İzmir Opera Binasının Statiği Arçe Mühendisliğe Emanet

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Her çeşit çelik konstrüksiyon ve betonarme yapı ve sanayi tesisinin statik analiz ve hesap, konsept, mühendislik ve imalat projeleri, güçlendirme ve tahkik projeleri, danışmanlık ve kontrol mühendisliği hizmetlerini gerçekleştiren Arçe Mühendislik, İzmir Opera Bina projesinde statik çözümleriyle katkı sundu. Arçe Mühendislik kurucusu Necati Turan Çeltikçi ile hem ofislerini hem de İzmir Opera Binasında gerçekleştirdikleri işleri görüştük. 

Öncelikle Arçe Mühendislik hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Arçe Mühendislik İnşaat ve Ticaret Ltd. Şirketi’nin çekirdeğini oluşturan Arçel Mühendislik Bürosu, İnşaat Yük. Mühendisi Necati Turan Çeltikçi tarafından 1969 yılında Ankara’da kuruldu. O tarihte Türkiye’de çelik konstrüksiyon proje bürosu yok denecek kadar azdı. Arçel Mühendislik Bürosu’nun kuruluş amacı ülkedeki bu boşluğu doldurarak çelik yapıların projelendirme ve imalatı konusunda hizmet vermekti.

Arçel Mühendislik Bürosu; 250 m.lik Ankara Radyosu Anten Direği, Divriği Pelet ve Konsantrasyon Tesisi, Samsun Sülfürik Asit Fabrikası, Silifke Kağıt Fabrikası, Seyitömer Termik Santralı gibi Türkiye’de büyük endüstri tesislerinin projelerine imza atarak kısa sürede gelişti.

1976 yılında Arçel Mühendislik İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti. adı ile şirketleşti. 1993 yılında arasına yeni ortaklar alarak genişledi ve Arçe Mühendislik İnşaat ve Ticaret Ltd. Şirketi haline geldi.

Ofisimiz, Türkiye’nin 29 ilinde ve Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Irak, İsveç, Ekvator Ginesi gibi dış ülkelerde 100’ü aşkın proje tamamlamıştır. Projelendirdiğimiz önemli yapılar arasında;

- Çırağan Sarayı - İstanbul

- Lütfi Kırdar Kongre Merkezi - İstanbul

- TBMM Genel Kurul Salonu - Ankara

- Sabiha Gökçen Havalimanı – İstanbul

- Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü - İstanbul

- Barış ve Anlaşma Sarayı - Astana, Kazakistan

- Astana Stadyumu - Kazakistan

- Han Çadırı - Astana, Kazakistan

- Bursa Stadyumu

- Yapı Kredi Kültür Sanat – İstanbul gelmektedir. 

2001 ve 2005 yıllarında iki kez Sabiha Gökçen Havalimanı ve Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü projeleri ile ECCS Avrupa Çelik Yapı Tasarım Ödülü’nü kazanmıştır.

Kendinizden ve çalışma ekibinizden bahseder misiniz?

1961 yılında İ.T.Ü İnşaat Mühendisliği fakültesinden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. 1961-1966 yılları arasında Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde çelik konstrüksiyon proje bürosu şefi olarak çalıştım. Yedek subaylık görevimi tamamladıktan sonra Ankara’da rahmetli Prof. Fahrettin Ardan ile Arçel Mühendislik’i kurdum. O tarihten bugüne kadar da aktif olarak çalışmaktayım. 

İzmir Opera Binası projenizden ve projede yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Mavişehir’de toplam inşaat alanı yaklaşık 56.000 m2 olan, 7 ana bloğun yanında otopark, yaya yolu köprüsü gibi ilave ünitelerden oluşan İzmir Opera Binası, Ege denizinin kıyısında konumlandırılmıştır. Üzerinde yürünebilen eğimli çatısı monolitik bir kütle olarak bütün yapının üzerinde devamlılık arz eder. 

Ana yapının içinde fuaye, ana salon, sahne, küçük salon, yönetim, restoran/kafe, prova, dinlenme ve soyunma odaları, orkestra çalışma salonu, sahne ekipmanları depo ve montaj alanları, açık hava performans alanı ve tribünleri, sanatçı otoparkı gibi çeşitli birimler yer almaktadır. 

Statik proje müellifi olarak mühendislik projelerini hazırladığımız yapının statik sistemi özellikle toprak altında kalan kotlarda ve çok büyük açıklık geçmeyen bölgelerde betonarme, ana salon, fuaye, sahne bloğu gibi büyük açıklık geçen bölümlerde ise çelik konstrüksiyon, kompozit döşeme ve kolonlarla çözülmüştür. 

Projede yer alan açıklıklar konusunda çözümleriniz nelerdir?

Ana yapının plandaki yerleşimi kısa kenarı yaklaşık 40m, uzun kenarı 117.0m, boyu 230m olan bir yamuk şeklindedir. Bina yüksekliği kısa kenar tarafından +5.60m kotundan başlayarak uzun kenar tarafındaki çatı ucunda +29.70m kotuna kadar yükselmektedir. Boydan boya uzanan ve üzerine yürünen %10 eğimli bir çatı düzlemi ile örtülmüştür.

Bloklar mimari fonksiyonları sebebiyle kat adetleri açısından farklılık göstermekle birlikte en fazla katı içeren blok 2 bodrum, zemin, 4 normal kat, ışık köprüsü katı ve çatı katlarından oluşmuştur. Yapının en yüksek kotu sahne bloğunda yer alan +38.75 kotundaki sofito kulesidir.

Yapı kütlesi, kara tarafından deniz tarafına doğru eğimli olarak yükselmekte ve 1 kat ila 5 kat arasında farklı yükseklikteki bloklardan oluşmaktadır. Aks aralıkları 7.50, 8.50, 10.0m gibi değerler almaktadır. Ayrıca ana salonun bulunduğu B Blok çatısında 29.00m gibi büyük açıklıklarla giriş holü ve fuayelerin üstünü kaplayan kısmında 13.50, 15.00m ölçülerinde üstünde yürünen büyük açıklıklı konsollar yer almaktadır. Yine bazı bloklarda 20m~25m gibi büyük döşeme açıklıklarının geçilmesi gerekmiştir.

Bütün şartlar göz önünde tutularak ana salon ve fuaye çatısı, büyük açıklık geçen döşemeler, sahne bloğundaki ekipman için gerekli bölümler ile salon balkon döşemeleri, ışık köprüleri çelik konstrüksiyon, geri kalan bütün kısımlar en ekonomik taşıyıcı sistem olan plak kirişli betonarme çerçeve sistemi ile projelendirilmiştir.

Kolonlar arası açıklığın 20.00m olduğu betonarme yapılması gereken birkaç noktada kaset döşeme uygulaması yapılmıştır. Betonarme kiriş-plak sisteminin uygun olmadığı:

- büyük açıklıkların geçildiği

- konsol boylarının fazla olduğu

- uygulamada kolaylık sağlayacak

- mimari veya teknik açıdan uygulanması gerekli bölgelerde ise çelik konstrüksiyon kullanılmıştır. Çelik konstrüksiyon uygulanan ara kat döşemeleri ile üstünde yürünen çelik çatılarda kompozit döşeme sistemi projelendirilmiştir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.