Termik Santrallere Yüzde 10 Yerli Kömür

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Termik santrallerde kullanılan ithal kömür ilk aşamada yüzde 10 oranında yerli kömür ile ikame edilecek.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, termik santrallerde kullanılan ithal kömürün yüzde 10 oranında yerli kömür ile ikame edilmeye başlanacağını, böylece kömür ithalatının azalmasını sağlayacaklarını söyledi. Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) ile ithal kömür termik santral sahiplerini temsil eden TERSANED arasında imzalanan yerli kömür kullanımı niyet protokolü basın toplantısında konuşan Dönmez, "Bu protokolle ilk aşamada ithal kömürün yüzde 10'luk bölümünü yerli kömür ile ikame etmiş olacağız, sonra bu rakam artarak devam edecek" dedi. Yerli kömür ikamesiyle kömür ithalatının azalacağını ifade eden Dönmez, "Böylece 414 milyon dolar kaynağı ülke içinde bırakmış olacağız" dedi. Dönmez yerli kömür ikamesi için bir takvim veya ulaşılması hedeflenen nihai ikame oranını telaffuz etmedi. Türkiye, TÜİK verilerine göre geçen yıl 36.6 milyon ton taşkömürü ithal etti. Bu miktarın yaklaşık yarısı olan 18.8 milyon ton termik santraller tarafından kullanıldı. Termik santraller geçen yıl buna ek olarak 61.2 milyon ton yerli kömür, yani linyit kömürü kullandı.

İthal kömürlü santrallerde yeni dönem başlayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "İthal kömüre dayalı santraller de artık yerli kömürden belli oranda karıştırmak suretiyle kullanmaya başlamış olacaklar." dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yarın yapılacak anlaşmayla ithal kömüre dayalı santrallerin de belli oranda yerli kömür kullanacağını belirterek, bunun da kaynakların Türkiye'de kalması ve ithalatın azalması açısından büyük önem arz ettiğini söyledi. Dönmez, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle Ankara'da Çayırhan Mahallesi'nde kömür işletmesinde çalışan madencilerle yemekte bir araya geldi. Bakan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, yer üstünü imar etmek için yer altı zenginliklerine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin maden çeşitliliği açısından zengin ülkeler arasında yer aldığını kaydetti. Dönmez, Türkiye'nin bazı kalemlerde yeterli üretime sahip olduğunu ancak bazı ürünlerden daha az üretim yaptığını aktardı."Milli Enerji ve Maden Politikası" kapsamında madencilikte de yerli üretim ve istihdamı artırmak için çabaladıklarını anlatan Dönmez, madencilere şöyle seslendi:"Onun da meyvelerini görmeye başladık. Maalesef ülkemiz enerji kaynakları açısından yetersiz ve dışa bağımlı konumdayız petrol ve doğal gaz açısından. Kömür açısından hamdolsun daha iyi bir noktadayız. Yaklaşık 18,5 milyar tonluk linyit rezervi tespit edilmiş durumda. 1-1,5 milyar ton da taş kömürü rezervimiz var. Bu kömürler yerin altında durduğu müddetçe bize bir faydası yok. Belki diyebilirsiniz ki 'Gelecek nesillere bırakmış oluyoruz.' Merak etmeyin gelecek nesillere yetecek yeni çalışmalar ortaya çıktıkça onlara yetecek kömürlerimiz var. Yerin altındaki bu kömürün ekonomiye kazandırılması son derece önemli. Burada da sizin emeğinizin, alın terinizin katkısı çok önemli. Bana göre maddi karşılığının ötesinde manen kutsal, yüce bir işi yapmış oluyorsunuz. Onun için Bakanlığım adına öncelikle hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Rabb'im hepinize hayırlı, uzun ömürler versin inşallah."Dönmez, iş güvenliğinin son dönemde özellikle önem verdikleri konuların başında geldiğinin altını çizerek, bu kapsamda denetimlerin artırıldığına değindi. İş güvenliği konusunda sadece işveren ve amirlerin değil, işçilerin de sorumluluk sahibi ve dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:"Çalışanlar olarak da bu kurallara uygun hareket etme yükümlülüğü önce kendimiz sonra beraber çalıştığımız mesai arkadaşlarımızın emniyeti açısından büyük önem arz ediyor. Nitekim aldığımız tedbirlerle, geçmiş yıllara oranla baktığımızda can kayıplı iş kazalarımız maden işletmelerimizde yüzde 55 oranında azalmış durumda. İnşallah bundan sonraki yıllarda daha da azalacak, iyileşecek. Gönül ister ki hiç kazasız bir maden işletmeciliği sektörüne sahip olalım. Onun için de gerekli adımları atıyoruz."

