Yazgan Tasarım’dan Dakar’a Çok Amaçlı Spor Salonu

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yazgan Tasarım Mimarlık, 2003 yılında Dr. Mimar Kerem Yazgan ve Dr. Mimar Begüm Yazgan tarafından kurulmuş olan, bir tasarım ve inşaat firmasıdır. 

Firma kuruluşundan bu yana, inşaat alanı toplamda 5.000.000 m²'yi geçen Türkiye ve çeşitli ülkelerde bulunan yapıların mimari, iç mekân ve peyzaj projelerine imza atmıştır. Firma, geniş ve yetenekli kadrosuyla, farklı program ve ölçekteki projelerin tasarım, tasarım geliştirme ve uygulama aşamalarını gerçekleştirmektedir. Karma kullanımlı yapılar, alışveriş merkezleri, oteller, konutlar, ofisler, eğitim binaları, hastaneler, kültür merkezleri, havaalanları ve spor salonları, firmanın projelendirdiği yapı tiplerinden bazılarıdır. Firma, projelendirme faaliyetlerinin yanında, iç mekân ve peyzaj uygulamalarını da üstlenmektedir. Yazgan Tasarım’ın Senegal’de devam eden Dakar Arena Çok Amaçlı Spor Salonu projesini sizler için yayınlıyoruz.

Dakar Arena, Senegal’da bulunan 15.000 seyirci kapasiteli çok amaçlı bir spor salonudur. Salon toplanma ve etkinlik alanı olarak kullanılabilen kentsel plazası yoluyla şehir ile bir ilişki kurar. 

Dakar Çok Amaçlı Spor Salonu’nun, Senegal’in mimari kültüründen, renklerinden ve desenlerinden ilham alınarak tasarlanan cephesindeki güneş kırıcılar yalnızca görsel bir derinlik vermekle kalmaz, aynı zamanda cepheye renk ve ritim yoluyla hareket de katmaktadır. Renkli yaprakların cephedeki yansımaları ana dolaşım alanının beyaz duvarlarına düşerek güneş yoluyla gün içerisinde farklı hareketler kazanır.

Tribünler, her izleyiciye aynı izleme açısını vermesi düşünülerek parabolik bir kesit üzerinde geliştirilmiştir. Salon asıl olarak basketbol, tenis, box gibi spor aktiviteleri için tasarlanmış olmasına rağmen, konserler ve kongreler gibi kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Dakar Çok Amaçlı Spor Salonu FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu)’nın kriterlerine uygun bir şekilde geliştirilmiştir. Spor salonu aynı zamanda, evrensel tasarım standartları göz önüne alınarak engelliler, yaşlılar, çocuklar ve ailelerinin de binada rahatça dolaşabileceği ve kolayca ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Dakar Arena Çok Amaçlı Spor Salonu

Proje Yeri: Dakar, Senegal 

İşveren: Summa A.Ş.

Proje Tarihi: 2016

Yapım Tarihi: 2016-2018

Toplam İnşaat Alanı: 189.500 m²

Mimari Proje: Yazgan Tasarım Mimarlık

Statik Projesi: Meinhardt Türkiye, Uzay Konstrüksiyon Sistemleri

Mekanik Projesi: Metta Mühendislik

Elektrik Projesi: EMT Mühendislik

Altyapı Projesi: OED Mühendislik

Altyapı Projesi: Karina

Peyzaj Projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık

Akustik Danışmanı: Ses Görüntü Prodüksiyon Hizmetleri

3D İmajlar: RJ Models

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

         

Anbarapor'dan

Mart 06 2019 0
Hoşgeldin Mart 2019
Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle… Bu sayımızda Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarının son durumuna dair araştırmamızı yayınlıyoruz. Malum bu yıl ve önümüzdeki birkaç…

Teşvik

Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…
Ekim 05 2018 0
Haziranda 570 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Haziranda 570 yatırım teşvik belgesi verildi.…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.