayrimenkul projeleri geliştirme vizyonu ile Türkiye'nin kentsel dönüşüm sürecine katkıda bulunan Konar İnşaat, bugüne kadar 25`e yakın konut projesini tamamlamıştır. Ankara’nın hızla değer kazanan bölgelerinden Liderliği elinden bırakmayan Çakırlar ve Yeni Batı mahallesi bölgelerinde birçok projeye imza attık. Daha öncesinde ise Balgat, Dikmen ve Öveçler bölgelerinde satışları tamamlanan bölgeye değer katan birçok projeye imza attık.

Proje aşamasında olan ve devam eden projeleriniz hakkında detay bilgileri ile paylaşabilir misiniz? 

Devam eden projelerimizi iki başlık altında toplayabiliriz. Birincisi İstanbul yolu mevkisi Yeni Batı Mahallesinde bulunan Konar Manzara Evleri projemiz. Burası 122 konut ve 6 adet işyerinden oluşmaktadır. Konutlarımız 4+1 şeklinde olup 180 ve 188 metrekare olarak iki tip projedir. Kullanılan malzemeler ultra lüks sınıfına giren üst grup ürünlerden oluşmaktadır. Kısaca örnek verecek olursak mutfak dolapları Vanucci. Seramik grubu Seranit marka. Duvar Kağıtları Marburg. Ankastreler Franke gibi. İkincisi Forsaş Natura. Bu projemizi Beş ortaklı bir oluşumla yapıyoruz. Ortaklarımız Konar İnşaat, Doğtaş Mobilya Bölge Temsilcisi Gülpa Ltd Şti. Taşpınar, Ünlü İnşaat. Sitare Mağazacılık,    Forsaş Natura projemiz çevreyolu Batıkent girişinde Bölgeye Hatta Güzel Ankara´mıza hakim çakırlar ve çevre yolu arasına konumlanmış tepenin üzerine kurulacaktır. Projemizde ilk etapta toplam 613 adet daireyle birlikte içinde dükkanlardan düğün salonlarına kadar çeşitli hacimlerin bulunduğu ticari yapımızda olacak.

Forsaş Natura projemizin konumuna muhteşem desek yeridir. Çevre yoluna yakın olduğu için trafikten uzak ulaşımı kolay. Şehir merkezine yakın olduğu için alışveriş ve her türlü aktiviteye yakın. Tepenin üzerinde olduğu için oksijeni bol gürültüden uzak. Bunlara ilaveten içinde tahminlerinizin ötesinde sosyal aktivite alanları ve spor aktivite alanları mevcut.

Forsaş Natura´da dairelerimiz 4+1 190 metrekare. 5+1 240 metrekare. 6+1 350 metrekare şeklinde olacaktır.

Kısa ve uzun vadeli planlarınız nelerdir? 

Konar İnşaat Ailesi olarak önümüzdeki 5 yıllık süreçte doluyuz. Buradan hareketle Kısa vadeli planımız elimizdeki işlerimizi alnımızın akıyla teslim etmektir.  Uzun vadeli planımız tabi ki mesleğimize devam etmektir. Ülkemiz çok güzel ve Fırsatlar ülkesi. Sürekli yeni Fırsatlar çıkıyor karşımıza. Yeter ki değerlendirmeyi bilelim.

Aslında uzun vadeli plan derken planlarımız tamamen para kazanmak üzerine olmadı. Planlarımız global standartlarda gelişen inşaat teknolojilerine uygun yapılar üretmektir. İnsanın ilk çağlardan beri süregelen yuva ihtiyacını, ona doğal ve modern olanaklarla çevrelenmiş olarak sunmak. Örnek projeler üreterek toplumsal yaşama katkıda bulunan, ülkemiz inşaat sektöründe önder bir yapı firması olmaktır. Öncelikle sosyal, sportif ve kültürel aktivitelerle bağını eksiksiz kurarak, doğal yuva ihtiyacını sağlam bir zemine oturtmak. tecrübeli ve eğitimli personeli ile kalite ve iş güvenliği konularında öncü, yarattığı müşteri memnuniyeti ile örnek bir kurum olmaktır. Sonra modernlik, mimari mükemmellik ve teknolojinin akıllı kullanımıyla insanı geleceğe taşımak ve böylelikle yüceltmek. 

İşte bu hedeflerimize maksimum verimi minimum maliyetle elde etme düsturuyla ulaşmaya çalıştık.

İnşaat sektörünün gelişimini nasıl gözlemliyorsunuz? 

Ben iş hayatım boyunca hep pozitif olmaya gayret ettim. İnşaat sektörünün geleceğini de  güzel görüyorum. Tabi globalleşen dünyada gelişmeler küçük işletmelerin aleyhine oluyor. İnşaat firmalarında da aynı mantık var. Ayağı yere sağlam basan Büyük tandanslı firmaların başarılı olmaması için hiçbir sebep yok.

Burada küçük işletmelerinde hakkını yemeyelim onlar içinde fırsat çok. En basitinden küçük firmaların kurumsallaşma maliyeti yok. Adam bir Bekçi ile bina bitiriyor. Onun sabit ofis gideri bir bekçi maaşı.

Sektörün en önemli sorunları sizce nelerdir?

Sektörün sorunu çok ama temelde maliyet kalemleri var. Maliyeti etkileyen unsurlar kur değişimi, konut kredi oranları, iş gücü maliyetinin yüksekliği ve vasıflı işçi temini. Bunların yanında birde Meslektaşlarımız içinde bulunan bazı arkadaşlarımızın sırf elimde iş olsun diye veya rüzgâr arkamdan esebilir diye zararına aldıkları işler bizlere de zarar veriyor.

Ülkemizde mimari ve tasarımın gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bence başarılıyız. Başarıda etken kıyastır kıyas noktasında Avrupa ülkeleri olsun Amerika olsun Bizim ülkemiz kadar yenilikçi değiller. Özellikle Avrupa cepten yiyor. Tarihi yapıları muazzam ve tarihi yapılarına da sahip çıkmışlar. Fakat ben Türk Müteahhitlerini daha girişimci ve yenilikçi buluyorum. 

Sektörün kalifiye eleman durumunu ve sorununu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Kalifiye eleman sorunu yaşıyoruz. Bunu meslek okullarının azlığına ve mevcut meslek okullarında verilen eğitimin saha şartlarından uzak olmasına bağlıyorum. Burada iki sorun var birincisi kalifiye eleman azlığı. İkincisi vasfı az elemanların maliyetinin yüksekliği. Çözüm olarak da yurt dışından gelen iş gücüne kapımızı açmalıyız. Bu ucuz iş gücü sadece inşaatta değil diğer sektörlerde de gerekli. Maliyet ucuzlasın ki dış dünya ile rekabet gücümüz artsın.