Çalışma şartlarında iyileşme

Dönmez, kömürün sadece ısınma amaçlı değil elektrik üretim amaçlı da kullanıldığını ifade ederek, Türkiye'de elektriğin yaklaşık yarısının yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini belirtti.Enerji üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payını artırılması gerektiğinin altını çizen Dönmez, şunları kaydetti:"İnşallah yarın başka bir anlaşmaya daha şahitlik yapacağız Bakanlığımızda. İthal kömüre dayalı santraller de artık yerli kömürden belli oranda karıştırmak suretiyle kullanmaya başlamış olacaklar. Bu da tabii kaynakların Türkiye'de kalması, ithalatın azalması açısından son derece büyük önem arz ediyor. Madenci kardeşlerimiz yerin yüzlerce metre altında çalışıyor. Özellikle bu bölgedekiler buna alışık. Bazı açık işletmelerimiz olsa da özellikle kömür işletmesinde maalesef bu kömür madenine bazen ancak yerin altında erişebiliyoruz. Topografya nasıl oluştuysa ona bağlı olarak çalışmak zorundayız. Yüksek teknoloji araçları kullanmak suretiyle üretimi artırdığımız, bunun yanı sıra iş kazaları risklerini azalttığımız bir modele doğru geçiş öngörüyoruz. Çayırhan bu konuda örnek bir tesis. Ağırlıklı mekanizasyon sistemiyle çalışıyor. Bunu biz bütün ocaklarımızda da yaygınlaştırmak arzusundayız. Öte yandan geçtiğimiz yıllarda çıkan yasayla kömür işletmelerinde çalışan işçi kardeşlerimizin ücretlerinde ve çalışma şartlarında bir iyileştirme yapıldı. En az iki asgari ücret şartı getirildi. Haftalık çalışma saati 37,5 saatte sınırlandırıldı. İki gün hafta sonu dinlenme imkanı verilmiş oldu. Keza herhangi bir şekilde zorunlu mesai yapacak olursanız da fazla mesai karşılığı yüzde 100 olacak şekilde bir düzenleme yapılmış oldu. Bununla da çalışanların maddi imkanlarını geliştirirken çalışma şartlarını da iyileştirdik. Bu, gördüğüm kadarıyla hem sendikalarda hem de çalışanlarda işçi memnuniyetini artıran bir unsur olmuş oldu. Bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz."Bakan Dönmez, madenlerde denetim sıklığını iş kazalarını azaltmak için arttırdıklarını vurgulayarak, denetimler sonucunda iş kaza sayılarının ciddi oranda azaltıldığını ifade etti.

"Endişeye gerek yok"

Bakanlık olarak çalışanların her zaman yanında olduklarını söyleyen Dönmez, iletişime de açık olduklarını anlattı. Dönmez, güçlü Türkiye olmak için bağımsız enerji kaynaklarına erişmek gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:"Üretim ve istihdam artışı hedefiyle devam ediyoruz. Bazı arkadaşlarımız yolda sordu, 'Tesisin 2020 yılında işletme hakkı devir sözleşmesi sona erecek, ondan sonra ne olacak' diye. Burada üretim devam edecek, istihdam da devam edecek. Yapılacak ihale sonucunda işletmenin sahibi kim olur onu bugünden tayin etme imkanı yok ama bu bölgede hem bu işletme devam edecek hem de geçtiğimiz yıl ihalesini yaptığımız Çayırhan-2 projesi var, orada da yine özel bir müteşebbis yerli kömüre dayalı termik santral projesine süratle başlayacak. Dolayısıyla bugünkü işçilerin yetersiz kalacağı anlamına geliyor. O açıdan herhangi bir endişeye gerek yok."Daha önce yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün açıldığını hatırlatan Dönmez, amacın hem maden sektörüne hem de petrol ve doğal gaz arama sektörüne daha yakın, etkili hizmet vermek olduğunu belirtti.

