2. Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı

Rapor Perşembe, 08 Şubat 2018 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2. Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması noktasında yerli kömürün büyük önem arz ettiğini, yerli kömürün istihdam ve katma değer noktasında değerlendirilmesi gereken önemli bir kaynak olduğunu söyledi. Albayrak, "Akıllı Kömür Stratejisi"ne değinerek, "Kömürün tüm süreçlerinde 'akıl' ve 'akılcı' stratejiler ile hareket etmeyi temel düstur edindik. Artık Türk kömür madenciliğinde 'akıllı kömür' dönemini başlatıyoruz. Akıllı kömür stratejimizi üç önemli yaklaşım üzerine inşa ettik. Bu yaklaşımın temelini insan odaklılık oluşturuyor. Attığımız her adımda, hayata geçirdiğimiz her stratejide, her uygulamada önceliğimiz 'insan' olacak. İnsana saygı duymayan, insanı öncelemeyen, insana değer vermeyen hiçbir uygulama, hiçbir durum, bizim yol haritamızda yer almayacak." diye konuştu. İkinci yaklaşımlarının "bilim odaklılık" olduğunu anlatan Albayrak, kömür madenciliğinin tüm süreçlerinde gelişen teknolojilerin kullanılacağını vurguladı. Bakan Albayrak, üçüncü yaklaşımlarını "şeffaf ve açık yönetim" olarak aktardı.

"Dışa bağımlılıktan kurtulacağız, ancak..."

Milli Enerji ve Maden Politikası ile ortaya koydukları dışa bağımlılıktan kurtulmanın bu stratejiyle ulaşmak istedikleri hedeflerin başında geldiğine işaret eden Albayrak, "Dışa bağımlılıktan kurtulacağız, ancak bunu 'ne pahasına olursa olsun' yapma gibi bir niyet ortaya koymuyoruz. Bu hedefe 'güvenli madenciliği' tesis ederek ulaşmak istiyoruz. Dışa bağımlılıktan kurtulma ile at başı hatta ondan daha önde olan hedef, 'güvenli kömür madenciliği' tesis etmek. Artık, yürek burkan kazalarla gündeme gelinmesini istemiyoruz." ifadelerini kullandı. Albayrak, kömür madenciliğinde verimliliği ve üretimi artırmak için teknolojiden daha fazla yararlanacaklarını belirterek bunun daha az insanla madencilik yapmak anlamına gelmediğine işaret etti. Aynı zamanda sektörün itibarını da artırmayı hedeflediklerini belirten Albayrak, madenciliğin Türkiye'deki en iyi sektörlerden biri olarak görülmesini sağlamak ve dünyadaki örnekleriyle her alanda rekabet edecek hale gelmesi gerektiğini söyledi.

"Valiliklere her ay yazı gidecek"

Albayrak, Maden İşleri Genel Müdürlüğünün (MİGEM) yaptığı denetimler neticesinde ruhsat ve işletme izni olmayan yerlerde eğer kömür işlemi yapılıyorsa bunun "kaçak" olarak nitelendirildiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Efendim kaçak dediniz ama ruhsatı var gibi söylemler gündeme geliyor. Ruhsatı var da, eksikler tespit edilmiş, faaliyet durdurma verilmiş, o eksikler giderilene kadar yapılan her işlem kaçaktır. Bu anlayış ile mücadelenin dozunu artırıyoruz. İşte bu sebeple, kaçak ile mücadeleyi stratejimizin temel ayaklarından biri yaptık. Bu alanda denetimleri artırıp özellikle kapatılma cezası verilmiş veya ruhsatları olmayan sahalarda her 3 ayda bir denetim yaparak, buraları takipte tutacağız. MİGEM bir madende faaliyet durdurma veya ruhsatsız üretim tespit ettiğinde bir yazı ile bunu Valiliklere bildiriyordu. Bunu değiştiriyoruz. 'Biz yazdık, bizden çıktı anlayışı' olmaz. Her ay valiliklere, illerindeki ruhsatsız üretim yapan, faaliyeti durdurulan sahalar ile ilgili hatırlatma ve gereğinin yapılması için yazı yazacağız. Cezai yaptırımlar en sıkı şekilde uygulanacak. Özellikle, bazı durumlar suistimal ediliyordu. Mesela, tespit edilen eksiklerin giderilmesi sırasında çıkan kömürün sevkine izin verilmesi gibi. İşte, 'eksikleri gideriyoruz' adı altında tamamen kömür çıkarmaya yönelik bu art niyetli yaklaşım ihtimaline son veriyoruz. MİGEM’in onay vermediği hiçbir kömür, bu sahalardan çıkamayacak."

