Sınav’dan Kocaeli’ne Yeni Kampüs

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bugüne kadar yaklaşık 300'ü aşkın, ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalara katılarak 100’ün üzerinde çeşitli ödüller alan Yavuz Selim Sepin, eğitim yapılarına Kocaeli’nde Sınav Koleji projesi ile devam ediyor.
İzmit’in doğusu ile Sapanca’nın batısında bulunan Kartepe’de bulunan proje alanına ulaşım, Adapazarı-İzmit Yolu’ndan sağlanmaktadır.
Proje alanı, kuzeyde Hürriyet Caddesi paralelinde uzanan Kent Parkı ve güneyde Köseköy İstasyonu’ndan gelen Tuncer Sokak ile sınırlanmaktadır. Yakın çevresindeki yapılaşma incelendiğinde, konut ve eğitim fonksiyonlarının ağırlıklı olduğu görülmektedir.
“Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise Yapıları ile Sosyal ve Kültürel Birimleri”nden oluşan ve yaklaşık 20.000m² kapalı inşaat alanına sahip, Sınav Koleji Kocaeli Kampüsü Projesi sadece işverenin ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkan salt bir yapılaşma olmayıp, temel kullanıcı olan öğrencinin, sadece dört duvar arasında zaman geçirmeyeceği; benimseyeceği, etkin olarak kullanabileceği, kültürel ve sportif olanakları ile kendini en iyi şekilde ifade edebileceği mekanlarda eğitim-öğretimini sürdürebilmesinin sağlanması ana fikrini temel alan bir anlayışla tasarlanmıştır. Özellikle yoğun ihtiyaç programının sağlanması gerekliğine karşın yapılaşma kararında, alanının büyük bir kısmının yeşil-etkinlik alanı olarak tasarlanabilmesi amacıyla zemin kat yerleşiminde kot farklılığı yaratılarak alt zemin ve üst zemin olarak farklı iki ana kot kullanımı sağlanmıştır. Böylelikle her okul grubunun birbirinden bağımsız girişleri ve oyun alanları tasarlanabilmiştir. Aynı zamanda tüm okulun merkezi konumunda açık bir tören-etkinlik meydanı da düşünülmüştür. Ayrıca yapılaşmanın genel karakteri, çatı terası da dahil olmak üzere tüm terasların etkin olarak kullanılabilmesi için kapalı sirkülasyon alanı bağlantıları ve merdiven/asansör ilişkileri sürekli ve akışkan niteliktedir.
Kuzeyindeki kent parkını kucaklayarak, yeşili içine çeken ve onunla bütünleşen okul kampüsü, abartı ve gösterişten uzak, basit ve yalın mimarisiyle varoluşunu etkili şekilde ortaya koymaktadır.
Yavuz Selim Sepin Hakkında
1948 yılında Afyon’da doğdu. 1968 yılında İDMMA Mimarlık Bölümü'ne girdi ve 1973’te aynı okuldan lisans derecesini aldı. Prof. Rolf Gutbrod’un daveti üzerine Almanya Stuttgart’a gitti. Çeşitli projelerde tasarımcı-mimar olarak çalıştıktan sonra, 1979 yılında Stuttgart Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yüksek lisansını tamamladı. 1978 yılında Stuttgart-Fellbach’ta Norwin Rummel ile birlikte kendi bürosunu kurdu, o günden bu yana Almanya’nın ve Türkiye’nin farklı yerlerinde, çeşitli projeleri hayata geçirdi.
Bugüne kadar yaklaşık 300'ü aşkın, ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalara katılarak 100’ün üzerinde çeşitli ödüller aldı. 1980 yılında yarışmasında birinciliğini aldığı "Fellbach Kongre Oteli", 1986 yılında "Almanya Badenwürttemberg Eyaleti Remsmur Bölgesi En İyi Kentsel Dönüşüm ve En İyi Bina" plaketi ile ödüllendirildi. 1984 yılında yarışma sonucu birincilik alıp, uygulaması yapılan 2000 kişilik "Karlsruhe Missions Zentrum Katedrali" 1989 yılında hizmete açıldı. "T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı 2. Ulusal Koruma Ödülleri Anıtsal Yapı Proje Dalı"nda, "Bursa Tuzhan Projesi" ile başarı ödülü aldı. 2009 yılında "Denizli Hükümet Konağı ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Mimari Proje Yarışması"nda birincilik aldı. Uygulaması 2012 yılında biten yapı, "Arkiv 2012" seçkilerinde yer aldı. Bu proje ile birlikte, 2013 yılı "Küçükçekmece Meydan Çevresi Kentsel Tasarımı", 2014 yılı "İstanbul Ticaret Odası ve Çevresi Düzenleme Projesi" ile "Sign of the City Awards"ta toplamda üç adet ödüle layık görülmüştür. 2008 yılında, davetli bir yarışmada 1.lik kazanan "Terakki Vakfı Okulları Tuzla Tepeören Kampüsü" projesinin inşaası 2014 yılında tamamlanmıştır. Yine 2014 yılında açılan "7 Bölge 7 İklim Gelenekten Geleceğe" ulusal yarışmasında farklı bölgelerde alınan iki ödül sonrasında tasarlanan "Emlak Konut Başakşehir 2. Etap Konutları"nın inşaat çalışmaları halen sürmekte olup, 2017 yılı içerisinde tamamlanması beklenmektedir.
Hem yurt içinde, hem de yurt dışında mimarlık faaliyetlerini sürdürmekle birlikte birçok yarışmada jüri başkanlığı ve üyeliği yapmıştır. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Gedik Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde de mimari tasarım projesi dersleri vermiş, çeşitli konularda, seminerlere ve panellere katılmıştır. TMMOB, TSMD ve Almanya Architektenkammer Baden-Württemberg üyesidir.
Proje Yeri: Kartepe, Kocaeli (İzmit)
Proje Ofisi: Sepin Mimarlık
Proje Tipi: İlköğretim Okulu, Lise / Ortaöğretim
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Tasarım Ekibi: Yavuz Selim Sepin
İşveren: Özel Şahin Okulları
Yardımcı: Aygül Ceylan, Bahadır Kantarcı
Maket: ARC Maket Evi
Arsa Alanı: 7,832 m2
Toplam İnşaat Alanı: 20,000 m²

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.