Mardin Tarihi Kentinin Yeni Odak Noktasını 4M Salalı Mimarlık Tasarladı: Mardin Cumhuriyet Meydanı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

4M Salalı Mimarlık tarafından 9.000 m² alanda tasarlanan Mardin Cumhuriyet Meydanı projesi,  Mardin tarihi kentinin merkezinde bulunan ve birçok tarihi yapıyla çevrelenmiş, değerli kamusal alanı dönüştürerek Mardin’e yakışır, tarihi ve kültürel bir odak noktası haline getirmeyi amaçlıyor. İnşaat çalışmalarına başlanan projenin 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Kuruluşundan bugüne Ankara ve İstanbul merkezli ofislerinde, yurt içi ve yurt dışında (ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Slav ülkelerinde) birbirinden farklı ölçeklerde ve fonksiyonlarda ödüllü kentsel tasarım projelerine, mimari ve iç mimari projelere imza atan, Mimar Salih Zeki Salalı ve Yüksek Mimar Doruk Salalı önderliğindeki 4M Salalı Mimarlık tarafından tasarlanan, toplam 9.000 m² inşaat alanına sahip Mardin Cumhuriyet Meydanı, 2020 yılında tamamlandığında, binlerce yıllık tarihinde sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış Mardin’in tarihi dokusuyla uyumlu, erişilebilir, dışadönük ve modern bir odak noktası oluşturacak.

4M Salalı Mimarlık, kuzey-güney aksına yerleşen meydanın tasarımında 5x5 metrelik diyagonal bir sistem düşünmüş. Bu sistem, meydanın çevreyle kurduğu ilişkide davet edici nitelikte ışınlar yaratmak için kullanılmış. Sistem içerisinde meydanın merkezinde özel olarak tasarlanan grafik çalışması, ziyaretçileri Mardin’le ilgili bilgilendirir nitelikte kullanılmış. Meydanın kuzeyini gösteren bir pusula üzerine yerleştirilen Mardin il ve ilçe sınırlarının işlendiği çemberin etrafında, Mardin’in görülmesi gereken tarihi yapılarının yönleri gösterilmiş. Çemberin tam merkezindeki fıskiye ve etrafındaki kufi yazıyla yorumlanmış “As-salamu alaykum” yazısıysa, meydanın ziyaretçilerini selamlayacak şekilde konumlandırılmış.

Meydanın batısında, döşemede kullanılan sisteme uygun bir biçimde başkalaşan havuzlar, ve bu havuzların merkezlerinde yer alan dikdörtgen prizma şeklinde 18 adet kütleden oluşan bir enstalasyon çalışması yer alıyor. Her prizmanın, Mardin’in bugünkü Mardin olmasında büyük etkiye sahip 18 devleti simgelediği enstalasyonla, tarihte iz bırakmış bu devletlerin anılması amaçlanmış. Bu alanın hemen kuzeyi ve batısında yer alan sanat duvarında ise, bu köklü tarihin üzerine eklemlenen Cumhuriyet tarihini konu alan bir rölyef çalışması düşünülmüş.

Meydanda yer alan Atatürk anıtının yeri değiştirilerek, müze bahçesinin güneydoğusuna yerleştirilmiş. Bu sayede hem heykelin algılanırlığı arttırılmış, hem de meydanın bütünlüğü sağlanmış. Anıtın döşemesinde kullanılan su elementinin yarattığı yansıma yüzeyi yardımıyla anıtın önemi vurgulanmış.

Mardin’in Geleneksel Köklerinden Kopmayan Bir Tasarım Konsepti…

Meydanın geleneksel kent dokusu ile kurduğu ilişkinin güçlendirilmesi amacıyla, dışa dönük ve çevresiyle etkileşim halinde olan, fakat geleneksel köklerinden kopmayan bir tasarım konsepti benimsenmiş. “Mardin gibi kökleri binlerce yıla uzanan ve vernaküler mimari konusunda dünyada eşine az rastlanır nitelikte olan bir kentte, böylesine bir yenileme çalışması tarihten öğrenerek ancak geçmişin bir taklidi olmadan, son derece dengeli ve özenli bir çalışma gerektirmektedir” diyen 4M Salalı Mimarlık kurucu ortağı Salih Zeki Salalı, meydanın tasarımında ağırlıklı olarak bölgede sıkça kullanılan ve yapısal özellikleri itibariyle uygun olan malzemeler tercih ettiklerini belirtiyor.