"Bilimsel yaklaşımla üretim artacak"

Yer altı kömür madenciliği yapılan Amerika Birleşik Devletleri veya Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde yer altında çalışan başına randımanın ortalama 11 ton/yevmiye olduğu bilgisini paylaşan Albayrak, bu rakamın Türkiye'de 1,5 ton/yevmiye olduğunu söyledi. Albayrak, bu farkın hem birim maliyet, teknolojik işçi güvenliği hem de sermayenin verimli bir şekilde ülke ekonomisine kazandırılması açısından önemli bir nokta olduğunu belirterek, "Demek ki bazı alanlarda biz hala boşa kürek çekiyoruz. Bu oranı yükseltmek amacıyla, ruhsat hukukunun güvenliğinin sağlanması, rezervin süreklilik ve devamlılık arz ettiği bölgelerin belirlenerek oluşturulmasının yanında mekanizasyona uygun kömür damarlarında mekanize sisteme geçilmesi faydalı olacaktır." dedi. Kömürdeki üretim rakamlarının giderek artacağını ve bu artışın bilimsel yaklaşımla mümkün olacağını belirten Albayrak, yüksek rezerv ve geniş alana yayılmış sahalarda, tam veya yarı mekanize sisteme geçilmesi gerektiğini, bu mekanizasyon sistemlerinin güvenlik açısından da faydalı olacağını anlattı.

"Ruhsat iptaline kadar gider"

Albayrak, stratejinin önemli ayaklarından biri olarak nitelendirdiği "yeni güvenlik" anlayışı kapsamında Türkiye'de de artık "güvenli madencilik kültürünün" oluşturulması gerektiğini vurguladı. 

Bu şekilde bir kültür oluşturmadan güvenliği tehdit eden unsurlarla her zaman karşılaşabileceğini ifade eden Albayrak, "Bu kültürü oluşturmak için, Türk madenciliğinde güvenlik meselesini nasıl ele almamız gerektiği ile ilgili bu alanda dünyanın önde gelen üniversiteleri ve farklı ülkelerdeki kurumlar ile görüşmelerimizi yapıyoruz. Dünyanın önde gelen iki üniversitesinden bu konuyla ilgili bir teklif de aldık, inşallah bunun lansmanını da aralık ayında yapacağız." diye konuştu.Albayrak, bu kapsamda madenlerdeki denetim politikasını da değiştirdiklerini anımsatarak, şöyle konuştu: "Madenlerde risk yönetimini hayata geçirdik ve artık her maden kendi risk grubuna göre denetlenecek. Bu çerçevede, 3 gruba ayırdığımız madenleri risk grubuna göre yılda 1 kez denetimden, yılda bir, iki ve dört kez denetime alıyoruz. Ayrıca, ilk kez baskın denetimleri de gerçekleştirmeye başladık. Bu yıl 6 bin 61 maden sahası denetlendi. Bunlardan bin 780'i denetimlerden geçemeyerek faaliyetleri durduruldu. 258 kömür madenine ise faaliyet durdurma cezası verildi. Yıl sonuna kadar inşallah yeni denetim modeli ile 6 bin 500'ü bulan madende denetim yapmış olacağız. Denetimlerimizi 2018 yılında daha da sıklaştıracağız. Gelecek yıl inşallah en az 7 bin denetim gerçekleştireceğiz. Habersiz ve anlık denetimlerle, risk barındıran madenler hızlı bir şekilde tespit edilecek ve gereken ne ise tavizsiz bir şekilde uygulanacak. Bir kere daha şu hususun altını çizmek istiyorum. İş ve işçi güvenliğinde kesinlikle sıfır tolerans uygulayacağız. Güvenlik önlemlerini almayan ve risk yönetimini yapamayan madenlerde kapatma cezaları sonrasında belki de ruhsat iptaline kadar gideceğiz."