"Türkiye'de tarihi rekor kırılmış olacak"

Bakan Dönmez, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonunun (UMREK) da devreye girdiğini anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı: "UMREK'le de herhangi bir madencilik faaliyetine geçmeden evvel önce oradaki maden rezervinin tespiti gerekiyor. Bugüne kadar yapılıyordu ama bu raporlar sistem açısından makbul değildi. Yeni mekanizma ve sistem ile artık akredite olmuş uluslararası geçerliliğe haiz bir raporlama sistemi getirmiş olacağız. Maden işletmecilerimiz proje finansmanını daha kolay temin edecekleri için istifade etmiş olacaklar. Bir başka yeniliğimiz Karot Bilgi Bankası. Hem kamu hem özel sektör maden sondajlarında elde ettiği karotları bu bankada saklayacaklar. Onlar ihtiyaç olan kişilere daha sonra MTA tarafından temin edilmiş olacak. Böylece yerin altında ne var ne yok arşivlenmiş olacak. Madencilikte 'Aramazsan bulamazsın' sözü var. Burada arama sayısını artırmamız gerekiyor. MTA bu sene inşallah bir milyon metre sondaj miktarını aşarak 1,5 milyonu bulacak. Türkiye'de tarihi rekor kırılmış olacak. Yeni rezervlere rastlıyoruz. Öncelikle uç ürün üretmek şartıyla ihale edeceğiz. Katma değeri daha yüksek ürünleri ekonomiye kazandırmış olacağız. Havadan jeofizik haritalandırma sistemimiz de çalışıyor. Orda da yüzde 75 civarında tüm Türkiye'yi taradık. Önümüzdeki yıl bitince Türkiye'deki bütün yeraltı haritaları elimizde olacak. Daha isabet oranı yüksek alanlara girme imkanına kavuşmuş olacağız. Varsa bulacağız. Bize düşen çalışmak, çabalamak. Yeni sahalar da keşfedildikten sonra birçok gencimize, arkadaşımıza istihdam imkanı sağlamış olacağız."

Lisans Alan ve İnşaatı Devam Eden 53 Adet Projenin Temmuz 2018 Tarihi İtibariyle İlerleme Durumları…

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kayıtlarına göre, Türkiye'de 53 adeti Termik,123 adeti Hidroelektrik ve 136 adeti ise Diğer Yenilenebilir Enerji (rüzgar, jeotermal, biyokütle, biyogaz ve çöp gazı) kaynaklarına dayalı olmak üzere 312 adet elektrik üretim santrali inşa ediliyor. EPDK'dan lisans almış ve inşa halindeki projelerin ilerleme raporundan yapılan derlemeye göre, Temmuz 2018 tarihi itibariyle fiili gerçekleşme durumlarına göre 312 adet Enerji Üretim Santralın bazıları neredeyse tamamlanırken, bazı yatırımlara ise yeni başlanmış durumda. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan alınan bilgilere göre, Temmuz 2018 tarihi itibariyle inşaatı devam eden Termik Santral Enerji Üretim Santralın ilerleme durumları aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Termik Santraller

Lisans Unvanı

Tesis Adı

Yakıt Türü

Tesis İli

Lisans

 Verilme Tarihi

Kurulu Güc (MWe)

İşletmedeki Kapasite MWe

Fiili Gerçekleşme Temmuz-2018 (%)

Zeus Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi

Zeus Biyokütle Enerjisine Dayalı Elek. Ürt. Tesisi

Biyokütle

Kırklareli

20.08.2015

12

0

(*)

Zgc Bes Enerji Anonim Şirketi

Zgc Bes Enerji Anonim Şirketi Bolu Üretim Santrali

Biyokütle

Bolu

03.01.2013

14,5

0

30

Ziyaret Res Elektrik Üretim Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Ziyaret Res

Rüzgar

Hatay

27.01.2004

90,25

65

20

Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi A.Ş.

