İncek’e Yeni Hâkimiyet Alanı Duru Beytepe

Öğeyi Oyla
(0 oy)

2015’te Evren Yiğit tarafından Ankara’da kurulan Evren Yiğit Mimarlık, mimaride güncel, muhteşem ve zamanın eskitemediği mimari projelerle çalışmalarına devam ediyor. Ankara’nın yeni yerleşim bölgelerinden olan İncek’te yapımı süren 484 konutluk Duru Beytepe projeleri ile İncek’te yeni hakimiyet alanı oluşturan mimari ofisin projesini sizler için inceledik. 

İncek bölgesi Ankara’nın üst gelir grubuna hitap eden ve 2 katlı bahçeli konut projeleriyle şekillenmiş, temiz havası ve düşük trafik yoğunluğu sebebiyle yükselişte olan bir bölgedir. İncek bölgesi, Ankara’nın iş, konut ve alışveriş merkezlerinin toplandığı Konya yolu-Mevlana Bulvarı, Oran bölgesi, Gölbaşı ve Çayyolu ile çevrelenmiştir. Çevre Yolu’na çıkış kolaylığı, iş ve alışveriş merkezlerine yakın olması sebebiyle özellikle son beş yıldır, markalı konut üretiminde öne çıkmıştır. 

47.276 m²’lik parsel alanında 484 konut, 2 kule ve 8 yatay bloktan oluşan Duru Beytepe projesinde, kulelerin altında bulunan yüzme havuzu ve spor kompleksinden oluşan 2 adet sosyal tesis ve 720 araçlık otopark bulunmaktadır.

Mimari proje tasarlanırken, merkezde büyük bir peyzaj alanı ve bu alanın etrafını saran konut blokları projenin ana tasarımını ve yerleşimini oluşturmaktadır. Konut tipolojileri geliştirilirken 3+1, 4+1, 5+1 ve bahçe dubleksi olarak tanımladığımız; alan olarak ortalamanın üzerindeki konutlar, toplam 8 adet yatay bloklara yerleştirilmiş, alan olarak daha küçük metrekareli konutlar ise 2 adet kulede toplanmıştır. 

Konutlar projeye yerleştirilirken, parselin hastane tarafına bakan kuzey cephesi kule yerleşimlerinde dikkate alınmış, kulelerin gölgesi yatay bloklara düşmeyecek şekilde arazinin uç ve kuzey noktasına kuleler toplanmıştır. Bu durum 2 adet L biçiminde konut ve kule bloğunun parsele uygun şekilde yerleşmesini sağlamış, güneş ışığı, manzara, orta alana hâkimiyet, kule-yatay blok ayrımı gibi kriterler dikkate alındığında; mevcut yerleşimin, arazi potansiyelini en iyi değerlendiren ve mevcut potansiyeli üst noktalara taşıyan bir tasarım olduğu görülmüştür. Güneş simülasyonları yapılmış, yatay blokların doğu-batı ekseninde yerleşmesinden dolayı hem sağ kol hem de sol kol mutlaka 2 cepheden de güneş ışığı alacak şekilde yerleştirilmiştir. Kuleler yerleştirilirken birbirlerinin de manzara ve güneşini kapatmayacak şekilde tasarlanmıştır.

Parsel alanında yapılabilecek en fazla konut sayısı 524 dür. Mevcut projede 484 konut tasarlanmıştır. Toplamdaki 484 adet konutun 188 adeti 2+1 konuttur. Toplam konut sayısının 39% u 2+1 dairelerden oluşmaktadır. 61%’lik bölüm 3+1 ve üzeri dairelerden oluşmaktadır. Bu da projenin genel karakteri, kalite algısı açısından önemli bir unsurdur. 

Proje Müellifi: Evren Yiğit Mimarlık

Tasarım Ekibi: Evren Yiğit Mimarlık

Statik: Metin Başaran, MN Mühendislik

Mekanik: Abdullah Bilgin, Merkezi Isıtma Sistemleri

Elektrik: Kemal Güravşar, Promete Mühendislik

Peyzaj Tasarımı: Murat Memlük, Mdesign

İşveren: Tona İnşaat, Safe İnşaat

Projenin Alınış Yöntemi: Direkt Alım

Proje Yılı: 2016

İnşaat Alanı: 142,500 m²

Evren Yiğit Mimarlık Hakkında

Evren Yiğit Mimarlık 2015’te Evren Yiğit tarafından Ankara’da kurulan, mimaride mükemmelliğe adamış bağımsız bir mimarlık firmasıdır. İşverenlere güncel, muhteşem ve zamanın eskitemediği mimari projeler sunar. 2005’ten beri ( Evren Yiğit o zaman Turuncu Mimarlık’ın kurucu ortağıydı), gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok işverene kapsamlı mimari hizmetler sağladı. Evren Yiğit Mimarlık büyük ölçekli binalardan iç mimari projelere kadar farklı türlerde projeler hazırlamaktadır. Bu çeşitli projeleri Türkiye’de ve yurtdışında ise aralarında Irak, Afganistan, Romanya, Kırgızistan ve Suriye’nin olduğu ülkelerde tamamlamıştır. Bu geniş proje tecrübesi Evren Yiğit Mimarlık’ın sağlamış olduğu kaliteli hizmete değer katmaktadır. Bu kaliteli hizmet iş yaptığımız taraflarla kurulan profesyonel ilişkimizi devam ettirmemize yardımcı olmaktadır.

Evren Yiğit lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (O.D.T.Ü.) 2001 yılında yüksek lisans derecesini ise Yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (O.D.T.Ü.) Yapı Bilimleri bölümünden almıştır. Evren Yiğit kamu ve özel sektör işverenleri olan projelerinde proje yöneticisidir. Projenin her safhasını denetleyip koordine ederek projenin zamanında uygun bütçeyle bitmesini sağlamaktadır ve işverenin irtibat kurduğu kişidir. Evren Yiğit, 2017 yılından itibaren TSMD Mimarlık Merkezinde yürütme kuruluğu üyeliği görevini sürdürmektedir.

Evren Yiğit Mimarlık; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na (DEİK), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ne (MÜSİAD), Türk Serbest Mimarlar Derneği’ne (TSMD), Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği’ne (TMMMB), Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı’na (TÜSİAV) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mimarlar Odası’na üyedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.