A'dan Z'ye madencilik lisesi

Albayrak, madenlerde eğitime daha fazla önem verileceğini ve bunun için son teknoloji sanal gerçeklik uygulamalarının hayata geçirilmeye başlanılacağını duyurdu. Bakan Albayrak, yenilebilir enerjide yapıldığı gibi madencilikte de "A'dan Z'ye bir madencilik lisesi" konseptinin oluşturulduğunu ve madenciliğin yoğun olduğu şehirlerde bu liselerin açılmaya başlanacağını söyledi. Madencilik sektöründeki şirketlerin sürdürülebilir bir iletişim stratejisi oluşturmaları ve kurumsal iletişim departmanları için bütçe ayırmaları gerektiğini vurgulayan Albayrak, sektörün itibarının bu konudaki adımlarla iyileştirilebileceğini ifade etti. 

5 santralde filtreleme sistemleri için imza

Bakan Albayrak'ın konuşmasının ardından Soma, Kangal, Çelikler Orhaneli Tunçbilek Elektrik Üretim AŞ ile Seyitömer Elektrik Üretim Aş ve Çates Elektrik Üretim AŞ santrallerinde FGD denilen son teknoloji filtreleme sistemlerinin 2019 itibarıyla kurulması için anlaşma imzalandı. Albayrak, "Artık eski Türkiye'den kalma, eski santraller kalmıyor. Bu santraller, yeni çevre kriterlerine uygun, dünyadaki en son filtreleme sistemleriyle çalışacak." dedi. 

Lisans Alan ve İnşaatı Devam Eden 56 Adet Projenin Temmuz 2017 Tarihi İtibariyle İlerleme Durumları…

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kayıtlarına göre, Türkiye'de 56 adeti Termik, 177 adeti Hidroelektrik ve 154 adeti ise Diğer Yenilenebilir Enerji (rüzgar, jeotermal, biyokütle, biyogaz ve çöp gazı) kaynaklarına dayalı olmak üzere 389 adet elektrik üretim santrali inşa ediliyor. EPDK'dan lisans almış ve inşa halindeki projelerin ilerleme raporundan yapılan derlemeye göre, Temmuz 2017 tarihi itibariyle fiili gerçekleşme durumlarına göre 389 adet Enerji Üretim Santralın bazıları neredeyse tamamlanırken, bazı yatırımlara ise yeni başlanmış durumda. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan alınan bilgilere göre, Temmuz 2017 tarihi itibariyle inşaatı devam eden Termik Santral Enerji Üretim Santralın ilerleme durumları aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Termik Santraller

 

Firma Adı

Tesis Adı

Yakıt/Kaynak Türü

Tesis Yeri

Lisans
Verilme
Tarihi

Kurulu Güç (MWm)

İnşa Halindeki Kapasite (MWe)

Fiili Gerçekleşme Temmuz 2017 (%)

1

Abateks Tekstil Ticaret ve Sanayi AŞ.

Abateks Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Maraş

01/05/2014

8,78

8,6

100

2

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret Anonim Şirketi

Eskişehir Hastanesi Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

Eskişehir

01/05/2014

0,88

0,8

99,5

3

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret Anonim Şirketi

Maslak Hastanesi Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

İstanbul

01/05/2014

1,654

1,6

99,4

4

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret Anonim Şirketi

Fulya Hastanesi Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

İstanbul

01/05/2014

0,827

0,8

99,4

5

ACWA Güç Elektrik İşletme ve Yönetim Sanayi ve Ticaret AŞ.

Acwa Power Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Enerji

Doğal Gaz

Kırıkkale

10.09.2014

960

927,4

100

6

Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik Anonim Şirketi

Yunus Emre Termik Santrali

Yerli Kömür

Eskişehir

30/07/2008

294,2

290,0

99 (Ocak 2017)

7

Ağaoğlu Enerji Üretim Aş.