Alanın batısında yer alan çıkmaz sokak, tasarlanan “Cumhuriyet Köprüsü” yardımıyla Kültür Sokağı’nın girişinde yer alan ikincil meydana bağlanarak, maksimum geçirgenlik sağlanmış. Adını meydandan alan bu köprü üzerinde yer alan peyzaj çalışması ve kent mobilyaları, ziyaretçilerin dinlenmek için kullanabileceği bir alan oluşturmakla kalmayıp, meydanı üst kottan deneyimleyebilmesini de sağlıyor ve meydanın ihtiyaç duyduğu yeşil alan ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca, fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra bu köprü, tarihi boyunca Mardin’in farklı medeniyetler arasında gördüğü köprü görevini de simgeliyor. Yaya sirkülasyonundan zarar görmeyecek noktalarda değerlendirilen peyzaj alanlarıysa, meydanın ihtiyaç duyduğu yeşil alanı sağlamada köprüye destek olacak şekilde konumlandırılmış.

Bir meydan tasarımı için en önemli özelliklerden biri olan erişilebilirliğe de, meydanın tasarımında büyük önem verilmiş. Meydan, engelli ziyaretçilerin zorlanmadan kullanabileceği kadar hafif eğimli bir biçimde tasarlanarak hem rampalı merdiven hem de asansörlerle desteklenmiş. 

Mardin tarihi kentinin yayalaştırılması noktasında önemli bir noktada bulunan meydanın güneyindeki caddenin araç trafik yükü Yeni Yol Caddesi’ne aktarılarak Mardin tarihi kentini bir yaya kenti haline getirmek amaçlanmış. Meydanın eğimi değerlendirilerek gizlenen 69 araçlık kapalı otopark ise araç depolama alanı olarak kullanılıyor. Böylece kent merkezi araçtan arındırılarak yaya sirkülasyonunun güçlendirilmesi hedefleniyor. 

Meydanda gerçekleşecek konser veya konuşma gibi etkinlikler için, müze merdivenlerinin hemen güneyinde ve köprünün doğusunda konumlandırılmış modüler bir sahne alanı düşünülmüş. Sahne alanının modülerliğiyle, bir etkinlik olmayan zamanlarda meydanda oluşabilecek yer kaybının önüne geçilmesi amaçlanmış.

4M Salalı Mimarlık, böylesine değerli bir kentin en tarihi ve merkezi noktalarından birinde bulunan meydanın yeni tasarımıyla, Mardin’e tarihi, kültürel, erişilebilir ve modern bir merkez kazandırarak, Mardin şehrinin dünya literatüründe anılmasını ve tasarladıkları kamusal mekanın gelecek nesillere miras bırakılmasını hedefliyor.

Proje: Mardin Cumhuriyet Meydanı

Konum: Mardin, Türkiye

İşveren: Mardin Belediyesi

Proje Tipi: Kentsel Düzenleme

Proje Yılı: 2019

Toplam İnşaat Alanı: 9.000 m²

4M Salalı Mimarlık Hakkında:

Salih Zeki Salalı ve Doruk Salalı ortaklığında 2015 yılında kurulan Ankara merkezli mimari tasarım ve inşaat ofisi 4M Salalı Mimarlık, Salih Zeki Salalı’nın 1986 yılında kurduğu 4M Mimarlık firmasının kurumsal kimliğinin yenilenmiş hali niteliğindedir. Ofis, 30 yılı aşkın mesleki mirasa, 2015 ve sonrası trendleri de genç ve yeni enerjisiyle ekleyerek tecrübesini zenginleştirmeye devam etmektedir. Son olarak, 2018 yılında şirketler grubuna katılan DS Mimarlık da, mevcut bilgi birikiminden yararlanarak yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

4M Salalı Mimarlık, yurt içi ve yurt dışında toplamda 15 milyon metrekareden fazla mimari, iç mimari ve peyzaj tasarımı projelerine imza atmıştır. Konsept, geliştirme ve inşaat aşamalarını kapsayan, çok çeşitli ölçek ve fonksiyonlarda projeler üreten ofisin portfolyosunda karma kullanımlı yapı, ticari yapı, otel, konut, ofis, eğitim yapısı, hastane, kültür merkezi, havaalanı, spor kompleksi gibi projelerle birlikte peyzaj tasarımı, iç mekan tasarımı ve grafik tasarım projeleri de bulunmaktadır. Ofis, mimari proje hizmetlerinin yanı sıra küçük ölçekli yapı ve iç mekan uygulamaları ile peyzaj tasarımı projeleri gerçekleştirmeye de devam etmektedir.

Çeşitli ölçek ve kullanım alanlarında birçok ödüllü projeye imza atan 4M Salalı Mimarlık, sistematik tasarım ve proje süreçlerini personel organizasyonu ve özel çalışma yöntemleriyle takip eder. Ofisin projelerdeki revizyonları hızlıca ele alma konusunda deneyimli çok disiplinli ekibi mimarlar, mühendisler, şehir tasarımcıları, grafik tasarımcılar, teknik ressamlar ve bilişim uzmanlarından oluşmaktadır. Ankara merkez ofisinde ve İstanbul ofisinde titiz bir ekip çalışmasından ödün vermeden yoluna devam eden 4M Salalı Mimarlık, Mimarlar Odası (TMMOB), Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) üyesidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.