Alaşehir-2 Jes

Jeotermal

Manisa

23.11.2017

24,9

0

0

Acıbadem Sağlık Hizmetleri Ve Tic.A.Ş.

Maslak Hastanesi Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

İstanbul

01.05.2014

1,6

0

98

Acıbadem Sağlık Hizmetleri Ve Tic.A.Ş.

Fulya Hastanesi Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

İstanbul

01.05.2014

0,8

0

94

Adularya Enerji Elektrik Üretimi Ve Madencilik A.Ş.

Yunus Emre Termik Santrali

Yerli Kömür

Eskişehir

30.07.2008

290

145

(*)

Akfen Enerji Üretim Ve Ticaret Anonim Şirketi

Mersin Dgkç Enerji Santralı

Doğal Gaz

Mersin

08.03.2012

1148,4

0

16

Akkuyu Nükleer  Anonim Şirketi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Uranyum

Mersin

15.06.2017

4800

0

16

Anadolu Japan Turizm Anonim Şirketi

Kojenerasyon

Doğal Gaz

İstanbul

01.05.2014

2,5

0

(*)

Arıkan Mensucat Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

Arıkan Üretim Tesisi

Doğal Gaz

Kahraman

maraş

03.09.2015

9

0

(*)

Avm Enerji Üretim Anonim Şirketi

Ankamall Avm Trijenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Ankara

28.07.2016

6,084

0

(*)

Ayas Enerji Üretim Ve Ticaret Anonimşirketi

Ayas Enerji Santralı

İthal Kömür

Adana

30.04.2009

625,5

0

26

Bades Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Taha Dgkçs

Doğal Gaz

Mardin

11.08.2011

205

136

97

Bilenerji Bilkent Enerji Üretim San.Ve Tic.A.Ş.

Ankara

Doğal Gaz

Ankara

31.07.2009

13,99

4,5

27

Can Tekstil Entegre Tesisleri Ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

Çorlu-Tekirdağ

Doğal Gaz

Tekirdağ

01.05.2014

12,34

7,84

(*)

Dinarsu İmalat Ve Ticaret Türk Anonim Şirketi

Alaplı Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Zonguldak

11.08.2016

9,73

0

(*)

Durum Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Durum Gıda Termik-Kojenerasyon

Doğal Gaz

Mersin

01.05.2014

13,622

5,622

(*)

Emba Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Hunutlu Termik Santralı

İthal Kömür

Adana

09.07.2015

1320

0

10

Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Esan Eczacıbaşı Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Afyon

karahisar

25.05.2016

6

0

96

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Bandırma

Yerli Kömür

Balıkesir

01.05.2014

46,66

10,66

56

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Kırka Kojenerasyon

Fuel-Oil

Eskişehir

01.05.2014

27,4

18,2

100

Eti Soda Üretim Paz. Nakliyat Ve Elk. Ür. Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Beypazarı Eti-Soda Kojenerasyon Santralı

Yerli Kömür

Ankara

01.05.2014

28

12

100

Eurotex Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

Atateks Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Tekirdağ

31.03.2015

8,445

5,63

81

Filiz Kirazlıdere Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Kirazlıdere Termik Santrali

İthal Kömür

Çanakkale

07.03.2013

980

0

16

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Goren 1

Doğal Gaz

Gaziantep

15.07.2010

53,65

48,65

99

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Goren 2

Doğal Gaz

Gaziantep

07.06.2011

53,65

48,65

99

Habaş Sınai Ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi Anonim Şirketi