My World Europe Ayazma Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

İstanbul

08/03/2012

13,17

12,9

100  (Temmuz 2016)

8

Akfen Enerji Üretim ve Ticaret AŞ.

Mersin DGKÇ Enerji Santralı

Doğal Gaz

Mersin

08/03/2012

1160

1.148,4

6,5

9

Ayas Enerji Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Ayas Enerji Santralı

İthal Kömür

Adana

30/04/2009

635,1

625,5

11

10

Bades Elektrik Üretim Aş.

Taha DGKÇS

Doğal Gaz

Mardin

11/08/2011

213

205,0

96

11

Binatom Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Binatom Gediz Elektrik Üretim Tesisi

Doğal Gaz

Kütahya

19.03.2009

4,597

4,5

99,5

12

Cenal Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Cenal Termik-Enerji Santrali

İthal Kömür

Çanakkale

20/03/2013

1380

1.320,0

70

13

Çan Kömür ve İnşaat Anonim Şirketi

Çan-2 Termik Santralı

Yerli Kömür

Çanakkale

28.01.2016

340

330,0

88

14

Emba Elektrik Üretim Aş.

Hunutlu Tes

Kömür

Adana

09.07.2015

1334

1.320,0

58

15

Enerjisa Enerji Üretim Aş.

Bandırma II Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali

Doğal Gaz

Balıkesir

10/07/2014

1025

392,8

62

16

Ereğli Demir Ve Çelik Fabrikaları Ticaret Anonim Şirketi

Karadeniz Ereğli-Zonguldak

Doğal Gaz

Zonguldak

01.05.2014

198,88

13,3

84

17

Eren Enerji Elektrik Üretim Aş.

Zeteş III

Kömür

Zonguldak

28/09/2004

2622,02

1.200,0

94,6 (Ocak 2017)

18

Eti Krom AŞ.

Eti Krom A.Ş. Proses Isısı Kojenerasyon Santrali

Proses Atık Isısı

Elazığ

01/05/2014

5,756

5,5

100

19

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Bandırma

Doğal Gaz

Balıkesir

01.05.2014

49,7

36

0,1

20

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları Koojenerasyon Santralı

Kömür

Balıkesir

01.05.2014

49,7

36,0

0,1 (Ocak 2017)

21

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Kırka Koojenerasyon Santralı

Doğal Gaz

Eskişehir

01.05.2014

28,269

8,7

100

22

Filiz Kirazlıdere Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Kirazlıdere Termik Santrali

İthal Kömür

Çanakkale

07/03/2013

610

600,0

0

23

Gep Global Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Güsab Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Bursa

12.11.2015

14,775

14,5

71,3 (Ocak 2017)

24

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi Aş.

Aliağa DGKÇ Santralı

Doğal Gaz

İzmir

31/03/2009

1132,9

849,7

100

25

Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret Aş.

Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Termik Santrali

Doğal Gaz

Kırklareli

13.03.2003

1185,632

1.156,0

94

26

Hema Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Amasra Termik Santralı

Yerli Kömür

Bartın

12/10/2006

1116,748

1.100,0

3,4

27

Hidro-Gen Enerji İthalat İhracat Dağıtım ve Ticaret Anonim Şirketi

Soma Kolin Tes

Yerli Kömür

Manisa

10.12.2015

510

460,0

75

28

Ic Enerji Üretim ve İşletme Aş.

IC İçtaş Isparta Enerji Santrali

Doğal Gaz

Isparta

18/10/2012

110,04

106,9

27,5

29

İnegöl Organize Sanayi Bölgesi

İnegöl OSB Kojenerasyon Santralı

Doğal Gaz

Bursa

27.08.2007

4,14

4,0

99,24

30

İzdemir Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi

İzdemir Enerji Kömür Santrali

Kömür

İzmir

04.06.2009

709,2

350

0,07

31

Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Kastamonu Entegre Adana Kojenerasyon Santralı

Doğal Gaz

Adana

21.10.2016

5,493

5,2

96

32

Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Kastamonu Entegre Kastamonu Kojenerasyon Santralı

Doğal Gaz

Kastamonu

21.10.2016

5,493

5,2

95

33

Kayalı Enerji Üretim Aş.

Osmaniye Dgkçs

Doğal Gaz

Osmaniye

17/11/2011

80,99

77,1

91

34

Kazan Soda Elektrik Üretim Aş.

Kazan Doğalgaz Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

Ankara

18/10/2012

384

379,0

92,5

35

Kırklareligaz Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ.

SEDKO DGKÇS

Doğal Gaz

Kırklareli

02/08/2012

519,9

514,2

7

36

Komet Enerji Sanayi Ve Ticaret Aş.

Komet Entegre DGÇS

Doğal Gaz

Karaman

24/02/2011

1107,999

1.080,0

29

37

Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ilgın 500 Mw Termik Santrali

Yerli Kömür

Konya

27/02/2013

505

500,0

10,5

38

Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Çumra Şeker Kojenerasyon Tesisi

Kömür

Konya

01/05/2014

23,75

1,8

100

39

Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Kırıkhan Kojen Santrali

Doğal Gaz

Hatay

01/05/2014

10,293

10,0

100

40

Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Koruma Klor Alkali Otop.

Doğal Gaz

Kocaeli

27.08.2007

9,9

9,6

100

41

KOS Enerji Üretim Teknoloji İnşaat ve Mühendislik AŞ.

KOS Enerji TES

Doğal Gaz

Konya

20/03/2013

6,175

6,0

99

42

Küçükçalık Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi.

İnegöl Osb-Bursa

Doğal Gaz

Bursa

01.05.2014

8,78

0,6

97

43

Özdilek Otel Turizm İşletmeciliği ve Ticaret Ltd. Şti.

Özdilek Wyndham Hotel Trijenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

İzmir

01.12.2016

0,824

0,8

(*)

44

Pegai Enerji Madencilik Tarım Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Çine Dgkçs

Doğal Gaz

Aydın

13/03/2013

616,5

600,0

0,2

45

R.B. Karesi İthalat İhracat Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ.

“R.B. Karesi Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Bursa

01.05.2014

57,24

47,5

76

46

Rüzgâr Tepe Elektrik Üretim Aş.

Aşağı Sevindikli DGKÇS

Doğal Gaz

Tekirdağ

18/10/2012

616,5

600,0

0,1

47

Sarıkaya Karaburun Elektrik Üretim Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Karaburun Termik Santrali

İthal Kömür

Çanakkale

31.12.2015

1340

1.320,0

0

48

Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Çayırova-Gebze-Kocaeli

Doğal Gaz

Kocaeli

01/05/2014

16,828

8,7

99

49

Şırnak Elektrik Üretim A.Ş.

Silopi Elektrik Santrali

Yerli Asfaltit

Şırnak

01/03/2012

137,75

135,0

2

50

Şireci Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Şireci Enerji 1 Kojenerasyon Santrali

Doğal Gaz

Gaziantep

01/05/2014

8,75

8,5

(*)

51

Tam Enerji Üretim Anonim Şirketi

Etyemez Kömürtermik Santrali

Yerli Kömür

Sivas

30/07/2008

137,67

135,0

16,5

52

TUNAŞ Enerji Elektrik Üretim Sanayi Ve Ticaret AŞ.

Hakan Kömür Santrali

Kömür

Adana

29.05.2015

110

100,0

12

53

Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş.

Kırıkkale Rafineri Kojenerasyon Santralı

Fuel-Oil

Kırıkkale

01/05/2014

90

41,0

91

54

Tütsel Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Tütsel DGKÇS

Doğal Gaz

Afyon

28/06/2012

632

600,0

4

55

Uğur Demir Halı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Bossan Halı Kojenerasyon Tesisi

Doğal Gaz

Gaziantep

01/05/2014

3,431

3,3

97,8 (Ocak 2017)

56

Verbena Enerji ve Ticaret A.Ş.

Verbena DGKÇS

Doğal Gaz

Kırklareli

29/09/2011

899,37

890,4

29,5

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Ocak 16 2019 0
Hoşgeldin Ocak 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…2019 yılının ilk sayısı ile karşınızdayız. Anba ailesi olarak, ülkemiz için barış ve huzur dolu bir yıl dileriz.İlk sayımızda…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.