Aliağa

Doğal Gaz

İzmir

31.03.2009

1091,67

241,976

(*)

Hayat Kimya Sanayi Anonim Şirketi

Kojenerasyon

Doğal Gaz

Kocaeli

01.05.2014

45,011

35,28

71

Hema Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Amasra Termik Santralı

Yerli Kömür

Bartın

12.10.2006

1100

0

20

Hidro-Gen Enerji İthalat İhracat Dağıtım Ve Ticaret Anonim Şirketi

Soma Kolin Tes

Yerli Kömür

Manisa

10.12.2015

460

0

92

Ic Hes Enerji Üretim Ve İşletme Anonim Şirketi

Ic İçtaş Isparta Enerji Santrali

Doğal Gaz

Isparta

18.10.2012

106,92

0

(*)

İmtaş İnşaat Enerji Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Ommer Otel Trijenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Kayseri

16.06.2016

1,286

0

(*)

İpek Mobilya İmalat İthalat İhracat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

İpek Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Kayseri

01.06.2016

2,022

0

(*)

İskur Tekstil Enerji Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi

İskur Otoprodüktör Santrali

Doğal Gaz

Kahraman

maraş

01.05.2014

12,9

8,6

(*)

Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Kastamonu Entegre Kastamonu Kojenerasyon Santalı

Doğal Gaz

Kastamonu

21.10.2016

5,2

0

(*)

Kayalı Enerji Üretim Anonim Şirketi

Osmaniye Dgkçs

Doğal Gaz

Osmaniye

17.11.2011

77,13

0

90

Komet Enerji Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Komet Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali

Doğal Gaz

Karaman

24.02.2011

1080

0

31

Konya Ilgın Elektrik Üretim Ve Ticaret Anonim Şirketi

Ilgın 500 Mw Termik Santrali

Yerli Kömür

Konya

27.02.2013

500

0

27

Mem Tekstil Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Mem Elektrik Üretim Santrali

Doğal Gaz

Kahraman

maraş

23.02.2017

8,3

4,3

81

Merinos Halı Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Merinos Halı Enerji Üretim Tesisi

Doğal Gaz

Gaziantep

01.05.2014

9,73

0

(*)

Nuh Çimento Sanayi Anonim Şirketi

Nuh Çimento San. A.Ş. Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretim Santrali

Proses Atık Isısı

İstanbul

01.05.2014

17,73

0

(*)

Pak Gıda Üretim Ve Pazarlama Anonim Şirketi

Cumayeri-Düzce

Doğal Gaz

Düzce

01.05.2014

9,2

5,2

(*)

Pak Gıda Üretim Ve Pazarlama Anonim Şirketi

Köseköy-Kocaeli

Doğal Gaz

Kocaeli

01.05.2014

9,2

5,2

(*)

Rb Karesi İthalat İhracat Tekstil Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Bursa

01.05.2014

56,12

12,9

100

Sarıkaya Karaburun Elektrik Üretim Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Karaburun Termik Santrali

İthal Kömür

Çanakkale

31.12.2015

1600

0

0

Şırnak Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Silopi Elektrik Santrali

Yerli Asfaltit

Şırnak

01.03.2012

135

0

9

Şireci Tekstil Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Şireci Enerji 1 Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

Gaziantep

01.05.2014

8,53

0

(*)

Tunaş Enerji Elektrik Üretim Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Han Kömür Santrali

İthal Kömür

Adana

29.05.2015

100

0

0

Uğur Demir Halı Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi

Bossan Halı Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Gaziantep

01.05.2014

3,349

0

(*)

Üniversal Tekstil Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi

Üniversal Tekstil Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

Tekirdağ

07.04.2016

5,839

4,814

(*)

Verbena Enerji Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Verbena Dgkçs

Doğal Gaz

Kırklareli

29.09.2011

890,4

0

31

Yurtbay Seramik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

İnönü Kojenerasyon Tesisi Eskişehir

Doğal Gaz

Eskişehir

31.12.2014

12,59

6,92

77

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.